Vytěžování Victron

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Meduza
Příspěvky: 16
Registrován: sob lis 06, 2021 10:07 am

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od Meduza »

Chapu. Na sve vlastni tema o Node Red se zatim moc necitim. Zkusim s pomoci nekoho udelat svuj prvni Node a mozna pak, az se trosku rozkoukam :)
Diky
Meduzovo Temelín(ek), Praha 5, 32x385 Wp JA Solar (4 stringy po 8 panelech, total 12,32 kWp), stříšky 20°VZ, 3x Multiplus II 3000 (momentálně 3x paraelně 1F), MPPT SmartSolar RS 450/200 Tr. 3x Pylontech 3000C. Vytěžování praním, žehlením a manuálnim řízenim tepelného čerpadla (Haier 7,8 kW) babičkou na telefonu :)
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od Diablo1st »

Ak to bude niečo ľahšie, možno by som ti vedel poradiť aj ja. Napíš akú máš predstavu o fungovaní, t.z. čo má systém robiť a kedy to má robiť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Paulob
Příspěvky: 167
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od Paulob »

Základ je trošku vyšší programování ve funkcích jinak to nebude fungovat. Protože potřebuju aby se vytěžování vyplo když je reálný odběr např myčka pračka ale když to uděláš jen na celkový odběr tak to nemůže fungovat. Tzn odběry spirál vytěžování musí být jen virtuální ať ví program s čím počitat ale přitom není skutečný odběr. Mám to funkční a vše šlape jak má.

Edit. Protože když budeš porovnávat jen příjem a výdej tak nevíš jestli je odběr do vytěžování nebo běží nějaký spotřebič.
Naposledy upravil(a) Paulob dne úte dub 11, 2023 10:37 pm, celkem upraveno 1 x.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
Paulob
Příspěvky: 167
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od Paulob »

Můžu poskytnout můj NodeRed program, už jsem to posílal jednomu členovi a po pár úpravách ( má trochu jiný sytém) mu to údajně funguje bez problémů.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
Paulob
Příspěvky: 167
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od Paulob »

3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
Meduza
Příspěvky: 16
Registrován: sob lis 06, 2021 10:07 am

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od Meduza »

Diablo1st píše:Ak to bude niečo ľahšie, možno by som ti vedel poradiť aj ja. Napíš akú máš predstavu o fungovaní, t.z. čo má systém robiť a kedy to má robiť.
Ahoj, pisu SZ. Fakt se necitim na to, ventilovat tady verejne moje totalne zacatecnicke blbodotazy :)
Meduzovo Temelín(ek), Praha 5, 32x385 Wp JA Solar (4 stringy po 8 panelech, total 12,32 kWp), stříšky 20°VZ, 3x Multiplus II 3000 (momentálně 3x paraelně 1F), MPPT SmartSolar RS 450/200 Tr. 3x Pylontech 3000C. Vytěžování praním, žehlením a manuálnim řízenim tepelného čerpadla (Haier 7,8 kW) babičkou na telefonu :)
Uživatelský avatar
korkosson
Příspěvky: 2
Registrován: pon úno 20, 2023 8:36 pm
Lokalita: Brno

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od korkosson »

ElektroEzs píše:Ahoj mám nastaveno spínaní ohřevu vody přes AC OUT2 viz příloha, ale minule a znovu dnes jsem si všiml že ohřev na chvilku sepne pak vypne a takhle to chvíli cykluje už když je na baterce třeba 80% a sepnutí je nastaveno až na 91% vypozoroval jsem že se to děje hlavně když je velký výkon na panelech. Nevíte čím by to mohlo být? Všiml jsem si toho již dvakrát ale pokaždé jen v aplikaci na mobilu když jsem nebyl doma. Díky
Řešil jsem stejný problém a co jsem pochopil, tak MP nevyhodnocuje více podmínek pro jedno relé jako logický AND, ale jaksi chaoticky.
V mém případě jsem nakonec použil asistenta "generator start and stop" s následujícím nastavením. Nastavení je samozřejmě nutné přizpůsobit konkrétní instalaci.
Zvažoval jsem i použití NodeRed v CerboGX, ale bohužel z Cerba nelze ovládat relé ACout2.
Příp. tady se řeší připojení externího relé modulu https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=10552&p=195180
Přílohy
01.PNG
01.PNG (15.78 KiB) Zobrazeno 778 x
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od Diablo1st »

Z Cerba ide ovládať ACout2 cez vstup Aux1!

V MP2 sa nastaví spínanie ACout2 podľa stavu vstupu Aux1, vyzerá to takto:
ACout2.JPG
Aux1 sa prepojí káblom s Relé u Cerba. Následne sa v Node-red nastavia podmienky zopnutie jednotlivých relé.

Ja mám obe relé do série (NC Relé2 a NO Relé 1) a spínam ich na základ výkonu z panelov, SoC a AC záťaže. Tu je môj flow:
Nodered_all.JPG
Dnes otestované v prevádzke, všetko funguje tak ako má. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
ElektroEzs
Příspěvky: 1114
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od ElektroEzs »

Je to tak jak pises jak ma vic podminek pro jedno rele chova se chaoticky, nakonec mam diky zdejsimu clenovy vyresene vytezovani pred NODE-RED. Spis by me zajimalo zda se nekomu podarilo pres MODBUS rozsirit pocet rele. Diky
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
Antrac1t
Příspěvky: 231
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od Antrac1t »

ElektroEzs píše:Je to tak jak pises jak ma vic podminek pro jedno rele chova se chaoticky, nakonec mam diky zdejsimu clenovy vyresene vytezovani pred NODE-RED. Spis by me zajimalo zda se nekomu podarilo pres MODBUS rozsirit pocet rele. Diky
nemusis resit modbus, staci ti jakekoliv chytre rele (wifi/ethernet)/chytra zasuvka a pres MQTT ovladas, ty "hloupejsi" zvladaji aji http request - spinam tak 6zasuvek, popripade pomoci sonoff spinam zatezove stykace ...
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od Diablo1st »

Antrac1t píše:
ElektroEzs píše:Je to tak jak pises jak ma vic podminek pro jedno rele chova se chaoticky, nakonec mam diky zdejsimu clenovy vyresene vytezovani pred NODE-RED. Spis by me zajimalo zda se nekomu podarilo pres MODBUS rozsirit pocet rele. Diky
nemusis resit modbus, staci ti jakekoliv chytre rele (wifi/ethernet)/chytra zasuvka a pres MQTT ovladas, ty "hloupejsi" zvladaji aji http request - spinam tak 6zasuvek, popripade pomoci sonoff spinam zatezove stykace ...
Môžeš sa troška rozpísať ako to máš riešené? Máš to všetko pripojené do Node-red v Cerbe či samostatne?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Antrac1t
Příspěvky: 231
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od Antrac1t »

Diablo1st píše:
Antrac1t píše:
ElektroEzs píše:Je to tak jak pises jak ma vic podminek pro jedno rele chova se chaoticky, nakonec mam diky zdejsimu clenovy vyresene vytezovani pred NODE-RED. Spis by me zajimalo zda se nekomu podarilo pres MODBUS rozsirit pocet rele. Diky
nemusis resit modbus, staci ti jakekoliv chytre rele (wifi/ethernet)/chytra zasuvka a pres MQTT ovladas, ty "hloupejsi" zvladaji aji http request - spinam tak 6zasuvek, popripade pomoci sonoff spinam zatezove stykace ...
Môžeš sa troška rozpísať ako to máš riešené? Máš to všetko pripojené do Node-red v Cerbe či samostatne?
1, nemam ciste cerbo ale BBB(beaglebone black) s Venus OS, kde je shield na rele1 a rele 2, ale pro samotne node red to je jedno
2,sonoff rele jsou integrovany pres HA-esphome a komunikace pres http request/mqtt
3,vlastni desky opet integrace pres HA

V node redu jsem si predevsim udelal formular pro zarizeni, kde si urciju prioritu co se ma spitat podle stavu baterie/ vykonu PV - takze si muzu danej vytezovac aktivovat/deaktivovat, nastavit komunikacni kanal (cerbo/mppt rele, http request ci mqtt) a nastavit SOC ... planuji jeste donastavit power consumption, kde by bylo definovany po kolika kwh se ma danej vytezovac vypnout (ale musim to bud predelat na rele s merenim popr koupit shelly/emporii) ... ty sona mi spinaji 25A stykace, jelikoz te cine neverim :)

Obrázek
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
Uživatelský avatar
korkosson
Příspěvky: 2
Registrován: pon úno 20, 2023 8:36 pm
Lokalita: Brno

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od korkosson »

Diablo1st píše:Z Cerba ide ovládať ACout2 cez vstup Aux1!

V MP2 sa nastaví spínanie ACout2 podľa stavu vstupu Aux1, vyzerá to takto:
ACout2.JPG
Aux1 sa prepojí káblom s Relé u Cerba. Následne sa v Node-red nastavia podmienky zopnutie jednotlivých relé.

Ja mám obe relé do série (NC Relé2 a NO Relé 1) a spínam ich na základ výkonu z panelov, SoC a AC záťaže. Tu je môj flow:
Nodered_all.JPG
Dnes otestované v prevádzke, všetko funguje tak ako má. ;)
Pro jeden výstup je to OK. Já bych ale potřeboval ovládat 3x MP (3f topné těleso v bojleru). Cerbo má, pokud vím, jen 2 relé.
Antrac1t
Příspěvky: 231
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od Antrac1t »

korkosson píše:
Diablo1st píše:Z Cerba ide ovládať ACout2 cez vstup Aux1!

V MP2 sa nastaví spínanie ACout2 podľa stavu vstupu Aux1, vyzerá to takto:
ACout2.JPG
Aux1 sa prepojí káblom s Relé u Cerba. Následne sa v Node-red nastavia podmienky zopnutie jednotlivých relé.

Ja mám obe relé do série (NC Relé2 a NO Relé 1) a spínam ich na základ výkonu z panelov, SoC a AC záťaže. Tu je môj flow:
Nodered_all.JPG
Dnes otestované v prevádzke, všetko funguje tak ako má. ;)
Pro jeden výstup je to OK. Já bych ale potřeboval ovládat 3x MP (3f topné těleso v bojleru). Cerbo má, pokud vím, jen 2 relé.
bud vyuzijes jeste rele v MPPT, ktere se musi v povolit, v defaultu je zakazane a nebo proste pouzij jen ty dve rele z cerba, kde rele1 ovlada 1 spiralu, rele 2 ovlada spiralu 2 a 3, a pokud sepnes vsechny rele tak ti jedou vsechny spiraly .. takze Rele 1 jde na MP1 AUX1, rele 2 jde do MP2 a MP3 AUX1 ...
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od Diablo1st »

korkosson píše: Pro jeden výstup je to OK. Já bych ale potřeboval ovládat 3x MP (3f topné těleso v bojleru). Cerbo má, pokud vím, jen 2 relé.
Môžeš vyskúšať toto.
Ja na toto nemám znalosti, takže ti neviem povedať či to funguje alebo nie, polovici toho ani nerozumiem. :?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek