840Wp Kokonín

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

SJM píše:
drama píše:Do menších místností jsem použil jeden až dva 1.2W teple bílé LED moduly http://i4wifi.cz/vykonny-led-panel-8x-2 ... d2139.html - 80 lm/W s předřazeným odporem. Časem bych chtěl odpor nahradit něčím jiným, máte někdo nějaký tip?
Z jakého důvodu tam je ten odpor?
Protože potřebuji srazit nějak napětí, abych LED neodpálil. Na záchodě musí 1.2W LED modul fungovat i při absorbci tj. při 28V. Není to nejlepší řešení, existují i specializované IO, které se tuším chovají jako proudový zdroj, nebo lze použít stabilizátor (tam je ovšem třeba vždy určitý nenulový rozdíl napětí). Odpory jsem měl doma.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od matej »

drama píše:Ve 24V není výběr svítidel zdaleka tak velký jako ve 12V, ale DC/DC konverzi jsem zavrhl z důvodu ztrát.
Proč jednoduše nedáte dva 12V moduly (LED pásky) do série na 24V?
Pravda a Láska zvítězí!.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

matej píše:
drama píše:Ve 24V není výběr svítidel zdaleka tak velký jako ve 12V, ale DC/DC konverzi jsem zavrhl z důvodu ztrát.
Proč jednoduše nedáte dva 12V moduly (LED pásky) do série na 24V?
V kuchyni to tak plánuji, ale v případě úsporek nebo jiných kompaktních řešení, použitelných ve stávajících svítidlech je to problém. Např. jsem našel pěkné redukce z E27 na GU10, ale 24V LED žárovku s GU10 už ne.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od jose »

drama píše:Časem bych chtěl odpor nahradit něčím jiným, máte někdo nějaký tip?
Už asi rok pracuji na spínaném (ne lineárním) proudovém zdroji pro LED s obvodem MC34063, který by byl řízený mikrokontrolérem. Má dobrou účinnost a pracuje až do 40V, takže by šel použít na 12 V i 24 V systémy. Vycházím ze zapojení, na které odkazuje Tomas: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=31&t=119#p1749 Až to budu mít, hodil bych to tady do Wiki.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

To mi přijde trochu jako kanón na vrabce. Mít několik švábů v každém svítidle nechci. Mě by se líbil jednoduchý LED zdroj se třemi nožičkami a žádný balast kolem.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od vata »

Do kuchyně LED pásek plánuji. Jen najít toho správného prodejce. Zatím narážím na zlatokopy s mizerným poměrem lm/W. Jak je napájíte? Stabilizátorem?
Napájím je přímo z baterie, jejichž napětí ani v zimě nejde přes 14,8V. V době absorpce či floatu svítím jen občasně v několika místnostech bez okna, takže není problém, pásky tohle v pohodě zvládají.
Nakupovala jsem u http://www.ledsvet.cz/, myslím, že ceny má srovnatelné i když nepochybuju o tom, že na ledkách je dnes dost velká marže. Po pravdě, eshop jsem vybírala podle údajů o svítivosti, s tím má většina shopů potíže.
Zapojit dva pásky do série je podle toho co jsem kdesi četla problém, kvůli tomu, že ledky se velmi snadno "rozbalancují" a modul odejde. V 12V pásku jsou za sebou 3 ledky. Neštudovala jsem, jak to řeší u 24 pásků. 24V verze jsem mimochodem viděla zde http://shop.fkt.cz/led-pasek-36led09m-5 ... +dp115568/, kde jsem s ledkama i začinala.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od jose »

drama píše:To mi přijde trochu jako kanón na vrabce. Mít několik švábů v každém svítidle nechci. Mě by se líbil jednoduchý LED zdroj se třemi nožičkami a žádný balast kolem.
To by se mi taky líbilo, jenže kde ho najít?
Do každého svítidla by stačil jeden osminožičkový šváb MC34063 jako regulátor proudu - do 200,- i s plošňákem a je "jistota", že LEDky budou mít při poklesu i vzestupu napětí optimální proud. :repair: Verze s přidaným osminožičkovým procesorem je něco extra, protože bude umět i stmívat. *cloud* Vejde se to do 300,- a rozhodně to ušetří na spotřebě! *batt*
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

vata píše: Nakupovala jsem u http://www.ledsvet.cz/, myslím, že ceny má srovnatelné i když nepochybuju o tom, že na ledkách je dnes dost velká marže. Po pravdě, eshop jsem vybírala podle údajů o svítivosti, s tím má většina shopů potíže.
Zapojit dva pásky do série je podle toho co jsem kdesi četla problém, kvůli tomu, že ledky se velmi snadno "rozbalancují" a modul odejde. V 12V pásku jsou za sebou 3 ledky. Neštudovala jsem, jak to řeší u 24 pásků. 24V verze jsem mimochodem viděla zde http://shop.fkt.cz/led-pasek-36led09m-5 ... +dp115568/, kde jsem s ledkama i začinala.
Ono je to myslím naopak. LEDky nejdou dobře spojovat paralelně, protože nejsou stejné a má-li jedna menší rezistanci, tak tou pak proteče velký proud. U seriového spojení tohle nastat nemůže, tam teče stejný proud všemi.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

vata píše: Napájím je přímo z baterie, jejichž napětí ani v zimě nejde přes 14,8V. V době absorpce či floatu svítím jen občasně v několika místnostech bez okna, takže není problém, pásky tohle v pohodě zvládají.
Tak to já mám opačnou zkušenost. Já takto skoro odpálil jeden 24V LED modul, nepřestal svítit, ale začal blikat. Na nižší napětí ale ještě stále funguje dobře.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od vata »

Ono je to myslím naopak. LEDky nejdou dobře spojovat paralelně, protože nejsou stejné a má-li jedna menší rezistanci, tak tou pak proteče velký proud. U seriového spojení tohle nastat nemůže, tam teče stejný proud všemi.
Aha, no já věděla, že tam nějaká taková zrada je :) Nevím kde jsem to četla.
Každopádně jak říkám, na 12V systému s běžným rozpětím napětí na baterii (včetně občasné ekvalizace) s tím problém nemám. Taky jsem se toho zprvu bála, ale jede to. Mimochodem nejen světla, ale i APčka, router a noťas s napájením 12V.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

jose píše:
drama píše:To mi přijde trochu jako kanón na vrabce. Mít několik švábů v každém svítidle nechci. Mě by se líbil jednoduchý LED zdroj se třemi nožičkami a žádný balast kolem.
To by se mi taky líbilo, jenže kde ho najít?
Máte někdo zkušenosti s CLD (current limiting diode) a LED? Přijde mi, že by to mohlo být to co hledám. Viz např. http://www.soselectronic.cz/?str=940
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od jhladik »

drama píše:
jose píše:
drama píše:To mi přijde trochu jako kanón na vrabce. Mít několik švábů v každém svítidle nechci. Mě by se líbil jednoduchý LED zdroj se třemi nožičkami a žádný balast kolem.
To by se mi taky líbilo, jenže kde ho najít?
Máte někdo zkušenosti s CLD (current limiting diode) a LED? Přijde mi, že by to mohlo být to co hledám. Viz např. http://www.soselectronic.cz/?str=940
Zkušenosti s tím nemám, ale dle datasheetu to vypadá do dost použitelně. Napájení z DC/AC široký rozsah vstupního napětí, možnost řadit sériově pro vyšší vstupní napětí, nízká cena. Pokud LEDkám stačí proud 20mA, tak proč ne. Pro mé diody je to však trošku málo. Nominální proud 700mA.....
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od mypower.cz »

Se chci zeptat. Vcera, to jest 21.8.2012 jsem si vsiml ze mate k veceru asi 25.7 na baterkach. Ja jsem mel trvalou spotrebu asi 85W v tu chvili, a mel jsem cca 24.3. Vy jste na dovolene a tak jste nemeli zadny odber z baterek, nebo jedete ze site, nebo ja mam zase v haji baterky? Pravda vcera az tak moc nesvitilo i kdyz spatne to nebylo, ale jestli jste mel odber alespon tech 80W a 25.7 na baterkach tak to se mam zase na co tesit asi :(
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

mypower.cz píše:Se chci zeptat. Vcera, to jest 21.8.2012 jsem si vsiml ze mate k veceru asi 25.7 na baterkach. Ja jsem mel trvalou spotrebu asi 85W v tu chvili, a mel jsem cca 24.3. Vy jste na dovolene a tak jste nemeli zadny odber z baterek, nebo jedete ze site, nebo ja mam zase v haji baterky? Pravda vcera az tak moc nesvitilo i kdyz spatne to nebylo, ale jestli jste mel odber alespon tech 80W a 25.7 na baterkach tak to se mam zase na co tesit asi :(
Takže malé pojednání o spotřebě a napětí na mé FVE. Předně se budu odkazovat na graf http://postolka.klikva.net/baterie-napeti-kapacita.png který je vpravo procentuelně okótován, procenta odpovídají tabulce uvedené na fóru. Výrobce mi tabulku neposkytl a já nehodlám dělat kapacitní zkoušku, protože se tím snižuje životnost ;).
Od dubna jede celá naše domácnost výhradně z FV, k přepnutí na DS došlo pouze v jednotkách případů a to spíše ze šetrnosti k bateriím než ze skutečného nedostatku energie. Celková spotřeba z DS od začátku dubna do dnes činí 11kWh. Na začátku května došlo k rozšíření počtu osob v domácnosti na šest. Tzn. že každý druhý den se pere pračka plen na 60 stupňů plus se dva měsíce žehlilo. Každý třetí den se pere na 40 stupňů (6kg). Všechny osoby jsou přítomny celý den tzn. že nejsou v tomto směru žádné externality. Dále 24h denně běží lednice s mrazákem (A++), wifi klient (mikrotik), router s wifi AP (routerstation pro) a VoIP telefon (linksys spa941). Většina spotřeby vody (záchod, pračka, umývání rukou atd.) je kryta z rozvodu dešťové vody poháněného vodárnou 650W (gardena). Nově je osvětlení zajištěno stejnosměrnými úsporkami (15W) a LED (1,2-2,4W). Dále se na elekřinu z FVE řeže dřevo (zatím jen 8 kubíků), seká zahrada (pouze dočištění po kose) a napájí notebooky. Přebytky jdou do bojleru, který předehřívá vodu pro pračku. Občasně se používá elektrický mixér, mikrovlnná trouba :| , páječka...
Vždy dbám na to, aby se kapacita baterií nedostala níže než na 80% a to jen krátkodobě (nahřívání pračky), jen výjimečně se dostanu pod 100% a to je tedy i odpověď na Vaši otázku. Napětí pod 25V je u mě naprosto výjimečné a v této oblasti se pohybuji pouze při odběrech kolem 2000W. Mám ovšem jiné baterie než Vy (mám gelové).
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od SJM »

Nemohl by být citelný i rozdíl v účinnosti Vašich regulátorů? Tedy mimo těch akumulátorů.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od jose »

drama píše:
jose píše:
drama píše:To mi přijde trochu jako kanón na vrabce. Mít několik švábů v každém svítidle nechci. Mě by se líbil jednoduchý LED zdroj se třemi nožičkami a žádný balast kolem.
To by se mi taky líbilo, jenže kde ho najít?
Máte někdo zkušenosti s CLD (current limiting diode) a LED? Přijde mi, že by to mohlo být to co hledám. Viz např. http://www.soselectronic.cz/?str=940
Dle popisu je to lineární stabilizátor proudu 20 mA. Dobré na podsvětlení vypínače 230 V či jiné signalizační aplikace, ale pro domácí osvětlení je 20 mA málo.
Z toho, že je lineární, vyplývá nízká účinnost obvodu, pokud bude napájecí napětí výrazně vyšší než pracovní napětí (třebas několika sériově zapojených) LED.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Inu já mám 24V moduly 1,2W 96lm. Tam se mi zdá, že je zrovna 20mA akurátní ;). Ale to pouzdro... http://www.ges.cz/cz/cl20m45-GES04913508.html
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od vata »

Vždy dbám na to, aby se kapacita baterií nedostala níže než na 80% a to jen krátkodobě (nahřívání pračky), jen výjimečně se dostanu pod 100% a to je tedy i odpověď na Vaši otázku. Napětí pod 25V je u mě naprosto výjimečné a v této oblasti se pohybuji pouze při odběrech kolem 2000W. Mám ovšem jiné baterie než Vy (mám gelové).
Zdravím, chtěla jsem se zeptat, podle čeho poznáte soc baterií? Pokud se orientujete podle napětí, jak to měříte, že nejdete pod 25V? - já se totiž taky snažím baterie šetřit, nicméně v praxi nejsem schopná měřit napětí baterie bez zátěže, takže se zátěží cca 100W jdu s napětím baterie okolo 12,3V (kolem půlnoci) a při záběrech ledničky měřím k ránu poklesy napětí kolem 11,9V. Napětí pod 12V netrvá déle než 10 sec, protože po 10 vteřinách pod 12V mi zabere odpojovač.
Mám 400Ah rounové baterie, mají za sebou asi 150 cyklů, v rámci jednoho cyklu odeberu max 1kWh. Baterie s napětím 12,2V s menší zátěží než 50W považuju za vybité a odpojuju je ručně.
Takže jak to prosím měříte? Díky :)

Edit: doplňuju, že tyhle napěťové průběhy vidím v logu od doby, kdy jsem připojila ledničku k silnějšímu měniči, a to byly ty baterie prakticky nové.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Ano, orientuji se podle napětí a samozřejmě to neměřím bez zátěže, takže ve skutečnosti jsem na tom mnohem lépe :) než se v grafu ukazuje. Otázkou je, zda jsou ta procenta opravdu zvolena správně. Mám dosti tvrdý zdroj 8x200A@12V, takže mi to tak nelítá, jako Vám... Důležité je kolik máte ráno když vůbec nic neodebíráte, pouze tomu bych přikládal váhu.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od vata »

Ano, téměř 20 kW zdroj to vysvětluje, díky.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz