jirkafve elektrárna

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Jirkafve
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 11, 2023 12:24 pm
Lokalita: Broumov

jirkafve elektrárna

Příspěvek od Jirkafve »

Dobrý den,
nemáte někdo zkušenosti All systémem Alpha Storion od německého výrobce ? Zatím je toho na netu málo a tudíž nevím proč vlastně. Zdá se to jako velmi dobrý systém a ty co mají nainstalováno jsou spokojeni. Co to je vlastně za systém,že se o něm tak málo píše a hodnotí
Jirkafve
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 11, 2023 12:24 pm
Lokalita: Broumov

Re: Alpha STORION

Příspěvek od Jirkafve »

Přemýšlím o FVE STORION SMILE T10-HV 6.56KWP-8.2KWH BAT. - S/1 - ,ale zdá se mi 520 tis. za komplet se vším všudy docela dost. Mám spotřebu v baráku 6MWh ročně, topení el.rohože + krbovky, bojler atd. a sazbu D45d.
Chtěl bych systém, který bude hlavně spolehlivý, ale za rozumnou cenu.
rva
Příspěvky: 3525
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Alpha STORION

Příspěvek od rva »

Pokud chceš doma elektrárnu, tak máš dvě možnosti
1. Nerozumět tomu - pak potřebuješ i udržbáře, protože zajisté nastanou závady a potřeba nějakého zásahu.
Idea, že když ti někdo namontuje nějaký skvělý systém, tak máš na řadu let klid, je scestná. Kdysi jsem tady dával odkaz na dlouhodobé testování baterií. Stále to probíhá, dávám odkaz na jednotlivé zprávy a v nich uvidíš, jak nespolehlivé ty skvělé systémy jsou a jak často jejich dodavatelé museli měnit články nebo obslužný software:
https://batterytestcentre.com.au/reports/
2. Spatláš si to sám z komponent a porozumíš tomu - pak není problém cokoliv vyměnit nebo opravit, rozšířit elektrárnu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Jirkafve
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 11, 2023 12:24 pm
Lokalita: Broumov

Re: Alpha STORION

Příspěvek od Jirkafve »

Vím, jen hledám elektrárnu která bude frčet jak má. Klidně si nechám poradit, co je v dnešní uspěchané době to nejlepší.
Firmy se předhánějí s nabídkami ,ale sám to určitě dělat nechci. Jo, položit panely s konstrukcí třeba. Dál stejně nechám odborníkům. Kdo jsou ty odborníci.....
Jirkafve
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 11, 2023 12:24 pm
Lokalita: Broumov

Re: Alpha STORION

Příspěvek od Jirkafve »

Z toho odkazu na baterie mi vychází Solax triple velmi dobře. I počet cyklů mají slušný. Alpha měla v nabídce 12000 cyklů a nad tím jsem právě začal uvažovat. Baterie je nejdražší a tudíž hledám kvalitu. Jen nevím kde hledat. Dík za odkaz
danidani
Příspěvky: 26
Registrován: úte bře 16, 2021 3:23 pm

Re: Alpha STORION

Příspěvek od danidani »

Otázka je, zda o kvalitě soudit podle marketingových materiálů. Většina zavedených výrobců má 4-6 tis. cyklů a tak mi přijde divné, že jeden výrobce deklaruje dvojnásobek.
Jirkafve
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 11, 2023 12:24 pm
Lokalita: Broumov

Re: Alpha STORION

Příspěvek od Jirkafve »

Můžu se zeptat po jaké době máte zkušenost nebo můžete srovnávat Storiony, Solax či jiné ? Je to totiž jako s autem.
Do záruky v celku v pohodě a hned po zárukách začínají být problémy. Jestli děláte instalace 4-6 let či více, super srovnání.
Jestli jeden rok či dva :((( ...myslím, že to je málo na testování nebo spíše porovnání! Tedy jak dlouho ?
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Alpha STORION

Příspěvek od cipis »

Jestli najdeš firmu, která ti postaví nedotační systém na míru, tak si myslím, že budou všichni rádi za odkaz.
Obávám se, že ale takovou nenajdeš. Všichni jedou dotace a mají práce na půl roku dopředu minimálně. A o dotacích se tu bavit nebudeme ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Alpha STORION

Příspěvek od Quickyprd »

cipis píše:Jestli najdeš firmu, která ti postaví nedotační systém na míru, tak si myslím, že budou všichni rádi za odkaz.
Obávám se, že ale takovou nenajdeš. Všichni jedou dotace a mají práce na půl roku dopředu minimálně. A o dotacích se tu bavit nebudeme ...
Já mám, ale je to 1F hybrid, teda je to vlastně předělávka z on-grid 1F Fronius na AC coupling Fronius-Victron-BMZ. Bez dotací, cenově to na výkon vyjde draho,. ale já s elektrikou prostě neumím a chtěl jsem systém kvalitní, ověřený od kvalitní firmy. Jsem si holt připlatil. A jestli má tazatel spotřebu 6MWh čímž asi většina bude přes zimu, tak nějaká AIO 3F systém mě příjde overkill. Já mám 5MWh za rok. Z toho 2MWh ze sítě a 3Mwh z FVE (3,6kWp, Victron 4kW), a to z té sítě je většina od listopadu do února...a přetok 0,7MWh mě odečtou z odběru, čili v součtu zaplatím 12měsíců ditribuce, ale silovku jen 1,3MWh...a kvůli tomu dávat 3F násobně dražší systém s poměrně malou baterií?...blbost...
Jirkafve
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 11, 2023 12:24 pm
Lokalita: Broumov

Re: Alpha STORION

Příspěvek od Jirkafve »

Také nejsem znalí v elektrice, tak proč teď každý dává 3F hybrid ,velké baterie...což teď už po OZE 1 ,která je schválená dají ještě více. Prostě přemýšlím co s penězi, když je inflace jak kráva a chci ty peníze využít do FVE. Prostě hledám jakou, bez starostí aspoň 5 let. Topíme v krbu, ale máme i v podlaze 2x 800w rohože, které zatím nevyužíváme ..třeba budem:) . Bojler 120l =2200w+ spotřebiče. 1F ? nevím
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Alpha STORION

Příspěvek od cipis »

Ale tak tebe přece dotace nezajímají a prodávat nechceš.
Tak pak je největší problém najít tu firmu, co ti to na míru postaví, když se tomu nechceš věnovat sám.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jirkafve
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 11, 2023 12:24 pm
Lokalita: Broumov

Re: Alpha STORION

Příspěvek od Jirkafve »

Problém najít firmu, ale takovou ,která by měla komponenty jaké by poradili zde. Nebo si spíš nechal poradit.
Mám přečteno hodně. Možná i zamotanou hlavu jak dál. Tak že ještě jednou!!
Potřebuji radu.... dostat do baráku 6MWh ze slunce a co neméně platit Čezu. Jaký systém nejlepší ... a Storion je tedy špatný i když je dražší.????
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Alpha STORION

Příspěvek od Quickyprd »

Jirkafve píše:Také nejsem znalí v elektrice, tak proč teď každý dává 3F hybrid ,velké baterie...což teď už po OZE 1 ,která je schválená dají ještě více. Prostě přemýšlím co s penězi, když je inflace jak kráva a chci ty peníze využít do FVE. Prostě hledám jakou, bez starostí aspoň 5 let. Topíme v krbu, ale máme i v podlaze 2x 800w rohože, které zatím nevyužíváme ..třeba budem:) . Bojler 120l =2200w+ spotřebiče. 1F ? nevím
Skoro vše v baráku jsem dal na fázi s FVE, jen doplňkové přímotopy 500W a pár zásuvek na nárazové silné spotřebiče je bokem. Funguji naprosto v pohodě, využívám maximum možného. U Tebe by jsi taky dal rohože bokem, jelikož ty stejně topí v době, kdy FVE skoro nic nedává. 3F dávají proto, že ty v létě vyrobíš třeba i 2-3x více než spotřebuješ, pošleš to do sítě za možná max. pár kaček, či zadarmo a distributor to prodá sousedovi za několikanásobek, aniž by měl náklady na výrobu...a v zimě sice budeš mít 3x větší výkon, ale bude to 3x skoro nic...hlavní je mít doma co nejmenší spotřebu. 3F bych pochopil u sebe jen kdybych měl EV a měl kam ten letní megavýkon ukládat.

.... dostat do baráku 6MWh ze slunce a co neméně platit Čezu. Jaký systém nejlepší ...
Těch 6MWh máš v roce jak rozloženo?
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Alpha STORION

Příspěvek od cipis »

Nechceš dotaci a nechceš prodávat do sítě. Tím pádem jsi vyeliminoval 99,9% firem a většinu zařízení, těmito firmami nabízenými.
Pokud teda nemáš elektrikářskou firmu, co se tímto baví/živí, tak ti nezbude, než to naštudovat a udělat si něco sám, či aspoň tu většinu, práci pak můžeš zadat jako klasickou elektrikářskou práci.
Na 6MWh, jeden bojler atd., tak zvládneš udělat za půlku ceny dotačních elektráren, protože, co si budeme povídat, tak dotace je tařka čistý zisk firmy navíc.
Obecně 6-10 kWp na střeše, baterka 15-30 kWh (záleží, jak to máš rozložené v průběhu dne a jak jsi moc ochotný se omezit/změnit zvyklosti). Topení zvlášť, zbytek domu na 1f, s přehledem se to dá udělat. Vytěžování do bojleru, a když omylem v přechodném období zbude, tak do rohoží. Na léto pořiď topení do bazénu a klimatizaci domů, ale stejně nebudeš vědět, co s tím zbytkem, kam to dát ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jirkafve
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 11, 2023 12:24 pm
Lokalita: Broumov

Re: Alpha STORION

Příspěvek od Jirkafve »

Rozložení 6MWh v baráku přesně nevím. Pomalu půlku si myslím sežere bojler a zbytek spotřebiče. Možná něco cirkule na 380V + práce kolem baráku. Bazén nemáme, nechci. Klimatizaci nepotřebujem, dobře zatepleno a je to v celku v pohodě.
Do budoucna možná EV, ale to z batérek asi nechci vycucnout.
Jak říkáš, asi 1F bude nejlepší. Píšeš 15-30 kWh baterku? To by byla darda, ne ? Jaký vlastně systém
Jirkafve
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 11, 2023 12:24 pm
Lokalita: Broumov

Re: Alpha STORION

Příspěvek od Jirkafve »

Co říkáš na ten Storion? Dělají také 1F
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Alpha STORION

Příspěvek od cipis »

Baterka se dimenzuje obvykle na 3x panely, ale samozřejmě záleží i na tom, co chceš z té baterky dostat v době tmy, tj. co ti jede přes noc a také, jak dlouho chceš vydržet na baterce, než bude zase svítit. Vzít v úvahu možný maximální nabíjecí proud a v zátěži zase maximální. S malou baterkou si pak nepustíš větší zátěž, aniž bys neovlivnil negativně její životnost. Velkou v zimě zase nemusíš vůbec dobít, takže budeš muset mít i nabíječku, pokud nebude součástí jedné krabice.

Cirkulárka nevezme nic, pokud teda neřežeš v jednom kuse, tu bys nechal normálně na síti. A pokud ji budeš chtít v létě strhat, tak si dokoupíš frekvenční měnič, co ti z toho 1f FVE udělá 3f pro točivé stroje. Tohle bych řešil, až to nastane.

Ano, bojler je největší žrout, takže vytěžování jednoznačně do něj. Ostatně jsou i regulátory přímo pro bojler, ale pak musíš zapomenout na všechno ostatní a vystačíš si se 7-8 staršími panely z bazaru.

Indukční deska je?

Systémů je víc, od dražších značkových, po běžné "značkové", až po levnou úplnou čínu. Prodávají se u nás, v Evropě nebo nakoupíš na alíkovi.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jirkafve
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 11, 2023 12:24 pm
Lokalita: Broumov

Re: Alpha STORION

Příspěvek od Jirkafve »

V domácnosti veškeré spotřebiče(indukční deska, trouba, lednice, mrazák, pračka, myčka,) no,vlastně zatím nemám spočítáno denní odběr spotřebičů se světlama. Většinou to vše běží od 16h .
Moje představa je.... FVE vše nové, přetoky minimální a když by bylo z panelů víc, cucnul bych do rohoží. Měl bych třeba aspoň trochu nahřáto a pak dotopil v kamnech. Světla bych vynechal. To je minimum odběru.
Z baterek si vycucnul něco právě do spotřebičů. Hold když od listopadu nebude slunce, tak se nedá nic dělat. Možná tak kolo a dynamo :))))
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Alpha STORION

Příspěvek od cipis »

Tak to budes muset pouzivat odlozene starty, abys co nejvic spotrebicu presunul do dopoledne/odpoledne. Bojler je jasny, ale pracku/mycku musis pak casovac. U mycky je to jedno, u pracky je treba pamatovat, abys pak povesil pradlo.
U inducky je potreba se podivat, jestli umi snizit vykon. Teda pokud se nevyvaruje pro celou ulici.
Svetla bych rozhodne dal na FVE, uz jen kvuli zaloze, kdyz nepujde elektrina a jz budes mit skoro vybirou baterku, tak prave diky nizkemu odberu to jeste pujde.

Podivej se na soubeh tech spotrebicu v case, pokud to poresis, tak si vystacis s 5kW menicem, pokud ne, tak uz bude potreba vetsi. A hlavne velka baterka, kdyz memuzes tu dalsi spotrebu presunout do svitu slunce.

Presunu tohle do planovanych elektraren, protoze to neni jen k tomu komercnimu produktu, navic to tu stejne nikdo nejspis nepouziva.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jirkafve
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 11, 2023 12:24 pm
Lokalita: Broumov

Re: Alpha STORION

Příspěvek od Jirkafve »

Dík moc za solidní rady. Teď sehnat elektrikáře, který bude schopen vše zapojit :((
S instalací si asi poradím. Tu je rad dost.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek