Výbuch domu z fotovoltaiky

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
bokser01
Příspěvky: 1468
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od bokser01 »

Ať už to bylo jakkoliv myslím si že nejvíce podstatné je, že v baráku nikdo nebyl, tedy nestihli tam naběhnout ani hasiči. Takto šlo naštěstí "jen" o škody na majetku.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

mihlit píše: ned črc 28, 2024 9:29 pm Jinak z fotky dřív je vidět bedna s baterkama, takže ji vytáhli ven a mohli ji tak prozkoumat. Baterky se tedy nezkoumaly dronem, to jen zbytek domu
Baterky jo.
Ale když se zkoumá příčina výbuchu, tak se odebírají vzorky ze stěn. Aby se dalo usoudit na složení toho, co vlastně vybuchlo.
bokser01 píše: ned črc 28, 2024 9:40 pm Ať už to bylo jakkoliv myslím si že nejvíce podstatné je, že v baráku nikdo nebyl, tedy nestihli tam naběhnout ani hasiči. Takto šlo naštěstí "jen" o škody na majetku.
Pokud je pravda to, co psali ti sousedi-autaři, tak ti byli vevnitř chvíli před výbuchem.
A že tam nebyli v okamžiku výbuchu je jen náhoda, že zrovna šli pro nové hasičáky.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

Mex píše: ned črc 28, 2024 11:04 pm
mihlit píše: ned črc 28, 2024 9:29 pm Jinak z fotky dřív je vidět bedna s baterkama, takže ji vytáhli ven a mohli ji tak prozkoumat. Baterky se tedy nezkoumaly dronem, to jen zbytek domu
Baterky jo.
Ale když se zkoumá příčina výbuchu, tak se odebírají vzorky ze stěn. Aby se dalo usoudit na složení toho, co vlastně vybuchlo.
bokser01 píše: ned črc 28, 2024 9:40 pm Ať už to bylo jakkoliv myslím si že nejvíce podstatné je, že v baráku nikdo nebyl, tedy nestihli tam naběhnout ani hasiči. Takto šlo naštěstí "jen" o škody na majetku.
Pokud je pravda to, co psali ti sousedi-autaři, tak ti byli vevnitř chvíli před výbuchem.
A že tam nebyli v okamžiku výbuchu je jen náhoda, že zrovna šli pro nové hasičáky.
Já si hlavně myslím, že tohle sice není vůbec typická nehoda, a myslím že by stálo za zaplatit detailnější prozkoumání toho co se vlastně stalo.
Zkratovala se? Tedy došlo ke vzplynování baterie vlivem vybíjení? A nebo to bylo vlivem nabíjení (přebíjení) či jen třebaže atypickou vadou článku?
V jak velké a v jak uzavřené místnosti ty baterie byli? Byl to jen jeden vadný článek a nebo vodík z všech (z více) článků?

Za mě to ta chybějící podložka sama nezpůsobí. Tu vnímám jako ochranu právě až když baterie začne hořet (a samotný obal tepelně nevydrží).

Ale opomenutí tam mohlo být spousta. Pokud to bylo postaveno stejně kvalitně jako ten barák, tak bych se nedivil ničemu. Z toho videa vidím hned několik k-ních pochybení.

Co ale vůbec nechápu, že když tedy výbuchem barák nadskočil, jak to že všechny okna jsou v pořádku?

Hyenismus je smutnej, za to bych sekal ruce. Ale nechápu jak vyčíslili škodu když tam tedy nebyli. A pokud tam byli, tak proč si ty cenné věci někam nevzali?
eman
Příspěvky: 1403
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od eman »

Mex píše: ned črc 28, 2024 11:04 pm
Pokud je pravda to, co psali ti sousedi-autaři, tak ti byli vevnitř chvíli před výbuchem.
A že tam nebyli v okamžiku výbuchu je jen náhoda, že zrovna šli pro nové hasičáky.
Mě to spíš připadá jako naprosto vymyšlený kec. Buď od nich nebo rovnou nějaký blábolista na diskuzích. Těch náhod je tam víc než ve Sportce a úplně vidím, jak se při hašení požáru všichni seberou a jdou pryč pro hasičáky......V reálu to probíhá stylem "Venco skoč pro vodu, my tady s tím něco zkusíme udělat..." :D
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Valdano
Příspěvky: 345
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

cuki píše: pon črc 29, 2024 10:56 am Já si hlavně myslím, že tohle sice není vůbec typická nehoda, a myslím že by stálo za zaplatit detailnější prozkoumání toho co se vlastně stalo.
V době po ukončení vyšetřování když to ještě není odklizeno záleží jestli by majitel s něčím takovým vůbec souhlasil. Což nelze předjímat. Později pokud už bude barák ztržený a sutiny odvezené bůhví kam kde už se třeba smísí bůhví s čím, tak už to asi nikdo zkoumat nebude respektive jen těžko bude dohledávat konkrétní důkazy ať už k čemukoli. ;)
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Martin P »

Ještě jsem přemýšlel nad řešením kdy budou baterie ve skříni či jiném prostoru odděleném od prostředí domu kde jsou umístěny. S tím, že ze skříně či prostoru povede ven z domu výfuk. Výfuk bude možné zavést jak do komína, tak i přes zeď ven. A pokud se některý článek či více článků zvrhne bude tento výfuk sloužit k odplynění skříně s články. Do domu by se tak mělo dostat jen minimum plynů v podstatě jen kabelovými průchodkami (i když i ty lze utěsnit).
Jako vhodný průměr odplynění bych viděl kouřovou trubku min 150 mm v průměru, ať je unikajícím plynům kladen co nejmenší odpor. S tím že články budou ve skříni stažené a odizolované proklady na policích tak, aby bylo možné odvětrání z celého objemu skříně.
Zásada u tohoto systému bude taková, že co nejvíce plynů musí odejít mimo dům do ovzduší tak, aby se pokud možno vyloučila možnost že se do domu dostane nebezpečné množství plynů.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
glottis
Příspěvky: 2401
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od glottis »

Martin P píše: pon črc 29, 2024 1:28 pm Ještě jsem přemýšlel nad řešením kdy budou baterie ve skříni či jiném prostoru odděleném od prostředí domu kde jsou umístěny. S tím, že ze skříně či prostoru povede ven z domu výfuk. Výfuk bude možné zavést jak do komína, tak i přes zeď ven. A pokud se některý článek či více článků zvrhne bude tento výfuk sloužit k odplynění skříně s články. Do domu by se tak mělo dostat jen minimum plynů v podstatě jen kabelovými průchodkami (i když i ty lze utěsnit).
Jako vhodný průměr odplynění bych viděl kouřovou trubku min 150 mm v průměru, ať je unikajícím plynům kladen co nejmenší odpor. S tím že články budou ve skříni stažené a odizolované proklady na policích tak, aby bylo možné odvětrání z celého objemu skříně.
Zásada u tohoto systému bude taková, že co nejvíce plynů musí odejít mimo dům do ovzduší tak, aby se pokud možno vyloučila možnost že se do domu dostane nebezpečné množství plynů.
To je zajimavy napad. Kdyz pak mas baterie v zavrene bedne, kde neni moc vzduchu a tesni to, stavila by i zahradni hadice a tlakem by to vyficelo ven :)
Valdano
Příspěvky: 345
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Výfuk bude vhodné osadit zpětnou klapkou, protože pokud by to byl třeba jen krátký vývod přes stěnu rovnou ven a bez zpětné klapky tak narazíte na problém, že v zimě se přes to bude šířit do rozvaděče chlad.
ElektroEzs
Příspěvky: 1535
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od ElektroEzs »

Chci to tak udelat jen se bojim prave kondezace vody:-)
Valdano píše: pon črc 29, 2024 2:42 pm Výfuk bude vhodné osadit zpětnou klapkou, protože pokud by to byl třeba jen krátký vývod přes stěnu rovnou ven a bez zpětné klapky tak narazíte na problém, že v zimě se přes to bude šířit do rozvaděče chlad.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

Chlapi, abyste na základě jednoto excesu (navíc pořádně nevysvětleného) nevylili s vaničkou i dítě. Abyste nenadělali víc škody než užitku.
Nejhorší je smrt z vyděšení.

Když jsem četl ten článek o závěrech "vyšetřování", tak shodou okolností na stejném serveru hned pod tím byl článek, jak nějaký mlaďoš naboural autem protijedoucí auto, tam zabil chlapa a vážně zranil ženskou a 2 děcka.
Přitom taky mohli dělat preventivní opatření - jet pomaleji (nižší součtová rychlost, víc času na reakci) nebo jet autobusem.
A nikdo to neřeší týdny na nějakých fórech. Přitom tam šlo o víc - o život. Kdežto u toho baráku šlo jen o peníze.

Hlídat teplotu jistě má smysl. A mělo by to tak být odjakživa, nakonec BMS snad na to myslí.
Ale dělat nějaké šílenosti jako automatické otevírání dveří do garáže (až soused bude na podzim pálit listí, tak někdo vykrade otevřenou garáž), mrazit baterky nějakým tlustým vzduchovodem atd., to snad už ne.

Když před časem byly nějaké problémy s baterkami Samsung, které v mobilech/tabletech Galaxy občas hořely, tak lidi dávali na noc mobily do kovových hrnců a přes den se je báli nosit v kapse, aby náhodou neuhořeli (i když měli úplně jiný mobil). Klasický důsledek medializace nějakého problému. Řeší někdo něco podobného dneska?

Teda aspoň tak to vidím já.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 481
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 12360
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od lemra79 »

Takhle to mam udelany, svarena plechova bedna, co nejlip utesnena, kabely v pruchodkach. Z ni prez zed vydech 100 mm nerez trubkou ven. V ni mam jen tak navolno v sacku cedicovou vatu, aby to trochu izolovalo a pripadne ji to vyfluslo. Zadne kondenzace jsem si nevsiml. V mem vlakne mam mozne nejake foto, pokud budete mit zajem, vlozim vic.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, Energetica 385 Wp / 3,495 kWp
PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR, Epever 4415
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 12,36 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 481
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 12360
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od lemra79 »

Kdyz jsem pred lety stavel aku box na baterky, tak se taj resilo, ze to tady z fora uz nekomu psouklo, na zaklade toho jsem tomu udelal vydech ven. Nechci delat vyplasenyho ale tech pripadu baterkove "katastrofy" bude vic, pak uz je to o stesti a smule. At se k tomu kazdy postavi jak usoudi za vhodne.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, Energetica 385 Wp / 3,495 kWp
PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR, Epever 4415
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 12,36 kWp, 460 m.n.m.
glottis
Příspěvky: 2401
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od glottis »

Mex píše: pon črc 29, 2024 3:42 pm Chlapi, abyste na základě jednoto excesu (navíc pořádně nevysvětleného) nevylili s vaničkou i dítě. Abyste nenadělali víc škody než užitku.
Nejhorší je smrt z vyděšení.

Když jsem četl ten článek o závěrech "vyšetřování", tak shodou okolností na stejném serveru hned pod tím byl článek, jak nějaký mlaďoš naboural autem protijedoucí auto, tam zabil chlapa a vážně zranil ženskou a 2 děcka.
Přitom taky mohli dělat preventivní opatření - jet pomaleji (nižší součtová rychlost, víc času na reakci) nebo jet autobusem.
A nikdo to neřeší týdny na nějakých fórech. Přitom tam šlo o víc - o život. Kdežto u toho baráku šlo jen o peníze.

Hlídat teplotu jistě má smysl. A mělo by to tak být odjakživa, nakonec BMS snad na to myslí.
Ale dělat nějaké šílenosti jako automatické otevírání dveří do garáže (až soused bude na podzim pálit listí, tak někdo vykrade otevřenou garáž), mrazit baterky nějakým tlustým vzduchovodem atd., to snad už ne.

Když před časem byly nějaké problémy s baterkami Samsung, které v mobilech/tabletech Galaxy občas hořely, tak lidi dávali na noc mobily do kovových hrnců a přes den se je báli nosit v kapse, aby náhodou neuhořeli (i když měli úplně jiný mobil). Klasický důsledek medializace nějakého problému. Řeší někdo něco podobného dneska?

Teda aspoň tak to vidím já.
Nekaz nam to, mohlo by tu vzniknout krasny overengineered reseni :D
ElektroEzs
Příspěvky: 1535
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od ElektroEzs »

Tak jasny je to jedna udalost a jeste takova divna ale clovek nikdy nevi😂Tak ja ty vrata muzu otevrit i mobilem takze staci ze vim ze se neco deje a otevru a navic je mam za branou takze se nejak nebojim😂 Clovek chce co nejvice eliminovat mozne nasledky.
S tim vetranim do rozvadece mam prave obavy aby nemrzli v zime baterky to mozna fakt lepsi kdyz zahlasi cidlo pozar otevrit vrata a vyslat tam nekoho kdyz nebudu pobliz. Od souseda nevim jak by se kour dostal az do zavrenyho rozvadece😂
Mex píše: pon črc 29, 2024 3:42 pm Chlapi, abyste na základě jednoto excesu (navíc pořádně nevysvětleného) nevylili s vaničkou i dítě. Abyste nenadělali víc škody než užitku.
Nejhorší je smrt z vyděšení.

Když jsem četl ten článek o závěrech "vyšetřování", tak shodou okolností na stejném serveru hned pod tím byl článek, jak nějaký mlaďoš naboural autem protijedoucí auto, tam zabil chlapa a vážně zranil ženskou a 2 děcka.
Přitom taky mohli dělat preventivní opatření - jet pomaleji (nižší součtová rychlost, víc času na reakci) nebo jet autobusem.
A nikdo to neřeší týdny na nějakých fórech. Přitom tam šlo o víc - o život. Kdežto u toho baráku šlo jen o peníze.

Hlídat teplotu jistě má smysl. A mělo by to tak být odjakživa, nakonec BMS snad na to myslí.
Ale dělat nějaké šílenosti jako automatické otevírání dveří do garáže (až soused bude na podzim pálit listí, tak někdo vykrade otevřenou garáž), mrazit baterky nějakým tlustým vzduchovodem atd., to snad už ne.

Když před časem byly nějaké problémy s baterkami Samsung, které v mobilech/tabletech Galaxy občas hořely, tak lidi dávali na noc mobily do kovových hrnců a přes den se je báli nosit v kapse, aby náhodou neuhořeli (i když měli úplně jiný mobil). Klasický důsledek medializace nějakého problému. Řeší někdo něco podobného dneska?

Teda aspoň tak to vidím já.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Martin P »

Co si tak pamatuji u nás na fóru jsou minimálně tři případy "pšouknutí" lifepo4 baterie. Abrams (technická závada nabíječky), pak tady byl vnitřní zkrat Winstonů paralelní kombinace článků 100Ah plus další a zatím jedenkrát modré lifepo4. Nevím jestli bylo i něco dalšího co nebylo přiznáno, či zda jsem něco vynechal. Zatím to tady vždy skončilo "vykouřeným" sklepem bez ničeho dalšího.
...
Podle toho, co jsem četl zdei jinde se pokusím zrekonstruovat průběh událostí ve vybuchlém domě . Co se možná stalo, technické námitky a připomínky vítám.

Na začátku děje dochází s největší pravděpodobností k havárii jednoho článku. Vzniklým přetlakem dochází k otevření bezpečnostního ventilu článku a úniku směsi plynů, kde může být cca polovina obsahu vodík do omezeného objemu kovové bedny (rozvaděče). Zde vzhledem k malému objemu velmi rychle vzniká výbušná směs plynů a vzduchu. Z nějaké příčiny (zkrat, jiskra od relátka, stykače, BMSKY,...) dochází k zapálení a možné menší explozi této směsi. Tím dochází k zapálení plynů unikajících z vadného článku a k "pečení" ostatních článků spojených se vznikem řetězové reakce kdy začnou plynovat i další články.
Někdy v tu dobu zasahují autaři probuzení ranou od prvního malého výbuchu. Vbíhají do domu, vidí hořet "rozvaděč" (bednu). Berou do rukou hasičáky, kterými "srazí" oheň. V "rozvaděči" již nehoří, ale vývin plynů pokračuje dál (to je ten unikající dým). Než chlapi dojdou pro další hasičáky dochází z nějakého důvodu k opětovnému rozhoření ohně (samozápal žhavé části po uhašení, nový zkrat, jiskra od čehokoliv) a následuje zapálení a exoloze plynů u bedny s bateriemi, kdy se okolo bedny vytvořil oblak plynů o "správné" koncentraci (asi jako okolo svíčky ve válci). A vzniklá tlaková vlna vyvalila zeď a "nadhodila" barák.
Pokud to takto bylo šlo o souběh několika na sebe navazujících událostí, kdy se následek jedné příčiny stal příčinou následku nastávajícího. Kterýžto řetězec běžel až do - posledních vteřin před katastrofou.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 58
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od v600 »

Martin P píše: pon črc 29, 2024 4:24 pm ...
Na začátku děje dochází s největší pravděpodobností k havárii jednoho článku. Vzniklým přetlakem dochází k otevření bezpečnostního ventilu článku a úniku směsi plynů, kde může být cca polovina obsahu vodík do omezeného objemu kovové bedny (rozvaděče). Zde vzhledem k malému objemu velmi rychle vzniká výbušná směs plynů a vzduchu
...
Hmm,
podle prvotních fotek to nebyla těsná skříň.
Pravděpodobně to byla běžná kovová dílenská skříň podobné konstrukve jako je fabrická kovová šatní skříň.
Takové máme ve fabrice na dílnách a používají se jako osobní skříňky zaměstnanců.
Sice o něco těsnější než klasický počítačový RACK, ale samá díra.
Vůbec nejsou těsné, naopak mají mezery aby větraly.
Z toho důvodu ona směs vznikala hned místnosti - a z toho asi vyplývá i dům roztržený výbuchem...
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 58
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od v600 »

Martin P píše: pon črc 29, 2024 1:28 pm Ještě jsem přemýšlel nad řešením kdy budou baterie ve skříni či jiném prostoru odděleném od prostředí domu kde jsou umístěny. S tím, že ze skříně či prostoru povede ven z domu výfuk. Výfuk bude možné zavést jak do komína, tak i přes zeď ven. A pokud se některý článek či více článků zvrhne bude tento výfuk sloužit k odplynění skříně s články....
Tak tohle mě napadlo taky :-)
Mám Liion NMC (208Ah, Mivvy) v kamenném sklepě domu s okýnkem.
To se sice na zimu zavírá, aby nezamrznul přívod vody, ale jako o výfuku jsem o něm taky uvažoval.
Kdyby se něco stalo, byla by to otázka, kolik vydrží protipožádní dveře do sklepa a jestli nepřijedou hasiči a nezačnou kvůli raketovému plameni ze sklepního okna rozebírat dům a hasit...
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

Valdano píše: pon črc 29, 2024 2:42 pm Výfuk bude vhodné osadit zpětnou klapkou, protože pokud by to byl třeba jen krátký vývod přes stěnu rovnou ven a bez zpětné klapky tak narazíte na problém, že v zimě se přes to bude šířit do rozvaděče chlad.
To je pěkná teorie u 100let starého domu ne u pasivní stavby.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

Martin P píše: pon črc 29, 2024 4:24 pm Co si tak pamatuji u nás na fóru jsou minimálně tři případy "pšouknutí" lifepo4 baterie. Abrams (technická závada nabíječky), pak tady byl vnitřní zkrat Winstonů paralelní kombinace článků 100Ah plus další a zatím jedenkrát modré lifepo4. Nevím jestli bylo i něco dalšího co nebylo přiznáno, či zda jsem něco vynechal. Zatím to tady vždy skončilo "vykouřeným" sklepem bez ničeho dalšího.
...
Podle toho, co jsem četl zdei jinde se pokusím zrekonstruovat průběh událostí ve vybuchlém domě . Co se možná stalo, technické námitky a připomínky vítám.

Na začátku děje dochází s největší pravděpodobností k havárii jednoho článku. Vzniklým přetlakem dochází k otevření bezpečnostního ventilu článku a úniku směsi plynů, kde může být cca polovina obsahu vodík do omezeného objemu kovové bedny (rozvaděče). Zde vzhledem k malému objemu velmi rychle vzniká výbušná směs plynů a vzduchu. Z nějaké příčiny (zkrat, jiskra od relátka, stykače, BMSKY,...) dochází k zapálení a možné menší explozi této směsi. Tím dochází k zapálení plynů unikajících z vadného článku a k "pečení" ostatních článků spojených se vznikem řetězové reakce kdy začnou plynovat i další články.
Někdy v tu dobu zasahují autaři probuzení ranou od prvního malého výbuchu. Vbíhají do domu, vidí hořet "rozvaděč" (bednu). Berou do rukou hasičáky, kterými "srazí" oheň. V "rozvaděči" již nehoří, ale vývin plynů pokračuje dál (to je ten unikající dým). Než chlapi dojdou pro další hasičáky dochází z nějakého důvodu k opětovnému rozhoření ohně (samozápal žhavé části po uhašení, nový zkrat, jiskra od čehokoliv) a následuje zapálení a exoloze plynů u bedny s bateriemi, kdy se okolo bedny vytvořil oblak plynů o "správné" koncentraci (asi jako okolo svíčky ve válci). A vzniklá tlaková vlna vyvalila zeď a "nadhodila" barák.
Pokud to takto bylo šlo o souběh několika na sebe navazujících událostí, kdy se následek jedné příčiny stal příčinou následku nastávajícího. Kterýžto řetězec běžel až do - posledních vteřin před katastrofou.

Dávám za pravdu Mexovi. Omlouvám se, pokud máš nějaké insider informace. Ale u spoustu věcí vidím fabulaci jedné z mnoha možností.

A já stále hledám informace, které by bylo záhodno znát.
1) Kolik toho vodíku se v tom jednom článku může vytvořit? To by snad vyšetřovací tým měl vědět.
2) Kde došlo k výbuchu? V plechovém boxu? V místnosti? Jak velké? A kolik těch výbuchů bylo?
3) pokud poskočil dům po výbuchu. Jak to že se nerozsypalo žádné okno?
Zažil jsem odstřelování vojáky. A k rozsypání oken došlo i velice daleko od zásahu raketou. Nikoli šrapnely, ale tlakovou vlnou. Dům byl sice z papíru, bez ztužujícího věnce, ale i tak bych jako nejslabší místo viděl zavřené okno.
Valdano
Příspěvky: 345
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

To jsou jen marné "výstřely do tmy". Podrobnosti z vyšetřování se nezveřejňují a majitel sám o tom zřejmě také nebude mít zájem někde veřejně diskutovat. Jiný způsob jak ty informace získat je prakticky nereálný tj. budou to jen samé dohady a nic konkrétního a už vůbec ne nějak důvěryhodně ověřitelného.

Ve zveřejněné závěrečné tiskové zprávě HZS ČR je mimo jiné uvedeno, že vzhledem ke statickému narušení objektu bylo podrobné ohledání interiéru objektu provedeno za pomocí bezpilotního prostředku dokumentační skupiny MV-GŘ HZS ČR. Sofistikovaný dron může ať už létat nebo jezdit jako robot s určitými možnosti pohybu uvnitř objektu a za určitých okolností může i odebírat vzorky apod., ale o tom jaké konkrétní drony ať už jeden nebo dokonce více a s jakými možnostmi byly použity my nic nevíme a nic bližšího k tomu ani nebylo zveřejněno.

ad 1) Nevíme ani jakou ty články měly kapacitu. Podle toho by se dalo hrubě odhadnout maximální množství směsi plynů za předpokladu, že bychom počítali s tím, že větší část článků prošla procesem Thermal Runaway s postupem zhruba jak popsal Martin P. Ze zveřejněné fotky od HZS ČR se toho moc poznat nedá, ani nevíme kolik článků plynovalo tolik, že se ventily na nich uvolnily.

Obrázek

ad 2) K tomu rovněž nebyly z vyšetřování zveřejněny žádné podrobnější informace.

ad 3) Ve zveřejněné oficiální zprávě se nic takového neuvádí. Různé výlevy novinářů mohou pocházet z nedůvěryhodných zdrojů a nelze tedy vůbec důvěryhodně ověřit pravdivost těch či oněch prohlášení údajných svědků apod. Prostě tyto informace jsou postavené jen na různých prohlášeních typu "jedna paní nebo pán povídal", a to je o ničem.

Vyšetřování HZS ČR bylo uzavřeno a další vyšetřování k tomuto případu zřejmě už žádné nebude.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek