Ostrovní elektrárny jištění AC části, Char. jističe

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Ostrovní elektrárny jištění AC části, Char. jističe

Příspěvek od mika »

Po absolvování školení na vyhlášku 50 (nově prý 250) jsem zjistil, že to se správným jištěním ostrovní elektrárny nebude žádná sranda.

1) ochrana před dotykem a zkratem na neživé vodivé části v případě poruchy (porušení izolace nebo svodu na uzemněnou část)

Tady se zdá být vše celkem jasné. Měnič je pěkně zapojen do sítě TN-C-S. N a PE je spojen PEN DS a zemnícím bodem domu. Což je základní předpoklad, a proto bude fungovat proudový chránič. Ten bude nahrazovat i jistič v případě zkratu na kostru a určitě ho bude nutné dát do všech okruhů.

2) Zkratové proudy - Zde máme rozhodně problém. Pokud máme jistič B16 tak 5kW měnič není schopen dodat dostatečný proud k vypadnutí jističe. Protože to nedotáhne ani na dvojnásobek jmenovitého proudu. Měnič se možná vypne na přetížení ... pak se třeba zkusí znovu zapnout, nebo se přepne do bypasu a bude stříkat měď z relátek.... V každém případě toto není scénář který se mi líbí. ....
CharJisteni.JPG
Začínám tušit proč je všude napsáno nezapojovat centrálu, upsku, atp ... na rozvody :-)

Máte nějaké doporučení jak to skutečně vyřešit? Nadproudovka?
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
bokser01
Příspěvky: 1308
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Ostrovní elektrárny jištění AC části, Char. jističe

Příspěvek od bokser01 »

Na tímto jsem taky dumal a došel jsem k závěru, že jističe jsou prostě k ničemu za měničem... Sice je tam všude mám a mám i proudový chránič. Ale zkrátka při zkratu je to asi dost nepříjemné... Pamatuji si experimenty s měničem Green cell 3kw ten měl oproti MUST 3KW jednu rozdílnou funkci, že když se mu spojilo třeba přes žárovku L a PE okamžitě vypnul výstup což MUST nemá... Jenže u toho Green Cell bylo docela úsměvné, že on to sice vypnul jenže cca do 10s to tam pustil znovu, zkrátka si ošahával zda tam ta chyba je nebo není.


Co mě napadá u mých měničů.... max proud na výstupu může být 13A při standartní situaci tedy 3kw odběru max... Možná by bylo řešení tam dát 13A jistič chránilo by to současně i proti přetížení... Ale jestli ten jistič vybaví těžko říct.

EDIT nevybaví... špatně jsem se podíval na graf co jsi vložil...
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
cipis
Příspěvky: 4215
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ostrovní elektrárny jištění AC části, Char. jističe

Příspěvek od cipis »

Na výstupu měniče stačí vypínač, funkci jističe plní samotný měnič - má ochranu proti přetížení a proti zkratu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovní elektrárny jištění AC části, Char. jističe

Příspěvek od rva »

Na výstupu každého měniče mám jistič 25 A abych měl možnost měnič pohodlně odpojit. A jističe proto, že vypínače jsou (násobně) dražší.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Ostrovní elektrárny jištění AC části, Char. jističe

Příspěvek od Plazivec »

Také mám za měničem jističe, spíše z důvodu případného odpojení, ale! Mám dva měniče zapojeny paralelně 1F a ty jsou schopny dodat 10 kW výkonu, krátkodobě po dobu 5s dokonce dvojnásobek, což dává 42A, potažmo 84A. A proto moje jističe ve skříni dávají smysl, i když v případě zkratu mám zato, že se spíše odpojí měniče. Ale v případě přetížení jištěného okruhu jističe musí zabrat.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárny jištění AC části, Char. jističe

Příspěvek od teonas »

Toto je známá věc u provozu ve všech ostrovních sítích se zdroji s malým zkratovým výkonem. Proto se u větších soustav, které toto používají přepínají sady ochran podle způsobu provozování.
U malých ostrovních domovních sítí se střídačem hlavní nebezpečné situace vyřeší chránič (ale pozor, jen pokud to přímo nevyloučí návod k měniči, tak je vždy potřeba RDC typu B).
Jističe jsou v takové síti nejenom jako náhrada vypínačů, ale taky na ochranu vývodů na přetížení, i když tuto ochranu má v sobě měnič, tak při nekovovém zkratu nějakého vývodu s Cu 1,5mm2 na něm nemůžeme chtít dlouho držet přes 20A, to by došlo brzy k nedovolenému oteplení...Druhá věc je, že některém měniče se mohou zapínat opakovaně a "zkoušet" výstup, což jistič neudělá.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovní elektrárny jištění AC části, Char. jističe

Příspěvek od rva »

Pokud by to někoho trápilo, tak může výstup měniče zapojit přes "samodržící" stykač, relé, ... .
Pokud na chvíli vypadne výstup měniče (třeba kvůli přetížení), cívka přijde o napájení a takto se vše odpojí. Jen by to mohlo zlobit i při přepínání sítí FV/DS, kdy by to třeba odpadalo nechtěně.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárny jištění AC části, Char. jističe

Příspěvek od mika »

Asi se s tím smířím tak jak to je .... :-). Doplním jen nějaká fíčka, když dělám rekonstrukci. Díky moc za reakce
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
dusanmsk
Příspěvky: 304
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am

Re: Ostrovní elektrárny jištění AC části, Char. jističe

Příspěvek od dusanmsk »

Dobre, amatersky research:

- barak pripojeny na DS
- cyky 3x1.5
- istic B/10A
- pripojim zataz trvale odoberajucu 20A
- istic vyleti za minutu

- barak pripojeny k menicu co dava 40A
- pripojim zataz trvale odoberajucu 20A
- istic vyleti za minutu

- barak pripojeny k menicu co dava 20A
- skrat na cyky 1.5
- menic bude asi nejak pulzovat (on/off), istic zostane nahodeny

- barak pripojeny k menicom co davaju 40A
- skrat na cyky 1.5
- menic bude asi nejak pulzovat (on/off), pokial pulz presiahne 0.01 sec, istic vypne

Ani jeden scenar mi nepripada problematicky (dobre, teoreticky bude tazsie odhalit pricinu poruchy v situaciach ked istic nevypadne a menic bude dokola padat do chyby, ale k nedovolenemu otepleniu nad ramec toho co by sa stalo pri pripojeni k ds by nemalo dojst).

Je to tak?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek