malá rozšířitelná FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Migel
Příspěvky: 1093
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od Migel »

Ja mam tiez viac prepinacov sieti co sa mi vidi viacej prisposobitelnejsie riesenie..Asi by som to tiez riesil tak jak pise TomHC.Ale kazdy si rozumieme inak a kazdeho nas bavi to tuningovanie fve inak😉.
Ja som minulu zimu nemal este napriklad victron ale iba jeden epever a ziadny prepinac sieti.Kuchyna bola na DS,bojler sa cez zimu krmi kotlom na drevo a ostatne vsetko na epever a len 17kwh baterie..no a stacilo to v pohode pokial som natvrdo nevypol fve aby som ju prerobil...tie zdroje su fakt dobre ako zalozne nabitie baterii
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1563
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od TomHC »

Ale aby som nekecal, Eltek mám doma, používam ho v prechodnom období, aby podržal nadránom baterku nech nejde menič do bypassu :)
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
mihlit
Příspěvky: 610
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

V plus mínus podobném režimu jsem fungoval i minulou zimu, jen s tím, že se to hodně střídalo, buď malý zdroj, nebo se využil jako nabíječka druhý MP (měl jsem připojení jen přes 2.5mm2/16A jistič, tak pro něj nebylo využití). Od počátku mám přepínač FVE/DS jen pro údržbu či kdyby se to rozbilo, manželka poučená otočit touto páčkou a hotovo. Stejně tak se mi nechtělo používat přepínač, protože rychlý je rizikový a pomalý znamená výpadky/restarty.A hromada přepínačů sítí, pro postupné přepínání okruhů tam a zpátky to už je pak v režimu manuální práce a nafukovací rozvaděč, na který se mi nedostává místa
Kostěj
Příspěvky: 635
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od Kostěj »

skybor píše: sob srp 24, 2024 7:31 am No, ono to asi ekonomicky vyjde nastejno. Buď si do těch 10kWh docucnu 8kWh z DS nebo rovnou vezmu 10kWh z DS a ty 2kWh z FVE uložím do baterek.
Když mám v zimě baterku skoro prázdnou, přepnu na síť a měnič vypnu, tím ušetřím nějakých 70W (King1, 5kW). Už se stalo, že nabití ze slunce trvalo několik dní.
mihlit
Příspěvky: 610
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

S postupnou optimalizací se podařilo v srpnu dosáhnout rekordní soběstačnosti. V podstatě vše jelo ze sluníčka, kromě indukční desky a 3f čerpadla. Na druhou stranu v klimatizaci skončilo spousta kWh, což by se asi jinak využívala výrazně méně. Září uvidíme, jaké bude, méně hodin svítit, ale zas by nemělo být potřeba tolik pouštět klimatizaci. Velmi brzy by mělo dorazit vyúčtování od eonu a tentokrát očekávám hodně slušný přeplatek, tak jsem zvědavý. :write:

Na méně pozitivní stranu, když se člověk chce nechat spálit, nemusí kupovat jen na aliexpresu, ale stačí i ebay. Zdá se, že ty 4 flatpacky za 280eur s poštovným ze Španělska asi nedopadne. Zatím žádná další zpráva od prodejce, nic nedorazilo, ale poskočilo prodejci hodnocení dolu, kdy nějaký dřívější kupující napsal negativní hodnocení, že prodejce se po opakovaných připomínkách jen vymlouvá, nic neodeslal a přestal komunikovat. Tak jsem napsal jak to vypadá, jestli už to odeslal a může poslat sledovací číslo, ale ticho po pěšině. Takže uvidíme, jak bude fungovat ochrana kupujícího u ebaye, případně paypalu případně visa... :roll:
Migel
Příspěvky: 1093
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od Migel »

Veru je to tak...klima aj u mna zozerie vacsinu vyrobenej energie az tak ze som musel prepnut tiez kuchynu(v.doska a truba) na ds.
Ono je pravda ze cez leto je slnka dost.., ale ten kto ma malo panelov alebo orientaciu iba na jednu stranu tak sa sice vyroby dost za cely den ale okamzita spotreba je problem lebo panely su zohriate a nevyrabaju tolko kolko je nominalny vykon danej fv a zasa cez prechodne obdobie panely davaju nominalny vykon ale vyroba je mensia za cely den😀 zacarovany kruh😅
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek