Home Assistant Victron integracia

Diskuze, rady a návody ohledně HomeAssistant
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od rottenkiwi »

Tak konecne sa mi podarilo dostat do HA data z Venus OS.

Najprv podla toho videa nainstalovat:
https://www.youtube.com/watch?v=zlaJrepZl2E

SSH & WEB Terminal
potom urbit ucet na GitHube
potom pomocou kodu nainstalovat HACS

a potom pridat integraciu Victron a nastavit IP kde je VenusOS / Cerbo / CCGX
a urobit dashboard aky chcete.

.
ha_victron.png
.
gauges_vitron_ha.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od mihlit »

Zkus prosím zítra mrknout do historie HA pro ty údaje yield/power dnes/včera v kolik hodin se to vynuluje. Zajímá mě, jestli to v té integraci jen čtou, nebo jestli ty data i filtrují.

Nemám rád Modbus přes TCP, takže mám GX přidané do HA přes MQTT bez nějaké extra itegrace, tak jsem tam to nulování musel řešit sám. (Victron MPPT to počítá blbě, protože nemá synchronizaci hodin, takže si půlnoc hledá jako půlka tmy, což se ne úplně trefuje...)
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od rottenkiwi »

Hej aj ja som zvedavy, prave citam ze MQTT je bezpecnejsi.

https://community.victronenergy.com/que ... ctron.html
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od mihlit »

Jo, to je právě ten důvod, proč Modbus přes TCP nepoužívám. Nemám rád, jak se v IOT totálně kašle na zabezpečení. Samotný Modbus je v pohodě pokud se použije pro co vznikl, tedy třeba na rs485 linku, protože ta má nějaké vedení od někud někam a je izolovaná od zbytku. Jak se ale někdo pokusí to hodit na intranet/internet, ta je to vždy v háji. Ještě se to dá tolerovat, pokud to jde po vlastní wifi (ssid) a je to přes managované switche s vlan id, která je oddělena od zbytku. Takže jakž takž zabezpečit se to dá, ale málo kdo ví, že by se mělo a ještě méně lidí to udělá. Proto si myslím, že Modbus na TCP nepatří.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od rottenkiwi »

No prave vcera sa mi stala taka vec, niekto mi vypol PC aj RPI kde bezi HA.
Tak som odpojil router od sveta a nechal len LAN. Vsetko bezalo niekolko
hodin OK.
POtom som zapojil kabel do routera a o par minut mi zase niekto vypol PC aj HA.

Tak teraz neviem ci je deravy Linux alebo HA v RPI.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od mihlit »

To je dost divné a ve skutečnosti i málo pravděpodobné. HA na RPi i systém na tvém PC budou jiné verze, jiné služby,... takže pokud tam nemáš heslo 123456, že se tam nejde dostat přes bruteforce, tak je dost malá pravděpodobnost, že by oba různé systémy obsahovaly vhodnou zranitelnost na to se tam dostat. Navíc 99 % botnetů se snaží zneužít adresu/výkon k různým činnostem a tvářit se, jako že tam nejsou. Škodolibé vypínání není vůbec běžné, že by napadený systém dělal. Aby jsi tam neměl nějaký problém se sítí, jako byl nedávno ve sněmovně a tvářili se, že mají hackerský útok...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od rottenkiwi »

Lenze to sa mi nestalo este nikdy od. r. 1992 - 93 a ani dnes sa nic nedeje.
Ale nainstaloval som nejake updajty a heslo mam 32 znakove.

Asi chcel utocnik, aby som o tom vedel a urobil to 2x.
ANo najlepsie je mat 30 r. nieco pod kontrolou a menit max. 1 bit za 2 mesiace
potom si to nikto nevsimne.

Este mam niekolko ESP32 s vlastnym kodom, tak neviem ci maju sudruhovia
nejake zadne vratka aby mohli nieco poslat von.

Este minuly tyzden sa mi naraz v jeden den pokazili 2 Android mobily
a to je tiez mala pravdepodobnost. Zaujimave veci sa deju.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od rottenkiwi »

Tak tu vidno kedy sa to resetlo:

.
yield_reset.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od mihlit »

To už je taky slušná odchylka od půlnoci. Takže je vidět, že ta integrace jen tahá data a nic nefiltruje. Dík za ověření
kodl69
Příspěvky: 7412
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od kodl69 »

to mihhlit: Můžeš prosím publikovat aspoň základ toho .yaml pro komunikaci s Cerbo GX? Já vůbec netuším kde začít, krom nastavaní MQTT na cerbo GX, a i tam jsou dvě možnosti... Budu potřebovat vyčítat minimálně SOC, výkony MPPT a příp napětí na vstupu mppt a podle toho zapínat vytěžování. Další věc jsou nějaký hodnoty na dashboard, momentálně mám aplikaci od midnitesolar kde je všechno co potřebuju celkem přehledně, tj SOC, výkon ze soláru, spotřeba a "balance" tj kolik jde do baterek případně z baterek. Další blbiny jako denní výroba nebo zrovna kolik je napětí a proud z panelů mě až tak moc nezajímají.
Proč tě tak trápí ta odchylka od půlnoci? V midnite mi zkolabovala baterka od RTC a mám 0AM každej den kolem poledne... sice to trochu blbne ve statistice výroby podle dní, ale to mě moc nebere...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od mihlit »

Prvně, předpokládám, že nějaké MQTT už v HA máš, takže máš nainstalovaný a zprovozněný addon mosquitto.
Pak základ je, že na cerbu běží mqtt, pak máš na HA mqtt a musíš je propojit. První věc je, že si v remote konzoli zapneš mqtt. Pak si stáhneš MQTT-Explorer http://mqtt-explorer.com/ a zkusíš se na to připojit. IP adresa cerba, port 1883. Tam si to prolezeš, abys měl představu, kde co je. Tvar "topicu" MQTT je zde N/<id tveho cerba>/komponenty/...
Topicy jsou rozdělené do tří kategorií N (čtení dat), W (zápis dat) a R (vyžádání dat). Cerbo MQTT moc dat sám o sobě nepublikuje a musí se vyžádat.

Pak přijde trochu vyšší obtížnost, musíš mít nějaký addon v HA s terminálem/ssh (někdo používá samba share addon)
Vlezeš do adresáře (vytvoříš, pokud není)
/share/mosquitto/
a tam vytvoříš soubor bridge-venus.conf

Můj obsah toho souboru je:

Kód: Vybrat vše

connection venus-home
address 192.168.120.44
topic system/# both 1 venus-home/N/ N/48e7da86fb29/
topic solarcharger/# both 1 venus-home/N/ N/48e7da86fb29/
topic battery/# both 1 venus-home/N/ N/48e7da86fb29/
topic vebus/# both 1 venus-home/N/ N/48e7da86fb29/
topic keepalive both 1 venus-home/N/ N/48e7da86fb29/
topic keepalive both 2 venus-home/R/ R/48e7da86fb29/
topic solarcharger/# both 1 venus-home/R/ R/48e7da86fb29/
topic vebus/# both 1 venus-home/W/ W/48e7da86fb29/
topic system/# both 1 venus-home/W/ W/48e7da86fb29/
Kde to 48e7... musíš nahradit za to tvoje id, co uvidíš v MQTT-Exploreru
IP adresa je cerba
Já to mám takto komplikovaněji, protože se mi to nechce všude psát s tím id, takže v HA jsou ty topicy přeložené z tvaru
N/fuj_id/system/.... na venus-home/N/system/...

pak ještě potřebuješ dát pravidelný požadavek na obnovu dat, což je pravidlo automatizace

Kód: Vybrat vše

alias: Refresh MQTT Victron
description: Request the data on the MQTT server
trigger:
  - platform: time_pattern
    seconds: "30"
condition: []
action:
  - service: mqtt.publish
    data:
      topic: venus-home/R/keepalive
      qos: "1"
      payload: "[\"system/#\",  \"solarcharger/#\", \"battery/#\", \"vebus/#\"]"
mode: single
no a pak už si jen přidáš senzory, co potřebuješ do configuration.yaml

Kód: Vybrat vše

mqtt:
  sensor:
  - unique_id: battery_soc
    name: "Battery SOC"
    device_class: battery
    state_topic: "venus-home/N/system/0/Dc/Battery/Soc"
    unit_of_measurement: "%"
    state_class: measurement
    value_template: "{{ states(entity_id) if value_json is undefined  else value_json.value | round(1) }}"
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od mihlit »

ad data o půlnoci... to je taková moje úchylka, že když budu mít doma hodiny, mikrovlnku, troubu, vcr,... a každé bude ukazovat jiný čas, tak mě to bude štvát. Nejsem strojní zámečník a přesto mám doma úhelník a svinovací metr s vyšší třídou přesnosti, zatímco většina lidí ani neví, co u svinovacího metru znamená class I, II, III a jsou spokojení :) Horší jak solaritida a ještě se to zhoršuje :lol: Nejprve mě štvaly každé jiné hodiny, pak každý teploměr říká něco jiného, dál jsem si vyráběl nábytek a každý kus změřený jiným metrem jinak dlouhý no a udělat fakt kolmici taky každý úhelník z baumarktu nedokáže...

Boj s těmi údaji z mppt byl zdlouhavý a neúprosný, protože vždy nějaký další výjimečný stav to dokázal rozhodit, ale aktuálně mi funguje toto:

Kód: Vybrat vše

template:
  - trigger: # balcony total today
      - platform: time
        at: '00:00:00'
        variables:
            tcontext: >
              {{  {'newvalue': 0 | float(0), 'oldvalue': state_attr('sensor.mppt_balcony_production_today', 'oldvalue') | float(0), 'lastreset': state_attr('sensor.mppt_balcony_production_today', 'lastreset') | default('1970-01-01') }  }}
      - platform: mqtt
        topic: "venus-home/N/solarcharger/279/History/Daily/0/Yield"
        variables:
            tcontext: >
              {% set today = now().date() | string -%}
              {% set oldvalue = state_attr('sensor.mppt_balcony_production_today', 'oldvalue') | float(0) -%}
              {% set newvalue = (trigger.payload_json.value | float(0) | round(2)) if trigger.get('payload_json', None) else None -%}
              {% set lastreset = state_attr('sensor.mppt_balcony_production_today', 'lastreset') -%}
              {% if today == lastreset or not lastreset -%}
              {%   set lastreset = today -%}
              {%   if newvalue == None or newvalue < oldvalue -%}
              {%     set newvalue = oldvalue -%}
              {%   else -%}
              {%     set oldvalue = newvalue -%}
              {%   endif -%}
              {% else -%}
              {%   if newvalue != None and (newvalue < oldvalue or newvalue < 0.1) -%}
              {%     set lastreset = today -%}
              {%     set oldvalue = newvalue -%}
              {%   else -%}
              {%     set newvalue = 0 -%}
              {%   endif -%}
              {% endif -%}
              {{ {'newvalue': newvalue, 'oldvalue': oldvalue, 'lastreset': lastreset} }}
    sensor:
      - name: "MPPT Balcony Production Today"
        device_class: energy
        unique_id: mppt_balcony_production_today
        state_class: total
        unit_of_measurement: "kWh"
        state: >
          {{ tcontext.newvalue }}
        attributes:
          oldvalue: >
            {{ tcontext.oldvalue }}
          lastreset: >
            {{ tcontext.lastreset }}
Ale je to trochu overkill a není to potřeba, tak se tím zbytečně neděs :D
kodl69
Příspěvky: 7412
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od kodl69 »

Dík za info, zatím z toho nejsem moc chytrej. Jasně, mqtt broker mám, chodí mi tam data z diybms V4. Měl jsem za to, že to bude podobně složitý, protože to bylo pro mě tak maximum, s kterým jsem se trápil několik týdnů. Ten soubor má být v HA? mám nainstalovanej "Advanced SSH & Web Terminal" ale moc si s ním nevím rady, je to jakýsi jiný než normální terminál v linuxu, tj netuším, jak bych nějakej soubor vytvořil nedejbože zkopíroval z jinýho pc...
Ale jestli to chápu, když správně napíšu "topic" tak mi to bude fungovat jenom když zapíšu co mám do config.yaml
Tam by se asi mohlo použít !secret cerbo_id abych to nemusel furt opisovat, nebo něco takovýho, zatím jsem to moc nezkoumal, jak to udělat bez opisování, to mě štvalo už u té diybms.
P.S: kdysi dávno jsme dělali antény na vysílání na 144MHz, bylo potřeba udělat čtyřče fakt stejnejch antén. Každej donesl z domu pětimetr a dali jsme je vedle sebe, rozdíl na těch 5m byl u jednoho kusu snad 5cm, zbytek byl do centimetru, tak jsme vybrali tři nejvíc podobný a těma to měřili. A s vinglem jsem bojoval taky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od mihlit »

Hele ono to není zas až tak složitý, jak to vypadá. Prostě postupuj po těch krocích a pak dej vědět, kde ses zasekl.
Ano, ten soubor má být v HA

Ne, ten soubor je potřeba na to, aby si MQTT HA a MQTT Cerba začali spolu povídat, ten překlad topicu je tam jen bonus.

Většina lidí má nainstalovaný File Editor addon, takže tam si ve stejné složce jako je configuration.yaml vytvoříš soubor
bridge-venus.conf
s tím obsahem, jak jsem psal výše, upraveným dle tvé ip adresy cerba a id cerba.

Pak si otevřeš ten advanced ssh & web terminál, tam dostaneš příkazovou řádku a do ní napíšeš:
mkdir -p /share/mosquitto
mv /config/venus-bridge.conf /share/mosquitto/

a to je celé. První příkaz vytvoří tu složku, pokud ještě neexistuje, a druhý přesune ten soubor, co jsi vytvořil, na správné místo.

EDIT: jo, ještě jsem zapomněl na důležitý krok říct mosquitto addonu, že má mrknout na ten soubor
Vlezeš do addonu: Settings->Add-ons->Mosquitto broker
Záložka Configuration, část "Customize" a tam má být:

Kód: Vybrat vše

active: true
folder: mosquitto
nakonec už jen Add-ons->Mosquitto broker záložka Info a klik na restart.
kodl69
Příspěvky: 7412
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od kodl69 »

Zatím to není úplně aktuální, tak snad až tohle budu za měsíc dva řešit, tak to tu najdu... Jasně, file editor mám, a základní příkazy na příkazové řádce zvládám, jenom mě trochu vyděsila ta vlnovka na začátku, u mě v PC mám za tou vlnovkou ještě znak USD... ve složce share byla zatím jenom podsložka /motioneye, tak jsem si zatím aspoň připravil složku, do dalších akcí se budu pouštět, až bude Cerbo aspoň v poloprovozu s jedním MPPT...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Lumik
Příspěvky: 2
Registrován: pon čer 26, 2023 2:53 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od Lumik »

Zdravím,

řeším stejnou integraci jako tazatelé výše, a jsem trochu nervózní z toho, že MQTT na Victronu je otevřené, resp. bez jakéhokoliv hesla, a že integrace vyžaduje zapnutou i plain-text variantu. Zkoušel jsem sice nechat plain-text vypnutý, připojovat se na SSL port 1884 atd., ale to mi nešlapalo, takže zatím pokračuju v integraci dle návodů.

Víte někdo, zda se přes otevřené MQTT Victronu dají i posílat pokyny, tedy publikovat zprávy, a tím jeho chod ovlivňovat? Mám trochu strach z toho, že v případě kompromitace místní sítě by mohl kdokoliv, kdo najde v síti MQTT brokera, ovlivnit elektrárnu.. Ideálně kdyby se na Victronu dalo nastavit vše "read only", ale to asi nejde.

Našel jsem na internetu sice návody, jak se do Victronu připojit přes SSH, nadefinovat nějaké uživatele atd., ale ta řešení nepřežijí update, což není úplně ideální..

Zkrátka - máte s tím někdo zkušenost, a vůbec řeší někdo takhle bezpečnost? Přijde mi to při snadnosti prolomení Wifi v dnešní době takové docela děravé :(
kodl69
Příspěvky: 7412
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od kodl69 »

Teď jsem si s tím chvilku hrál, a zkusil jsem modbus integraci - samozřejmě podobnej problém jako s MQTT bez hesla, ale dlouhý roky provozuju na lokální sítí midnitesolar, kterej taky komunikuje přes modbus TCP, a nikdy nebyl problém. Návod viz tady: https://community.home-assistant.io/t/v ... ide/449530
co mě zaujalo, že by se daly volby "-sensor" uložit do jinejch souborů, tak nějak jak je to tady: https://imval.tech/index.php/blog/add-y ... -assistant , ale úplně jsem to nepochopil a nerad bych si to rozvrtal. vadí mi, že config.yaml je roztahanej jak lístek ze supermarketu :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1310
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od TomHC »

kodl69 píše: . vadí mi, že config.yaml je roztahanej jak lístek ze supermarketu :)
Ľahká pomoc - https://www.home-assistant.io/docs/conf ... iguration/

Tiež to musím urobiť...
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
glottis
Příspěvky: 2093
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od glottis »

TomHC píše:
kodl69 píše: . vadí mi, že config.yaml je roztahanej jak lístek ze supermarketu :)
Ľahká pomoc - https://www.home-assistant.io/docs/conf ... iguration/

Tiež to musím urobiť...
jj, mam tam treba vytrzene mqtt ...

v hlavni konfiguraci:

mqtt: !include victron.yaml

a pak v tom souboru uz to, co by bylo v sekci mqtt. Se sensors a tak by to bylo stejne

Jeste k te modbus integraci ... ja se ji ted zbavil. mel jsem s ni problem, ze treba pri update nebo i reconfiguraci hleda na venusgx zarizeni. scanuje modbus. Ale na venusu to hazi chyby a vzdy po nekolika chybach to zdechlo. Pri rescanu jsme musel koukjat do venusu a kdyz se ukazali 4 chyby tak jsme vypnul a zapnul modbus :) pak uz me to otravilo a predelal to na mqtt. Je s tim vopich, ze to musi clovek definovat rucne ale na druhou stranu si vybere fakt jen to co ho zajima a ma v tom poradek. Absence ssl a hesla me tolik netrapi, mam tu vic vlan a firewall ale kamarad si s tim hral a nejak to pry zlomil. Tak treba to sem napise on nebo pak ja
Lumik
Příspěvky: 2
Registrován: pon čer 26, 2023 2:53 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Home Assistant Victron integracia

Příspěvek od Lumik »

glottis píše:Absence ssl a hesla me tolik netrapi, mam tu vic vlan a firewall ale kamarad si s tim hral a nejak to pry zlomil.
Tak aspoň tohle je dobrý tip - zkusím se pohrabat ve VLAN (což je pro mě zase na studium na několik dní, páč to je jedna z věcí, ze které mám víťařině paniku), a tím bych z toho mohl mít lepší pocit, že na victrona smí sahat pouze HA..

Dík za tip i tak!

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek