Výbuch domu z fotovoltaiky

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2622
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od NOPARasito »

cuki píše: sob črc 27, 2024 11:48 am
Valdano píše: sob črc 27, 2024 2:15 am Hlavně jsou to jen donekonečna omílané věci z oficiální zprávy HZS ČR, která je pouze jediná.
Už jsem to zkoušel zjistit jinde, kolik toho vodíku může ten jeden článek vyprodukovat? Co vím tak asi 4% ve vzduchu jsou už výbušná směs.
Ale pořád mi není jasné proč ta baterie ten výbuch přežila poměrně v dobré kondici. Jako barák byl s papíru (pardon s ytongu) ale stejně.

Pokud s tímto závěrem budu hodnotit komerční baterie v těsných boxech z pravidla úplně bez balanceru a s parodii na BMS...
Zajímavé srovnání domu z papíru a ytongu(otázka je jestli byly dodrženy stavební postupy). Lehké stavby v dnešní době vládnou, tak je jedno z čeho to bude.(Doporučuji zkusit shodit zeď z "operlinkovaného" Ytongu lepeného na lepidlo a třeba "dutých" cihel v moderně na PUR lepidlo => možná pevnost překvapí)
Zajímavé je číst "tento bulvár".
Řeší se tu až následek, skutečná příčina se asi nikdy neukáže.
Jak ten systém byl vůbec zapojený a jaké komponenty, natož jeho nastavení.
betmen
Příspěvky: 293
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od betmen »

NOPARasito píše: sob črc 27, 2024 12:00 pm Doporučuji zkusit shodit zeď z "operlinkovaného" Ytongu lepeného na lepidlo a třeba "dutých" cihel v moderně na PUR lepidlo => možná pevnost překvapí
tak tehlove priecky na PUR pene padaju po lepsom udere masinou pri sekani prestupov jedna radost (mam s tym bohate skusenosti :) ).
obzvlast ked "pracovnici" lepia k sebe suche a zaprasene tehly, ako byva peknym zvykom a dostanú prikaz s jednou penou postaviť bytovku...
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2622
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od NOPARasito »

betmen píše: sob črc 27, 2024 12:09 pm
NOPARasito píše: sob črc 27, 2024 12:00 pm Doporučuji zkusit shodit zeď z "operlinkovaného" Ytongu lepeného na lepidlo a třeba "dutých" cihel v moderně na PUR lepidlo => možná pevnost překvapí
tak tehlove priecky na PUR pene padaju po lepsom udere masinou pri sekani prestupov jedna radost (mam s tym bohate skusenosti :) ).
obzvlast ked "pracovnici" lepia k sebe suche a zaprasene tehly, ako byva peknym zvykom a dostanú prikaz s jednou penou postaviť bytovku...
Ano je to tak, trochu "kultury" se musi dodrzet u cehokoli.
Takze nejake jine informace o vybuchu by nebyly.
Zajimaji me instalacni, materialove a dotacni veci ohledne teto stavby. Evidentne to pry bylo pred revizi zkusebne spusteno.
PAK SE DAJI ODVOZOVAT ZAVERY.
Jinak je to tak v e-shopu Aliexpress a poridit vesteckou kouli.
Vitek
Příspěvky: 1958
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Vitek »

Ytong se nesmi lepit na penu
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

NOPARasito píše: sob črc 27, 2024 12:26 pm Takze nejake jine informace o vybuchu by nebyly.
Zajimaji me instalacni, materialove a dotacni veci ohledne teto stavby. Evidentne to pry bylo pred revizi zkusebne spusteno.
Nic z toho nebylo a dle mého názoru ani nebude zveřejněno. Leda, že by se tu přihlásil do diskuse sám majitel a začal to tady všechno sám zveřejňovat, ale o tom dost pochybuji. Takže to tu nejspíš dál bude pokračovat jen samými dohady a báchorkami.
cipis
Příspěvky: 4911
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cipis »

Kdyz se rekne vybuch, tak je to "jen" tlakova vlna, ne ze tam explodoval delostrelecky granat, ktery to vsechno rozseka, protoze strepiny.
Vzdyt se staci podivat, co se stane, kdyz exploduje petarda. Nic, krome tlakove vlny a ocouzeni okoli.
Samozrejme, kdyz se petarda hodi do pisku, tak leti i pisek. Nebo voda a dekl od kanalu, kdyz to nekdo lupne do kanalu.
Ten barak je po vybuchu "pouze" rozvaleny, neni na maderu, prospikovany vsim moznym. Tam bouchnul "jen" ten plyn, zadny granat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
misa84
Příspěvky: 120
Registrován: úte říj 19, 2021 10:21 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od misa84 »

Vyšetřování je u konce, píšou o tom už i novináři https://orlicky.net/?id_zpravy=12697772761722070416
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Až na pár slůvek v úvodu je to textově snad skoro čistá kopie toho už snad po milión šesté zmíněného oficiálního vyjádření HZS ČR. ::rolleyes::
vanilka
Příspěvky: 308
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od vanilka »

Jen pro představu, dle Battery university je pravděpodobnost vnitřního selhání Li-ion článku 1:10 000 000
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

vanilka píše: sob črc 27, 2024 2:24 pm dle Battery university je pravděpodobnost vnitřního selhání Li-ion článku 1:10 000 000
Kde to tam vidíte? Já tam vidím konstatování, že "V roce 2006 vedla porucha 1 ku 200 000 ke stažení téměř šesti milionů lithium-iontových článků.", ale o Vámi zmíněné pravděpodobnosti 1:10 000 000 to tam nikde nevidím. Nezvolil jste špatný odkaz?
Naposledy upravil(a) Valdano dne sob črc 27, 2024 2:49 pm, celkem upraveno 1 x.
vanilka
Příspěvky: 308
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od vanilka »

Battery university píše:With more than a billion mobile phones and computers used in the world every day, the number of accidents is small. By comparison, the National Oceanic and Atmospheric Administration say that your chance of being struck by lightning in the course of a lifetime is about 1 in 13,000. Lithium-ion batteries have a failure rate that is less than one in a million. The failure rate of a quality Li-ion cell is better than 1 in 10 million.
Pravděpodobnost výhry v loterii je snad 1 : 14 000 000, takže bych z ekonomických důvodů spíše doporučoval zaměřit se na tu loterii :lol:
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Battery university píše:Lithium-iontové baterie mají poruchovost menší než jedna z milionu. Poruchovost kvalitního Li-ion článku je lepší než 1 z 10 milionů.
Jen k tomu parafrázuji pro pobavení. Pro spoustu ne zrovna moc kvalitních článků co posílají Čínani do ČR to neplatí, ale jinak pořád dobrý. :lol:
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

Valdano píše: sob črc 27, 2024 2:55 pm
Battery university píše:Lithium-iontové baterie mají poruchovost menší než jedna z milionu. Poruchovost kvalitního Li-ion článku je lepší než 1 z 10 milionů.
Jen k tomu parafrázuji pro pobavení. Pro spoustu ne zrovna moc kvalitních článků co posílají Čínani do ČR to neplatí, ale jinak pořád dobrý. :lol:
Ty máš články odněkud jinud než z Číny?
Já trvám na tom, že ty články jsou sami o sobě ok, ale není ok, že ty komerční bastly (a to i u velkých značek) mají velmi ošizenou elektroniku a přitom jsou utěsněném a nerozebiratelném boxu (aby nebylo vidět jak je to ošizeno). Bude to tedy pro výbuch vodíku mnohem více nebezpečné než otevřená baterie?
Nebo toho vodíku bylo tolik, že to naplnilo místnost 4% koncentrací? Jak velká ta místnost byla? Prostě veškeré důležité informace vůbec nepadly.

A nechci tedy shazovat práci hasičů a jejich vyšetřovacího týmu, ale znám třeba případ, kdy špatná elektroinstalace zapříčinila požár, přitom objekt nebyl 4 roky připojen k síti :uh:
Vladon
Příspěvky: 202
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Vladon »

V tomto vlakne jsem narazil na zminku neco v tom slova smyslu ze clanky lezely v kovove bedne a navzajem se o sebe mohly vyzkratovat.
Ja na fotografii vidim bednu ktera je z CETRISU...
Jinak prave formatuji dalsich 8 ks a pro jistotu jsem zkusil ze kladny pol je skutecne obal baterie a je to pravda :)
PavlikT
Příspěvky: 58
Registrován: pon lis 09, 2020 9:35 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od PavlikT »

No, ja bych rek, ze ta bedna je ocividne kovova se dvema polickama (jedna je zhroucena). I dvirka to ma kovove. Cetris byl mozna na koncich na stazeni temi zavitovymi tycemi. Neco cerneho tlustsiho je mezi clanky v prostredni policcce, ale u tech hornich baterek nic podobneho videt neni. To bile je ohorely lak. Ale treba mam spatny voci :geek:
mirekcafa
Příspěvky: 395
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mirekcafa »

Video se strýcem poškozeného. Na začátku.........nejdříve hořely kabely. Další....v noci tam vnikli zloději. Zajímavé....hasiči se tam báli vejít a tak udělali obhlídku dronem....a zloději se tam procházeli jako kdyby nic
Začíná z toho být komedie po česku.....
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
bokser01
Příspěvky: 1461
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od bokser01 »

Vladon píše: ned črc 28, 2024 9:14 am V tomto vlakne jsem narazil na zminku neco v tom slova smyslu ze clanky lezely v kovove bedne a navzajem se o sebe mohly vyzkratovat.
Ja na fotografii vidim bednu ktera je z CETRISU...
Jinak prave formatuji dalsich 8 ks a pro jistotu jsem zkusil ze kladny pol je skutecne obal baterie a je to pravda :)
Proto se divím, že vidím i na youtube lidi, co stahují články k sobě závitovkama ale mezi články nic nevloží a stahují je tak jak jsou. Já si objednal z mivvy proložky mezi články. Jako za běžného stavu by se tenká folie na článku narušit neměla ale nespoléhal bych na to...
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
ElektroEzs
Příspěvky: 1474
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od ElektroEzs »

Je to cele takove zvlastni…
mirekcafa píše: ned črc 28, 2024 9:02 pm Video se strýcem poškozeného. Na začátku.........nejdříve hořely kabely. Další....v noci tam vnikli zloději. Zajímavé....hasiči se tam báli vejít a tak udělali obhlídku dronem....a zloději se tam procházeli jako kdyby nic
Začíná z toho být komedie po česku.....
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
bokser01
Příspěvky: 1461
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od bokser01 »

mirekcafa píše: ned črc 28, 2024 9:02 pm Video se strýcem poškozeného. Na začátku.........nejdříve hořely kabely. Další....v noci tam vnikli zloději. Zajímavé....hasiči se tam báli vejít a tak udělali obhlídku dronem....a zloději se tam procházeli jako kdyby nic
Začíná z toho být komedie po česku.....
Docela mě fascinuje, že hasiči nemohli vstoupit do budovy a pro vyšetřování použily dron. Tohle video vzniklo, dříve než byl závěr hasičů a týpci v pozadí za mluvícím pánem se tam barákem procházejí jakoby nic :dontknow:
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
mihlit
Příspěvky: 598
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mihlit »

To je jednoduchý... jde tam zloděj, podívá se, barák stojí, jsou tam věci, jde tam.
Hasič na to mrkne, má zadaný postup, tak tedy zavolá statika, jestli tam může, ten řekne, že ne, tak tam neleze.

Jinak z fotky dřív je vidět bedna s baterkama, takže ji vytáhli ven a mohli ji tak prozkoumat. Baterky se tedy nezkoumaly dronem, to jen zbytek domu

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek