Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Radim
Příspěvky: 4
Registrován: úte dub 02, 2013 7:10 pm

Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od Radim »

Zdravím všechny příznivce FV.
V loni jsem si pořídil na svůj RD solární ohřev vody s kombinací vytápění. Je to vcelku super záležitost, mám s tím ale nemalé problémy při výpadku proudu v síti- kdy nejsem schopný odebírat teplo z kolektorů. Rád bych pohon čerpadel předělal na FV, ale nejsem elektrikář (a nikdy bohužel nebudu :( ). Jedná se o 2 čerpadla= 2 okruhy. 1 okruh je solární kapalina přes nádobu, 2 okruh je topení přes nádobu.
Čerpadlo pro solární okruh může mít odběr max 100w při plném výkonu (plný sluneční svit= max. odběr zahřáté sol. kapaliny z kolektorů). Čerpadlo pro odvod teplé vody do topení má max 22w. Obě čerpadla jsou připojeny a ovládány z regulátoru resol B plus- ten má odběr nula nula nic. Vše je tedy zapnuto do jedné zásuvky a maximální odběr je do 130W při plném slunečním svitu.

Potřeboval bych hlavně zajistit provoz soláru při výpadku el. proudu. Zároveň i funkčnost ve večerních hodinách, tam ale při výpadku proudu není problém. Jaký systém FV by byl na toto nejvhodnější? Jak by mělo vypadat schéma zapojení? Kde nakoupit komponenty, nebo celou sestavu....

Asi by bylo lepší o tom více pohovořit.... No cokoliv rád upřesním.

Nejsem elektrikář A PRD tomu rozumím, nebránil bych se ale do budoucna svůj RD ještě dále odlehčit od poplatkům eonu :)), ale to je už jiné téma.....

Za jakýkoliv příspěvek díky předem!!!

Radim
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od Pan Taum »

Typ čerpadel? na vodu tipuji Alpha 2, ale jaké je na solárko?
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

pro tento účel by postačoval jeden 100Wp panel + obyč PWM regulátor + klasická PC UPSka + slušná volověná auto-baterka :yes: . Jde o to , že za normálního stavu (DS jede) FV panel bude je udržovat aku plně nabitou a v případě výpadku DS UPSka naběhne a díky auto-baterce dobíjené FV panelem by to mělo být schopno jet několik hodin . Výhoda tohoto řešení je docela nízká pořizovací cena a dostupnost komponentů . Ale neřeší to výpadek na X dní - to by si vyžádalo alespoň 250Wp FV panel , zbitek by sestavy by se upravovat nemusel . Pro seznámení se s FV je lepší začít s malým systémkem a časem podle okolností zozšiřovat a přidávat a .... :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od Pan Taum »

UPS musí mít "čistý sinus", v případě modifikovaného sinusu může upálit oběhová čerpadla.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od goodbie »

Pan Taum píše:UPS musí mít "čistý sinus", v případě modifikovaného sinusu může upálit oběhová čerpadla.
nesmysl modifikovaná sinusoida bohatě dostačuje pro oběhová čerpadla a pro asynchronní motory vůbec.Sám takto provozuji několik motorů a dokonce i ono oběhové čerpadlo topení wilo a funguje již několik let,jediné čím se projeví modifikovaná sinusoida je mírným bručením čerpadla.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od mypower.cz »

Ja modifikovanym sinusem odpalil sharka (el. nuzky na zivy plot) a nekolik primocarych pilek. Otazka ale jestli to bylo modif. sinusem, nebo lácí zminenych produktu. To rict s urcitosti nemuzu. Od doby co toto napajim cistym sinusem se mi zatim nic nespalilo. A to je spaleni typu ze z toho zasmradne a nazdar. A jeste dodatek.. to se nepali hned, ale az casem. Jakoze jet to pojede, bzucet trosku vic to bude, a casem mozna odejde.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od SJM »

Nejjednodušší řešení pohonu solární kapaliny fototermického systému by mohlo být solární DC oběhové čerpadlo napájené přímo z FV panelu, např.: http://eshop.homesolar.cz/9/73/solarni- ... 5-20w.html
jara
Příspěvky: 166
Registrován: úte zář 11, 2012 11:59 pm

Re: Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od jara »

Ja jsem tet dal UPS na cerpadlo a jede ok, ale termostat vrci jako zly pes
Panely 2,5 Kw ,regulator PCM 8048,baterie 720 Ah, system 24v, menic 5000W
Radim
Příspěvky: 4
Registrován: úte dub 02, 2013 7:10 pm

Re: Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od Radim »

Zdravím všechny a díky za reakce. Spíše než záložní zdroj bych raději volil ostrovní systém. Nepočítám teď s nějakou návratností investice (někdo si koupí mobil za 10000, někdo to uvalí za děvčátka atd.) , ale rád bych měl samostatnou fungující záležitost- už pro ten pocit....
Typ čerpadel:
Alpha 2, Grundfos type 15-65-130
Výše zmiňovaný odkaz na DC čerpadlo s přímým napojením na panel bez regulátoru se mi zdá nevhodné. V zimě -5 a vyleze sluníčko, tak by to cca 55 litrů neohřáté -5 sol. kapaliny prohnalo přes akumulační nádobu. Efekt by mohl být nežádoucí, ale díky za typ.
Co třeba sestava http://www.jiranek.cz/produkt/solarmaster-100/
nebo něco zde http://eshop.micronix.cz/solarni-techni ... ni-systemy
Představoval bych si tak něco do 10000- je to možný- třeba i i za předpokladu zakoupení komponentů u soudruhů v číně?

Ještě jednou díky všem za odpovědi
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od SJM »

Radim píše:...odkaz na DC čerpadlo s přímým napojením na panel bez regulátoru se mi zdá nevhodné. V zimě -5 a vyleze sluníčko, tak by to cca 55 litrů neohřáté -5 sol. kapaliny prohnalo přes akumulační nádobu. Efekt by mohl být nežádoucí...
Pokud by svítilo slunce na FV panel, svítilo by i na fototermický panel a k uvedenému nežádoucímu efektu by zřejmě nedošlo.
DC solární čerpadla Laing se vyrábějí mj. i v provedení s MPPT regulátorem, pokud je mi známo.
Radim
Příspěvky: 4
Registrován: úte dub 02, 2013 7:10 pm

Re: Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od Radim »

no momentálně mám nastavené hodnoty tak, že mi čerpadlo sepne při dosažení teploty o 10°více na kolektorech, než je v akumulační nádrži. Pokud by tedy bylo třeba těch -5 a v nádrži +50 a vysvitlo sluníčko, pak by to asi zlobilo.
Každopádně mě mrzí, že jsem toto neřešil už při realizaci soláru- dc čerpadla i s regulátorem by asi řešily nepotřebnost měniče u FV (to už jsou jen moje odhady...)
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od Pan Taum »

Návrh na levnou sestavu s jednoduchou a co nejmíň ztrátovou rozšiřitelností do budoucna:

1x Panel polykrystal 200-250W např. http://dum.bazos.cz/inzerat/22797040/SOLARNI-PANELY.php nebo http://dum.bazos.cz/inzerat/23241848/So ... panely.php
cca 2800 - 3500,-

1x uchycení panelu na střechu, stěnu ap. (dle libosti)
cca 700,-

1x DC/AC měnič 12V/230V čistý sinus (pro Alpha 2 a solární reg. nutnost sinus) výkonu asi 500-1000W např. 600W http://solar-elektro.cz/?action=detail& ... 1&catg=222 (nedokážu předem říct, jestli bude 600W stačit na rozběh solárního 100W čerpadla - nutno vyzkoušet ve 14 denní lhůtě nebo rovnou koupit silnější)
cca 3200 - 4500,-

3x až "n krát" použitá 12V autobaterie (alespoň trochu funkční)z okolí, od známých, ze sběrny 12kč/kg apod., čím více tím lépe .
Pro začátek nedoporučuji kupovat žádnou baterii, ale začít se šrotovými startovacími bateriemi tzv. rozkoukat se. Po nějaké době provozu je pak možné něco lepšího koupit a baterie zpět prodat do výkupu.
cca 0 - 1000,-

1x MPPT regulátor EPsolar Tracer 2210RN např. http://shop.mypower.cz/mppt-solar-regul ... V3I0Wy8q3g
cca 2300,-

1x nabíječka olověných akumulátorů s proudem kolem 10A pro chvíle s nedostatkem slunce např. http://www.deramax.cz/spinana-nabijecka ... 424-c-963/
cca 800,-

1x hlídací napěťové relé ELKOep HRN-34 http://www.elkoep.cz/produkty/elektroni ... rn-34-160/ nastavené tak, aby při poklesu napětí na bateriích pod 11,5V zapnulo nabíječku do sítě a ta nouzově dobila baterie.
cca 800,-

+ drobnosti - kabely, pojistky ap. cena do 1000,-
+ zapojení od známého -elektrikáře za pivo/ za flašku

_____________
suma asi 11 000 - 14 000 CZK
Radim
Příspěvky: 4
Registrován: úte dub 02, 2013 7:10 pm

Re: Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od Radim »

óóóó
pro mě super pomoc od Vás.

Díky moc
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od 007ToMMaS »

Pan Taum: Nestačilo by použiť iba napríklad tento menič? http://www.meanwell.co/napajacie-zdroje ... si-500-212 Udávajú že môže byť preťažený až do 200% to by na rozbeh čerpadla stačilo a má to v sebe MPPT regulátor a myslím víde to lacnejšie takto. ;)
Edit: všimnul som si až teraz že to má modifikovaný sínus. Ale čosi také je od iných výrobcov aj s plným sínusom si myslím. :) Možno by to išlo aj s modifikovaným. Keď ide len o čerpadlá. Ale to je diskutabiné.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od Pan Taum »

Bral jsem to i z pohledu rozšířitelnosti:
V budoucnu se přidá pár panelů za lidovou cenu a slabý regulátor se pošle tady v bazaru dál do oběhu za trochu bakšiše.
Měnič a vše ostatní může zůstat...
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od 007ToMMaS »

V tom máš pravdu. Ak by sa to ďalej nerozširovalo tak by hento myslím fungovalo.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od kybos »

Nebylo by levnější koupit solární čerpadlo a panel a k tomu nový výměník nainstalovat pod akumulační nádobu se sekundárním oběhem samotížně? Baterie jdou časem do peněz a regulátor je při tomto řešení nepotřebný (úspora energie a financí). Mám to takovým způsobem uspořádané již několik let a ten problém, kterého se obáváte je na přiloženém grafu vidět v podobě malého (asi jednostupňového) schodku při ranním startu (červená čára - teplota stoupačky primáru). Dle mého názoru zcela bezvýznamná záležitost ve srovnání s náklady na baterie.
průběhy teplot na soláru za jasného dne
průběhy teplot na soláru za jasného dne
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Pohon soláru pomocí FV- POMÓÓC

Příspěvek od SJM »

[quote="Radim"]no momentálně mám nastavené hodnoty tak, že mi čerpadlo sepne při dosažení teploty o 10°více na kolektorech, než je v akumulační nádrži [quote]

Nebylo by možné použít stejný nebo podobný řídící prvek pro spínání DC solárního oběhového čerpadla?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek