Oživení NiCd Saft 100MRE

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
stepynek
Příspěvky: 38
Registrován: čtv kvě 17, 2012 4:57 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od stepynek »

Dobrý den
Koupil jsem si Peugeot 106 electrik osazený originálním batery packem od firmy Saft 100MRE NiCd. Auto má aktuální dojezd 35km s čímž jsem to koupil. Prodejce mi uvedl, že v zadním boxu jsou baterie, které nemají v sobě žádný louh (nebo spíš hodně naředěný). Toto mi potvrdil i p. Vegr, na kterého před třemi lety se obrátil majitel, že mu baterky neumyslně propláchl jeho bratr, když se mu nechtělo čekat, při pravidelném doplnění destilované vody do článků. Od té doby auto stálo. Nedávno bylo oživeno, udělaná TK, udělaná celková kontrola trakce, dolita voda u dobrých boxů. Auto je plně funkční. Nevím jak na tom byly baterie s nabitím při propláchnutí, ale vím, že auto mělo plný dojezd 120km a boxy byly v top stavu. Příští týden budu zadní "špatný" box vyndávat ven. Pak budu přesně vidět co se stalo. :uh: Chci se zeptat, jak mám naložit s akumulátory před vylitím a dolitím nového louhu? *batt* Ten budu mít namíchaný s trochu větší hustotou z důvodu dodatečného naředění vodou mezi články. Vybít ? Na kolik? Po dolití nabít? Na kolik? hned? počkat? Jak dlouho? Jak rozcyklovat? No prostě nechci někde udělat další botu. Baterky jsou zalité, hodně nařezené, ale funkční :repair:
Děkuji za rady a odpovědi
Martin stepynek
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od goodbie »

Postupoval bych takto: baterie vybít na 1 až 0,9V na článek,protřepat vylít,když bude starý sedlý louh několikrát propláchnout nalít nový elit nechat odstát 2až 4hodiny a nabít na 150%kapacity napětí na článek max 1,7V a párkrát vybít a znovu nabít tak dvakrát až třikrát za sebou a zjistit kapacitu článků při nízké kapacitě popřípadě znovu vylít a dát další nový elit,to předchozí ředění destiovanou vodou mohlo dojít ke korozi článků.články nenechávat dlouho bez elitu co nejdříve je znovu naplnit.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od Pan Taum »

Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od gupa »

Bude tam nízká hustota elektrolytu, při míchání počítat s nasáklým řídkým elektrolytem v elektrodách, takže bych dal hustší a po pár nabití přeměřil. Jestliže tam bude hodně nečistot, přefiltrovat a třepat (prát) nejprve podle odkazu z alchymie původním elektrolytem, potom demivodou "odsát" z elektrod starý elektrolyt a dodat nakonec nový hustší a naformátovat. Pokud je možnost měřit napětí, zpravidla ten, který při začátku nabíjení letí napěťově rychleji nahoru než ostatní, je v horším stavu. Takže lze měnit louh postupně podle napětí co stoupá rychleji na tom kterém článku. Ale jestli došlo centrálkou k propláchnutí a ke snížení hustoty, nezbývá než vyměnit elektroly za nový a potom zjišťovat který článek vyprat podle toho napětí.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
stepynek
Příspěvky: 38
Registrován: čtv kvě 17, 2012 4:57 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od stepynek »

děkuji za odpovědi
koukám, že to bude celkem "zábava" Co je trochu na této výměně problém, je že se nedostanu přímo k článkům. jsou zapertlovány pod krytem a naprosto nepřístupné. pokud neberu možnost provrtat do vršku saftu malou dírku a s doktorským náčiním ( injekční stříkačkou a s jehlou) provést operaci. Tímto, ale poruším tovární těsnost celého boxu. Nehledě na to, že nemám adekvántí "špunt " na tyto provrtané dirky
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od goodbie »

stepynek píše:děkuji za odpovědi
koukám, že to bude celkem "zábava" Co je trochu na této výměně problém, je že se nedostanu přímo k článkům. jsou zapertlovány pod krytem a naprosto nepřístupné. pokud neberu možnost provrtat do vršku saftu malou dírku a s doktorským náčiním ( injekční stříkačkou a s jehlou) provést operaci. Tímto, ale poruším tovární těsnost celého boxu. Nehledě na to, že nemám adekvántí "špunt " na tyto provrtané dirky
dejte sem foto těch článků nebo celé baterie řešit jde všechno.
stepynek
Příspěvky: 38
Registrován: čtv kvě 17, 2012 4:57 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od stepynek »

Toto je horní přední box u berlinga
Přílohy
120_3_26-IMG-4744.jpg
stepynek
Příspěvky: 38
Registrován: čtv kvě 17, 2012 4:57 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od stepynek »

120_1_33-IMG-4748.jpg
Takto vypadá zadní co budu křísit
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od střídač »

stepynek píše:Takto vypadá zadní co budu křísit
Takto to vypadá na odúmrť. LFP bude dobře sloužit.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od goodbie »

stepynek píše:
120_1_33-IMG-4748.jpg
Takto vypadá zadní co budu křísit
tak že v jednom tom bloku jsou čtyři články nebo pět????
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od gupa »

Nic nevrtat, centrální dolévání by mělo jít sundat. Při nejhorším jít s hustým elektrolytem přes centrální dolévání tak, že bude hustota v normě, ale měl by ten pětičlánek nějak otevřít.
Naposledy upravil(a) gupa dne sob říj 05, 2013 4:42 pm, celkem upraveno 1 x.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od gupa »

3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od goodbie »

no tak jestli jdou otevřít není co řešit.
stepynek
Příspěvky: 38
Registrován: čtv kvě 17, 2012 4:57 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od stepynek »

Zdravim
takze clanku tam je pet, jsem kousek od Jihlavy a obavam se ze nedestruktivne se k clankům nedostanu. Jedine centralni rozvod na vrsku baterie. Uz jsem jednu spatnou rozdelal a zpet nelze
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od gupa »

No tak bych se stím tak neloupal. Nasadil hadici, má to cca 30 kg, protřepával a dělal klystýr podle postupu. Nejprve použitým elektrolytem potom demi vodou a nakonec v klidu novým elektrolytem dokud nebude vytékat správná hustota. Chce to se vytvořit nějaký pracovní prostor o třech hladinách, např stůl - baterie, na stole bezpečně napevno židle pro upevněnou nádobu z které se dělá klystýr a pod stolem zem s bandaskou. Nádobu s kohoutem s hadicí. Nikdy ne pozink nebo hliník nebo jiný barevný kov. Používat uzavíratelné bandasky kvůli CO2. Nepoužívat v žádném případě dešťovku nebo nečistou vodu. Osmóza v základním tří nebo čtyřfiltrovém provedení není zas taková horentní suma, cca do 4t a demivody je dostatek.

Edit: ještě mne napadlo, že vylívat by to mohlo jít nějakým naklopením baterie.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
stepynek
Příspěvky: 38
Registrován: čtv kvě 17, 2012 4:57 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od stepynek »

jo taky to tak vidím. Mám v garáži ještě několik těchto baterií serie 97/98 u kterých odchází články. Když byly v autě, tak jim velké proudy už nedělaly moc dobře a v trakci se serií 2000/2005 to dělalo neplechu. Dneska jsem je měřil a jsou na 5V po 6 letech stání a přístupu vzduchu a cca 200tkm najeto, bohužel. Není co na nich zkazit. Alespoň si to vyzkouším a uvidím jak to půjde. Když se oživý dám je do vozítka City El co mi stojí v garáži vedle P106. Musím ještě někde sehnat tu správnou chemii a potřebné nádobí :D
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od gupa »

5V místo kolik nom. napětí? Nevidím to růžově jestli jde o celou trakci na takovém napětí. Chce to v tom případě jiný postup. Údaj po takové 6tileté době je cenný pro diagnózu.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od goodbie »

gupa píše:5V místo kolik nom. napětí? Nevidím to růžově jestli jde o celou trakci na takovém napětí. Chce to v tom případě jiný postup. Údaj po takové 6tileté době je cenný pro diagnózu.
když je tam pět článků předpokládám že napětí bude 6V???u louhovek je to složité ,některé výměna louhu doslova nakopne a frčí jako nové u některých nastane smrt :(
stepynek
Příspěvky: 38
Registrován: čtv kvě 17, 2012 4:57 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od stepynek »

Beru to tak, že si vyzkouším samotný proces výměny. Pokud se podaří tyhle baterky vzkřísit, bude to bonus. Ty baterky leží v garáži 6 let, takže nečekám zázrak. Udělám to jen u 2 kusů.
Dneska jsem sehnal co jsem potřeboval louhy na internetu, peroxid a vodu v jediné drogerii v Jihlavě která neprodává barvu na vlasy a laky na nehty.... je to děs dneska sehnat něco co není zrovna moc komerční
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Oživení NiCd Saft 100MRE

Příspěvek od goodbie »

stepynek píše:Beru to tak, že si vyzkouším samotný proces výměny. Pokud se podaří tyhle baterky vzkřísit, bude to bonus. Ty baterky leží v garáži 6 let, takže nečekám zázrak. Udělám to jen u 2 kusů.
Dneska jsem sehnal co jsem potřeboval louhy na internetu, peroxid a vodu v jediné drogerii v Jihlavě která neprodává barvu na vlasy a laky na nehty.... je to děs dneska sehnat něco co není zrovna moc komerční
hydroxid draselný jsem kupoval ve Verkonu i hydroxid lithný držím palce at se to podaří a baterie fungují,ovšem z vlastní zkušenosti vím ,že to nebude jednoduché.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek