HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez licence

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
camel1cz
Příspěvky: 786
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od camel1cz »

Přiznám se, že jsem se trochu ztratil... nejdřív se mi zdálo, že axpert je problematický, teď mi příjde, že slyším ze stejných úst opak...
solarni-panely.cz píše: K Akspertovi bych pouze rád dodal, že se jedná o "beztransformátorový" HF hybridní střídač. Akspert tedy není galvanicky oddělený transformátorem a nejedná se tedy o prokazatelně galvanicky oddělený střídač od DS.
vs.
solarni-panely.cz píše: Paralelně jsou FV panely (generátor) připojeny k DS pouze u AC vazby nebo u ON-Grid FVE.
+ navazující info že střídač != generátor atd.

Nechápu, jak do toho druhého prohlášení zapadá axpert a jeho neprokazatelné (relátkové/UPS like) galvanické oddělení od DS?
Navíc si neumím představit jak přežije axpert dodávku do sítě, pokud by nastala situace, kdy bude připojen paralelně k DS.

A jako poslední postřeh - jestli se nepletu, tak to co tady řešíte jsou legislativní potíže, které budou definitivně a pro malovýrobce ideálně, vyřešení novelou zákona, která vejde v platnost 1.1.2016.
Osobně bych tedy na těch 8 měsíců nic neřešil a nechal to v klidu "vyhnít".
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od brumlaj »

camel1cz píše:.........A jako poslední postřeh - jestli se nepletu, tak to co tady řešíte jsou legislativní potíže, které budou definitivně a pro malovýrobce ideálně, vyřešení novelou zákona, která vejde v platnost 1.1.2016.
Osobně bych tedy na těch 8 měsíců nic neřešil a nechal to v klidu "vyhnít".
Vyhnít lze nechat cokoli. Můj postřeh z NEZ ovšem je že jediná změna oproti dnešku je, že fyzický člověk nebude potřebovat licenci a ŽL. O martýriu s distributorem jsem v NEZ nezaznamenal nic a už vůbec nic o vyjasnění podmínek komu kdo a za co. Takže nech klobouk na hlavě. I nadále pro klid duše ostrov, nyní však klidně se "spínacím prvkem" k DS, nebo HFVE takovou, kterou distributor nemá šanci skrzeva dráty uvidět. Neboli pro nás žádná změna k lepšímu, spíš naopak bude tlak "zlegalizovat" evidenci každého panelu, což za sebe já odmítám. Jakémukoli úředníkovi je hovno po tom co já vlastním a na svém pozemku v souladu s NOZ užívám.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od RRR »

No jak říkám, nejednotný výklad. Každý to vidí jinak. Je celkem logické, že prodejce těchto systémů v tom problém nevidí. Já jako uživatel jsem svůj osobní názor už napsal. V případě nějakého sporu bude rozhodovat samozřejmě úplně někdo jiný. Jinak já se samozřejmě bavím o systémech s AC vazbou. To, že u DC vazby nedochází k přetokům je tady asi každému jasné. I když Victron to v jednom speciálním nastavení (HUB-1) společně s jeho MPPT regulátory taky dokáže.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od RobertM »

RRR píše:No jak říkám, nejednotný výklad. Každý to vidí jinak. Je celkem logické, že prodejce těchto systémů v tom problém nevidí. Já jako uživatel jsem svůj osobní názor už napsal. V případě nějakého sporu bude rozhodovat samozřejmě úplně někdo jiný. Jinak já se samozřejmě bavím o systémech s AC vazbou. To, že u DC vazby nedochází k přetokům je tady asi každému jasné. I když Victron to v jednom speciálním nastavení (HUB-1) společně s jeho MPPT regulátory taky dokáže.
Proč si to tedy komplikovat AC vazbou, když to jde elegantně vyřešit DC vazbou? Jinak výklad se více lidem (i neprodejcům) jeví jako poměrně jasný. Jen se stále a dokola překrucují různá vyjádření a hlavně mnoha lidem stále nejsou jasné některé základní elektrotechnické pojmy a definice - v tom vidím ten největší problém. Samotní distributoři moc dobře ví a sami to uznávají, že FV panely s DC vazbou jsou mimo jejich pravomoce - navíc pokud nedochází k opravdu žádným přetokům do DS a taktéž k žádnému rušení DS, tak je vliv FV panelů (zdroje) ze strany distributora zcela neprokazatelný.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od RobertM »

camel1cz píše:Přiznám se, že jsem se trochu ztratil... nejdřív se mi zdálo, že axpert je problematický, teď mi příjde, že slyším ze stejných úst opak...
solarni-panely.cz píše: K Akspertovi bych pouze rád dodal, že se jedná o "beztransformátorový" HF hybridní střídač. Akspert tedy není galvanicky oddělený transformátorem a nejedná se tedy o prokazatelně galvanicky oddělený střídač od DS.
vs.
solarni-panely.cz píše: Paralelně jsou FV panely (generátor) připojeny k DS pouze u AC vazby nebo u ON-Grid FVE.
+ navazující info že střídač != generátor atd.

Nechápu, jak do toho druhého prohlášení zapadá axpert a jeho neprokazatelné (relátkové/UPS like) galvanické oddělení od DS?

Navíc si neumím představit jak přežije axpert dodávku do sítě, pokud by nastala situace, kdy bude připojen paralelně k DS.

A jako poslední postřeh - jestli se nepletu, tak to co tady řešíte jsou legislativní potíže, které budou definitivně a pro malovýrobce ideálně, vyřešení novelou zákona, která vejde v platnost 1.1.2016.
Osobně bych tedy na těch 8 měsíců nic neřešil a nechal to v klidu "vyhnít".
Je to poměrně jednoduché. Má Akspert trafo? Nemá. Střídač tedy nemůže být v tomto připadě galvanicky oddělený od DS. Jinak NEZ (Nový Energetický Zákon) nepřináší kromě zrušení licence pro FVE do 10 kWp a zavedení nové povinosti pro FVE zasílat hlášení na OTE žádné podstatné změny. Termín prokazatelně galvanicky oddělený se neobjevuje ani ve starém EZ (Energetickém Zákoně) ani v NEZ. Je pouze stále uveden v platném stanovisku ERÚ z roku 2010. Chápeme to tak, že ERÚ se stále domnívá, že pojem "ostrovní provoz" je možný pouze u prokazatelného galvanického oddělení od DS. Pokud tedy není zařízení galvanicky odděleno od DS, je tedy naopak paralelně připojeno. HF (beztransformátorové) střídače typu Akspert tuto podmínku dle ERÚ jednoznačně nesplňují. A sežerte mě za to :-). Jinak polopatě: kam jsou zapojeny FV panely u Aksperta? Jsou zapojeny přes regulátor do baterky (DC vazba) nebo jsou zapojeny přímo do střídače? Navíc vzhledem k absenci trafa je snad již nyní jasné, že generátor (FV panely) jsou zde provedeny AC vazbou (střídač není na sekundární straně vinutí transformátoru - protože tam žádné trafo jednoduše není). Navíc je obecně známo, že HF (vysokofrekvenční) střídače z principu ruší DS vysšími harmonickými proudy mnohem více než je tomu u kvalitního oddělení toroidním transformátorem. Při měření na SŠAKHK v rámci osvědčení profesní kvalifikace Montér FV systémů se to ostatně i prokázalo. Jeden (záměrně nejmenovaný) HF střídač rušil DS cca 6x více než LF střídače s galvanickým oddělením provedeným prostřednictvím toroidního transformátoru.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od abrams »

solarni-panely.cz píše: Je to poměrně jednoduché. Má Akspert trafo? Nemá. Střídač tedy nemůže být v tomto připadě galvanicky oddělený od DS. Jinak NEZ (Nový Energetický Zákon) nepřináší kromě zrušení licence pro FVE do 10 kWp a zavedení nové povinosti pro FVE zasílat hlášení na OTE žádné podstatné změny. Termín prokazatelně galvanicky oddělený se neobjevuje ani ve starém EZ (Energetickém Zákoně) ani v NEZ. Je pouze stále uveden v platném stanovisku ERÚ z roku 2010. Chápeme to tak, že ERÚ se stále domnívá, že pojem "ostrovní provoz" je možný pouze u prokazatelného galvanického oddělení od DS. Pokud tedy není zařízení galvanicky odděleno od DS, je tedy naopak paralelně připojeno. HF (beztransformátorové) střídače typu Akspert tuto podmínku dle ERÚ jednoznačně nesplňují. A sežerte mě za to :-). Jinak polopatě: kam jsou zapojeny FV panely u Aksperta? Jsou zapojeny přes regulátor do baterky (DC vazba) nebo jsou zapojeny přímo do střídače? Navíc vzhledem k absenci trafa je snad již nyní jasné, že generátor (FV panely) jsou zde provedeny AC vazbou (střídač není na sekundární straně vinutí transformátoru - protože tam žádné trafo jednoduše není). Navíc je obecně známo, že HF (vysokofrekvenční) střídače z principu ruší DS vysšími harmonickými proudy mnohem více než je tomu u kvalitního oddělení toroidním transformátorem. Při měření na SŠAKHK v rámci osvědčení profesní kvalifikace Montér FV systémů se to ostatně i prokázalo. Jeden (záměrně nejmenovaný) HF střídač rušil DS cca 6x více než LF střídače s galvanickým oddělením provedeným prostřednictvím toroidního transformátoru.
Zdravím ,

mám pár otázek :
1) pokud Akspert nemá trafo , tak jak přeměňuje 12 , 24 , 48V DC na 231V AC ?
2) LF transformátor má galvanické oddělení primárního a sekundárního vinutí , kdežto HF transformátor nemá galvanické oddělení primárního a sekundárního vinutí ?
3) pokud HF STŘÍDAČE (né měniče) produkují tak významé rušení do DS , tak jak je možné , že se dodnes používají v ON GRID FVE ? Mám doma vyřazený 4kW STŘÍDAČ z ON GRID FVE a ten je HF s nímž v době spuštění neměl distributor žádný problém .

K dopadům NEZ na budoucnost ON GRID FVE v ČEZku - je sice více-méně znám zákon , ale doposud nejsou téměř vůbec známy prováděcí vyhlášky , pokud jsou již dokončeny . Ty jsou totiž podstatnější než zákon samotný . Prohlášení "nové FVE bez licence" zní velice lákavě , ale s ohledem na nevlídné skutečnosti které svého času byly líbivě hlásány , FVE bez licence uvěřím pokud tomu tak opravdu bude . Ale vzhledem k požadavku na zasílání dat z FVE do OTE očekávám nemalý byro-bordel vyvažující licenční byro-bordel , a to né jen z výkladu NEZ a prováděcích vyhlášek , ale i ze stran distributorů bránících se ztrát v byznisu ... možná jsem v tomto přílišný pesimista , a věřte mi že bych se v této věci moc rád mýlil :sm1: . No , uvidíme jak to "vyhnije" ::popcorn:: do té doby ať se ostrovním FVE , FVE UPSkám a hybridním FVE řádně daří se množit na zmar ČEZu .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2578
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od tomas »

solarni-panely.cz píše: Je to poměrně jednoduché. Má Akspert trafo? Nemá.
Akspert trafo má. Pominu-li nesmysl o galvanickém oddělení, tak z hlediska galvanického oddělení je úplně jedno jestli je trafo HF nebo LF.

90% velkoodběratelů energie má vlastní transformátory připojené do VN (VVN), hranice vlastnictví je na VN pojistkách i měření na VN straně a podle vás tedy fungují o odděleném ostrovní provozu? A můžou tedy používat zdroje bez transformátorů? Navíc VN sítě jsou IT takže tam to galvanické oddělení na rozdíl od těch NN traf skutečně je, protože VN sítě jsou od Země izolovány. Mezi VN a NN stranou transformátoru lze prokazatelně naměřit galvanické oddělení pokud zanedbáme nedokonalou izolaci a kapacitní svody izolací. Kdežto na transformátoru oddělující dvě NN TNC(S) sítě žádné galvanické oddělení nenaměříte, protože z principu těchto sítí tam nemůže existovat.

Jestli je trafo HF nebo LF má na rušení zanedbatelný vliv. Konečná sinusovka se u obou principů tvoří stejnými generátory sinusového PWM signálu. Z hlediska rušení jsou podstatnější daleko jiné vlivy a konstrukční zásady.

Zbytečně tady řešíte nesmysly hloupých úředníků z ERÚ které mají navíc nulovou právní hodnotu. Myslím že tento čas dokážete vyžít užitečněji.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od RobertM »

tomas píše:
solarni-panely.cz píše: Je to poměrně jednoduché. Má Akspert trafo? Nemá.
Akspert trafo má. Pominu-li nesmysl o galvanickém oddělení, tak z hlediska galvanického oddělení je úplně jedno jestli je trafo HF nebo LF.

90% velkoodběratelů energie má vlastní transformátory připojené do VN (VVN), hranice vlastnictví je na VN pojistkách i měření na VN straně a podle vás tedy fungují o odděleném ostrovní provozu? A můžou tedy používat zdroje bez transformátorů? Navíc VN sítě jsou IT takže tam to galvanické oddělení na rozdíl od těch NN traf skutečně je, protože VN sítě jsou od Země izolovány. Mezi VN a NN stranou transformátoru lze prokazatelně naměřit galvanické oddělení pokud zanedbáme nedokonalou izolaci a kapacitní svody izolací. Kdežto na transformátoru oddělující dvě NN TNC(S) sítě žádné galvanické oddělení nenaměříte, protože z principu těchto sítí tam nemůže existovat.

Jestli je trafo HF nebo LF má na rušení zanedbatelný vliv. Konečná sinusovka se u obou principů tvoří stejnými generátory sinusového PWM signálu. Z hlediska rušení jsou podstatnější daleko jiné vlivy a konstrukční zásady.

Zbytečně tady řešíte nesmysly hloupých úředníků z ERÚ které mají navíc nulovou právní hodnotu. Myslím že tento čas dokážete vyžít užitečněji.
Bavíme se zde o oddělovacím trafu, které odděluje DS na primární straně vinutí a domovní rozvody, akumulátor a střídač na straně sekundární? Galvanickým oddělním se zde tedy rozumí oddělení zdroje neboli generátoru (FV panelů od DS) ne galvanické oddělení dvou NN sítí. Zem se samozřejmě v TNC(S) odpojovat nesmí, takže neřešte zem - přenos potenciálu (napětí) do DS je myšleno samozřejmě na pracovních vodičích (fáze, nula). VN soustavy zde neřešme. Bavíme se o měničích přpojených do NN. NN je samozřejmě také galvanicky oddělena od VN transformátorem - proto tam ostatně transormátor je. To že je ale někde transformátor ještě přece neznamená, že se jedná o ostrovní provoz.
Přikládám schéma zapojení LF hybridního měniče, kde je červeně vyznačeno kde je v tomto měniči provedeno galvanické oddělení zdroje (FV generátoru) od DS. Můžete sem dát schéma Akspertu a vysvětlit to na něm? Děkuji
Přílohy
schematrafa-red.jpg
rva
Příspěvky: 3637
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od rva »

Vnitřní zapojení Axpert v návodu nijak podrobněji nezobrazuje, ale snad stačí i ikony, které ukazují jak proudí energie. Z distribuce jde do AC/DC měniče a pak do baterií a současně do DC/AC měniče. Alternativně jde z DS přímo na výstup a tehdy je měnič vypnutý. Očekávám, že běžně používané UPS fungují stejně, u nich je preferovaný běh na "bypass", u Axperta ho můžu navolit taky, pak funguje jako UPS, po výpadku sítě se přepne na baterie, ale normálně ho provozuji právě přednostně na baterie, které jsou nabíjeny další částí Axperta - solárním nabíječem (max. 60A), popřípadě v zimě ještě jednou část Axperta - nabíječem ze sítě (max. 30A). Oba tyto nabíječe jsou nezávislé do té míry, že fungují i oba najednou.
Přílohy
Axpert.jpg
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

zásadním probémem je , že oddělovací transformátor nezaručuje úplné zamezení nežádoucích vlivů provozem FVE na DS tak jako přepínací stykače či přepínač I O II . Zdravý rozum mi říká , že nesrovnatelně bezpečnější a jistěšjí metodou k zamezení nechtěných vlivů na DS , především neoprávněné dodávky el. do DS je přepínací stykač či přepínač :D a komu je toto málo , může ještě vypnout hlavní jistič před hodinami - má li tu možnost :idea: . Mimochodem , všichni víme jaké elektro-mechanické zařízení je používáno v klasických kancelářských UPSkách , že ?
Výše popsané funkce Axperta dle mého názoru naplňují požadavky na oddělený provoz FVE od DS :arrow: buť DS , nebo FVE skrze DC/AC měnič = klasická UPSka :yes: .

To že nějakej ouředníček z ERU jež evidentně v důsledku absencí na hodinách fyziky na základní škole vymyslel že spínací či přepínací elektro-technický prvek nelze považovat za galvanické oddělení elektrických obvodů , lze považovat za nepodstatné a zcela irelevantní v našich debatách . Zaměřil bych se na praktické záležitosti jak správně provozovat hybridní měniče hlavně s ohledem na vyvarování se závdavků distributorům neoprávněnými přetoky el. do DS , a né se dohadovat kterej dyletantskej ouředníček je papežtější neš papež ::facepalm:: .

PS. , s Axpertem sem se setkal , kdyby měl srovnatelný koeficient výkon/cena na úrovni obyč měničů , neváhal bych s jeho pořízením ;) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2578
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od tomas »

solarni-panely.cz píše:Doporučuji si opravdu ale OPRAVDU někde přečíst definici galvanického oddělení. Některým z Vás to stále není zcela jasné a myslíte si, že stykačem lze něco galvanicky oddělit :-) Tzn. galvanicky oddělený neznamená oddělení drátem, kontaktem, jističem či stykačem. Viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Galvanick% ... Blen%C3%AD
"Řada jističů Siemens 5SP4 splňuje podmínku pro galvanické oddělení podle ČSN EN 60 204"
strana 3 zde:
http://www.siemens.cz/siemjetstorage/fi ... istice.pdf
:yes: 8-)
ČSN EN je pro mne i případný soud závaznější než nesmysly nějakého hloupého úředníka z ERÚ.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od honzasl »

Pozor s těmi termity. "Galvanické oddělení" může být něco jiného než "Galvanické oddělení podle ČSN EN 60 204". Prostě existuje nějaký obecný termín a termín konkretizovaný v nějaké normě a nemusí to být totéž.
V té normě se totiž píše o izolaci mezi obvody, testovacím napětí atd a klidně můžu vytvořit jinou normu s jinou definicí.

Tj. ta norma nedefinuje co to je GO obbecně, ale naopak vytahuje jen nějaký konkrétní případ.

Co se týká "Galvanického oddělení podle ERU" - je jenom na nich, jak si termín vykládají, protože nikde nenapsali, že mají na mysli "Galvanické oddělení podle ČSN EN 60 204". Tenhle termín tam prostě vůbec neměl být a podle mě měli na mysli stav, kdy energie za žádného provozního stavu nemůže téct z jednoho obvodu do druhého.

Teorie o oddělení jističem nebo trafem atd. jsou podle mého názoru nepochopení a špatný výklad zákona.

Polo-ostrov je tedy podle tohoto výkladu prostě síť připojená k DS a vypnutím jističe se z ní nestává "ostrovní síť podle en. zákona", tak jako se z nemocnice, které vypadne napájení a jede z generátoru nestává "ostrovní provoz podle en. zákona" nýbrž jen "ostrovní provoz".
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
pa.v.el
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 01, 2016 8:23 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od pa.v.el »

Dobrý den všem,
zatím se v problematice zorientovávám, ale pokud je pravda toto:

Kouzlo novely energetického zákona spočívá právě v tom, že tyto elektrárny s výkonem do 10 kW budou moci být připojeny do elektrizační soustavy. Bude možné takto zrealizovat úplně běžný solární systém, skládající se pouze z panelů a střídače, který bude bez dalšího napojen do domovních rozvodů. Novela zákona výslovně počítá s tím, že přetoky vyrobené elektřiny do elektrizační soustavy nejsou vyloučeny.
Odpověď na otázku, co se stane s elektřinou dodanou do distribuční sítě, novela zákona výslovně neřeší. Je tedy třeba vyjít ze stávajících pravidel. Každý výrobce, který dodává elektřinu do soustavy, nese podle zákona odpovědnost za odchylku (tzn. za dodání elektřiny v množství, se kterou řízení soustavy nepočítá a to může vést k nežádoucímu přebytku elektřiny v síti – odchylce).
Pokud od něj vyrobenou elektřinu nikdo neodebere, bude takový výrobce sankcionován pokutou. Řešení je v tomto ohledu relativně jednoduché – domluvit se se svým stávajícím dodavatelem elektřiny, aby si odebral vyrobené a do soustavy dodané množství a dále s ním nakládal dle svého uvážení (prodal koncovým zákazníkům). Háček je v tom, že výrobce nesmí požadovat úplatu za tuto dodanou elektřinu. Pak by se totiž jednalo o výrobu elektřiny za účelem zisku a tedy o podnikání, na které již je zapotřebí získat licenci.

Čerpáno odsud : http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... rDaMccjEtA

Tak by přetok do DS pokud budu dohodlý s distributorem neměl být už problém?
pkougl
Příspěvky: 322
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od pkougl »

no to je hezké že nám případně nedá pokutu, ale proč budu celý den tlačit energii zdarma to sítě (nebudu mít žádnou velkou spotřebu)a večer když dorazim z práce jí budu kupovat o distributora? nebo jsem něco nepochopil?
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3377
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od marko250 »

A co získáš přetokem do DS? Dyť to je jev,který už sám od sebe nemůžeš dopustit,vždyť si investoval do sebe a né ČEZu.Decentralizace je momentálně potírána a to zcela veřejně ERÚ, institutem ,který jí propagoval a má chránit obyčejné masy lidí,před obchodními manýry ČEZu.Dyť se nám smějou do ksichtu s tím novým návrhem cen 2017.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od brumlaj »

pa.v.el píše:......... Tak by přetok do DS pokud budu dohodlý s distributorem neměl být už problém?
Jak píšeš, neměl. A již jsi se zkusil s distributorem dohodnout? Už znáš jeho podmínky?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
pa.v.el
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 01, 2016 8:23 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od pa.v.el »

Samozřejmě podmínky neznám, špatně jsem se vyjádřil. Určitě nechci házet perly sviním ale pokud možno si vše spotřebovat. Narážel jsem na to, že se zde hodně řeší jak zabránit přetokům do DS a teď by to neměl být takový problém pokud by mi do DS něco uteklo. Za předpokladu dohody s distributorem...
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od RCZf »

Po prostudovani dokumentu a pravnich vykladu mi v hlave stale vrta jedna otazka. Je ostrovni system u ktereho se rozhodnu dobíjet baterie z DS mikrozdrojem pripojenym k DS ? Kdyz bych ten vyklad hnal na ranu, tak klidne samostatnym externim nabijecem.
rva
Příspěvky: 3637
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od rva »

Mám pocit, že už jsem to tady někde viděl řešené. Protože pokud se jedná o mikrozdroj, jedná se o mikrozdroj i pokud mám jen UPS? A co když si doma dobiju baterku a tu přinesu na chatu? Nebo do vedlejšího pokoje? Nebo jí ani přenášet nebudu, ale jen přepojím dráty.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od ota »

Není, protože je k DS připojen pouze jako spotřebič.
Svorky "generátoru", zde invertoru, nejsou a nemohou být svou živou částí spojeny s DS.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek