125Wp na sledovači

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

125Wp na sledovači

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

FV panel 125Wp od FitCraft production CZ , regulátor CX 20 , aku č. 4. 13,3V 80Ah LiFeYPO4 a měnič Manson 500W sínus
Tuto FV sestavu mám víceméně od roku 2007 na střeše rodinného domu v Brně .
Pořídil jsem ji kvůli otestování místních podmínek a abych "ušetřil" . Celkem dodnes panel vyrobil cca 640 kWh elektřiny.
foto3.JPG
Pohled zezadu
foto4.JPG
Regulátor , aku , měnič , měřáky a ovládání
foto5.JPG
Elekktronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od avatar »

na co ti jedou svetla na 220 nebo 12 nebo jiny pomě v domě ??
Uživatelský avatar
dave100
Příspěvky: 40
Registrován: pát dub 22, 2011 11:50 am

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od dave100 »

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat k napájení LiFePo4 je zapotřebí jaké napětí?
V jakém rozmezí?
Děkuji :idea:
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

nepočítám-li montážní žárovku na kusu drátu , tak všechna světla jsou na 231V . Doposud jsem o změně neuvažoval , protože barák je staršího data a kdybych to chtěl udělat pořádně tak bych musel začít demolicí :-) .

Akumulátory LiFeYPO4 vypadaji jako by z vasmírného programu NASA , ale jsou to "normální" baterky .
Jen napětí pod 10V = nevratné poškození a napětí nad 17V = taky zničení .
Já ji používán v rozmezí 12V až 15V což = 95% celkové kapacity , je to bezproblémové a dokonce se tím i prodlužuje životnost . Tyto 13.3V monobloky jsou určeny jako náhrada za klasický startovací aku , jen pulzně dají 1.000A a to
až do vyčerpání kapacity (5s startování + 30s klid) :-) který volovo tohle dokáže ?

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od bSir »

Co mate nastaveno jako typ AKU v tom CX20 ?
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od abrams »

AGM 14,7V .
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 546
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od ResHacker »

Dobrý den, provozuji malou FVE zatím na 12V a s několika Pb akumulátory zapojenými paralelně, ale to olovo fakt neni ono. Do budoucna bych viděl asi jako nejrozumnější investici do LiFePo článků - resp. 12V 90Ah baterií zapojených do série jakožto 24V ale nejlépe 48V systém, každou baterii bych balancoval a hlídal pomocé jednoho modulu AKUMON. Jestli to chápu dobře, tak tobě se nabíjení ukončuje někde na 14,7 V a to je fakt nabito až na 95%?? Mám LiFePo 2,3Ah články do modelu a ty se nabíjejí standardně metodou CC/CV, čili nejdříve dosáhnou svého nominálního nabíjecího napětí při konstantním proudu - což by u těchto mělo být do cca 16V a poté už klesá proud aby se toto napětí zachovalo. Pokud bych ale skončil někde na 14,7 tak mi přijde, že se baterie nabije tak na 50% a ještě to navíc půjde pěkně pomalu protože běžný regulátor nad nějakých 13,3V začne pulzně omezovat proud a to je fakt naprd.....

Spíš by mě zajímalo, zda se nedá sehnat nějaký plně programovatelný regulátor, jinak si myslim že by jinde problem nebyl....Opravdu bych chtěl do LiFe baterek jít, ale tohodle se trochu bojim......Díky moc za info!!
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od abrams »

Dobrý den ,

máte pravdu , konečné napětí 14,7V je na LiFeYPO4 nízké , ale ta baterka co ji používám si "navykla" na tento rozsah
napětí . Při kapacitní zkoušce se napětí i při 20A drží pod 14V a po překročení 14,5V rychle naroste na 16V jež je
nastaveno na upravené nabíječce jako konečných . Nová LiFeYPO4 se chovala docela jinak , bod zlomu v rychlosti
nárůstu napětí byl až kolem 15V až 15,6V .
Ty dva zelené obdélníčky v pravo dole na třetí fotce jsou wattmetry , horní výroba FV panelu a dolní spotřeba 12V el.
spotřebičů . Jimi v zásadě měřím celý ostrovní FV systém (CX 20 stojí za prd co se týče přesnosti , mimochodem mám
jej přemostěný bypass diodou , takže konečné napětí hlídá automatický spínač meniče :-) ) reálná naměřená kapacita
aku je kolem 93Ah (při napětí 12V až 14,7V) přičemž kapacita naměřená při kapacitní zkoušce je 98Ah (při napětí 10,5V
až 16,5V) . Sám jsem z toho byl trochu na větvi , po zkušenostech s volovem , ale já si říkám že si aku "navykla" :-) ,
mám i pár Li-Ion bateret a každá se chová docela jinak .
pokud bych Vám mohl poradit , radši bych pořídil jednotlivé články = nejlepší kontrola a žívotnost , cena je +/- srovnatelná s 13,3V monobloky . Jen se prodraží BMS , ale rozhodně si myslím že je to nejlepší volba ;-) .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od tomas »

Některé regulátory umožňují nastavit konečné nabíjecí napětí, převážně ty co mají MPPT. Nebo např. u tohoto: http://www.bke.cz/cs/produkty/menic-dc- ... t-xxx-din/ stačilo napsat výrobci email a napětí na mé přání nastavili pro NiCd akumulátor. Stačí kliknout na "Poptat řešení".
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 546
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od ResHacker »

Abrams, tomas děkuji vám oběma za reakce. To s tim naučením teda koukám, jestli je to fakt pravda, pak by asi moc nebylo co řešit a měl bych klidný spánek s tím, že je ještě šetřím. No a jak sem tak pochopil, tak tyto akumulátory se nabíjejí podobně jako olovo? Jak píšeš: "po překročení 14,5V rychle naroste na 16V" - takle se chová olovo ale na nižším napětí samozřejmě. Měl jsem zato, že u těchto akumulátorů (alespoň u jejich menších 2,3 Ah bratříčků tomu tak je) se uplatňuje i CV nabíjení, čili maximálního napětí se dosahuje relativně pozvolna za plného proudu a poté již klesá proud a napětí zůstává stejné. U těch modelářských tato druhá část dobíjení znamená klidně dalších 20 - 30% kapacity, avšak trvá klidně stejně dlouho a ne-li déle než ta první část a je mi tedy divné, že by to takto najednou naskočilo jak píšeš ;)....Ještě se na to zkusím poptat.
No a ohledně složení packu z baterií/článků, taky se mi více líbí ta tvá myšlenka ale vyjde to fakt mnohem dráž no a nevim nevim..... v tom ještě nejsem rozhodnutej....

Co se týče regulátoru, díky za odkaz ale já potřebuji mnohem vyšší výkony, řádově 1kWp a více a počítám už skoro samozřejmě se 48V systémem. Líbí se mi tento: http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... w-mppt-60a a za ty peníze by snad mělo být možné ho přeprogramovat....zjistím taktéž
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 546
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od ResHacker »

Pánové a další věc, kterou řešim....chci to celé postavit "hybridně", mám normálně přípojku a z hlediska ČEZu chci zůstat jako čistý odbratel, s tím, že ale:
1) Pokud napětí na bateriích klesne pod určitou úoveň a současně není dostatek energie ze sluníčka, systém by výstup odpojil od baterek a přepnul na ČEZ, zároveň by baterie dobíjel z ČEZu, aby nezustávaly déle vybité (tato funkce je diskutabilní, pokud jim to vybití nevadí a jen se nesmí dostat pod 10V...to nevím..)
2) Pokud se napětí na baterkách a čili i jejich kapacita dostane nad určitou úroveň, jelo by se opět na "mou" energii

Řešil už nekdo z vás toto? Chtělo by to asi nějaký chytrý řídící systém, nicméně nemělo by to být nic složitého...Jde mi oto, že nechci pořád hlídat napětí sám a říct si: taak a teď musím přepnout spotřebiče sám na ČEZa, baterky jsou prázdný :))
Díky!!
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od tomas »

"díky za odkaz ale já potřebuji mnohem vyšší výkony, řádově 1kWp" Není problém zapojit 4 tyto regulátory se 4 panely pro jeden akumulátor. Panely nejlépe kolem 280Wp a pro každý panel zvlášť regulátor. Potom by jsi měl 4*280Wp = 1,12kW. Regulátor by tě stál cca 4*2700=10800 Kč bez DPH. Je verze i pro 48V. Je ovšem lepší použít jen jeden regulátor a navíc s displejem ;)
Jinak nevýkonnější regulátor je asi zatím FLEXmax 80: http://www.outbackpower.com/products/ch ... s/flexmax/
máme jej v nabídce pro elektrárny nad 1,38kWp a potom je možné elektrárnu rozšířit až do cca 6kWp. Lze použít i pro menší FVE, ale cenově to už vychází hůře.

Pro ostrovní FVE spojenou s distribuční sítí existují hybridní měniče nebo lze použít také UPSku. např:
http://solarni-panely.cz/e-shop/hybridni-menice-napeti
http://www.sma-czech.com/cs/produkty/za ... stemy.html
http://www.victronenergy.cz/inverters-chargers/

Nebo snad tento přepínač?:
http://www.victronenergy.cz/solar/solar-switch/
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 546
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od ResHacker »

Díky díky moc za tipy. Ten regulátor FLEXMAX vypadá že to jepřesně to co hledám a mě by krásně stačila ta 60A verze s tím, že bych jel na 48V a můžu to rozšířit až do 3,6kWp což stejně nikdy nerozšířim, protože tak velkou střechu jednoduše nemám :D:D Jestli to dobře chápu, tak ten se nechá plně programovat a je mu tedy absolutně jedno jaké baterky a kolik článků až do nominálu 80V (bohatá rezerva) na nějho připojím....má MPPT.....asi dám dokupy 18 táců - viz http://www.modelobchod.cz/vyrobek-solar ... 0-id-27155 a jdu do něho..to se mi líbí rozhodně více než řešení pomocí zapojení 4 a více regulátorů paralelně, nehledě na to, zda je to vůbec možné. Pokud tam funguje regulace PWM, tak asi nikoli, to už jsem řešil s technikama z GME.cz - ty jejich super levné regulátory nedovedou spolupracovat.
Dále co se týče těch hybridních měničů od Xantrexu a záloh od Sunny backup, tak to je mimo mé finanční možnosti, přitom požadavek na to zařízení není nijak složitý - chci od něho jen inteligentní přepínání mezi FVE a přípojkou.
Ten multifunkční střídač od Victroenergy vypadá celkem zajímavě ale umí jen 12V.
Co jsem pochopil z ceníku, tak řešení pro 48V systém je až 3kW krabice a vyjdeto nějak na 50000 v přepočtu....začínám uvažovat, zda 48V pro mě není zbytečně moc když budu mít na střeše max nějakých 2,5kWp .... na druhou stranu třeba nějaké panely doplním i bokem a to pak člověk nikdy neví.
No a nakonec, to chytré přepínání si snad budu muset vyrobit sám neboí nevim....navrhnout nějaké zapojení, zas by to nemělo být tak složité, jen je fakt důležité rychlé přepínání aby nedošlo k výpadkům a to bude problem, protože externě zapojený měnič určitě nebude mít dost rychlý náběh např. pro běh PC a to jednoduše spadne.....a věřim že x dalších spotřebičů by s tím mělo problémy... Je to fakt dilema, profi ale drahé řešení versus nějaké bastlení a výsledek mizernej...achjo :(
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od tomas »

"nehledě na to, zda je to vůbec možné." Možné to je, ptal jsem se výrobce. Nevidím žádný technický problém se zapojením více MPPT regulátorů pro nabíjení jednoho akumulátoru. U regulátorů bez MPPT existují dva druhy regulace: sériová (tam výkonový MOSFET odpojí FV panel po nabytí aku.) a paralelní (tam výkonový MOSFET zkratuje FV panel po nabytí aku.). U schémat které jsem viděl, bych problém s tímto zapojení neviděl. Ale záleží na výrobci jak regulátor navrhne.
Není ale možné zapojit regulátory paralelně, tedy tak že budou brát ze stejných panelů a dávat do jednoho akumulátoru. V zapojení, když má každý regulátor své vlastní panely nepropojené s druhým regulátorem a dobíjejí jeden akumulátor problém nevidím. Toto se normálně dělá, jinak by nešlo mít třeba FVE a větrník a dobíjet jeden akumulátor.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 546
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od ResHacker »

To máš pravdu, já jsem ale do začátků na pokusy zakoupil tento regl: http://www.gme.cz/cz/solarni-regulator- ... 2-032.html který pro vyšší účinnost používá PWM a tam to opravdu možné není....samozřejmě celou dobu uvažuji řešení že regulátory jsou paralelně spojeny pouze přes baterii a panely jsou zvlášť....podobně jako u tebe uvažovaná FVE a MVE.
technici GME mi napsali doslova toto:
Dobrý den,

Bohužel toto zapojení není možné – vznikl by problém s nabíjením pomocí PWM regulace a průchodem nabíjecího proudu skrz další regulátory

Není zde ani možnost zapojení se zpětnou diodou – poté by z baterie nešla odebírat energie

Pro řešení vyšších výkonů kontaktujte nějakou firmu zabývající se přímo realizací solárních systémů – z našeho sortimentu to již není možné
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

125Wp na sledovači + 22x 180 Wp

Příspěvek od abrams »

Síťová FVE 22 x 180 Wp každý na jednoosém sledovači :
sklon 50°
FVE 50°.JPG
sklon 0°
FVE 0°.JPG
Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od avatar »

Tak to je moc pekne ))). to sis ted poridil nebo to mas na hale nebo jsi to nekde vyfotil ? ma to temer 4kw to je dost slusne
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
mám to na rodinném domě už od roku 2008 . Celou konstrukci jsem splácal sám , a je to žárově pozinkovyný .
Prvotní účel byla ochrana střechy při vychřici , ale trochu to má vliv i na výkon oproti pevné instalaci .
Jen furt nejem stavu dodělat automatické ovládání (už mám rozpracovanou 4. verzi) :-( .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od avatar »

zajima me ukotveni mas to zkrz do strechy nebojis se zatekani ??
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 125Wp na sledovači

Příspěvek od abrams »

Je to skrz , 4x M12 šroub . zatékání si hlídám ale doposud nic , pod nohama jsou na míru dělaný gumový těsnící podložky .
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek