Výbuch domu z fotovoltaiky

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
Valdano
Příspěvky: 337
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Hyp píše: úte črc 30, 2024 2:24 pm Říkal že v době výbuchu tam v domě byly malé děti dvě? Ty něco vypověděli? Přežili to?
V tom videu sice zmiňují případ s domem v Královéhradecký kraji tj. v Šonově, který se probírá v tomto tématu, ale zároveň tam zmiňují jiný případ bateriového uložiště se 6-ti akumulátory z nichž jeden explodoval před příjezdem hasičů a druhý explodoval přímo v průběhu zásahu a u toho případu byli v domě při explozi toho prvního aku. i lidé (děti). Ten případ tj. s těmi 6-ti akumulátory kde byli v domě lidé neznám. Na tom videu také zmiňuje statistiku kdy před cca 10 lety bylo asi 10 případů požárů fotovoltaik zatímco loni už jich bylo 55 tj. roste to i když vůči počtu instalací fotovoltaik je to samozřejmě mizivě málo.

Další případy požárů fotovoltaik:

Požár fotovoltaiky v Břeclavi (červen 2024)

V domě vybuchla baterie fotovoltaiky (léto 2023 ve Lhotce na Frýdecko-Místecku)

Baterie fotovoltaické elektrárny zapálila rodinný dům (léto 2023 v obci Vlachova Lhota na Zlínsku)

V Pardubicích hořely baterie pro fotovoltaiku umístěné v garáži (květen 2023)

Hořely fotovoltaické panely na střeše rodinného domu (Praha-Vinoř, červenec 2022)
Naposledy upravil(a) Valdano dne úte črc 30, 2024 3:39 pm, celkem upraveno 1 x.
kamils
Příspěvky: 124
Registrován: čtv črc 15, 2021 5:10 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od kamils »

Ten případ v Lhotce je trochu jiný, tam bylo profesionální uložiště AERS tisková zpráva z baterií aut VW. Závěr vyšetřování je tady.
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Martin P »

Mex píše: úte črc 30, 2024 12:06 am
Martin P píše: pon črc 29, 2024 4:24 pm ...
Podle toho, co jsem četl zdei jinde se pokusím zrekonstruovat průběh událostí ve vybuchlém domě . Co se možná stalo, technické námitky a připomínky vítám.

Na začátku děje dochází s největší pravděpodobností k havárii jednoho článku. Vzniklým přetlakem dochází k otevření bezpečnostního ventilu článku a úniku směsi plynů, kde může být cca polovina obsahu vodík do omezeného objemu kovové bedny (rozvaděče). Zde vzhledem k malému objemu velmi rychle vzniká výbušná směs plynů a vzduchu. Z nějaké příčiny (zkrat, jiskra od relátka, stykače, BMSKY,...) dochází k zapálení a možné menší explozi této směsi. Tím dochází k zapálení plynů unikajících z vadného článku a k "pečení" ostatních článků spojených se vznikem řetězové reakce kdy začnou plynovat i další články.
Někdy v tu dobu zasahují autaři probuzení ranou od prvního malého výbuchu. Vbíhají do domu, vidí hořet "rozvaděč" (bednu). Berou do rukou hasičáky, kterými "srazí" oheň. V "rozvaděči" již nehoří, ale vývin plynů pokračuje dál (to je ten unikající dým). Než chlapi dojdou pro další hasičáky dochází z nějakého důvodu k opětovnému rozhoření ohně (samozápal žhavé části po uhašení, nový zkrat, jiskra od čehokoliv) a následuje zapálení a exoloze plynů u bedny s bateriemi, kdy se okolo bedny vytvořil oblak plynů o "správné" koncentraci (asi jako okolo svíčky ve válci). A vzniklá tlaková vlna vyvalila zeď a "nadhodila" barák.
Pokud to takto bylo šlo o souběh několika na sebe navazujících událostí, kdy se následek jedné příčiny stal příčinou následku nastávajícího. Kterýžto řetězec běžel až do - posledních vteřin před katastrofou.
Podle mě slabé místo je, že když něco hoří, tak to nebouchá. (něco jako pes co štěká nekouše ;-) )
Neumím si představit scénář, kdy někde hoří, a v tomtéž nebo velmi blízkém místě uniká hořlavý plyn, který se ale nevznítí a postupně se ho nakumuluje tak vysoké množství, která pak způsobí tak silnou explozi, že zboří barák (ale přitom nevysklí okna).

K výbuchu je třeba nějaká skoková změna podmínek. Tedy například že se někde kumuluje něco hořlavého (plyn, zvířený hořlavý prach atd.) a pak skokově dojde k iniciaci - zapálení, a už to jede. Ale pokud by tam už předtím něco hořelo, tak ten hořlavý materiál bude v klidu postupně odhořívat.
Ani plyn, benzínové výpary nebo střelný prach nebouchne když se při nízké koncentraci zapálí. A jak postupně přichází další a další, tak postupně odhořívá.

Při požárech dochází občas ke zdánlivému "výbuchu", což je ale jen prudký zášleh když se vyvalí třeba okno nebo dveře a najednou se dovnitř dostane dostatek kyslíku, který tam předtím nebyl. Ale opět - je to skoková změna, a musí být splněno, že tam ten kyslík chyběl. Tj. že byla místnost uzavřená.

Mimochodem - jsme si jistí, že to byly LFP články? Nedělají se v podobných futrálech třeba i NMC články?
(nevím to, jen se ptám)
Nad tím proč to bouchlo až po odchodu autařů kteří hasili hořící bednu jsem též přemýšlel. A vyšla mi z toho varianta dvoufázového procesu, kdy autaři prvotní oheň hasičáky uhasili (takzvaně srazili plamen), načež jim hasičáky došly. Vydali se pro nové, přičemž plynování poškozených článků pokračovalo. Tím se okolo bedny vytvořil oblak plynů, který byl následně iniciován vnějším zdrojem (znovurozhoření uhašené části kabeláže, jiskra od relátka, stykače, zkratu, cokoliv jiného,...). U tohoto scénáře vycházím z toho, že největší koncentrace plynů bude u bedny a než se plyny rovnoměrně rozptýlí do celé místnosti to chvilku potrvá. Tady to přirovnávám k situaci ve válci motoru, kde je ve válci chudá směs a směs bohatá nutná pro zapálení směsi je u zapalovací svíčky.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

emedium píše: úte črc 30, 2024 11:04 am
Mogul píše: úte črc 30, 2024 10:28 am A teď si vem, že si to takhle kupuješ přímo od prodejců baterek :-)
No právě jak vidím podobné packy, tak by mě ani nenapadlo, že články od sebe izoluje jen nastřik několika mikrony barvy
V elektronice se často používají takto tenké separátory.
Vezmi si třeba transformátor. Tam jednotlivé závity vinutí od sebe izoluje jen lak na tom vodiči, co bude mít tloušťku v setinám milimetru. A i mezi vrstvami vinutí, kde už je napěťový spád docela velký, tam přibude navíc třeba papír o tloušťce pod desetinu milimetru.
Nebo kondenzátory. Mají mezi elektrodami klidně i 500V, ale separátor mezi nimi je tenoučký.
A i vlastní LiIon články mají uvnitř separátor velice tenký.

Pokud je ten plastový prezervativ na článku rozumně udělaný a baterka není poničená tím, že by ji někdo tahal po betonu a sedřel to, tak to v praxi bude fungovat dobře.

Samozřejmě ale dodatečná oddělovací deska je lepší možnost.
Nedávno o tom šla debata na vedlejším fóru. Docela slušný výběr materiálů za rozumné ceny:
https://solarforum.cz/viewtopic.php?p=37233#p37233
V dalším postu pod tím je pak hezký tip na izolační papír, kterým se izolují i vysokoteplotní věci (kouřovody atd.).
Valdano
Příspěvky: 337
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

kamils píše: úte črc 30, 2024 3:33 pm Ten případ v Lhotce je trochu jiný, tam bylo profesionální uložiště AERS tisková zpráva z baterií aut VW. Závěr vyšetřování je tady.
Aspoň je vidět, že závada se nevyhne ani profi systému. Podle toho co tam píšou k tomu závěru byla výrobní vada na separátoru uvnitř článku což v podstatě znamená že došlo k vnitřnímu zkratu a následoval proces Thermal Runaway. Obdobná příčina ve smyslu interního zkratu uvnitř jednoho z článků mohla být i ve zde probíraném případě i když vyšetřovatelé u tohoto případu konstatovali příčinu jako neznámou. ;)
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

mihlit píše: úte črc 30, 2024 2:30 pm Pokud chcete hasit baterky, tak si tam místo koulí dejte sprinklery. Klasická NMC Lionka hoří sama a co s ní děláte ji nezajímá, jen ji musíte intenzivně schladit, plus chlazení pomáhá aby se to nerozšířilo na další články. Jedna koule toho moc neochladí, když se budeme bavit o +-280Ah článku. V případě LFP to nebude samo hořet, ale jen se extrémně hřát a vyvíjet spoustu hořlavého/výbušného plynu. Tam je také podstatné to hlavně chladit.

Na tom videu se sprejem hoří jeden 18650 článek (kdo ví jak moc nabitý) a v podstatě by bez aplikace toho spreje nehořel o moc déle a to má cca 100x menší kapacitu.
Tak výhoda tohoto řešení je že je jednoduchá a malý prostor k selhání. Ty sprinklery jsou složité řešení hodící se spíše na průmyslové využití a vyžadující poměrně častý servis-kontrolu.
Ještě když jsem stavěl servery, ta jsem viděl pár požárů v datových centrech. Tedy ne že bych u toho byl, ale viděl jsem výsledky. Tady je výhoda že to neovlivní nic někde kolem. Hlídá to poměrně bezpečně teplotu a udělá to jasný zvukový signál. Máš možnost to řešit a současné hoření to na chvíli uhasí. Máš možnost nějaké reakce a nebo alespoň útěku.

Nejčastější problém, kdy prostě dojde ke zkratu a na základě tepla dojde k hoření to vyřešit může v případě, že ten zkrat už dále netrvá (což se stává). Ale mohu přepojit doma elektriku na síť a tím do místnosti s FVE nepůjde proud. Mohu jít do té místnosti a odpojit panely a baterii. A následně můžu zaplavit baterii vodou a větrat aby se nehromadil případně výbušný plyn.

Jinak co tu nebylo řečeno. Vodík je jen jeden z plynů co tam vznikají a některé plyny jsou těžší než vzduch a je třeba je tedy odvětrat odspoda. Což někde v zemi většinou moc nejde.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »


Tady jsou docela názorné ukázky
vk_1
Příspěvky: 336
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od vk_1 »

Škoda, že ten Winston nenatočili až dokonce, a dali to brzo do vody. Podle mě by to začalo později hořet taky, to teplo uvnitř je obrovské.

Tady je článek podobnej EVE, přesnou značku netuším.

Franta2776
Příspěvky: 2858
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Franta2776 »

Pánové jsem na dovolené na Islandu.Matka 77let mi hlídá zvířata a dům.Pŕed 3.dny v garáži, kde je FV houká požární alarm. V garáži je zakouřeno.Naštĕstì mám souseda elektrikáře co tam došel. Matka by si nevěděla rady.Lifepo4 je na léto odpojeno. Jedna z 12V gelových baterii je silnĕ zahřátá asi vnitřní zkrat a asi začudila.Soused přepl elektřinu na DS odstavil FV a baterii odpojil.Od té doby je klid.
Jestli by gelovka zahořela při dalším 14 denním nabíjení nevím,ale FV není radno nechávat úplně bez dozoru a hořet může skoro vše.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
vanilka
Příspěvky: 309
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od vanilka »

Valdano píše: úte črc 30, 2024 3:50 pm Aspoň je vidět, že závada se nevyhne ani profi systému. Podle toho co tam píšou k tomu závěru byla výrobní vada na separátoru uvnitř článku což v podstatě znamená že došlo k vnitřnímu zkratu a následoval proces Thermal Runaway. Obdobná příčina ve smyslu interního zkratu uvnitř jednoho z článků mohla být i ve zde probíraném případě i když vyšetřovatelé u tohoto případu konstatovali příčinu jako neznámou. ;)
To je mi ale náhoda. Statisíce těhle Li-ion modulů jezdí v koncernových autech pod daleko větším zatížení a nic nehoří. Ale někdo z nich začne vyrábět fancy předražený úložiště a bum, máme tady požár. Pochopitelně, že je příčinou "výrobní vada". Hlavně že výrobce úložiště je z obliga. Něco mi tu smrdí ::stop::
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
ladik
Příspěvky: 118
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od ladik »

Tak ty koncernove baterie nevyrazuji pro nic za nic a vsude na YouTube jsou doporuceni (hlavne ElektroDad), ze je to second life. Ja bych to nechtel ani zadarmo.
Franta2776
Příspěvky: 2858
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Franta2776 »

ladik píše: úte črc 30, 2024 5:39 pm Tak ty koncernove baterie nevyrazuji pro nic za nic a vsude na YouTube jsou doporuceni (hlavne ElektroDad), ze je to second life. Ja bych to nechtel ani zadarmo.
Když umístíš baterie ven z domu ,tak riziko je minimálnì.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Franta2776
Příspěvky: 2858
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Franta2776 »

Ono si moc nevybereš jestli Profi nebo DYI hořet může všechno

https://echo24.cz/a/HP6up/zpravy-domov- ... -v-prerove
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
vanilka
Příspěvky: 309
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od vanilka »

ladik píše: úte črc 30, 2024 5:39 pm Tak ty koncernove baterie nevyrazuji pro nic za nic a vsude na YouTube jsou doporuceni (hlavne ElektroDad), ze je to second life. Ja bych to nechtel ani zadarmo.
Ty sám si u výrobce zjišťoval, proč je vyřazuje? A kolik těch vyřazených modulů ti prošlo rukama? Nebo kolik si jich testoval či dlouhodobě provozuješ?
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
ladik
Příspěvky: 118
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od ladik »

Ne nezjistoval jsem jsem nic, jen pisu ze bych to nechtel, protoze dle meho nikdo nevi co se s nima delo predtim, tot vse, ale to je mimo toto tema.

Jinak k tematu, na FaceBooku byla fotka tech baterii tesne pred montazi a zprovoznenim, byly to tusim zlute Elerix články. Evidentne to v te bedne s baterkama horelo, kdyz tak zkoumam tu fotku. Ale stale si myslim, ze vybuch zpusobilo neco jineho.
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Martin P »

Shrnul bych to takto:
- při vnitřním zkratu (havárii) lifepo4 článku se vytváří hořlavé plyny. Článek sám od sebe nechytne, zpravidla to skončí "kouřovými efekty". Avšak při správné koncentraci plynů je možné jejich zapálení vnějším zdrojem.
-proto je důležité zabránit vzniku nebezpečné koncentrace těchto plynů. Což se nejlépe dosáhne odvětráním mimo objekt.
- pravděpodobnost závady je velmi nízká, odvětrání je třeba brát jako preventivní opatření. Kdy se mi nejvíc líbí příměr s bezpečnostními pásy v autě. Celé roky nemusí být potřeba, ale když nastane jejich chvíle mohou zachránit to nejdůležitější. To jest život.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

Martin P píše: úte črc 30, 2024 8:15 pm Shrnul bych to takto:
- při vnitřním zkratu (havárii) lifepo4 článku se vytváří hořlavé plyny. Článek sám od sebe nechytne, zpravidla to skončí "kouřovými efekty". Avšak při správné koncentraci plynů je možné jejich zapálení vnějším zdrojem.
-proto je důležité zabránit vzniku nebezpečné koncentrace těchto plynů. Což se nejlépe dosáhne odvětráním mimo objekt.
- pravděpodobnost závady je velmi nízká, odvětrání je třeba brát jako preventivní opatření. Kdy se mi nejvíc líbí příměr s bezpečnostními pásy v autě. Celé roky nemusí být potřeba, ale když nastane jejich chvíle mohou zachránit to nejdůležitější. To jest život.
Pokud by to byl vnitřní zkrat, tak by výbuch musel nastat už v krabici a od toho teprve chytli ostatní články. Protože samotný uzavřený prostor by musel mít méně než 2,5m3.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

Třeba tohle: https://www.kvelektro.cz/bateriove-uloz ... h-p1820398 mi z toho pohledu přijde naprosto nevhodné řešení. Té koncentrace do dosáhne levice snadno.
vk_1
Příspěvky: 336
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od vk_1 »

Franta2776 píše: úte črc 30, 2024 6:45 pm Ono si moc nevybereš jestli Profi nebo DYI hořet může všechno

https://echo24.cz/a/HP6up/zpravy-domov- ... -v-prerove
Ale tady to vypadá "jen" na požár rozvaděče, baterky v tom budou nevinně, ne? Alespoň tedy z těch fotek vypadají jen ohořelé z venku.
dano
Příspěvky: 396
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od dano »

Dakujem za info o vyrobcoch battery boxov ktore maju na kazdom clanku teplomer, lebo som sa s tym este u ziadneho uloziska nestretol a to ani u baterii do hybridu, kde su clanky vykonovo znacne namahane.
Pri tom vybuchu plynov treba brat do uvahy, ze vodik (a aj dalsie horlave plyny) su lahsie ako vzduch a nerozptylia sa po miestnosti rovnomerne, vodik, metan, etylen su lahsie a vzdy stupaju k stropu, teda pri strope bude najvyssia koncentracia, teda bude stacit mensie mnozstvo plynu aby vznikla vybusna koncentracia plynu.
Na zaloznom diesel agregate mi odisla nabijacka a trvalo prebijala olovenu bateriu, bolo tam cez 16V, zhodou okolnosti vypadla elektrika a starer odpalil vodik, generatoru sa nic nestalo, ale tu olovenu baterku (VARTA 74Ah) roztrhlo, niekde ju mam odfotenu, keby bol zaujem.
Este k tomu vodiku, jeden moj kamarat ma vo svahu vybudovanu pivnicu a tam ma olovene baterky 24V cca 2400Ah. Cez den sa baterie nabijali a intenzivne plynovali, mal otvorene okno aj dvere a flexou rezal asi 2m od baterie nejake zelezo. Pa par minutach iskra odletela k stropu a odpalila ten vodik. Volal mi uplne rozklepany aka to bola rana a to ta koncentracia vodika musela byt minimalna, kedze miestnost bola vetrana. Asi by bolo najucinnejsie pouzit odvetranie co najvyssie pri strope v resp. na najvyssom mieste.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek