Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
mwt
Příspěvky: 121
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Reputace: 16
Lokalita: Boskovice

Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od mwt »

Zdravím vespolek, mám dotaz:
Plánuji postavit FVE, povolené přetoky mám, dotace v žádném případě nechci. Tamtéž je i nájemník, který by rád část eletřiny z FVE odebíral a (celkem logicky) by za ni chtěl i zaplatit. Rád bych mu vyhověl, protože nakonec na tom vyděláme oba (ovšem ne EGD...). I na ceně se určitě domluvíme.
Ovšem je tu potíž: mohu já tu elektřinu vůbec prodávat někomu jinému než obchodníkovi s energiemi? A je cena nějak regulovaná?
Já i nájemník to chceme mít striktně legální, aby si netáhlo na kdovíjakém ouřadě za 10 let nevzpomělo, že se to mělo dělat jinak, musí se to dodanit nebo pokutovat nebo xxxx.

Věděl by někdo jak tohle provést? Co jsem se poptával, tak zatím jen krčení ramen... Nebo poslat dotaz na ERÚ?

Díky. MW
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od luky »

Elektřinu máš od dodavatele na nějakou cenu (viz ceník). Tuto cenu budeš nájemníkovi účtovat podle podružného elektroměru. Tohle je právně čistý. (Kdybys mu to chtěl dávat za jinou cenu, stává se z tebe obchodník s elektřinou se všemi náležitostmi.)

Že budeš mít FV a část elektřiny si sám vyrobíš nebo prodáš je podle mého laického názoru věc vedlejší a s účtováním elektřiny nájemníkovi nesouvisí. Jinak si to ani nedokážu technicky představit, jak bys poznal, kolik elektřiny spotřeboval z DS a kolik z FV...?
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
mwt
Příspěvky: 121
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Reputace: 16
Lokalita: Boskovice

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od mwt »

luky píše:Elektřinu máš od dodavatele na nějakou cenu (viz ceník). Tuto cenu budeš nájemníkovi účtovat podle podružného elektroměru. Tohle je právně čistý. (Kdybys mu to chtěl dávat za jinou cenu, stává se z tebe obchodník s elektřinou se všemi náležitostmi.)

Že budeš mít FV a část elektřiny si sám vyrobíš nebo prodáš je podle mého laického názoru věc vedlejší a s účtováním elektřiny nájemníkovi nesouvisí. Jinak si to ani nedokážu technicky představit, jak bys poznal, kolik elektřiny spotřeboval z DS a kolik z FV...?
No, není to tak úplně pravda:
Já něco spotřebuji z DS, nájemník taky. Ale zároveň taky něco vyrobím a to vyrobené něco proteče nájemníkovi podružným elektroměrem. A když pak sečtu spotřebu podružných elektroměrů, tak nebude sedět s hlavním elektroměrem DS. A ne že o trochu, ale o rozdíl, který vyrobila FVE a my ho společně spotřebujeme. Tj. bude tam nějaký nadbytek energie , který někam zmizel.
Nemluvě o tom, že nájemník nechce platit plnou taxu podle ceníku dodavatele (a já mu s tím rád pomůžu). Proto to řeším. Jinak bych neřešil nic a nájemníka fakturoval podle ceny distributora (jinak ani nemůžu).
Jinak poznat kolik jsem vyrobil a kolik spotřeboval...je přece jednoduchá matematika s naměřenými hodnotami z elektroměrů....
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od Kostěj »

Pokud se nechcete stát obchodníkem s elektřinou (a to nechcete, protože to fakt nedáte), pak podle mého laického názoru je jen jediná možnost: za tu elektřinu účtovat totožnou částku, jakou bych jinak dostal za přetok od ČEZ. Pak totiž na tom ani nevyděláte, ani neproděláte a ta základní myšlenka rozúčtování zůstává. Pokoušet se to legalizovat zní hezky, ale vykašlal bych se na to. Jestli nad tím uvažujete, tak úvodem zkuste zjistit, zda se z přeprodané elektřiny platí DPH, daň z elektřiny a podpora OZE.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od cipis »

Ale tam cena za přetok nebude, to jsou přece ty technické přetoky mikrozdroje. Takže se nic čezu/eonu neprodává.
Tudíž není cena.
Tohle je případ pro to komunitní sdílení energie, ale jestli to už někdo začal prošlapávat?
Asi bych to jako moderátor ani neměl radit, ale přece se mu dá pronajmout i střecha a zařízení na ní a v domu ;-)
Nehledě na to, jestli má pronajatou jednotku, tak v tom pronájmu je samozřejmě i příslušná společná část domu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od vla »

Nehledě na to, jestli má pronajatou jednotku, tak v tom pronájmu je samozřejmě i příslušná společná část domu. A to jako proč. Když někomu pronajmu byt, tak mu žádné další části domu nepřísluší. To si pleteš se společenstvím vlastníků atd.
Nemám rád tenhle stát.
mwt
Příspěvky: 121
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Reputace: 16
Lokalita: Boskovice

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od mwt »

Kostěj píše:Pokud se nechcete stát obchodníkem s elektřinou (a to nechcete, protože to fakt nedáte), pak podle mého laického názoru je jen jediná možnost: za tu elektřinu účtovat totožnou částku, jakou bych jinak dostal za přetok od ČEZ. Pak totiž na tom ani nevyděláte, ani neproděláte a ta základní myšlenka rozúčtování zůstává. Pokoušet se to legalizovat zní hezky, ale vykašlal bych se na to. Jestli nad tím uvažujete, tak úvodem zkuste zjistit, zda se z přeprodané elektřiny platí DPH, daň z elektřiny a podpora OZE.
Obávám se, že i když vyfakturuji stejnou cenu, jako dostanu za přetok od ČEZu, stávám se tím automaticky obchodníkem s energií, protože jsem ji vyrobil a prodávám ji. DPH mne celkem nezajímá, jsem plátce a nájemník taky. Jinak by to ale bylo u soukromníka a třeba nájemníka platce - nebo obráceně.
To celé mne vede ke komunitní energetice, ale tam mají všichni plnou pusu řečí, jen skutek utek. :-(

A až to vezmou do ruky chytrolíni z ČEZu, tak si přece neuříznou větev a nenavrhnou cokoliv použitelného. Příkladů máme dost (měření po fázích například :uh: )
mwt
Příspěvky: 121
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Reputace: 16
Lokalita: Boskovice

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od mwt »

cipis píše:Ale tam cena za přetok nebude, to jsou přece ty technické přetoky mikrozdroje. Takže se nic čezu/eonu neprodává.
Tudíž není cena.
Tohle je případ pro to komunitní sdílení energie, ale jestli to už někdo začal prošlapávat?
Asi bych to jako moderátor ani neměl radit, ale přece se mu dá pronajmout i střecha a zařízení na ní a v domu ;-)
Nehledě na to, jestli má pronajatou jednotku, tak v tom pronájmu je samozřejmě i příslušná společná část domu.
S přetoky se počítá a to s dost velkými - aby to vůbec mělo smysl aspoň pro mne, kdybych nájemníky nemohl připojit. Navíc záměrně chci něco vyrábět navíc, aby nikdo nemohl tvrdit, že jsem si vyrobil FVE, ze které se financům nebudou sypat koruny z daní...a tak by měli důvod mne otravovat.

Pronajímat část plochy střechy bych nerad. Jednak to není moc pravda, jednak technické vybavení neodpovídá skutečnosti a navíc - kdyby byl nájemník blb - bych si mohl nadělat složitosti s přístupem na svou vlastní střechu. A v tomto člověk nikdy neví. Stačí si vzpomenout na to, že každá bytovka má svého blbce, některá i dva :-(
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od cipis »

Nepletu se.
Ty nepronajímáš 4 zdi, ale pronajímáš bytovou jednotku. Tedy včetně podílu na společném. Tzn. krom třeba sklepa (k výhradnímu užívání) je to i ideální část dvora, zahrady, půdy, střechy, chodby, ...

vla píše:Nehledě na to, jestli má pronajatou jednotku, tak v tom pronájmu je samozřejmě i příslušná společná část domu. A to jako proč. Když někomu pronajmu byt, tak mu žádné další části domu nepřísluší. To si pleteš se společenstvím vlastníků atd.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od cipis »

Tak to ale bohužel pak už nezapadá do rámce tohoto fóra.

A podíly na společných částech - viz. předchozí příspěvek. Ty pronajímáš bytovou jednotku, k jednotce (třeba 1/4 baráku) přísluší i ideální 1/4 střechy, průjezdu, dvora. Pokud je dvůr společnou částí, jakože je, tak pokud je na něm třeba odstavná plocha, tak nájemník má právo tuto plochu též využívat, v rámci toho ideálního poměru.
mwt píše: S přetoky se počítá a to s dost velkými - aby to vůbec mělo smysl aspoň pro mne, kdybych nájemníky nemohl připojit. Navíc záměrně chci něco vyrábět navíc, aby nikdo nemohl tvrdit, že jsem si vyrobil FVE, ze které se financům nebudou sypat koruny z daní...a tak by měli důvod mne otravovat.

Pronajímat část plochy střechy bych nerad. Jednak to není moc pravda, jednak technické vybavení neodpovídá skutečnosti a navíc - kdyby byl nájemník blb - bych si mohl nadělat složitosti s přístupem na svou vlastní střechu. A v tomto člověk nikdy neví. Stačí si vzpomenout na to, že každá bytovka má svého blbce, některá i dva :-(
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od vla »

No, když tomu věříš.
Nemám rád tenhle stát.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od cipis »

Je to na papíře, tak není důvod tomu nevěřit.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od vla »

Pokud sis to tam napsal, tak proč ne. Pořád si pleteš osobní vlastnictví nemovitosti a společné vlastnictví nemovitosti více majiteli.
Nemám rád tenhle stát.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od cipis »

Proč bych si to pletl? Bavíme se o nájmu, ne podnájmu. A vzhledem k tomu, že tam mwt bydlí, tak jsou tam minimálně dvě bytové jednotky a společné části.

Akorát jsme už OT, nejen kvůli tomu prodeji elektřiny. Nicméně téma je to dost zajímavé, a může se to týkat i nás, co elektřinu neprodáváme. A zdá se, že zatím vychází lépe to odrbat další nájemní smlouvou, než to řešit ofiko, protože to snad ani nějak normálně zatím nejde. Nebo co to komunitní sdílení?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od vla »

No, já si nechám svoji pravdu a ty si nech svoji. To bude asi nejlepší.
Nemám rád tenhle stát.
heczkot
Příspěvky: 36
Registrován: sob úno 11, 2017 12:03 pm
Reputace: 2

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od heczkot »

Jak napsal luky, jediná dnes možná i praktická cesta je rozúčtovat celkové náklady na elektřinu fakturované dodavatelem (podle hlavního elektroměru) mezi bytové jednotky dle jejich skutečné spotřeby změřené podružnými elměry (tj. bez zisku). Energetický zákon to už roky umožňuje.
Předpokládá to ovšem sdílené odběrné místo pro celý dům, rozdělené až za elektroměrem na jednotlivé byty opatřené podružnými elektroměry. Tj. nájemník nemá svoje OM (a tedy ani smlouvu s obchodníkem), pouze Vám proplácí svůj podíl na nákladech dle své skutečné spotřeby. Asi obdobně jako to nejspíš máte s vodou.

Že tím ušetří nájemník je jasné, Vám to ale s návratností investice do FVE nijak přímo nepomůže (nepřímo trochu ano na nižších regulovaných platbách vázaných na OM, nikoliv na spotřebu - za ten mýtus o garantované kapacitě připojení šířený distributory platíme dost peněz). Toto ale lze ošetřit buď úpravou výše nájemného (navýšením o dohodnutou část uspořených nákladů za elektřinu), nebo v rámci plateb za služby spojené s nájmem bytu (měsíční platba za možnost využivání domovní FVE, baterie, ...). Konkrétní řešení bych vybral po konzultaci s daňovým poradcem, výhodnost se může lišit dle konkrétní situace.
mwt
Příspěvky: 121
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Reputace: 16
Lokalita: Boskovice

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od mwt »

heczkot píše:Jak napsal luky, jediná dnes možná i praktická cesta je rozúčtovat celkové náklady na elektřinu fakturované dodavatelem (podle hlavního elektroměru) mezi bytové jednotky dle jejich skutečné spotřeby změřené podružnými elměry (tj. bez zisku). Energetický zákon to už roky umožňuje.
Předpokládá to ovšem sdílené odběrné místo pro celý dům, rozdělené až za elektroměrem na jednotlivé byty opatřené podružnými elektroměry. Tj. nájemník nemá svoje OM (a tedy ani smlouvu s obchodníkem), pouze Vám proplácí svůj podíl na nákladech dle své skutečné spotřeby. Asi obdobně jako to nejspíš máte s vodou.

Že tím ušetří nájemník je jasné, Vám to ale s návratností investice do FVE nijak přímo nepomůže (nepřímo trochu ano na nižších regulovaných platbách vázaných na OM, nikoliv na spotřebu - za ten mýtus o garantované kapacitě připojení šířený distributory platíme dost peněz). Toto ale lze ošetřit buď úpravou výše nájemného (navýšením o dohodnutou část uspořených nákladů za elektřinu), nebo v rámci plateb za služby spojené s nájmem bytu (měsíční platba za možnost využivání domovní FVE, baterie, ...). Konkrétní řešení bych vybral po konzultaci s daňovým poradcem, výhodnost se může lišit dle konkrétní situace.
Tohle právě vždy narazí na toho jednoho až dva blbce v bytovce - a když ne hned, tak po výměně partají. Zasekne se a společné OM je v háji, v lepším případě se on sám z toho řešení oddělí. A když bude chtít škodit, tak napadne tu FVE na střeše a je vymalováno.
A obloukem zpět k mé otázce: společné vlastnictví dlouhodobě nefunguje - to už vyzkoušeli komunisti a jim podobná vemena. Pokud FVE, tak jeden majitel, jehož zájem je, aby to fungovalo. Společenství vlastníků (když jsme u těch bytů), ale takto dlouhodobě fungovat nebude, je tam situace ještě horší než u voleb - výměna může proběhnout kdykoliv a škodit se dá také kdykoliv.
Tj. můj plán byla vlastní FVE, která bude řešit především mou spotřebu a co zbude, půjde nájemníkovi. A kdyby náhodou zbylo ještě něco, tak do DS, aby to nepřišlo vniveč. Baterie je v těch výkonech nevratná investice.
Ale narazil jsem právě na to zúčtování...
mwt
Příspěvky: 121
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Reputace: 16
Lokalita: Boskovice

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od mwt »

Tak si odpovím sám, když jsem si to sám vyzkoumal a dovyptával na ERÚ:

Pro prodej elektřiny nájemníkovi je nutné mít licenci na obchodování s el. energií. I tehdy, když by byla výroba s výkonem 100W já jsem prodal jen 1Wh. Cena, za jakou si nájemník mnou vyrobenou energii koupí je každému šumák, jen se doporučuje, aby to nebyla lichva - ale i tak je to na dohodě mezi mnou a nájemníkem. Dál je potřeba mít buď ověřené elektroměry nebo s MID homologací a vědět co měřím, kdyby to chtěl někdo někdy kontrolovat. To sice přímo ERU neřeší, ale pokud mám fakturační měřidlo, tak musí mít kalibraci (to je spíše metrologický požadavek).
To že prodávám energii ale není v rozporu s tím, že jsem současně zákazníkem (spotřebitelem) distributora a část spotřebované el. energie přefakturovávám nájemníkům.
Platí to i pro soukromé osoby bez IČO v případě, že by chtěly prodávat el. energii svému nájemníkovi také bez IČO.
Z toho také vyvozuji, že nějaké pokoutní kejkle s fakturováním nájemného podle spotřebovaných kWh jsou dost o ústa a stačí jeden dobrák, jeden teplý bonz a už se lítá v průšvihu. Opět nezávisle na tom jestli mám nebo nemám IČO.
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od Kostěj »

mwt píše:Tak si odpovím sám, když jsem si to sám vyzkoumal a dovyptával na ERÚ: Pro prodej elektřiny nájemníkovi je nutné mít licenci na obchodování s el. energií. I tehdy, když by byla výroba s výkonem 100W já jsem prodal jen 1Wh.
Jestli tou cestou půjdeš, dej vědět, jak moc enegie (=času a peněz) stojí získání té licence na obchodování. Fakt mne to zajímá. A jestli v tom nejsou nějací kostlivci (jako třeba když přijdu o práci, nemohu žádat o podporu, nebo minimální platby pojištění a tak). Díky!
ospaly
Příspěvky: 52
Registrován: čtv črc 28, 2016 9:40 pm
Reputace: 0

Re: Prodej elektřiny z FVE nájemníkovi?

Příspěvek od ospaly »

Zaujímavé téma: Luky navrhoval účtovať ako keby nebola FVE, t.j. plnú sumu.... čo je právne asi čisté. Vyrobenú elektrinu z FVE spotrebovávať "sám" a čo sa dohodnete s nájomníkom.... to ostane medzi vami.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek