Pořad o blackoutu na Dvojce Českého rozhlasu

Nezařaditelné
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm

Pořad o blackoutu na Dvojce Českého rozhlasu

Příspěvek od karel »

Zdravím, chtěl bych Vás upozornit na pořad Českého rozhlasu o problematice energetického blackoutu. Sice jedno vlákno FVE v radiu a TV již existuje, ale je dost zaplevelené nesouvisejícími příspěvky.

Každý čtvrtek ve 20:05 vysílá Dvojka Českého rozhlasu pořad Kontakt - s podtitulem Kupředu do minulosti. Pořad se věnuje problematice energetického blackoutu, jeho pravděpodobnosti a důvodům jeho vzniku, přípravě na něj a podobně. Tento týden byl vysílán první díl jako úvodní, příští týden již bude možnost do pořadu volat a mimo jiné tam bude diskutovat pan Fojt- ostrovní dům.cz.

Poslouchal jsem první díl, podle mě skvělý pořad. Stránky pořadu zde:http://www.rozhlas.cz/dvojka/kupredudominulosti

Mimo jiné v prvním dílu diskutoval Václav Bartuška- zmocněnec vlády pro energetickou bezpečnost ( dost rozumně), Vladimír Tošovský - šéf ČEPS ( to se projevuje i v jeho názorech), a Martin Sedlák - ředitel ALIES.

První díl je možno si poslechnout v rozhlasovém archivu zde:
http://hledani.rozhlas.cz/iRadio/?stani ... vysilane=1

Pořad trvá necelou hodinu, tak pokud najdete čas, tak určitě doporučuji poslechnout si.

Hodně slunečního svitu přeje Karel.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Pořad o blackoutu na Dvojce Českého rozhlasu

Příspěvek od střídač »

Trochu jsem posloucha asi do poloviny, ale když jsem slyšel jen pláč nad tím jak je to všechno špatný a podfinancovaná armády, tak jsem to okno zuřivě odstranil. Tito lidé nic nevyřeší, obrazí pár pořadů kolektivně si postěžují, poklepou si navzájem po ramenech a požádají o grant. Tudy cesta nevede, ani jako zajímavost. Škoda.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Pořad o blackoutu na Dvojce Českého rozhlasu

Příspěvek od Frenky »

Tak jsem pořad vyslechl celý (zatím první díl). Myslím, že vše co tam zaznělo, je pravda a vše co tam bylo diskutováno by bylo daleko horší, nežli tam diskutéři nastínili. Souhlasím se střídačem, že diskutéři pořadu toho mnoho nevyřeší. Ale zase o tomto problému alespoň mluví a neschovávají se, že problém neexistuje.
Jedno co určitě vím, že nás nikdo určitě nezachrání. Jediné co lze dělat, je to co přeci děláme přátelé. Nezlenivět, pracovat, přemýšlet, zkoušet. Také pomůže nebýt slepý k ostatním, umět pomoci sobě a především ostatním. Tohle naštěstí funguje a toto skvělé fórum je toho příkladem. Takže přátelé „solárníci“, slunce do panelů a taky v duši. Vzhůru k lepším zítřkům a pojďme se vzdělávat, pojďme kutit a konstruovat. Pojďme se scházet, publikovat a navzájem se učit.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
milink
Příspěvky: 32
Registrován: sob zář 24, 2011 10:19 am

Re: Pořad o blackoutu na Dvojce Českého rozhlasu

Příspěvek od milink »

Když jste tu načali problematiku blackoutu...

Pokud by nastal a já bych měl on-grid střídač, tak by mi asi byla FVE houby platná, protože by se střídač neměl k čemu přifázovat, co?
Stačilo by v takovém případě odpojit hlavní jistič a zapojit nějakou UPS aby se střídač znovu chytil?
Asi ta UPS by musela mít čistým sinus, počítám. Nebo by to vůbec nešlo?
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Pořad o blackoutu na Dvojce Českého rozhlasu

Příspěvek od gupa »

Měla by stačit UPS s čistou sinusovkou, a pokud by to mělo být nějaké dokonalé, tak wattrouter nebo něco co zapíná spotřebu. Když se setmí je to otázkou kapacity baterie a nabíjení, spotřeby, kW výkon měniče ...
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Pořad o blackoutu na Dvojce Českého rozhlasu

Příspěvek od rob.brno »

milink píše:Když jste tu načali problematiku blackoutu...

Pokud by nastal a já bych měl on-grid střídač, tak by mi asi byla FVE houby platná, protože by se střídač neměl k čemu přifázovat, co?
Stačilo by v takovém případě odpojit hlavní jistič a zapojit nějakou UPS aby se střídač znovu chytil?
Asi ta UPS by musela mít čistým sinus, počítám. Nebo by to vůbec nešlo?
Teoreticky ano, prakticky asi ne. Jedině v případě rovnováhy spotřeby a výroby(ups plus ongrid). Při vyšší spotřebě poklesne napětí a střídač vypne, při vyšší výrobě opět zafunguje ochrana max.napětí ve střídači. Ale jsou i střídače, které jsou v určitém rozmezí schopny snížit výkon při nastávajícím překročení max.napětí.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Pořad o blackoutu na Dvojce Českého rozhlasu

Příspěvek od honzaL »

milink píše:Když jste tu načali problematiku blackoutu...

Pokud by nastal a já bych měl on-grid střídač, tak by mi asi byla FVE houby platná, protože by se střídač neměl k čemu přifázovat, co?
Stačilo by v takovém případě odpojit hlavní jistič a zapojit nějakou UPS aby se střídač znovu chytil?
Asi ta UPS by musela mít čistým sinus, počítám. Nebo by to vůbec nešlo?
Šlo by to, ale jen v případě, že střídač (UPS) snese na výstupu jiný měnič. Což standartní UPS zpravidla neumí.
Taky je problém s tím, když on-Grid měnič bude produkovat více než se spotřebuje a nebude použito žádné řízení.
Pak by asi stoupalo napětí, až by to on-grid střídač zabalil. Takže střídač, který to umí, musí být schopen provozu typu PARalel a taky by měl umět regulovat On-grid střídač pomocí frekvence. Z toho co znám, to umí Studer v zapojení, které přikládám.
Přílohy
Zapojením vznikne ostrovní režim s On grid střídačem. SCADA se asi dá nahradit vhodnou konfigurací
Zapojením vznikne ostrovní režim s On grid střídačem. SCADA se asi dá nahradit vhodnou konfigurací
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek