UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Termit
Příspěvky: 16
Registrován: ned čer 11, 2023 4:43 pm
Lokalita: Bystrany
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 780
Kapacita baterie [kWh]: 4

UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od Termit »

Zdravím, je to již starší téma ,ale zkusím. Mám na chatě měnič MHPOWER MSKD -1800-24 zapojený vstupem do sítě z čez a výstupem extra obvody osvětlení a dvě zásuvky s chrániči. PE je propojen v měniči. N a L je oddělená. Minulý víkend mě nakopala vířivka skrz filtraci ktera je zapojená na chránič B. Nakopala je silné slovo, spíš to jakoby pálilo. když jsem byl uvnitř OK, až když jsem vylézal tak noha co byla uvnitř pálila jak když přeženou elektroléčbu. Mám ve vířivce slanou vodu. Voda proti zemi AC 5V DC 00 Hz 50. Překopal jsem celý rozvod , vyměnil chrániče. Už jsem se radoval. Chvíli nic a asi za hodinu když jsem si šáhnul do vody tak spalovala. Proč? Opět jsem prošel celý rozvod. nic. Napadlo mě odpojit měnič a ejhle voda nepálí. Tak jsem změřil zásuvku pro vstup 230V L-N,PE . N-PE 0 ohm OK. Výstup z měniče při provozu na fv 230V L-N, 90V L-PE, N-PE až 120V AC, Při zapojeném vstupu AC je na výstupu N-PE od 140 do 350V DC. přikláním se k závadě měniče , ale také jsem se dočetl že to muže být vlastnost. Kdy výstup L a N jsou vlastně jako dvě fáze a tyto měniče jsou vhodné tak akorát k napájení spotřebičů s dvojí izolací a zásuvky s kolíkem tam dává výrobce aby to lépe vypadalo. Blbé je, že to zavleklo proud a nic není schopné to vyhodnotit kromě lidského těla. měnič zkusím reklamovat ,mám ho pul roku. A pak uvidím. Jinak FV mám 72V.
Koupil jsem shit nebo od toho chci víc než to umí?
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od lzahradil »

téma odděleno do vlastního
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Termit
Příspěvky: 16
Registrován: ned čer 11, 2023 4:43 pm
Lokalita: Bystrany
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 780
Kapacita baterie [kWh]: 4

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od Termit »

Omlovám se a děkuji. Výše byl příspěvek s měničem od stejného výrobce s obdobným problémem ,tak proto jsem nechtěl zakládat nové téma. Takhle to je lepší.
Termit
Příspěvky: 16
Registrován: ned čer 11, 2023 4:43 pm
Lokalita: Bystrany
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 780
Kapacita baterie [kWh]: 4

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od Termit »

Koukám že jsem objevil Ameriku. Řeší se to na internetu snad všude. Jen řešení není jaksi na konci tunelu. Aspoň jsem ho nenašel. Jde mi o to aby moje zapojení někoho nezabilo. Dostal jsem varovaní tak se to snažím napravit. Pochopil jsem ,že když mám galvanicky oddělené AC sítě (toroidní transformator) nemohu propojit N in s out. Ono to ani nejde. odstavuje to měnič. Mám původní NTC sít bez zemění. Pokud rozdělím na NTC/NTS a přizemním tak to zemění mi ochrání sít jen po vstup AC do měniče. Pokud přizemním kovový obal nějakého spotřebiče zapojeného do měniče tak si na něj naopak mohu zavléct cizí U. A při průrazu z L nebo N spotřebiče mi to žádný chránič nevybaví ani když bude na AC out. Jelikož měnič nemá pro OUT funkční PE. Tak jak na to ? Ví to někdo? Nebo jaký měnič už umí plnohodnotnou sít.....
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od kodl69 »

co je síť NTC a síť NTS? to fakt neznám. Možná proto ti nikdo nechce poradit. Další věc: jedno schéma je za tisíc slov.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Soban
Příspěvky: 3518
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od Soban »

Prostě na výstupu musíš N uzemnit.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rva
Příspěvky: 3580
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od rva »

Těžko říct, proč máš mezi vodou ve vířivce a "uzeměním" okolo AC 5V. Zkusil bych vodu uzemnit, jestli to problém vyřeší.
A u měniče bych si ověřil jestli je možné N na výstupu propojit s N na vstupu (na zkoušku propojit žárovkou na 230 V a nesmí svítit). Pokud to jde, tím se N uzemní a pak budou fungovat správně proudové chrániče za měničem.
Obdobně jsem měl vysoké AC napětí mezi plechovou střechou na které byly fv panely a zemí a vyřešil jsem to uzeměním střechy přes zemnící tyč.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Termit
Příspěvky: 16
Registrován: ned čer 11, 2023 4:43 pm
Lokalita: Bystrany
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 780
Kapacita baterie [kWh]: 4

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od Termit »

A chybička se bloudila NTC,NTS ....TN-C, TN-S Hodně používám v práci NTC čidla tak jsem si to přehodil. S tou žárovkou to vyzkouším. Ale obávám se že to nepůjde, je to měnic s galvanicky odděleným out a in. Pokud to připojím tak aby až přijde čezák vyměňovat elektroměr nedostal ránu....Našel jsem na netu i zapojení in a out. A in může být TN-S i TN-C ale out jen TN-S.
Termit
Příspěvky: 16
Registrován: ned čer 11, 2023 4:43 pm
Lokalita: Bystrany
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 780
Kapacita baterie [kWh]: 4

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od Termit »

IMG_20230614_233729.jpg
Posílám orientační schéma, je jen rukou. Je to 100 let stará chalupa a elektrika se tam dělala někdy v 70 letech . Ale je v mědi. A kupodivu rozdělená na okruhy. Přívod od ČEZ 230V bez uzemněného uzlu. Možná by to chtělo prizemnit. Uzel a spotřebiče za UPS.
Měřeno přímo v zásuvkách měniče.
Na garáži doma mám ještě jeden podobný měnič od Mhpower bez možnosti připojení na síť ČEZu a jak jsem změřil tak hodnoty jsou obdobné jako na schématu "bez in" Stáří rok a 2 roky. Ve vířivce jsem měl hodně slanou vodu ,protože ji používám i v zimě jako ochlazovací bazén po sauně. Sůl zničila futro čerpadla a voda se dostala do motoru. A už to bylo. Probíjeli to i při vypnutém vypínači který jsem kontroloval a je na fázi. Chránič nezareagoval. Ani typ A ani typ B.
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od kodl69 »

Nemohl, neměl proti čemu. TRam by patřil spíš hlídač izolačního stavu, pokud se výstup nemůže přizemnit a je to tím pádem IT síť. Asi bych se na slavný ups vyklašlal a pořídil nějakej měnič s trafem, to je jistota. Ještě bych ověřil spojitost PE přes tu UPS, možná by bylo lepší mít tam ještě propoj jinudy než přes zásuvky UPS, a zkontrolovat přizemnění PE vodiče.
To napětí na výstupu s připojeným vstupem je fakt divný...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Termit
Příspěvky: 16
Registrován: ned čer 11, 2023 4:43 pm
Lokalita: Bystrany
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 780
Kapacita baterie [kWh]: 4

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od Termit »

Bohužel tahle slavná UPSka by měl být hybridní střídač s toroidním transformatorem a mppt regulátorem. PE je průchozí. Všude psali že dobrý, spokojenost. Za 8900,- jsem si říkal že nekupuji až takový šmejd. Ona vlastně funguje ,ale nesmí se přošlehnout drát. Až pojedu na chatu zkusím přizemnit uzel sítě. Doufám že to nebudou zas vyhozený peníze. A přeměřím napětí mezi L N a PE i při zatížení.
Termit
Příspěvky: 16
Registrován: ned čer 11, 2023 4:43 pm
Lokalita: Bystrany
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 780
Kapacita baterie [kWh]: 4

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od Termit »

Tak asi nalezeno: Na těhle stránkách : https://www.vselektro.eu/hybridni-menic ... -40a-mppt/
mají identický střídač s jiným názvem a v popisu který je ke stažení přímo zakazují provozovat výstup s nějakým proudovým chráničem a jinak než s spotřebičem připojeným na přímo. Bez jističů, chráničů. s malůvkou kde je to vše škrtlé. Prodejce co prodává MHPOWER má stejný návod jen tam tenhle odstavec chybí. Napsal jsem jim email a pokud mi neporadí jak to jistit tak se to pokusím v záruční době reklamovat.
cipis
Příspěvky: 4450
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od cipis »

Hehe, volt polska sinus pro s :D
Kopalo to jak prase (dokud jsem výstup měniče a mínus panelů neuzemnil), výstupní kolík proti vstupnímu, někde tu mám fotky vnitřku, když to odešlo, no ještě jsem to neopravil.
Nicméně na výstupu jsem měl chránič typ A, výstup "N" jsem normálně uzemnil. Vstup samozřejmě nebyl přes chránič, kvůli využívání bypassu.
Tahle sranda používá vevnitř toroid 12/200-240, dokonce obousměrně, když to chce nabíjet, tak to přepne na bypass a nabíjí to tím stejným toroidem, jako když to jede jako měnič.

Kde v tom návodu/popisu je zákaz chrániče? Vždyť je to hovadina, nic tam takového není, navíc by to bylo proti normě!
Pokud nemá měnič uvedené, že není potřeba chránič typu B, tak musí být chránič typu B. Tj. chránič B je povinný!
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Termit
Příspěvky: 16
Registrován: ned čer 11, 2023 4:43 pm
Lokalita: Bystrany
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 780
Kapacita baterie [kWh]: 4

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od Termit »

https://www.vselektro.eu/downloader/?hash=dn29o7fax1
Zhruba v druhém odstavci. Je to sice v polštině ale.google si s tím hravě poradí. Mají tam i malůvku.
MHPOWER a tenhle Polák jsou krom barvy a názvu nejspíš stejní.včetně návodu.
Tady je i zapojení:
zalozni-zdroj-500w-sinus-mskd-500-251863--0.jpg
zalozni-zdroj-500w-sinus-mskd-500-251863--0.jpg (29.62 KiB) Zobrazeno 730 x
cipis
Příspěvky: 4450
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od cipis »

Tuhle ptakovinu jsem tam nemel v navodu, ani tom polskem.
Jedine, co v tom dava smysl, ze to berou opravdu jako upsku/spotrebic, no a v tom pripade nesmis z te zasuvky, urcene pro pohyblivy privod, udelat vystup pro pevne vedeni. Takze to nesmis vubec zapojit jak zdroj pro barak, pripojit to do rozvadece atd. Coz je asi absolutne nepouzitelne.
Pokud to ale chces takto pripojit, tak nesmis mit na vstupu chranic a musis ho dat na vystup, tak, jak predepisuje norma.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od tomas »

Soban píše:Prostě na výstupu musíš N uzemnit.
Přesně tak, nemá tam nulák. To že je tam modrý vodič označený N ještě neznamená že je tam skutečně vytvořený nulák tak jak má být.
Jo a bacha na ty flexo šňůry co dodávají k některým UPS. Zapojoval jsem jednu UPS 1f. asi 3kW a přehazovala fázi z nulákem. UPS byla nakonec dobrá, ale kabely si nechali dělat v Číně a ta výstupní flexo šňůra byla špatně vyrobená, hlavně že tam napsali F a N, ale měli to naopak a ty barvy to už vůbec neřeším, musel jsem ustřihnout zásuvku a zapojit ji správně. Když jsem spojil nuláky (vstup a výstup) na můstku tak to šlo do zkratu. Po opravě šňůry je to funkční. V rozvaděči je PE, N, L nezálohovaná a L zálohovaná, žádné napětí mezi PE a N nehrozí.
Naposledy upravil(a) tomas dne pon čer 26, 2023 11:38 pm, celkem upraveno 1 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
cipis
Příspěvky: 4450
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od cipis »

Tak s prehozenou fazi a nulakem u techto snur jsem se potkal uz x krat. A barvy take prehazuji, jak se jim zachce. A obcas kecaji i o prurezu ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Termit
Příspěvky: 16
Registrován: ned čer 11, 2023 4:43 pm
Lokalita: Bystrany
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 780
Kapacita baterie [kWh]: 4

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od Termit »

V pátek jedu na chatu, tak se v tom budu moct vrtat. Podívám se jesti to nemá nějakou blombu a prověřím tu přívodní šňůru. Bylo by fajn kdyby mi taková kravina vyřešila problém. FV jsem si pořizoval z důvodů častých výpadků trvajících i 2 dny. Chata v lese. A taky hlavně ze zvědavosti, jak to funguje. Bohužel jsem loni ještě neznal tohle forum. A to jsem prováděl samostudium rok předem , ale asi blbě. Začal jsem s 12V , s MPPT regulátorem plus střídačem na 12V, zjistil že je to málo. Dokoupil baterii, jiný, teď hybridní střídač na 24V, Dokoupil panel, zapojil do serie 2x 380Wp á 36V. Na půdě mi leží připravený ještě jeden identický. Dokoupil chrániče, překopal domovní rozvaděč- oddělil obvody. A ona mi pak nakope vířivka. a nakonec se dočtu že jsem koupil nevhodný střídač, i když prodejce uvádí že je to snad na všechno. Chybama se člověk učí, čert vem peníze , ale nechci aby mi tam někdo umřel. Tudíž tímto prosím o doporučení jaký střídač abych neudělal stejnou chybu podruhé. Do 2kW. 24V a né Off grid. jen pro svojí potřebu, aby nehrozily přetoky. Předem děkuji.
ps: pár ran od 230V za 30 let praxe okolo elektriky jsem dostal a vždy bylo cítit těch 50 Hz, ale teď to bylo jako když si líznete baterie .... Tak že asi stejnosměrná složka. Nebo že by ta sůl ve vodě fungovala jako usměrňovač, asi blbost.
Soban
Příspěvky: 3518
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od Soban »

Prostě pokud je na výstupu zásuvka tak samozřejmě za zásuvkou nemůžeš spojovat N a PE proto asi ty obrázky.....

Takže PE ze zásuvky nikam nepřipojovat a výstupy z měniče skontrolovat a ten co je označen N propojit s PE který je na objektu spojen s uzemněním.

Tak stejně vířivku spojit PE s tím na objektu, né do té zásuvky na měniči.

Za měnič dát proudový chránič A (píšeš že je tam transformátor tak by měl stačit) a nemělo by tě to kopat.

PS. Vůbec bych se nedivil kdyby ten kolík PE v té zásuvce nebyl nikam připojen......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4450
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: UPS MHPOWER MSKD -1800-24

Příspěvek od cipis »

Nahoře jsem psal, jak to kopalo u mě. Kolík vůči kolíku. Celé je to, ehm, no ...
Jak jsem to všechno uzemnil, tak to bylo lepší. Než jsem to uvařil nabíjením :D

Jestli je to vířivka, tak bych nic neriskoval, a dal chránič B. Kdo ví, co tam kdo dá, až to lehne, čím to bude napájet atd.
A rozhodně bych zkontroloval pospojování a uzemnění ... Zem musí být jen jedna a ta rozhodně není kolík na výstupu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek