Plyn z obnovitelnych zdroju?

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od joseff »

porovnaval jsem dnes ceny plynu a kdyz jsem zjistil, ze muj soucasny dodavatel neni nejlevnejsi, tak jsem mu poslal nabidku, ze pokud mi da jeste nizsi cenu nez jsem nasel ja, ze nebudu mit duvod k odchodu ..., pockam na vyjadreni a pripadne zitra prejdu k novemu

v souvislosti s tim me napadlo, jestli existuje nejaky dodavatel "obnovitelneho" plynu neco jako Nano-Energies v pripade elektriny?

plyn pouzivame jen na vareni, mame spotrebu kolem 1,3 m3 mesicne, videl jsem uz i spoustu navodu jak si udelat malou bioplynovou stanici, ale chybi mi sikovnost/zrucnost, netroufam si na to, kdyby tak existoval uz nejaky jednoduchy hotovy vyrobek kam by se hazel "odpad" a ono to delalo plyn, to by bylo super - mozna ze neco takoveho je, jen o tom nevim - vi nekdo o necem pouzitelnem?

mohl bych to krmit zbytkama z domacnosti, zbytkama ze zahrady, obsahem pilinoveho zachodu nebo bych pripadne dokazal sehnat praseci hnuj se slamou - ale nevim, jestli by toto vsechno bylo pouzitelne a fungovalo by to a z jakeho mnozstvi "materialu" by se vyrobilo tech nasich 1,3 m3 mesicne?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od drama »

Pokud vím, tak žádný dodavatel bioplynu do plynárenské sítě u nás neexistuje. Zatím se všechen bioplyn mění na teplo a elektřinu. Ale teoreticky to možné je a v Německu se to dělá. Tam jsou přísnější normy než u nás a tak musí přidávat trochu propanu, kvůli výhřevnosti, pokud si dobře pamatuji. Tuším že u nás není vyřešeno připojování do sítě. U plynu je ještě důležitější než u elektřiny mít možnost vypnout zdroj.
Pokud spálíte jen 1,3 m^3 tj. necelých 14 kWh, je výroba bioplynu v letních měsících naprosto bez problémů. Opravdu na to stačí dva sudy v sobě. Podívejte se do fóra na bioplyn, dával jsem tam tuším odkaz na výrobu. Je to v podstatě i dosti bezpečné, protože je to nízkotlaké. Každý sporák by měl mít standardně ochranu proti zpětnému šlehu a to je jediné, co je třeba.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od joseff »

mozna by stacilo oslovit dodavatele plynu a poptavat bioplyn a treba by se casem v nabidce objevil - podobne se mi to osvedcilo uz pred lety u EONu i kdyz "zelenou elektrinu" jeste nemeli v nabidce, tak jsem si ji vyzadal - a dostal:)!

nebo zrusit plynovou pripojku a poprosit nejblizsi byoplynovou stanici, aby mi plyn naplnili do takove desetikilove bomby jakou Filip pouziva pro mobilni plynova kamna - technicky by to asi proveditelne bylo, naplnit do bomby bioplyn ze? - a pri nasi rocni spotrebe 18 m3 bych tak mel za 400,- vystarano skoro na cely rok! Pripadne to jeste nejak pres leto kombinovat s DIY bioplynovou stanici, ale myslim, ze prave pres leto bude dost prebytku z FVE, takze se bude varit na elektrine

dle faktury za lonsky rok jsme za plyn dali celkem 997,- z toho 274,- bylo za samotny plyn a 723,- kapacitni slozka - tzn. ze pri zruseni pripojky by se usetrilo 500,- rocne:) - ale zase je to asi skoda rusit pripojku kdyz uz je udelana a nejspis by pri nepouzivani asi nejak chatrala/starla a casem by mozna byla nepouzitelna, urcite taky existuje nejaky poplatek za znovupripojeni a i nejaka revize, kdyby si to clovek v budoucnu rozmyslel a chtel znovu pripojit a je fajn mit vzdycky vic moznosti, asi to necham jako zalohu. Taky je pravda, ze pro naplnenou bombu se musi nekam jezdit ... zkusim spis asi zatlacit na dodavatele plynu a zadat po nem dodavku bioplynu - i kdyz by to bylo jen teoreticke, protoze je mi jasne, ze nejde zaridit, aby ke mne proudil jen bioplyn, ale myslim, ze i tak to stoji zato!

s navodem na

http://nzdl.sadl.uleth.ca/cgi-bin/libra ... 70.13&gt=2

jsem se uz setkal tak nekdy pred 4 nebo 5 lety a se zaujetim jsem si ho tehdy cely prostudoval (i jine dalsi navody), teoreticky tomu rozumim a chapu, ale nejsem az takovy sikovny kutil/instalater/plynar - za svuj nejvetsi uspech v teto oblasti zatim povazuju prepojeni precky ze studene vody za teplou (nesmejte se!:), ale mozna casem seberu odvazu a zkusim to
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od joseff »

oslovil jsem radu dodavatelu plynu v CR a zatim jsem dostal ruzne reakce, napr.:

-"obnovitelný" plyn není a nebude k dispozici k dodávce do odběrných míst minimálně dalších 50 let. Plynárenský systém republiky - potrubí - je plněn výhradně zemním plynem, některé průmyslové podniky v blízkosti nalezišť uhlí mají napojení na zdroje plynu karbonového, jenž vzniká u uhelných ložisek. Bioplyn je pouze lokální záležistostí a nelze ho ani transportovat ani dodávat jinam než tam, kde přímo vzniká. Kdo jej chce využívat, musí jej i sám na daném místě vyvíjet.

- Bioplyn v současné chvíli nenabízíme. Tuto možnost však do budoucna nevylučujeme

- plyn z obnovitelných zdrojů neposkytujeme. Těžíme ho na jižní Moravě a nakupujeme na světových trzích

- V současnosti na trhu plyn z obnovitelných zdrojů neexistuje. Takovým plynem je pouze bioplyn v bioplynových stanicích na výrobu elektřiny


Tak uvidime, uz mockrat se mi osvedcilo, ze poptavka vyvolala nabidku a i kdyz mi vsichni zaryte tvrdili, ze to co chci neexistuje/nikdo to nedodava/nejde to objednat, tak se mi to vzdycky nakonec podarilo ziskat - jsem zvedavy jak rychle zareaguji v tomto pripade:)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od tomas »

Některé čistírny odpadních vod mají v létě přebytek bioplynu a spalují jej bez užitku v hořácích. Ale prý tam mají v tom plynu hodně (tuším že) Silanu http://cs.wikipedia.org/wiki/Silan, (nebo něčeho podobného), který se usazuje ve válci motoru kogenerační jednotky. Na druhou stranu "Silany jsou výchozí sloučeniny pro výrobu složitějších křemíkatých látek např. pro výrobu čistého polovodičového křemíku." :yes:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od joseff »

tomas:

takze pri spalovani pomoci horaku na vareni by silany vadit nemusely?
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od joseff »

zda se, ze "obnovitelny plyn" by nakonec mohl byt trochu drive nez za 50 let, viz:

http://www.solarninovinky.cz/2010/index ... 0901&rm=15

...
Urban ČTK řekl, že poslanci do zákona vložili nově i podporu samostatné výroby tepla z obnovitelných zdrojů, tedy hlavně z biomasy. Schválili také podporu výroby biometanu, který může být vtlačován do potrubí se zemním plynem a putovat ke spotřebiteli.
...
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od drama »

joseff píše:tomas:

takze pri spalovani pomoci horaku na vareni by silany vadit nemusely?
Ale urcite ne, vareni je uplne v pohode. Vari tak minimalne jeden clovek v CR a miliony lidi v Indii a Cine. V Indii se pouziva zvonovy system, v Cine tlakovy.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od joseff »

ten "minimalne jeden clovek v CR", ktery tak vari jsi ty tomas?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od drama »

drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od drama »

joseff píše:ten "minimalne jeden clovek v CR", ktery tak vari jsi ty tomas?
Experimentalni domaci bioplynka http://www.unego.cz/Firma/Produkty/Kore ... tirna.aspx, momentalne nefunkcni (netesnost zvonu), ovsem je to na splaskovou vodu, cili to vyzaduje vyhrivani solarnimi kolektory, aby to fungovalo (v pripade "sucheho zachodu" atp. tento problem nevznikne a dohrev neni treba - leda v zime).
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od joseff »

diky moc!

tak to je mazec (http://www.unego.cz/Firma/Produkty/Kore ... tirna.aspx):

Množství vyprodukovaného bioplynu v rozmezí březen-říjen je 05,-1,1 m3 denně - vzdyt my mame mesicni spotrebu plynu 1,5 m3:)!
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od joseff »

dalsi moznosti jak usetrit za plyn a mit ho jen jako zalohu na nejhorsi zimni mesice:

uzavřít smlouvu pouze na 2 měsíce a následně ukončit smlouvu s demontáží. Pro obnovení dodávky v dalším období je zapotřebí vždy následně mít udělanou revizi.

demontaz/montaz plynomeru je zdarma

cenu za revizi zjistim
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od drama »

joseff píše:diky moc!

tak to je mazec (http://www.unego.cz/Firma/Produkty/Kore ... tirna.aspx):

Množství vyprodukovaného bioplynu v rozmezí březen-říjen je 05,-1,1 m3 denně - vzdyt my mame mesicni spotrebu plynu 1,5 m3:)!
No jde o to, ze je treba uvazovat o plynu v ramci pV diagramu. Samozrejme ten system uvedeny vyse je nizkotlaky, v plynovodu je vyssi tlak...
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od joseff »

mozna hloupa otazka, ale co je "pV diagram"?

ty jsi ten vyse uvedeny system videl?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od drama »

http://cs.wikipedia.org/wiki/Fázový_diagram
proste pri dane teplote muze mit plyn ruzny tlak nebo objem, jedna se o komplementarni veci

mluvil jsem s tim panem telefonicky
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od rimi »

KarelSebela

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od KarelSebela »

tohle léto jsem si to také postavil a testoval. Docela zajimavé... Příští pokus bude muset být trošku ve větším a napojený na domovní odpad. Abych nemusel bordel nosit a plnit to ručně...

http://cink.tv/index.php/bioplyn-doma/
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od drama »

Podival jsem se na to jeste jednou a mel bych drobne vylepseni. Zbytky z kuchyne nedavat rovnou do bioplynky, ale nejprve nejakemu zvireti (treba slepicim) a az vysledny produkt do bioplynky. Prostudoval jsem hodne reseni domacich bioplynek a vice se mi libi varianta pohybliveho zvonu (napr. sudu v sudu). Mimochodem kde se daji tyto sudy levne sehnat?
KarelSebela

Re: Plyn z obnovitelnych zdroju?

Příspěvek od KarelSebela »

Skladování plynu v pohybliých sudech jsem zavrhl, neb by se mohly zadrhnout či nějak jinak mechanicky zaseknout. Já tořešil extra 2 sudy jeden s vodou a druhý jako přečerpávačka té vody. Tzn kolik plinu se natlačilo do sudu s vodou tolik vody se vytlačilo do druhého dusu. Tím jsem zamezil problému mechaniky a automaticky také mi to dává tlak do výstupní hadice ke sporáku. ( jen cvičného na zahradě )

Sudy po kamarádech. Jinak je problém je najít. Občas se bojěví nějaký na aukru...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek