Oprava 4Ah baterky Parside

Baterie a bateriová úložiště založená na článcích Li-ion 18650, zkušenosti, praxe, dobíjení, batery management, výroba bateriových úložišť, bezpečnost.
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Oprava 4Ah baterky Parside

Příspěvek od emedium »

Přestala se mi dobíjet nejstarší 4Ah baterka Parkside. Jsou tam 18650-2000 5s2p z roku 2020. Tak jsem ji rozebral a změřil napětí na dvojicích přibodovaných článků. První měla 2.3V a ostatní 3.6V. Povedlo se mi dobít první dvojici na 3,6V laboratorním zdrojem, ale jak jsem ji pak dal do nabíječky, tak po chvíli něco luplo a přijde mi že i trochu zakouřilo. Napětí na první dvojici spadlo na 0,15 V a spodní článek první dvojice je znatelně teplejší než ostatní. Tak šla zatím na vzduch :D

Údajně se to vůbec nebalancuje a jen to vypne nabíjení, pokud se dobije některý článek na max.

https://www.youtube.com/watch?v=unneUttRyI0

Asi bude nejlepší vyměnit oba články, ať z toho není zase dýmovnice. Jedna baterka mi už kdysi blafla v sekačce...
Mex
Příspěvky: 668
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Oprava 4Ah baterky Parside

Příspěvek od Mex »

emedium píše: úte črc 09, 2024 12:21 am Údajně se to vůbec nebalancuje a jen to vypne nabíjení, pokud se dobije některý článek na max.
Možná to bude závislé na stáří baterky, tj. na jejím typu.
Já mám ty baterky novější. Jednak už mají líp vyřešené kontakty, kde ty staré měly malý přítlak a vznikal tam velký přechoďák.
A je vevnitř procesor, který se pravidelně v několikasekundových intervalech probudí a udělá nějaké pulzy.
Takže to působí dojmem, že to tu baterku nějak průběžně balancuje.
Stále, nikoli jen když je na nabíječce.
gupa
Příspěvky: 2333
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Oprava 4Ah baterky Parside

Příspěvek od gupa »

Ta novější má také mouchy, pokud se BT modul zkratuje (sám od sebe) odrovná stabilizátor, jeden odpor a jednu součástku podobnou diodě. Takže napájení toho IC nefunguje a s tím nefunguje nic. Stane se to z ničeho nic, třeba při provozu když dodává napětí nějakému nářadí. Mám jednu na stole.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Mex
Příspěvky: 668
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Oprava 4Ah baterky Parside

Příspěvek od Mex »

BT mají až modely Smart. Ty mají články 21700.
Lidl ale dělá i nové modely hloupé baterky (tj. ne Smart), která nemá BT. Tam používají články 18650.
Já jsem kuchal a měřil právě tu novou hloupou. A tam byl balancér aktivní furt.
Ale měřil jsem to na plně nabité baterce.
Je možné, že když bude mít napětí nižší, tak pak už balancér v klidu fungovat nebude. To by možná stálo za změření.
glottis
Příspěvky: 2380
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Oprava 4Ah baterky Parside

Příspěvek od glottis »

gupa píše: úte črc 09, 2024 1:53 am Ta novější má také mouchy, pokud se BT modul zkratuje (sám od sebe) odrovná stabilizátor, jeden odpor a jednu součástku podobnou diodě. Takže napájení toho IC nefunguje a s tím nefunguje nic. Stane se to z ničeho nic, třeba při provozu když dodává napětí nějakému nářadí. Mám jednu na stole.
Jo jednu takovou jsem dostal. Nakonec jsem si z ní udělal 100w powerbanku
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 443
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Oprava 4Ah baterky Parside

Příspěvek od Lubik »

gupa píše: úte črc 09, 2024 1:53 am Ta novější má také mouchy, pokud se BT modul zkratuje (sám od sebe) odrovná stabilizátor, jeden odpor a jednu součástku podobnou diodě. Takže napájení toho IC nefunguje a s tím nefunguje nic. Stane se to z ničeho nic, třeba při provozu když dodává napětí nějakému nářadí. Mám jednu na stole.
Pokud neumře něco dalšího tak se to dá opravit. Pár se mi povedlo zachránit. Zbytek jsem rozebrat na články.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Oprava 4Ah baterky Parside

Příspěvek od emedium »

Tak mi po třech dnech umřela v sekačce další baterka, tentokrát původní 2Ah (baterky 18650P rok 2023), kterou jsem v sekačce před zprovozněním vyměnil za starší 4Ah, která odešla před třemi dny. Po rozebrání má prostřední článek 0.15V, tak přemýšlím, jestli to je to tím hicem nebo blbne nabíječka v dokovací stanici.
vla
Příspěvky: 1199
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Oprava 4Ah baterky Parside

Příspěvek od vla »

A nemají oni i na baterky docela dlouhou záruku? Nevím jestli na všechny, ale na některé je záruka i tři roky a u mě cca. po roce a půl uznána.
Nemám rád tenhle stát.
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Oprava 4Ah baterky Parside

Příspěvek od emedium »

Ta dvouampérovka nemá ani půl roku, tak půjde na reklamaci, navíc byla předtím u svítilny, kde měla nulovou zátěž. Posledních pár dní byly teploty +30C, baterka je zezadu v pidi prostoru pod robosekačkou, tak jestli ji to tam dokáže vyžhavit, aby odešla ? Jinak mě moc nenapadá, proč by odešly tak rychle za sebou...

Zkusil jsem ještě oddělit první dva články u 4ky a nakonec je v háji horní článek, který má 0.15V spodní má 0.75V, ale jak jsem rval ten nabodovaný plíšek, tak se jí trochu vypoukl deklík, tím pádem je asi taky nepoužitelná.

Čím se nejlíp sundávájí nabodované plíšky ? Dremelkou s frézkou ?
vla
Příspěvky: 1199
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Oprava 4Ah baterky Parside

Příspěvek od vla »

Nevím jaký výkon ta sekačka má, ale pokud má něco posekat, tak ty články v 2Ah provedení musejí dostávat hodně za uši. Osobně používám kvalitnější značku DE WALT na většině nářadí, ale i tak dávat do sekačky, strunovky, mafla atd. 2Ah baterku mě ani nenapadlo, protože bych rád , aby mi baterky vydržely co nejdéle. Takže do strojů s motory kolem 500 Wdávám nejméně 4Ah při 20V.
Nemám rád tenhle stát.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek