Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
vitanek
Příspěvky: 24
Registrován: pát úno 02, 2024 11:45 am
Lokalita: Uherské Hradiště
Chci prodávat energii: NE

Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od vitanek »

Dobrý den, k 8kW Axpert MAX si chci sestavit bateriovou sestavu. Mám v plánu 16s tedy 16x LifePO4 EVE 280Ah a invertorovou JK-BMS - váhám mezi 150A(PB2A16S15P) a 200A(PB2A16S20P) verzi (oboje s 2A balancerem). Axpert má nabíjení max 120A, má cenu jít do 200A BMS?

A dále jak baterii jistit? Na balanční kabely bych dal tavnou pojistku v kabelovém pouzdře + 5A trubičková pojistka. Ale jaké jištění mezi bateriovou sestavou a měničem?

- Proud zde může téct až 120A z Axpertu, BMS zvládne (dlouhodobě) 150-200A dle typu. Tedy jištění jsem uvažoval nejméně na zmíněných 200A jenomže na takový proud nabídka není vůbec široká:


1. našel jsem 250A DC jistič, ale netuším zda je pro takové použití vhodný (obousměrnost) https://www.mivvyenergy.cz/cs/prislusen ... -250a.html

2. nebo pojistku - Victron ANL 300A/80v s pojistkovým držákem na (-) pól výstupu baterie


Případně bych mohl dát za sebe oboje jistič i pojistku (směrem od baterie napřed pojistku na (-) pól a následně výše zmíněný jistič (dvoupólový), kde jistič by zároveň mohl fungovat i jako vypínač (odpojovač) baterie. Ale nejsem si tímto vůbec jistý :(
Mex
Příspěvky: 456
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od Mex »

Ty ale stavíš nízkonapěťový systém se srandovním napětím do nějakých 60V.
Tam nějakou polarizaci (tedy obousměrnost) řešit nemusíš. Na tak nízkém napětí žádný oblouk nevytáhneš.
Tam bude fungovat celkem cokoli. I většina AC jističů.
Polarizaci má smysl řešit u vysokonapěťových systémů (stovky voltů).
vitanek
Příspěvky: 24
Registrován: pát úno 02, 2024 11:45 am
Lokalita: Uherské Hradiště
Chci prodávat energii: NE

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od vitanek »

Super, takže by stačil výše zmíněný jistič, případně uplně jiný? A BMS 150A nebo 200A?
kodl69
Příspěvky: 7448
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od kodl69 »

jistě bych to nepřeháněl. Já to dělám tak, že dráty k bms se snažím uložit tak, aby se jim mechanicky nic nestalo, a když už stane, tak se 0.35mm2 drátek odpaří dřív než dvakrát mrkneš. Dvoje jištění k baterce? Ty ANL stačí, podle mě jsou zbytečně drahý, normální nožovka v držáku udělá stejnou práci za kratší cenu, ale zase, mechanický provedení a izolace... U takovejch těch autohifi pojistek z ali je problém, že nejsou určený na odpojení 50V, to je o strach že se z toho místo pojistky v případě průšvihu stane oblouková lampa...
Na odpojení baterie používám anderson 175A zásuvky https://vi.aliexpress.com/w/wholesale-a ... t.search.0 , je to spolehlivý masivní řešení, a baterky v poslední době stavím do přepravek vyloženejch cetris deskama. Lisovací kleště na oka jsou při výrobě akupacku nutností.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vitanek
Příspěvky: 24
Registrován: pát úno 02, 2024 11:45 am
Lokalita: Uherské Hradiště
Chci prodávat energii: NE

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od vitanek »

kodl69 píše: pon kvě 27, 2024 2:00 pm jistě bych to nepřeháněl. Já to dělám tak, že dráty k bms se snažím uložit tak, aby se jim mechanicky nic nestalo, a když už stane, tak se 0.35mm2 drátek odpaří dřív než dvakrát mrkneš.
Ony 5A trubičkové pojistky v pouzdře nic moc nestojí, tak proč je tam nedát.
kodl69 píše: pon kvě 27, 2024 2:00 pm Dvoje jištění k baterce? Ty ANL stačí, podle mě jsou zbytečně drahý, normální nožovka v držáku udělá stejnou práci za kratší cenu, ale zase, mechanický provedení a izolace...
Z hlediska bezpečnosti bych raděj pojistku, ale jistič je zase dobrý jako vypínač (přičemž bateriový odpojovač/vypínač/ přijde pomalu na podobné peníze) - proto ta úvaha dát oboje. Vycházel jsem zároveň z toho že při "vypínání" vytahováním nožovky (nebo i jiné pojistky) by mohl vzniknout nepěkný zážitek, ale pokud při tomto napětí oblouk nehrozí .... Pouvažuju tedy nad kombinací jističe (nějaký tip?) a nožovky (byť těch pár stovek rozdíl od ANL mě nezruinuje)

kodl69 píše: pon kvě 27, 2024 2:00 pm U takovejch těch autohifi pojistek z ali je problém, že nejsou určený na odpojení 50V, to je o strach že se z toho místo pojistky v případě průšvihu stane oblouková lampa...
Na odpojení baterie používám anderson 175A zásuvky https://vi.aliexpress.com/w/wholesale-a ... t.search.0 , je to spolehlivý masivní řešení, a baterky v poslední době stavím do přepravek vyloženejch cetris deskama. Lisovací kleště na oka jsou při výrobě akupacku nutností.
Autohifi pojistky bych použil jen v případě drátků od BMS jinam rozhodně ne :) O konektorech jsem zatím vůbec neuvažoval, chtěl bych baterku připojit od jištění do měniče bez jakéhokoli mezikusu. V případě, že bych baterku dokázal odpojit jističem (nebo jiným prvkem) by to asi problém nebyl. Zmíněné konektory znám z UPS. Lisovací kleště samozřejmě mám a ne jen jedny :) - Nakonec bez nich byl nepřipojil ani panely :) Baterky chci umístit do cetris bedny (rohy bych asi svařil z L profilu a výplň + šroubovací víko cetris).
pibi
Příspěvky: 780
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od pibi »

vitanek píše: pon kvě 27, 2024 2:41 pm Z hlediska bezpečnosti bych raděj pojistku, ale jistič je zase dobrý jako vypínač (přičemž bateriový odpojovač/vypínač/ přijde pomalu na podobné peníze) - proto ta úvaha dát oboje. Vycházel jsem zároveň z toho že při "vypínání" vytahováním nožovky (nebo i jiné pojistky) by mohl vzniknout nepěkný zážitek, ale pokud při tomto napětí oblouk nehrozí .... Pouvažuju tedy nad kombinací jističe (nějaký tip?) a nožovky (byť těch pár stovek rozdíl od ANL mě nezruinuje)
Zase to nepřeháněj, myslím že dávat pojistky a jistič jako vypínač je ptákovina.
Použil jsem normální 3f pojistkový odpojovač, prostřední pozice je volná.
Když budeš odpojovat baterku plánovaně, tak před tím vypneš MPPT i střídač, takže to budeš dělat bez zátěže, odpojovač se odpojuje rázně, na některých je to i napsáno. Při odpojování rozpojíš okruh zároveň ve 4 místech, takže těch 53 -55V zas takový oblouk tahat nebude. Svářečka má podobné napětí a tam se spíše musíš dost snažit, abys oblouk udržel.
PXL_20231026_062703868.jpg
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
vitanek
Příspěvky: 24
Registrován: pát úno 02, 2024 11:45 am
Lokalita: Uherské Hradiště
Chci prodávat energii: NE

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od vitanek »

pibi píše: pon kvě 27, 2024 3:03 pm Zase to nepřeháněj, myslím že dávat pojistky a jistič jako vypínač je ptákovina.
Použil jsem normální 3f pojistkový odpojovač, prostřední pozice je volná.
No jde o finance, mnou výše uvedený jistič + pojistka vyjde finančně líp a zvládne to 200A. Pouzdro na nožovky, které máš na fotce je do 160A - nad 160A ty pouzdra stojí už celkem dost - rozhodně víc, než bych do toho chtěl nacpat :-D

Pokud bych bral pouzdro na 160A např ETI 001690870 + 2x nožovku ETI 004181216, tak to vychází ještě docela rozumně, ale v téhle variantě asi pak nemá cenu kupovat 200A BMS a plně by postačila ta 150A nebo má 200A i tak nějakou výhodu (například, že nebude tak namáhaná a teoreticky dýl vydrží)?
Naposledy upravil(a) vitanek dne pon kvě 27, 2024 3:51 pm, celkem upraveno 1 x.
pibi
Příspěvky: 780
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od pibi »

vitanek píše: pon kvě 27, 2024 2:41 pm
kodl69 píše: pon kvě 27, 2024 2:00 pm jistě bych to nepřeháněl. Já to dělám tak, že dráty k bms se snažím uložit tak, aby se jim mechanicky nic nestalo, a když už stane, tak se 0.35mm2 drátek odpaří dřív než dvakrát mrkneš.
Ony 5A trubičkové pojistky v pouzdře nic moc nestojí, tak proč je tam nedát.
Balanční dráty k BMS jsem potřeboval prodloužit, tak jsem je ustřihl kousek za konektorem a na radu kodla69 nastavit lankem 0,35mm2 s teflonovou izolací (CVE,). Pak jsem je uložil do instalační lišty, tak uvidíme.
PXL_20230531_180131972.jpg
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
pibi
Příspěvky: 780
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od pibi »

Odpojovače jsem kupoval tady, cena se mi zdála OK.
https://elektro.bazos.cz/inzerat/185585 ... ojovac.php
Pojistky 000 se dělají asi do 160A, koupíš v jakémkoliv větším elektru.

BMS jsem bral JK 200A/2A, cena byla podobná, přece jen to je polovodič, tak raději rezervu.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
kodl69
Příspěvky: 7448
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od kodl69 »

trubičková pojistka moc nestojí... ale vznikne bakule pojistek, která může být zdorjem prblému. Nezesložiťtovat zbytečně to, co není potřeba. Po víc než deseti letech bych ty anderson zásuvky víc než doporučil - třeba časem budeš mít víc než jednu baterii, a pak můžeš jednu odpojit a servisovat, beze strachu, co je kde připojený. A nejjednodušší vypínač je přímo JBD BMS, kde je na vypínač konektor, případně se dá vypnout přes app. Vytáhnout ten anderson při plné zátěži bych si asi taky netroufl, jedině v nějaké krizové situaci. Ještěš k té bedně: přepravky jsou u mě asi třetí řešení, který čím dýl používám, tím mi přijde lepší. V pohodě se dají skládat na sebe, koupíš i varianty s víkem, a vybereš si výšku co potřebuješ. A když ti nestačí 60x40, existují i 80x60cm, tam v pohodě zapadne 16ks 300Ah winstonů. Ale tisíc lidí tisíc názorů. Hlavně zvol něco, co nejde vypnout "jednoduše" tzn. omylem. A to jistě není jistič, i ten pojistkovej odpojovač s válcovejma pojistkama (do 120A) jde na můj vkus moc lehce, aby to bylo nouzový odpojení, což nic jinýho nemá být, normální stavy musí zajistit BMS.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vitanek
Příspěvky: 24
Registrován: pát úno 02, 2024 11:45 am
Lokalita: Uherské Hradiště
Chci prodávat energii: NE

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od vitanek »

ok díky za rady, použiju tedy výše zmíněné ETI 001690870 + 2x nožovku ETI 004181216

Řešení v bedně je určitě fajn, v zásadě by pro mě nebyl problém sehnat si starší 19" rack s výsuvnýma policema, případně přímo bateriový "regál" ze staré UPS, jenže bojuju s místem a musím tam vymyslet něco úzkého, vysokého a na míru :-/
Lubos999
Příspěvky: 9
Registrován: ned kvě 19, 2024 11:56 am
Lokalita: Znojmo
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 2*280AH
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od Lubos999 »

kodl69 píše: pon kvě 27, 2024 5:27 pm trubičková pojistka moc nestojí... ale vznikne bakule pojistek, která může být zdorjem prblému. Nezesložiťtovat zbytečně to, co není potřeba. Po víc než deseti letech bych ty anderson zásuvky víc než doporučil - třeba časem budeš mít víc než jednu baterii, a pak můžeš jednu odpojit a servisovat, beze strachu, co je kde připojený. A nejjednodušší vypínač je přímo JBD BMS, kde je na vypínač konektor, případně se dá vypnout přes app. Vytáhnout ten anderson při plné zátěži bych si asi taky netroufl, jedině v nějaké krizové situaci. Ještěš k té bedně: přepravky jsou u mě asi třetí řešení, který čím dýl používám, tím mi přijde lepší. V pohodě se dají skládat na sebe, koupíš i varianty s víkem, a vybereš si výšku co potřebuješ. A když ti nestačí 60x40, existují i 80x60cm, tam v pohodě zapadne 16ks 300Ah winstonů. Ale tisíc lidí tisíc názorů. Hlavně zvol něco, co nejde vypnout "jednoduše" tzn. omylem. A to jistě není jistič, i ten pojistkovej odpojovač s válcovejma pojistkama (do 120A) jde na můj vkus moc lehce, aby to bylo nouzový odpojení, což nic jinýho nemá být, normální stavy musí zajistit BMS.
Můžeš prosím dát odkaz nebo foto těch přepravek? Děkuji
cipis
Příspěvky: 4585
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od cipis »

V kazdem bau/uni/obi tzv. EURO boxy. https://www.google.com/search?q=euro+bo ... ribution=1

Drobne se lisi, ale naskladat na sebe ruzni vyrobci jdou. Treba do tech z OBI se daji nacpat i kolecka, ale ta zrovna nejsou levna.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3631
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od rva »

Odkaz dával už dřív v jiném vlákně. Je to tento typ euro přepravka a jinde cena není lepší.
Já už jsem paletu objednal na ukládání všeho možného, ale jak to vypadá, tak brzy budu objednávat další. Vybral jsem ty bez otvoru, takže žádné myši a žádné vosí hnízda uvnitř:
euro přepravky
euro přepravky
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 512
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od stano22 »

cipis píše: ned čer 02, 2024 12:54 pm Treba do tech z OBI se daji nacpat i kolecka, ale ta zrovna nejsou levna.
Daju sa kupit hotove podvozky, cena je podla mna v pohode
https://www.storage.sk/voziky-pod-prepr ... rder=price
Lubos999
Příspěvky: 9
Registrován: ned kvě 19, 2024 11:56 am
Lokalita: Znojmo
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 2*280AH
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od Lubos999 »

Vypadají dobře a ten podvozek je taky super. Zeptám se ale možná blbě. Dáváte tam ty články volně, nebo stažené závitnicema jako celek? Děkuji
kodl69
Příspěvky: 7448
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od kodl69 »

snažím se to těma závitovkama stáhnout, a dávám mezi ty plechový články ještě tenkej sklolaminát, ta folie mi jako izolace přijde málo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
eman
Příspěvky: 1099
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od eman »

Já jsem do té šedé přepravky dal 120Ah články a jsou tam na milimetr i se závitovkou. Nechápu, jak tam můžete nacpat větší články. Navíc teda, cena té přepravky odpovídá kvalitě a je to levná šlupka. I s těmi malými baterkami se to při pohybu celé kroutí, natož tam nacpat metrák 280Ah.
Na baterky jsem si udělal podvozek sám. Svařenec z úhelníku 40x40 a 4x 10cm kolečka s nosností 200kg kus. Kolečka stáli 1000Kč a úhelník asi 400Kč.

Bednu jsem teď vyráběl z Cetrisu a to je ultimátní šunt. Je ztoho děsný bordel a je to neskutečně křehký a těžký za ty prachy. Ale ze dřeva to nechci riskovat a desky z plastu stojí taky ranec.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
cipis
Příspěvky: 4585
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od cipis »

Však co jsi čekal z cementu a třísek? To není žádný šunt, ale jeho vlastnost. Není v tom žádná výztuž a je to plné cementu, tak je to křehké a těžké.
Zkus najít něco jiného, co má podobné "požární" vlastnosti ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pibi
Příspěvky: 780
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 16s LiFePO4, výběr BMS a jištění

Příspěvek od pibi »

Odlít vlastní bednu z vláknobetonu? A k tomu dílenský jeřáb na manipulaci.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek