Výbuch domu z fotovoltaiky

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Martin P »

Žádné zvláštní informace nemám. Z mé strany šlo o pokus zrekonstruovat děj který se takto stát mohl i nemusel.
Informace jsem čerpal jak odsud, tak i z různých sdělovacích prostředků.

A u odvětrání skříně (kumbálu) s bateriemi si dovedu v potrubí představit dvě zpětné klapky. Jednu na venkovní zdi a druhou na vstupu do potrubí. Což by mohlo kondenzaci u baterií prakticky vyloučit.
Do potrubí lze dát i ventilátor spínaný kouřovým čidlem, či vzduchovou trysku která bude proudem vzduchu strhávat plyny do potrubí (vzduchový odtah se používá v chemických provozech tam, kde nelze nebezpečné plyny odsávat ventilátorem. I když zde je nutný kompresor a vzduchojem plus patřičné aparatury).
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
unicast
Příspěvky: 1420
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od unicast »

Valdano píše: pon črc 29, 2024 10:21 pm Podrobnosti z vyšetřování se nezveřejňují
Jiný způsob jak ty informace získat je prakticky nereálný
Určitě by bylo možné požádat HZSČR o anonymizovanou verzi spisu podle zákona č. 106/1999 Sb., takže bych úplně netvrdil, že to je nereálné.
bokser01
Příspěvky: 1468
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od bokser01 »

Valdano píše: pon črc 29, 2024 10:21 pm

ad 1) Nevíme ani jakou ty články měly kapacitu. Podle toho by se dalo hrubě odhadnout maximální množství směsi plynů za předpokladu, že bychom počítali s tím, že větší část článků prošla procesem Thermal Runaway s postupem zhruba jak popsal Martin P. Ze zveřejněné fotky od HZS ČR se toho moc poznat nedá, ani nevíme kolik článků plynovalo tolik, že se ventily na nich uvolnily.
Dle mého (netvrdím že mám pravdu) se dle rozměrů jednalo o články o kapacitě 105-120Ah. Co jsem porovnával velikost a tvar ohořelých článků v bedně s volně prodávanými, tak mi to sedí nevíce na ně.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
Valdano
Příspěvky: 345
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

unicast píše: pon črc 29, 2024 11:09 pm
Valdano píše: pon črc 29, 2024 10:21 pm Podrobnosti z vyšetřování se nezveřejňují
Jiný způsob jak ty informace získat je prakticky nereálný
Určitě by bylo možné požádat HZSČR o anonymizovanou verzi spisu podle zákona č. 106/1999 Sb., takže bych úplně netvrdil, že to je nereálné.
Tak to zkuste a pak sem napište jak to dopadlo.
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

Martin P píše: pon črc 29, 2024 4:24 pm ...
Podle toho, co jsem četl zdei jinde se pokusím zrekonstruovat průběh událostí ve vybuchlém domě . Co se možná stalo, technické námitky a připomínky vítám.

Na začátku děje dochází s největší pravděpodobností k havárii jednoho článku. Vzniklým přetlakem dochází k otevření bezpečnostního ventilu článku a úniku směsi plynů, kde může být cca polovina obsahu vodík do omezeného objemu kovové bedny (rozvaděče). Zde vzhledem k malému objemu velmi rychle vzniká výbušná směs plynů a vzduchu. Z nějaké příčiny (zkrat, jiskra od relátka, stykače, BMSKY,...) dochází k zapálení a možné menší explozi této směsi. Tím dochází k zapálení plynů unikajících z vadného článku a k "pečení" ostatních článků spojených se vznikem řetězové reakce kdy začnou plynovat i další články.
Někdy v tu dobu zasahují autaři probuzení ranou od prvního malého výbuchu. Vbíhají do domu, vidí hořet "rozvaděč" (bednu). Berou do rukou hasičáky, kterými "srazí" oheň. V "rozvaděči" již nehoří, ale vývin plynů pokračuje dál (to je ten unikající dým). Než chlapi dojdou pro další hasičáky dochází z nějakého důvodu k opětovnému rozhoření ohně (samozápal žhavé části po uhašení, nový zkrat, jiskra od čehokoliv) a následuje zapálení a exoloze plynů u bedny s bateriemi, kdy se okolo bedny vytvořil oblak plynů o "správné" koncentraci (asi jako okolo svíčky ve válci). A vzniklá tlaková vlna vyvalila zeď a "nadhodila" barák.
Pokud to takto bylo šlo o souběh několika na sebe navazujících událostí, kdy se následek jedné příčiny stal příčinou následku nastávajícího. Kterýžto řetězec běžel až do - posledních vteřin před katastrofou.
Podle mě slabé místo je, že když něco hoří, tak to nebouchá. (něco jako pes co štěká nekouše ;-) )
Neumím si představit scénář, kdy někde hoří, a v tomtéž nebo velmi blízkém místě uniká hořlavý plyn, který se ale nevznítí a postupně se ho nakumuluje tak vysoké množství, která pak způsobí tak silnou explozi, že zboří barák (ale přitom nevysklí okna).

K výbuchu je třeba nějaká skoková změna podmínek. Tedy například že se někde kumuluje něco hořlavého (plyn, zvířený hořlavý prach atd.) a pak skokově dojde k iniciaci - zapálení, a už to jede. Ale pokud by tam už předtím něco hořelo, tak ten hořlavý materiál bude v klidu postupně odhořívat.
Ani plyn, benzínové výpary nebo střelný prach nebouchne když se při nízké koncentraci zapálí. A jak postupně přichází další a další, tak postupně odhořívá.

Při požárech dochází občas ke zdánlivému "výbuchu", což je ale jen prudký zášleh když se vyvalí třeba okno nebo dveře a najednou se dovnitř dostane dostatek kyslíku, který tam předtím nebyl. Ale opět - je to skoková změna, a musí být splněno, že tam ten kyslík chyběl. Tj. že byla místnost uzavřená.

Mimochodem - jsme si jistí, že to byly LFP články? Nedělají se v podobných futrálech třeba i NMC články?
(nevím to, jen se ptám)
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cipis »

Zkus si vzít soudek se střelným prachem, trochu vysypat cestičku, a na konci nechat ten sud. A na začátku té cestičky to zapálit. Bude to hezky hořet, až k tomu sudu. A pak to udělá asi co?
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

Pak dojde k tomu, že najednou bude koncentrace hořlaviny+oxidačního činidla skokově velká. A navíc uzavřená v těsné bedně.
Kdybys ten soudek vysypal na hromadu, tak by to sice taky byl zajímavý efekt, ale žádný velký výbuch by to nebyl. Protože tam schází ten prvek těsně uzavřeného prostoru.
Podobných podmínek zahříváním LFP baterek v místnosti, kde hoří, podle mě nejsi schopný dosáhnout.

Jinak ty LFP baterky mají ještě tu pěknou vlastnost, že negenerují kyslík ani jiné oxidační činidlo. Na rozdíl od NMC baterek, které se proto tak blbě hasí.
Naposledy upravil(a) Mex dne úte črc 30, 2024 12:31 am, celkem upraveno 1 x.
Valdano
Příspěvky: 345
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Mex píše: úte črc 30, 2024 12:06 am Mimochodem - jsme si jistí, že to byly LFP články?
Tuto informaci HZS ČR zveřejnilo už v předběžné tiskové zprávě (zřejmě to měli potvrzeno od majitele), alespoň to tak z níže uvedené formulace vypadá, ale to je asi tak všechno. Podrobnější informace k tomu nejsou.

Zdroj: Předběžná tisková zpráva HZS ČR.
Naši vyšetřovatelé se přiklánějí k verzi, že příčinou výbuchu mohl být zkrat, následné hoření a exploze lithium-železo-fosfátových (LiFePO4) článků v bateriovém úložišti. Systém fotovoltaické elektrárny byl zakoupen po částech a smontován samotným majitelem domu. Byl plně funkční od září 2023.
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

Aha, díky.
Takže to byly skutečně LFP baterky.
Valdano
Příspěvky: 345
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

bokser01 píše: pon črc 29, 2024 11:38 pm
Valdano píše: pon črc 29, 2024 10:21 pm ad 1) Nevíme ani jakou ty články měly kapacitu. Podle toho by se dalo hrubě odhadnout maximální množství směsi plynů za předpokladu, že bychom počítali s tím, že větší část článků prošla procesem Thermal Runaway...
Dle mého (netvrdím že mám pravdu) se dle rozměrů jednalo o články o kapacitě 105-120Ah...
V předběžné tiskové zprávě HZS ČR je zmíněno 2x16 = 32 článků LiFePo4. Řekněme, že by plynovalo 24 z nich.
Při 105Ah by to bylo max. něco přes 2000 litrů dříve zmíněné směsi plynů.
Při 120Ah by to bylo max. něco přes 2300 litrů dříve zmíněné směsi plynů.
Pro dosažení 5% koncentrace by stačil prostor s půdorysem max. cca 4x4m a stropem ve výšce cca 2,5m. Čím menší prostor tím by byla koncentrace vyšší.
Předpokládejme, že se nejprve v prostoru hromadily plyny unikající z článků a zatím tam nebyl žádný požár. Požár nastal až později a při jeho inicializaci došlo k výbuchu v prostoru nahromaděných plynů.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

Z čeho prosím čerpáš to množství vodíku. Odhadem 0,8l na Ah?
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

Dotaz nebyl na mě, ale je to tady pořád dookola.
Tady byl odkaz na nějakou studii, kde zahřáli baterky na 400°C a zjišťovali, co z toho vyleze.
viewtopic.php?p=237871#p237871
A od té doby to tady někteří točí furt jako náboženství.

Nikdo už neřeší, že nějaké plyny z toho začaly lézt až někde u 200°C, což je pořádně daleko od hodnoty, kdy by měly zafungovat i nejhloupější ochrany ve formě jediného teplotního čidla na celou baterku.
Lidi pak vymýšlejí všelijaké detektory plynů, přitom už o 100°C dřív (kdy se možná dá ještě lecos zachránit) to spolehlivě odhalí NTC za 5 Kč nebo digitální DS18B20 za dvacku.
A už vůbec se neřeší, že různí výrobci používají různé elektrolyty.
Mimochodem teď zrovna nedávno byl publikován nějaký průlom v elektrolytech, které mají být výrobně mnohem levnější něž ty stávající.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 481
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 12360
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od lemra79 »

Kazdej mame pravo na svuj nazor na vec. Vydech ven od prostoru akumulatoru prirovnam k bezpecnostnim pasum v aute. Celej zivot je nemusim potrebovat, ale jednou me muzou zachranit zivot. Pak potkate blazna, co vas bude presvedcovat o skodlivosti a zbytecnosti pouzivani bezpecnostnich pasu v aute....
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, Energetica 385 Wp / 3,495 kWp
PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR, Epever 4415
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 12,36 kWp, 460 m.n.m.
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od emedium »

Pro mě je asi hlavní ponaučení nedávat članky na vodivou podložku a dát mezi ně dodatečnou izolaci. Stačí aby se pak u jednoho článku seškránul dole lak a začne se to přes propojku s druhým článkem šlusovat a nepomůže už ani bms. Nějak mě ani nenapadlo, spíš mi to přijde naprosto debilní, že je na obalu plusový potenciál.
Mogul
Příspěvky: 197
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11kWp
Kapacita baterie [kWh]: 48kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mogul »

emedium píše: úte črc 30, 2024 10:19 am Pro mě je asi hlavní ponaučení nedávat članky na vodivou podložku a dát mezi ně dodatečnou izolaci. Stačí aby se pak u jednoho článku seškránul dole lak a začne se to přes propojku s druhým článkem šlusovat a nepomůže už ani bms. Nějak mě ani nenapadlo, spíš mi to přijde naprosto debilní, že je na obalu plusový potenciál.
A teď si vem, že si to takhle kupuješ přímo od prodejců baterek :-)
bat.jpg
bat.jpg (13.02 KiB) Zobrazeno 209 x
vanilka
Příspěvky: 309
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od vanilka »

lemra79 píše: úte črc 30, 2024 8:29 am Kazdej mame pravo na svuj nazor na vec.
Pod to se podepíšu. Pro mě je nejbezpečnější baterie VRLA GEL z důvodu její netečnosti následovaná Liion NMC vzhledem k její čitelnosti. Baterie neuzavírám do škatulí a beden ale nechávám na očích. A až budu mít jednou (dojde-li k tomu vůbec) celý FVE ekosystém dokončený a odladěný, přesunu ho mimo objekt do 20-tky lodního kontejneru.
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Valdano
Příspěvky: 345
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

cuki píše: úte črc 30, 2024 1:56 am Z čeho prosím čerpáš to množství vodíku. Odhadem 0,8l na Ah?
Z dříve zde odkazované studie ohledně množství a složení plynů generovaných články LiFePo4 při procházení procesem Thermal Runaway.
Mex píše: úte črc 30, 2024 2:11 am Nikdo už neřeší, že nějaké plyny z toho začaly lézt až někde u 200°C, což je pořádně daleko od hodnoty, kdy by měly zafungovat i nejhloupější ochrany ve formě jediného teplotního čidla na celou baterku.
Pokud v jednom z článků došlo k internímu zkratu tak teplota mohla jít i výš a navíc je to nezastavitelný proces tj. i když vnější ochrana baterii odpojí článek stejně projde procesem Thermal Runaway. Nějaký automatický hasící systém, který by baterii začal ochlazovat tam určitě neměl. Pokud k tomu navíc byly články nacpané těsně na sebe bez tepelně izolačních prokladů (tak to i vypadá z té fotky od HZS ČR) tak se problém z jednoho článku mohl přenést na další sousední a z těch pak zas na další a takto mohla následně postupně plynovat většina článků jak už jsem zmínil. Plechová krabice nebyla těsná a tak se plyny z ní šířily do prostoru budovy kde se postupně hromadily až byla dosažena výbušná koncentrace a pak teprve došlo k iniciaci výbuchu a následně se rozhořel i požár.
Naposledy upravil(a) Valdano dne úte črc 30, 2024 11:46 am, celkem upraveno 7 x.
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od emedium »

Mogul píše: úte črc 30, 2024 10:28 am A teď si vem, že si to takhle kupuješ přímo od prodejců baterek :-)
No právě jak vidím podobné packy, tak by mě ani nenapadlo, že články od sebe izoluje jen nastřik několika mikrony barvy
glottis
Příspěvky: 2401
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od glottis »

emedium píše: úte črc 30, 2024 11:04 am
Mogul píše: úte črc 30, 2024 10:28 am A teď si vem, že si to takhle kupuješ přímo od prodejců baterek :-)
No právě jak vidím podobné packy, tak by mě ani nenapadlo, že články od sebe izoluje jen nastřik několika mikrony barvy
Davaj tam vetsinou sklolaminat ne? Aspon treba ke stavebnicim seplosu to dostanes.
Valdano
Příspěvky: 345
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

To ovšem neznamená, že měl články vhodně proložené i majitel toho bateriového uložiště v tom zničeném domě. Klidně je mohl mít nacpané vedle sebe bez vhodných prokladů což i z té fotky od HZS ČR tak vypadá.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek