Výbuch domu z fotovoltaiky

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Akorát se objevují různé nedůvěryhodné báchorky. Žádné podrobnější informace se veřejně k takovým případům neposkytují. Takže se tady můžeme dohadovat třeba do nekonečna, ale nic podrobnějšího k tomu už nebude od nikoho důvěryhodného. Komu nestačí oficiální zpráva hasičů tak má prostě smůlu. Vždy se najdou pochybovači, které nikdy nic nepřesvědčí.
Mex
Příspěvky: 668
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

Pokud si správně pamatuju, tak ti, co to byli ručně hasit, byli autaři. Autaři sice mají často poctivost na úrovni bývalých koňských handlířů, ale většinou jsou na ruce šikovní a mají dobrý technický úsudek.
Tak celkem pochybuji, že by jen tak vystříkali několik ručních hasičáků aniž by tam něco hořelo.
Nemůžu teď rychle najít ten post, kde to člověk z té firmy popisoval, a moc času se mi tím pálit nechce.
I kdyby to vycákali jen na plynující baterky (což pochybuji), tak by přitom vyvětrali a výrazně ty plyny zředili. A taky by ty ostatní články tím hašením ochladili.

Takže já za sebe tomu závěru prostě nevěřím.
Když podobný případ šetřili v Německu, tak to trvalo mnoho měsíců, byli tam fyzicky vlezlí, a stejně nic nevyšetřili.
Tady to hasiči sfoukli za chvilku, jen na základě dálkového robota, a mají zcela jasno. Vylučují jakékoli pochybnosti.
Je to skoro jako dřívější závěry kolem vyšetřování střelby v Praze na univerzitě, kde taky bylo všechno jasné a bez chyby.

Ať si každý věří čemu chce. Já tomu věřit nebudu, pokud by to nepotvrdil nějaký nezávislý audit.
Do té doby to beru tak, že si hasiči chtěli ušetřit práci.
Podobně jako u nějakého požáru lesa tvrdili, že vznikl odleskem slunce od nějakého skleněného střepu.
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

To jsou jen nedůvěryhodné báchorky, ale vy evidentně věříte spíš báchorkám a tak si věřte čemu chcete. Nemá cenu se zde dohadovat. Jediné poučení je neprovozovat např. LiFePo4 baterie vyšších kapacit v uzavřených místnostech bez dostatečného větrání a neříkat si o potenciální problémy ani natlačením článků k sobě bez tepelně izolačních prokladů. Tepelné senzory by měly být na každém článku, ale ne na vnějším obalu článku nýbrž na jednom z vývodů každého článku tj. místo kde se zvýšení teploty projeví nejdříve a automatika by měla na zvýšení teploty reagovat sepnutím havarijního větrání, které zajistí výrazné odsávání vzduchu z prostoru okolo článků ven mimo objekt. K tomu jen jako doplnění k tepelným senzorům lze použít navíc i detektor kouře, ale ten může reagovat až se zpožděním tj. za primární bych považoval teplotní senzor na jednom z vývodů každého článku.
Naposledy upravil(a) Valdano dne pát črc 26, 2024 6:54 pm, celkem upraveno 2 x.
eman
Příspěvky: 1340
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od eman »

Já bych třeba chtěl vědět, proč je ve zprávě bedna LiFePo a tam uvedeny "3 články zasažené výbuchem". To je jako co? Že jenom 3 články z 16 jsou poškozené od výbuchu jako kráva a všechny ostatní jsou happy? A jak se ta bedna dostala ven, když má metrák a po explozi se do domu nesmělo?
Jako spoléhat se na blábolení "svědků z diskuzí na FB" je asi blbost, ale stejně tak je blbost, přijmout nekriticky zprávu od hasičů, kteří děsně rádi každý druhý požár sváděli na "závadu elektroinstalace".
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Na fotce od HZS ČR je jasně vidět, že mnoho článků je znatelně nafouklých. Takže plynovat mohl mnohem větší počet z nich. Články mají ventily, které zareagují až po překročení určitého tlaku, teprve pak z nich fičí plyny ven, ale ani poté co většina plynů vyfičí nemusí článek úplně splasknout tj. jistá míra nafouknutosti, podobně jako na té fotce, tam může zůstat. Požár, který inicioval explozi mohl následovat až poté co plyny vyfičely ven z mnoha článků a v místnosti už byla výbušná koncentrace.
Obrázek
Naposledy upravil(a) Valdano dne pát črc 26, 2024 6:38 pm, celkem upraveno 1 x.
eman
Příspěvky: 1340
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od eman »

Nafouknuté zůstanou určitě. Náš korporát tenhle problém řešil několik let v kuse a jak se jednou nafouknou, tak drží tvar bez ohledu na ventil.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
gupa
Příspěvky: 2333
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od gupa »

Zprávy od novinářů v ahoj, blesk, dnes, a jiných novinky seznam bulváru, se nikdy opakuji nikdy neshodují s vyšetřovacími protokoly. Ať jde o trestné činy, nehody, neštěstí a požáry, přírodní katastrofy. To je potřeba si dobře pamatovat. Novináři dnes neumí svou práci, trochu se blíží články typu reflex, ale i tam záleží natom, kolik času je dáno do zpracování informaci a tlakem na slovní a větné formulace. Například nedávno asi před třemi měsíci, jsem se dozvěděl věci ohledně krádeže, kde jsem byl jako poškozený, že jsem se musel z překroucené informace smát a plakat současně.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
bokser01
Příspěvky: 1461
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od bokser01 »

TomHC píše: pát črc 26, 2024 4:48 pm Nie som paranoidný, ale asi doplním pack so 16 snímačmi teploty... Teraz sú tam len dva, pripojené na BMS. Ak by to chytilo článok kde nie je senzor, BMS by to chytila oveľa neskôr.
Toto není špatná myšlenka, dalo by se na to navrhnout přímo DPS pro 16 senzorů teploty v kombinaci s wifi čipem třeba ESP32 by to mohlo mít hravě intergraci do HA a pod.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
mopadzi
Příspěvky: 1037
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mopadzi »

taky nad tím uvažuji, ale chtělo by to něco spolehlivého...občas mám reklamace (zejména JK BMS) na špatné senzory teploty k BMSkám. existují 16 kanálové MODBUS moduly na měření teploty
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

I když jsem to zde už psal tak to pro jistotu zopakuji. Tepelné senzory by měly být na každém článku, ale ne na vnějším obalu článku nýbrž na jednom z vývodů každého článku tj. místo kde se zvýšení teploty projeví nejdříve ideálně ten vývod, který není přímo spojený s obalem (vývod přímo spojený s obalem má proti obalu 0V), protože interní zkrat značně zahřívá elektrody a na vývodu, který není přímo spojený s obalem a tím není tolik ochlazován se tak logicky projeví mimo článek nárůst teploty daleko víc a dříve než by se objevil na vnějším obalu.
Naposledy upravil(a) Valdano dne pát črc 26, 2024 7:18 pm, celkem upraveno 7 x.
bokser01
Příspěvky: 1461
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od bokser01 »

Tak třeba tu něco společně vymyslíme případně navrhneme alternativu z něčeho co se již prodává. Myslím si že by nebylo od věci měřit teplotu každého článku. Má BMS má čidla pouze 2 což znamená, že pokud dojde k nějakému ohřevu mimo článek s čidlem je tam čidlo na okrasu. Pokud by bylo nějaké rozšíření k BMS pro čidlo na každý článek byla by to rozhodně zajímavá volba
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
kamils
Příspěvky: 118
Registrován: čtv črc 15, 2021 5:10 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od kamils »

Něco takového by mohl splňovat Battery safety controller .
Je to celkem pěkně propracované.
eman
Příspěvky: 1340
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od eman »

Ještě je otázka, jak pak rychle odpojit baterku do které zrovna teče 100A+, bez složitého řízení BMS nebo celé FVE.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Tak ono to nemusí být nic zbytečně složitého.

Stačilo by třeba i obyčejné Arduino NANO + 16 teplotních senzorů DS18B20 a k tomu třeba modul se dvěma relé. Komunikační výstup všech senzorů DS18B20 se připojí paralelně k jednomu digitálnímu vstupu Arduina, přes který se pak čtou hodnoty měřených teplot. Každý senzor DS18B20 má unikátní identifikátor, podle kterého ho Arduino dokáže rozeznat od ostatních zapojených na stejném vstupu. V programu Arduina se pro přepínání mezi různými čidly přepíná pomocí metody getTempCByIndex() objektu typu DallasTemperature viz návod. V programu Arduina si stačí ošetřit teplotní limity a pokud teplota čtená z některého senzoru limit překročí tak sepnout relé, které aktivuje havarijní odsávání a případně i vyhlásí alarm apod.

Pokud dojde k vnitřnímu zkratu článku tak to stejně zastavením odběru už nezvrátíte, ale odstavit odběr i případné dobíjení bude vhodné. K tomu by měl stačit povel přes kontakt pro měnič a měnič už by měl zastavit odběr z aku i jeho případné dobíjení sám.

Primární tedy bude spíš aktivace havarijního odsávání a případný alarm před vstupem do dané místnosti, aby tam v té době raději nikdo nelezl.
rva
Příspěvky: 3832
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od rva »

Někde jsem už uváděl, že by mělo stačit zapojit do série 16 vhodných pozistorů, což je podstatně jednodušší zapojení. Mají silně nelineární charakteristiku a proto i zahřátí jediného z nich vede k takovému zvýšení odporu celého řetězce, že se z toho dá usuzovat na závadu v baterii. Typická charakteristika PTC termistoru
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1545
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od TomHC »

Valdano - presne tak to chcem urobiť. A dokonca pri alarme by stačilo mosfetom spojiť jeden snímač tých dvoch ktoré sú na BMS ;)

Stačilo by na to aj attiny13...
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
mopadzi
Příspěvky: 1037
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mopadzi »

dallas jedině originál, čínský klony nee. Hovoříme o bezpečnostním obvodu, takže něco fakt spolehlivého, takže pokud možno jen HW obvod. Třeba JBD BMS má dvě vrstvy ochrany HW a SW. JK BMS má podle mne jen jednu a to SW.Pokud lehne CPU nikdo neví co se stane..Jiné BMS jsem nezkoumal.
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Antrac1t
Příspěvky: 341
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Antrac1t »

nevim, mam jen 6 teplotnich cidel a v seplosu jsem od zacatku zmenil nucene vypnuti pri teplote nad 35°C (baterie jsou ve sklepe s aktivnim vetranim a teplota se tam pohybuje kolem 24°C ted v lete a baterie nemely nikdy vic jak 30°C), ale pokud se fakt neco uvnitr baterie zvrhne, tak je to stejne jedno, jelikoz pak je to jako lavina ...
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

rva píše: pát črc 26, 2024 7:58 pm Někde jsem už uváděl, že by mělo stačit zapojit do série 16 vhodných pozistorů
I to je řešení akorát se tím nerozliší, který zareagoval, ale to je celkem jedno. To se případně zjistí až prozkoumáním článků po odeznění alarmu na místě.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1545
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od TomHC »

Ja som už asi pred troma týždňami pridal HA automatizáciu, ktorá otvorí garážovú bránu ak stúpne teplota článkov vyčítaná z BMS nad 43 stupňov. A samozrejme mi pošle notifikáciu do mobilu aj emailom.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek