Soláry napojené přímo na přímotopové topení

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jirik9
Příspěvky: 3
Registrován: pon kvě 01, 2023 10:18 pm

Soláry napojené přímo na přímotopové topení

Příspěvek od jirik9 »

Rád bych přitápěl vytápěl 1-2 menší místnosti na jaře a na podzim pomocí sluníčka. Je nějaká prodávaná (případně jednoduchá udělej si sám) možnost napojení soláru přímo na přímotop (stačí 500-1000W) bez měniče a podobně ? (Anebo teoreticky s klimatizací - při vytápění by to mělo větší učinnost, v největším letě bych tím ty místnosti už chladil ?)
Díky za info
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Soláry napojené přímo na přímotopové topení

Příspěvek od kodl69 »

Doporučuju napřed číst a zkusit se něco dozvědět, na tohle ti nikdo odpověď vypisovat nebude... A nebo se staň fandou Ampéráka na YT, ten to umí ...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
sisdale
Příspěvky: 275
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Soláry napojené přímo na přímotopové topení

Příspěvek od sisdale »

Na jednu stranu zminujes "prodávaná (případně jednoduchá udělej si sám) možnost napojení" a na druhou "bez měniče a podobně". Ty 2 moznosti si protireci. Pokud by jsi to chtel skutecne uplne naprimo, tak to neni uplne dobry napad, posles DC z menicu do primotopu a pracovni bod solarnich panelu bude dan ohmovym zakonem. Takze i kdyz by jsi to nejak napocital pro optimalni podminky, tak ti ty se budou vyskytovat jen pri jasnu a slunci v idealni pozici. Vsude jinde to bude neefektivni.

Pokud ten primotop je skutecne odporoveho charakteru, tak pak tam muzes dat MPPT tracker s obdelnikovym stridavym vystupem 230 V (typu BEL, Siton a podobne). Tyto zarizeni byvaji levnejsi nez reseni MPPT a true sine AC invertor. Jejich nevyhoda je, ze je muzes pouzit prave pro limitovane typy zatezi odporoveho charakteru. Druhou nevyhodou je ze odbelnikove AC sebou nese spousty harmonickych frekvenci a tak pokud je odporova spirala volne ulozena, zacne vydavat slysitelne zvuky pro okolni obyvatele neprijemne. Pokud je odporova spirala uchycena (nebo lepe zalita) na pevno, zvuk vydavat nema co (jedine ze by vznikle magneticke pole zacalo vibrovat necim dalsim).
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Soláry napojené přímo na přímotopové topení

Příspěvek od Pawel »

Dávat někam panely a používat je jen na jaře a podzim je nesmysl.
jirik9
Příspěvky: 3
Registrován: pon kvě 01, 2023 10:18 pm

Re: Soláry napojené přímo na přímotopové topení

Příspěvek od jirik9 »

ok, dík za info. Já jsem teprv na začátku s panelama a začínám zjištovat informace a tohle mi jentak napadlo. Takže radši klasický způsob s měničem a baterkama.
Soban
Příspěvky: 3472
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Soláry napojené přímo na přímotopové topení

Příspěvek od Soban »

Asi takto topit se tím nedá protože když je zima tak nesvítí, samozřejmě chladit se dá protože v tom případě svítí.

Takže postavit regulérní FVE s baterkou a pořídit klimatizace které umí i přitápět a pokud bude svítit a bude chladno bude se tím dát i přitopit.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Soláry napojené přímo na přímotopové topení

Příspěvek od Kostěj »

jirik9 píše:Rád bych přitápěl vytápěl 1-2 menší místnosti na jaře a na podzim pomocí sluníčka. Je nějaká prodávaná (případně jednoduchá udělej si sám) možnost napojení soláru přímo na přímotop (stačí 500-1000W) bez měniče a podobně
Jasně že to funguje, používám to. Ale: Cipis: To si asi radši nech pro sebe ...
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Soláry napojené přímo na přímotopové topení

Příspěvek od kodl69 »

Aspoň něco jako Siton, BEL, oplocký... Za pár peněz získáš mnohem víc energie, kterou jinak ztratíš nepřizpůsobením zdroje spotřebiči. A to je na jaře a napodzim poměrně častej stav, že nesvítí naplno. Používám tohle v kamenné runičce, protože tam je potřeba topit od září do půli května. 7x 460Wp +megasiton (15A) + 3,2kW přímotopy. Od října prošla přímotopama 1MWh ze slunka, a v baráku to moc poznat není, krom toho tam projde každej měsíc další 1MWh přes akumulačky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Soláry napojené přímo na přímotopové topení

Příspěvek od Pawel »

Mnoho lidí použije Siton, BEL, oplocký a potom stejnak skončí u měniče.
jirik9
Příspěvky: 3
Registrován: pon kvě 01, 2023 10:18 pm

Re: Soláry napojené přímo na přímotopové topení

Příspěvek od jirik9 »

A ještě bych měl ke klasické elektrárně s měničem dotaz:

Bude svítit, baterka už bude nabitá. Elektřiny už bude přebytek a nebudu mít kam ji ukládat. Je nějaký způsob jak zapnout/vypnout elektrický okruh, ve kterém budou zapojeny klimatizace, aby mi přebytkem topily/chladily ?
Chtěl bych je využít pouze pro přebytky. Kdybych je měl pořád v zásuvce, tak mi budou odebírat elektriku třeba i ráno ze sítě přes elektroměr. Mohl bych je nastavit třeba na spínací hodiny na odpoledne, ale co když zrovna bude zataženo a baterie vybité. Je nějaký automatický způsob jak je spínat ?
Soban
Příspěvky: 3472
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Soláry napojené přímo na přímotopové topení

Příspěvek od Soban »

Ano.

Systémy jsou různé.

Dle napětí baterky, nebo dle soc (třeba pořídit nějaký smartshunt) a různé kombinace.

Já mám na bojleru spínací hodiny a světelné čidlo - spínací hodiny řeší teplou vodu jak nesvítí a světelné čidlo jak svítí moc tak ho zapne mimo čas.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek