Jak změřit FVE panely před koupí

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Jak změřit FVE panely před koupí

Příspěvek od Frenky »

Můj dobrý kamarád žádá ode mne radu, kterak změřit starší panely a jak zjist zda jsou funkční.

Budu trochu citovat z mailu
.... Ale teď mi jde o to, jak
zjistit opravdu, jak na tom ty panely jsou, jelikož nekupuju nové, tak
bych nerad koupil jenom skleněný panely, který mi budou tak leda na
parádu. Pán se dušuje, že jsou ok a tak, má i měřák, ale nevím co jsem
schopen a jak změřit, nemůžeš mi napsat nějaký návod případně jak to
mohu změřit? ......
Slíbil jsem, že mu se stavbou FVE pomohu, ale to jsem nevěděl, že všechny komponenty jsou tak nějak z druhé ruky.
Systém by měl výhradně ohřívat vodu do dražického bojleru pomocí elektriky vyrobené ve FVE.

Pomohl by někdo radou či nějakou zkušeností?

::pv:: ::pv:: Otázka tedy zní JAK ZMĚŘIT STARŠÍ PANELY jestli jsou funkční a vyhovující? ::pv:: ::pv::
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Jak změřit FVE panely před koupí

Příspěvek od střídač »

Frenky píše:Pomohl by někdo radou či nějakou zkušeností?
Frenky, asi to budou jen knížecí rady, ale i tak je dám.

Svého času jsem byl postaven před stejný problém. Existuje příruční měřící přístroj jenž je schopen sejmout a zobrazit celou V-A charakteristiku panelu včetně MPPT průběhu. Tento přístroj jsem měl zapůjčený, dnes již pro mne nedostupný a dle toho jsme panely vybírali. Rozdíly byly dosti značné. Jít na to jen s voltmetrem a ampérmetrem je sice možné, ale výsledky nebudou směrodatné, spíš jen orientační.

Prodejci panelů tento přístroj mají, přirozeně nevím kteří. Tudíž jsou ve své podstatě tři cesty.

Voltmetr-ampérmetr a vnuknout si dostatečnou víru ve výsledek.
zapůjčit si naznačený přístroj, (neznám název ani výrobce)
kupit si jej.

Z vizuální kontroly je snad jen "šnečí" cesta. Jsou to v podstatě zlomy článků. Je to taková 0,5 cm široká odlišná strutura táhnoucí se stromově po ploše panelu. Neumím to lépe popsat
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Jak změřit FVE panely před koupí

Příspěvek od Frenky »

Dík, lépe nějaká rada nežli žádná :D

Jen mě tak napadlo, jak ty panely co nejjednodušeji zkontrolovat. Co tak na ně posvítit nějakým předem definovaným konstantním světelným tokem? (třeba zářivkové těleso). A pak změřit kolik dávají do zátěže? Má někdo lepší metodu nebo zkušenost? Předem dík.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Jak změřit FVE panely před koupí

Příspěvek od atom »

Jediné co mě napadá je měřit proud i napětí v zátěži. Naprázdno je to kničemu.
Sehnat několik výkonových resistorů, pro panel 30V/8A by to bylo asi od 3ohmů do 50ohmů a postupně všechno proměřit.
S arduinem 8ks různých rezistorů, relátkama a čidlem proudu, bych byl schopen během pár sekund otestovat desítky kombinací a tím by se dala pěkně proměřit V/A charakteristika panelu.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Jak změřit FVE panely před koupí

Příspěvek od Frenky »

No vida to je nápad, arduino vynechám, na to není čas. Pro rachlou kontrolu sestrojím přepínač s odporama (dekádu) a vložím nějaký A-metr a V-metr. :-)
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek