Výběr systému řízení světel v domě.

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Miyuki
Příspěvky: 185
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Výběr systému řízení světel v domě.

Příspěvek od Miyuki »

Zdravím,
chci se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti nebo doporučení na spolehlivě fungující systém pro ovládání světel pro celý dům.
Hlavní požadavky:
-v obytných místnostech světla s ovládáním jasu a teploty/barvy a jsou k nim dostupné dálkové ovladače.
-chodby, schodiště a koupelna na pohybová čidla. Opět s regulací jasu (ideálně pode denní doby). A záložní ovládání přes vypínače.
-bez připojení do cloudu
-dokumentace a propojitelnost se ostatními systémy
dusanmsk
Příspěvky: 358
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr systému řízení světel v domě.

Příspěvek od dusanmsk »

Loxone (drahe, uzavrete), zigbee (radio, takze v panelaku nepouzitelne, v rodinnom dome na dedine asi este ok).
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1563
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Výběr systému řízení světel v domě.

Příspěvek od TomHC »

Svetlá nejako smart neriešim, s výnimkou obývačky, tam som robil zo SDK svetelný strop, vnútorný a vonkajší LED pás. Pre to mám rozrobené riadenie už pekne dlho - nechce sa mi to dokončiť - rodine to nechýba a nič ma teda netlačí. Ale na stole mi to funguje. ESP8266, PIR senzor, fotorezistor, 2x tlačítko, 2x PWM výstup jednofarebný. Zaintegrované do HA.

1) PIR a fotorezistor riešia postupné rozsvietenie po cca 20% ak niekto po tme vojde do obývačky
2) ovládanie tlačítkami (vo finále to bude klasický Legrand, tam kde je teraz dvojitý vypínač) - krátke stlačenie = zapnúť na poslednú nastavenú intenzity, dvojklik = pridať 20% jasu, dlhé podržanie = ubrať 20% jasu
3) cez Zigbee2mqtt mám v HA zaintegrované 4-tlačítko Philips HUE (Zigbee), ktoré ovláda rovnakým spôsobom svetelný strop a zvyšné dve tlačítka zase ovládajú vonkajšie žalúzie

Samotné PWM ovládanie pásov by sa dalo riešiť cez Shelly RGBW2 a PIR používam aj inde v dome Sonoff SNZB-03, takže sa to dalo aj bez vlastného HW. No a intenzita svetla zase podľa HA Sun integrácie - aj keď to nezohľadňuje iné zdroje svetla, mraky... atď.
Přílohy
20190304_213802.jpg
20240815_100851.jpg
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
dusanmsk
Příspěvky: 358
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr systému řízení světel v domě.

Příspěvek od dusanmsk »

Ano, tiez som sa takto zabaval s roznymi bastlami, ale udrzovat to a pamatat si co, kde, ako bol vopruz. Vyhadzal som to a nahradil za zigbee. To sice ovladam z loxone, ale ide to aj z homeassistantu. Ono aj dost zavisi ake ma kto svietidla. Pokial ma niekto lustre na ziarovky, tak sa zigbee vyslovene pyta, pretoze len kupi ziarovku a hotovo. Ja mam v sdk vlozene led panely a tam to prerabat na dimmery je nezmysel (su tam prudove zdroje), takze som stmievanie riesil len na wc a v kupelni. V druhej kupelni mam zafrezovane led pasky, k tym som dal zigbee dimmer z ali. A v obyvacke mam v jedalenskom kute luster, tak tam som strcil lidl zigbee ziarovku. Tym bolo stmievanie v baraku vyriesene. Zvysok svetiel vedie do rozvadzaca, kde mam rele na din listach.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
proasnet
Příspěvky: 358
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Výběr systému řízení světel v domě.

Příspěvek od proasnet »

Já teda sám za sebe. Používám roky Home Assistant a jsem plně spokojený. Dneska se dají koupit i hotové brány, ale téměř vše je cloudové, takže při výpadku internetu nic nefunguje. Moje priorita teda byla, aby celá domácí automatizace byla offline, resp. je na internetu, ale funguje bez něj, celý systém běží lokálně.
Už jsem se dopracoval k tomu, že mám úplně celý dům, FVE, energie, meteo, zahrada, no prostě všechno přes HA.
Naučit se s ním možná chvilku trvá, ale umí skoro cokoliv. A všechny ty externí wifi prvky jsem přeflešoval z tuy a jiných firmwérů na Tasmotu a ESPHome.
Tasmotu mám ve světlech, pač je celkem hloupá a jednoduchá, na světla a zásuvky dostatečná, ESPHome potom v zařízeních které už zpracovávají nějakou komunikaci s dalším zařízením, třeba čtení dat z měničů, ze solaru, Sonoff NSPanely, regulace kotle atd. Díky tomu se všechny zařízení v domě mezi sebou můžou komunikovat, jako třeba kráva s prasetem, křečkem, kočkou a slepicí.
Pokud teda máš odvahu a stejné cíle, tak ti to můžu jen doporučit.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
pibi
Příspěvky: 918
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr systému řízení světel v domě.

Příspěvek od pibi »

V koupelně mám 4 okruhy RGBW LED pásků. Každý okruh má 24V spínaný zdroj, za ním RGBW kontroler, asi toto:
https://www.t-led.cz/p/prijimac-dimled-pr-rgbw2-69004
4 okruhy je možno nastavovat:
https://www.t-led.cz/p/ovladac-dimled-o ... 4krm-69205
Kontroler si pamatuje nastavení i po vypnutí, takže ovladačem nastavím barvu a intenzitu, světla pak zapínám a vypínám normálními vypínači na zdi a ovladač leží ve skříňce. Měl by jít propojit i s mobilní aplikací, ale mě se to nepodařilo.
Další 2 vypínače pro bílé led světlo na stropě a okolo zrcadla.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek