Solax T58 - přidání slave

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
centaurian
Příspěvky: 5
Registrován: ned bře 05, 2023 3:01 pm

Solax T58 - přidání slave

Příspěvek od centaurian »

Ahoj. Řešil tu již někdo přidání dalšího slave T58 ke stávající instalaci s měničem Solax? Má někdo praktické zkušenosti? Případná úskalí?

Aktuálně máme k měniči Solax X3 Gen 4 Hybrid 10kW připojeny T58 1x Master a 1x Slave (tj. 11,6kWh) oba ve verzi 2.1.
Provozováno od loňska, hlásí batery health 98%.
Naskytla se nám možnost dokupit další slave za realitně rozumný peníz, čímž by měla celková kapacita narůst na 17,4kWh (očekávám, že pomůže zejména na jaře a na podzim) a zároveň zvýšit dostupný výkon z baterie z cca 5,8kW na 8,7kW (též nyní občas nestačí).

Co jsem tak pochopil, tak když mám master V2, tak slave může mít libovolnou verzi? https://gbc-solino.cz/novinky-cs/kompat ... 8-v1-a-v2/

Jak jste řešili balancing? Šli jste na to přes Extend BAT FUNC? Či to řešili nějak jinak? https://kb.solaxpower.com/solution/deta ... a2d88b0023
sol_ex_bat.PNG
sol_ex_bat.PNG (4.8 KiB) Zobrazeno 332 x
Dá se nějak zjistit SOC celých baterypacků? Vím, že přes modbus se lze dostat k Min/Max napětí článků pro celou sestavu:
Přílohy
sol_bat_volt.PNG
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Solax T58 - přidání slave

Příspěvek od emedium »

Jestli to máš za dobrou cenu tak si dej rovnou 4 kusy, master + 3 slavy ať máš napětí co nejblíž nominálu 560 V (4x115V) budeš pak mít nejmenší ztrátu na měniči. Normální kapacila jednoho kusu je podle datasheetu jen 2,9 kWh

Co jsem vyčetl, tak se to balancuje pasivně odpory a sériově přidávané slavy by měly mít co nejvíc stejná napětí jako původní set.

Jinak podle datasheetu to pustí ven 40 A (0,8C), ale spíš počítej 25A(0,5C), pak z toho dostaneš s adekvátním měničem i 560V x 25A = 14 kW výkonu, se třema 345V x 25A = 8,625 kw, pokud proleze ven víc ampér, tak možná i 10 kw, ale zase potrápíš 50 Ah RECT baterky vyšším C. Čím nižším C to nabíjíš a vybíjíš, tím dýl by měly vydržet na vyšším SOH. 98 je skoro jako 100. btw paralelně zapojené packy se rozjíždí i o cykly.

Klasická konfigurace se dvěma packy 2x115V je teda pěkný .... 230V x 40A = 9,2 kW nedá pořádně ani těch 10kW
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Solax T58 - přidání slave

Příspěvek od emedium »

tak je to ještě míň 4x115=460V
centaurian
Příspěvky: 5
Registrován: ned bře 05, 2023 3:01 pm

Re: Solax T58 - přidání slave

Příspěvek od centaurian »

Určitě budeme přidávat jenom jednu. Tu 4. bych si teď neobhájil a už s tou 3. se bude muset improvizovat kam s ní - sklep není nafukovací a když to člověk chce pořádně/bezpečně tak to nelze mít zahrnuté harampádím.
Screenshot 2024-09-04 at 22-46-11 Solax – Home Assistant.png
Napětí těch dvou T58 se pohybuje mezi 232V až 248V, což možná není moc, ale když vezmu v úvahu napětí těch 2 PV stringů (227V Východ+Jih a 266V Západ), tak se to nějak moc neodchyluje. Ano, určitě je vyšší napětí lepší, ale neefektivitu očekávám spíše v PV straně. Co se týče proudů, tak BMS hlásí maximum až 35A, pokud jsou vhodné podmínky (tj. není to 40A). Měnič to navíc limituje na 30A s tím, že to mám omezené 25A nabíjení 30A vybíjení, ale cokoliv nad 25A tam vidím nerad, protože i datasheet k baterkám říká, že 25A je doporučené maximum.

Co se týče toho balancování, tak mi jde právě o to, jak nejlépe docílit toho, aby měli podobné SOC v době připojení.
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Solax T58 - přidání slave

Příspěvek od emedium »

Tak by měl mít polovinu toho co mají ty dva, přidává se do série.

Jde o konverzi ze stejnosměrného na 3f střídavý. Při 560-580V má měnič nejmenší ztráty, ale na to zjevně dotační programy ser..

Pro ideál by tam nakonec muselo být 5 packů, ale myslím, že jdou dát do série max 4.

Se třema packama se dostaneš na nižší ampéry z baterek a využiješ měnič až na 10 kW

10.000kW/3ksx115V = 28,98A jsou to jen ideální počty, další roli hrajou různé ztráty

SOH a SOC ti bude časem padat ale nemělo by to být nějak moc dramatické, blbě se to měří, tak to ber s rezervou. Musel by se počítat každý prolezlý coulomb tam i ven, ale to je prakticky možné jen u mobilů. Každá baterka je trochu jiná...
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Solax T58 - přidání slave

Příspěvek od Mex »

Psal jsi ten dotaz i na Solarforum. Odpovídal jsem tam.
S tou Extend Battery Function to přidání funguje hladce. Ale jde to i bez ní, když se úroveň nabití původních baterek pohlídá ručně.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek