Simulace FVE - nejsem úplně mimo?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
prochaska
Příspěvky: 3
Registrován: čtv črc 11, 2024 11:33 pm
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Simulace FVE - nejsem úplně mimo?

Příspěvek od prochaska »

Uvažuji, jak by to vypadalo, kdybych měl také FVE. Zkusil jsem si to nasimulovat a vyšel mi takovýhle graf. Modře je celková spotřeba baráku (bazální 1.8 kW, v létě víc, běží klimatizace). Žlutě je kolik dodají panely + baterky, bíle kolik si to nasaje z DS, zeleně jsou maxima nabití baterií. Data pro osvit jsou z JRC PVGIS. Dovoluji si položit otázku: vypadají ty výsledky takhle od pohledu reálně nebo jsem vypočítal úplnou blbost? Díky za případnou odpověď a prosím o shovívavost, jsem úplný začátečník a i když jsem se snažil nastudovat co se dalo, třeba přehlížím nějakou zcela základní věc.
Přílohy
spotreba.png
sisdale
Příspěvky: 294
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Simulace FVE - nejsem úplně mimo?

Příspěvek od sisdale »

Zluta cara vypada v pohode. Ale pokud nejsi schopen pokryt spotrebu cervenec az zari, tak by to chtelo pridat vic panelu. Nenapsal jsi vubec kolik panelu planujes umistit a zda vice nemuzes protoze nemas vubec kam. Cena panelu je mala, takze bych cekal ze omezenim neni investice do panelu.

Dale JRC PVGIS nezohledni zda nemas na panelech behem dne nejake stiny od jinych konstrukci (anteny, sloupy, vikyre, jine stavby) a vegetace (stromy, atd.). Ty ti mnozstvi vygenerovane energie mohou dale srazit.

Nejak nechapu ty jednotky, denni spotreba se udava v kWh. Takze presne nerozumim co tedy predstavuje ten graf, kdyz na prave y ose je jednotka kW. Celkove za rok mas napsano ze generujes 9.3 MWh, to by odpovidalo +- instalaci panelu 9kWp. Ale pak mi to nijak nesedi na tu osu spotreby, protoze pokud to je nejake denni maximum, tak by jsi tam mel mit skalu az do 9kW (tedy zhruba co dostanes maximalne za dobrych podminek z 9kWp, prakticky maxima mohou byt vyssi, pri spravne odrazivosti z mraku).
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
MartinF
Příspěvky: 72
Registrován: stř úno 16, 2022 7:25 pm

Re: Simulace FVE - nejsem úplně mimo?

Příspěvek od MartinF »

V grafu je napsane ze pan simuluje 9.9kWp.
Orientacne u nas na Morave kdyz dame 3,3kWp panelu do sklepa pod demizon, 3,3kWh nad hnojiste a 3,3 kWh nad vinohrad. Nehledame porad dokola slunicko jestli leze tam kde vylaze a pak necumime kde zaleza protoze pak jsem jiz stejne ve sklepe.
Pri teto sedlacke kombinaci hold vyrobime 10MWh/rok z 9,9kWp panelu.
A kdyz mame málooo a pořád maaalooo a hodne palime tak pridame panely.
Nic tu nesimulujeme protoze bud sviti "dozrava - vyrabime" nebo nesviti a jsem ve sklepe po tme. A jestli mame porad mááálooooo tak se domluvime se sousedkou ta moc nepali a jen ohriva bazen a chladi alkohlo v mrazaku u bazenu a tam se pridratujem ( nakoopime za vinecko nejaky ten elektron - a tim se sviti asi nejlepe !).
A kdo pali ve dne v noci tak hold koupi vetsi baterku tak aby mel i elektriku i v noci.

Techto obrazku a grafu je tu plno nevim kolik je zde panelu ale asi tak do 10kWp. Tak jen pro predstavu kolik ceho za 30dni to ted realne nasviti.
Grafy je stazen k 14.7.2024 a neni to moje FVE. Graf cca 9,9kWp bez simulace.
Přílohy
jak to palilo.jpg
6,5kWp (V - 1,6kWp, J - 1,5kWp, Z - 3,3kWp), Victron MP2 5000VA, 2 * (Victron MPPT 250/85), 2 * ( LiFePo4 16x 280Ah Eve), Victron Smartshunte + BMS
prochaska
Příspěvky: 3
Registrován: čtv črc 11, 2024 11:33 pm
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Simulace FVE - nejsem úplně mimo?

Příspěvek od prochaska »

sisdale píše: ned črc 14, 2024 7:18 amkolik panelu planujes umistit a zda vice nemuzes protoze nemas vubec kam.
Díky. Uvažuju 18 panelů po 550 Wp, mám plochou střechu a víc se jich tam nevejde. Což je škoda, překvapilo mě, že ty panely by byly na celém projektu nakonec to nejmíň drahé :-)

Vidím, že ty čáry co tam mám asi nejsou moc jasné, dík za připomínku. Mám to jen jako výslednou část příkonu pokrytou sluncem+baterkami (žlutě) resp. dodávkou z DS (bíle) a součet modře, což je zároveň spotřeba baráku, proto ty kilowatty. Co dodá slunce a nespotřebuje se, tím v simulaci nabíjím baterky (a někdy a ne moc často to zahodím, aspoň tak mi to vtom výpočtu vyšlo), ale to už tam nemám zakreslené.
prochaska
Příspěvky: 3
Registrován: čtv črc 11, 2024 11:33 pm
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Simulace FVE - nejsem úplně mimo?

Příspěvek od prochaska »

MartinF píše: ned črc 14, 2024 9:49 am Techto obrazku a grafu je tu plno nevim kolik je zde panelu ale asi tak do 10kWp. Tak jen pro predstavu kolik ceho za 30dni to ted realne nasviti.
Grafy je stazen k 14.7.2024 a neni to moje FVE. Graf cca 9,9kWp bez simulace.
Díky. Je na tu simulaci nějaký rozumně jednoduchý soft? Já našel jen ten JRC PVGIS, ale tam se asi nedá simulovat spotřeba a kapacita baterek (nebo jsem to neuměl :D )

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek