Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od volente »

Já se pokusím ještě jednou vysvětlit co chrání ten drátek na +pólu. Je určen k tomu aby odpojil vadný článek v případě jeho vnitřního zkratu, to znamená že je třeba aby se přepálil zkratovým proudem zbývajících článků. Což třeba v mém případě, budu-li počítat zkratový proud jedné 18650 10A, činí 950A. Ten jednotlivý článek jistit pojistkou 2A by bylo nutné snad jen u zapojení 2p. U vyššího počtu článků by podle mně mohly tyto slabé pojistky vyvolat řetězovou reakci při proudovém nárazu.
Článek s lepší kondicí dá v tom případě vyšší proud a odpálí si drátek, na dalších tím pádem vzroste proud a postupně se budou odpalovat. To vše může proběhnout ve velmi krátkém časovém úseku, a určitě dříve než se přepálí hlavní pojistka, protože proud bude menší a menší, ale taky z méně a méně článků. Jaké bude překvapení že pojistka 50A je v pořádku a baterie nemá napětí.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od josse »

Jak probíhá vybíjení a nabíjení paralelně zapojených life a liion? Mě to nějak nevychází, všechno odedřou life a liion se budou účastnit až přebíjení nebo podbíjení life. Nebo mi něco na chemii life uniká?
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od vla »

Mám zapojeno 8 x LIFE + 7 x LION paralelně a nevidím kde by měl být problém. Vybíjecí i nabíjecí křivky jsou velmi ploché, takže v docela velkém rozsahu kapacity jsou oba typy v tomto zapojení napěťově shodné a pokud už začne jedna z nich klesat je třeba vybíjení ukončit, stejně už v jedněch, ani druhých moc energie nezbývá. Samozřejmě pokud chceš nějaké články ždímat od povoleného min. do povoleného max. nemůžeš je kombinovat.
Nemám rád tenhle stát.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od kodl69 »

mě se na tomhle nelíbí to, že se li-ion vlastně vůbec nevyužije. LIfepo4 má pořád 3.3V, ať se nabíjí nebo vybíjí, pořád je to od 20% po 80% SOC po ukončení odběru 3.3V. tj 8s má 26,4V a nikdo neví, kolik je v tom elektriky. Li-ion má nabitej na plno4.2V, vybitej 3.3V na prázdno. A jak tohle jde dohromady? když budu nabíjet, a podaří se mi dosáhnout 3.4V na lifepo4, 27,2V celkem, nějakou dobu to udržím, tím se mi nabije li-ion na 3.9V na článek, a co přijde při ukončení nabíjení? li-ion se začne vybíjet do lifepo4, až dosáhne jejich 100%SOC, nebo taky ne, podle poměru kapacit.
skončí to tím, že sestava bude mít 26,4V v klidu, li-ion budou na 50%SOC a lifepo4 na 100%. A pak to začneme vybíjet.

Baterky se nějak podělí o proud, podle vnitřního odporu, a pokud budeme brát hodně, dostaneme se na 3.1V u lifepo4, tj 24.8V, což je 3.54V pro li-ion. po ukončení odběru se zase to nabětí vrátí na 26,4V. (+- nějaká desetina podle SOC a teploty) Výsledek je, že lifepo4 udělá třeba celý cyklus, a li-ion bude chodit od 3.9V po 3.5V, což je třeba pro LGhe2 a odběru 0.2C cca 60%SOC.
Nepatrně horší situace je při spojení 16s lifepo4s 13s li-ion, potom bude napětí na li-ion chodit od 4.18V po 3.8V - vysoké SOC dlouhodobě baterkám nesvědčí. 17s lifepo4 oproti 14s li-ion je zase 4.12V po 3.89V, to je cca 40% soc oproti 100% SOC...
A to je to, co mi vadí na přímým spojení dvou různejch technologií akumulátorů. Když se spojí olovo a lifepo4, je to úplně špatně, všechno odnese lifepo4, když se spojí olovo a li-ion, tak li-ion bude tahat většinu zátěže a potečou ním větší proudy při nabíjení i při menší kapacitě než má paralelní olovo.
Správný řešení je jeden akumulátor mít připojenej, a pokud potřebuju spojit baterku jiné technologie, tak pře oobousměrnej DC-DC konvertor, něco jako je tohle: http://www.ti.com/tool/TIDA-01168
a najednou je vyřešený připojení elektrokola s 36V li-ion baterkou do 24V systému na chatě, nabíjení i vybíjení, stejně jako připojení 20s elektromotorky do 48V systému s lifepo4.
Prostě ne vždy je vidlácký řešení optimální, tohle bych klasifikoval na pomezí dostatečný- nedostatečný.
Za pár let provozu ty lifepo4 baterky odejdou a většina těch, co to mají takhle spojený, nebude vědět proč, protože nemají realtime měření proudů, potažmo SOC jednotlivejch paralelních akupacků. Další řešení je, lifepo4 v inzerci prodat a dokoupit li-ion, a nebo naopak. To už jsou systémově čistý řešení.
P.S. to jsem se zas rozepsal jak obrozenec...
Naposledy upravil(a) kodl69 dne pon bře 18, 2019 6:35 pm, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od josse »

kodl69 píše:mě se na tomhle nelíbí to, že se li-ion vlastně vůbec nevyužije. LIfepo4 má pořád 3.3V, ať se nabíjí nebo vybíjí, pořád je to od 20% po 80% SOC po ukončení odběru 3.3V. tj 8s má 26,4V a nikdo neví, kolik je v tom elektriky. Li-ion má nabitej na plno4.2V, vybitej 3.3V na prázdno. A jak tohle jde dohromady? když budu nabíjet, a podaří se mi dosáhnout 3.4V na lifepo4, 27,2V celkem, nějakou dobu to udržím, tím se mi nabije li-ion na 3.9V na článek, a co přijde při ukončení nabíjení? li-ion se začne vybíjet do lifepo4, až dosáhne jejich 100%SOC, nebo taky ne, podle poměru kapacit.
skončí to tím, že sestava bude mít 26,4V v klidu, li-ion budou na 50%SOC a lifepo4 na 100%. A pak to začneme vybíjet.
nepatrně horší situace je při spojení 16s lifepo4s 13s li-ion, potom bude napětí na li-ion chodit od 4.18V po 3.8V - vysoké SOC dlouhodobě baterkám nesvědčí. 17s lifepo4 oproti 14s li-ion je zase 4.12V po 3.89V, to je cca 40% soc oproti 100% SOC...
Baterky se nějak podělí o proud, podle vnitřního odporu, a pokud budeme brát hodně, dostaneme se na 3.1V u lifepo4, tj 24.8V, což je 3.54V pro li-ion. po ukončení odběru se zase to nabětí vrátí na 26,4V. (+- nějaká desetina podle SOC a teploty) Výsledek je, že lifepo4 udělá třeba celý cyklus, a li-ion bude chodit od 3.9V po 3.5V, což je třeba pro LGhe2 a odběru 0.2C cca 60%SOC. A to je to, co mi vadí na přímým spojení dvou různejch technologií akumulátorů. Když se spojí olovo a lifepo4, je to úplně špatně, všechno odnese lifepo4, když se spojí olovo a li-ion, tak li-ion bude tahat většinu zátěže a potečou ním větší proudy při nabíjení i při menší kapacitě než má paralelní olovo.
Nepatrně horší situace je při spojení 16s lifepo4s 13s li-ion, potom bude napětí na li-ion chodit od 4.18V po 3.8V - vysoké SOC dlouhodobě baterkám nesvědčí, využívání 40% SOC li-ion. 17s lifepo4 oproti 14s li-ion je zase 4.12V po 3.89V, to je cca 40% soc oproti 100% SOC...
Správný řešení je jeden akumulátor mít připojenej, a pokud potřebuju spojit baterku jiné technologie, tak pře oobousměrnej DC-DC konvertor, něco jako je tohle: http://www.ti.com/tool/TIDA-01168
a najednou je vyřešený připojení elektrokola s 36V li-ion baterkou do 24V systému na chatě, nabíjení i vybíjení, stejně jako připojení 20s elektromotorky do 48V systému s lifepo4.
Prostě ne vždy je vidlácký řešení optimální, tohle bych klasifikoval na pomezí dostatečný- nedostatečný.
Za pár let provozu ty lifepo4 baterky odejdou a většina těch, co to mají takhle spojený, nebude vědět proč, protože nemají realtime měření proudů, potažmo SOC jednotlivejch paralelních akupacků. Další řešení je, lifepo4 v inzerci prodat a dokoupit li-ion, a nebo naopak. To už jsou systémově čistý řešení.
P.S. to jsem se zas rozepsal jak obrozenec...
Tak tohle jsem si myslel a nechápu proč když je tu tolikrát a tolika vláknech rozebíraný, stále o tom někdo uvažuje aniž by si to spočítal... Tohle je super elaborát s příklady, snad to pomůže těm kteří si to nechtějí počítat... Díky!
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
jahodovák
Příspěvky: 1936
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od jahodovák »

kodl69 píše:mě se na tomhle nelíbí to, že se li-ion vlastně vůbec nevyužije. LIfepo4 má pořád 3.3V, ať se nabíjí nebo vybíjí, pořád je to od 20% po 80% SOC po ukončení odběru 3.3V. tj 8s má 26,4V a nikdo neví, kolik je v tom elektriky. Li-ion má nabitej na plno4.2V, vybitej 3.3V na prázdno. A jak tohle jde dohromady? když budu nabíjet, a podaří se mi dosáhnout 3.4V na lifepo4, 27,2V celkem, nějakou dobu to udržím, tím se mi nabije li-ion na 3.9V na článek, a co přijde při ukončení nabíjení? li-ion se začne vybíjet do lifepo4, až dosáhne jejich 100%SOC, nebo taky ne, podle poměru kapacit.
skončí to tím, že sestava bude mít 26,4V v klidu, li-ion budou na 50%SOC a lifepo4 na 100%. A pak to začneme vybíjet.

Baterky se nějak podělí o proud, podle vnitřního odporu, a pokud budeme brát hodně, dostaneme se na 3.1V u lifepo4, tj 24.8V, což je 3.54V pro li-ion. po ukončení odběru se zase to nabětí vrátí na 26,4V. (+- nějaká desetina podle SOC a teploty) Výsledek je, že lifepo4 udělá třeba celý cyklus, a li-ion bude chodit od 3.9V po 3.5V, což je třeba pro LGhe2 a odběru 0.2C cca 60%SOC.
Nepatrně horší situace je při spojení 16s lifepo4s 13s li-ion, potom bude napětí na li-ion chodit od 4.18V po 3.8V - vysoké SOC dlouhodobě baterkám nesvědčí. 17s lifepo4 oproti 14s li-ion je zase 4.12V po 3.89V, to je cca 40% soc oproti 100% SOC...
A to je to, co mi vadí na přímým spojení dvou různejch technologií akumulátorů. Když se spojí olovo a lifepo4, je to úplně špatně, všechno odnese lifepo4, když se spojí olovo a li-ion, tak li-ion bude tahat většinu zátěže a potečou ním větší proudy při nabíjení i při menší kapacitě než má paralelní olovo.
Správný řešení je jeden akumulátor mít připojenej, a pokud potřebuju spojit baterku jiné technologie, tak pře oobousměrnej DC-DC konvertor, něco jako je tohle: http://www.ti.com/tool/TIDA-01168
a najednou je vyřešený připojení elektrokola s 36V li-ion baterkou do 24V systému na chatě, nabíjení i vybíjení, stejně jako připojení 20s elektromotorky do 48V systému s lifepo4.
Prostě ne vždy je vidlácký řešení optimální, tohle bych klasifikoval na pomezí dostatečný- nedostatečný.
Za pár let provozu ty lifepo4 baterky odejdou a většina těch, co to mají takhle spojený, nebude vědět proč, protože nemají realtime měření proudů, potažmo SOC jednotlivejch paralelních akupacků. Další řešení je, lifepo4 v inzerci prodat a dokoupit li-ion, a nebo naopak. To už jsou systémově čistý řešení.
P.S. to jsem se zas rozepsal jak obrozenec...
Možná je to i pravda ale já jedu 16 lifepo4 a 14 lion a jelikož mám dostatečnou kapacitu lifepo4 tak ty lion mám jen na doplnění,jelikož mají kratší dobu života vůbec nevadí že jsou méně namáhány samotné lifepo4 jsou zatíženy maximálně 0,2c což by měly snášet bez problémů.Je to jednoduché a zdarma a nevnáší to do systému další potenciální možnost poruchy.Samozřejmě pokud je baterek málo a jsou na hraně výkonu je to o něčem jiném...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja mám takéto počty:
8 x 3.5 V = 28 V.
Regle napojím tak, že k LiFE povedie tenší kábel, takže na LiFE bude28 V,
na regloch 28.2 a na LiIon bude 28.16 V.
28.16 / 7 = 4.023.
Ďalej na 7 ks prepojok LiFe bude vačší odpor, ako na 6 prepojok LiIon,
tým LiFE článok dostane cca. 3.46 V a LiIon 3.998 V.

DOle sa LiFE dostane na 2.98 V na článok a LiIon na 3.314, tým sa využije pri vybíjacej
krivke, ktorá je vyššie 81 % s nominálnej kapacity LiIon
a baterky nepojdu nad 4 V per cell, takže by im to malo predĺžiť životnosť
plus ešte chladenie, aby mali pri záťaži a nabíjaní max. 23 *C.

Bude treba poistkami, drotmi a počtom LiIOn sekcií prisposobiť odpor baterky vzhľadom na odpor LiFE.

Ešte mám otázku.
Ak z baterky odoberám prúd 1 A a má Voc = 4.070 V
a Vload = 3.987 V, tak má odpor 83 miliohmov,
ergo 4.070 - 3.987 ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od volente »

Tak to už moc, regulace napětí průřezem kabelů. A proud budeme regulovat kohoutkem jak na vovovodu? :wall:
Kdysi jsem měl spojené NiCd s Li Ion a po pár dnech jsem pochopil že je třeba se rozhodnout pro jedno či druhé.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od kodl69 »

To Jahodovák - tahle nějak to samozřejmě funguje, ale já bych byl nesvůj z toho, že mám 16kWh v baterkách, ale prakticky využiju stěží 8kWh. Ale to je dnes móda, každej se chlubí, že má auto s výkonem 120kW a nikdy v životě nepoužil ani polovinu toho stáda, naopak kdyby se mu to nějak omylem podařilo, tak by ho to strašně vyděsilo. Já naopak rád techniku využívám tak, jak byla vymyšlená...
Vnitřní odpor se měří při kmitočtu 1kHz, to je je něco jinýho než pokles napětí při zatížení oproti napětí naprázdno, to je o chemii článků, tam moje znalosti moc nesahají. Spíš bys potom měl měřit pokles napětí při odběru 1A a potom 2A, to už by se mohlo blížit i té hodnotě vnitřního odporu. 3.5V "trvale", tj několik hodin denně na lifepo4 je likvidační.Vybíjení na méně než 3V obden je pro lifepo4 likvidační. Lifepo4 prostě trží 3.3V a všechno nad i pod je způsobeno buď vnitním odporem a nebo SOC mimo rozumné meze. Někteří mě tady vyplísnili za to, že balancuju na 3.45V 1h za týden, že si tím ničím baterky...
Tu rozdílnou chemii můžeš přizpůsobit buď úplným oddělením systémů, a nebo spojením přes obousměrnej DC-DC. A nebo se smířit s tím, že pokud nechceš lifepo předčasně zničit, tak li-ion bude jenom taková kosmetická záležitost.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od vla »

Kolega kodl nám to spočítal pro ideální 24 V systém, což já právě mám. Má pravdu, že jeden z typů baterek pojede v lehčím provozu, ale taky víc vydrží, takže výhodou může být, že při konci životnosti se rozdělí náklady na obnovu aku na dvě období. Druhý důvod je, že mám nějaký systém a chci rozšiřovat a získal jsem levný zdroj aku právě opačného typu, než s kterým jsem začal. Pak je podle mě lepší doplňovat takové články jaké mám a staré aku si nechat, než je se ztrátou prodat, či jinak vyřadit z provozu. U mě vznikl dvojitý systém aku tím, že jsem začal s li-on, jenže jsem rychle potřeboval zvýšit kapacitu s tím, že li-on mám sice trvale dostupné, ale v omezeném množství. Tak jsem rychle dokoupil starší LI-Fe tusím asi 150 Ah, tím mi systém umožňuje odebírat velké proudy pro pračku, varnou konvici, mikrovlnku atd. ihned a pomalu doplňuji lionky. Tímto způsobem jsem dosáhl využití kapacity výroby panelů cca o dva roky dříve, než postupným střádáním li-onek. Podle mě se to vyplatí. To samé může nastat při kombinaci Li a Pb, s tím, že PB většina z nás používá starší záložní a budou i v takovémto režimu fungovat, stále pojedou Li aku a v nouzi se přidají Pb, které v tomto provozu budou málo cyklovány a tedy při dodržení dalších pravidel mohou vydržet dost dlouho. Taky jsem takový systém měl a pomocí oddělovacích diod to bylo bez zásahové automatické a nedocházelo k zpětnému přetoku z Li do Pb třeba v noci, či za špatného počasí. Až budu finančně dostatečně saturován, rozhodně takovéto kočkopsy produkovat nebudu, ale jakocesta postupné levné výstavby mi to špatné nepřijde.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od rottenkiwi »

Objednal som podĺa rád tu vo vlákne pájkovačku aj cín, tak až to dostanem, napájakujem
všetky baterky, zapojím paralelne s LiFE a budem merať, odkiaĺ ide aký prúd.

Áno, kto má 150 € x 30 kWh, aby si postavil LiIon pack, alebo 13000 € na LiFE pack,
tak si može vybrať jedno alebo druhé pri 48 V systéme.

Kto sem tak v bazáre chytí LiFE alebo lacné LiIon, tak ich musí používať spolu pri 24 V,
a musí vymyslieť, ako ich zapojiť, aby sa používali rovnomerne.

A ako spomína vla, dajú sa k tomu pripojiť aj stare Pb flooded, ktorá začínajú
zaberať tam, kde LiIOn aj LiFE končí, cca. 24.8 V až 25.2 V.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
jahodovák
Příspěvky: 1936
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od jahodovák »

kodl69 píše:To Jahodovák - tahle nějak to samozřejmě funguje, ale já bych byl nesvůj z toho, že mám 16kWh v baterkách, ale prakticky využiju stěží 8kWh. Ale to je dnes móda, každej se chlubí, že má auto s výkonem 120kW a nikdy v životě nepoužil ani polovinu toho stáda, naopak kdyby se mu to nějak omylem podařilo, tak by ho to strašně vyděsilo. Já naopak rád techniku využívám tak, jak byla vymyšlená...
Vnitřní odpor se měří při kmitočtu 1kHz, to je je něco jinýho než pokles napětí při zatížení oproti napětí naprázdno, to je o chemii článků, tam moje znalosti moc nesahají. Spíš bys potom měl měřit pokles napětí při odběru 1A a potom 2A, to už by se mohlo blížit i té hodnotě vnitřního odporu. 3.5V "trvale", tj několik hodin denně na lifepo4 je likvidační.Vybíjení na méně než 3V obden je pro lifepo4 likvidační. Lifepo4 prostě trží 3.3V a všechno nad i pod je způsobeno buď vnitním odporem a nebo SOC mimo rozumné meze. Někteří mě tady vyplísnili za to, že balancuju na 3.45V 1h za týden, že si tím ničím baterky...
Tu rozdílnou chemii můžeš přizpůsobit buď úplným oddělením systémů, a nebo spojením přes obousměrnej DC-DC. A nebo se smířit s tím, že pokud nechceš lifepo předčasně zničit, tak li-ion bude jenom taková kosmetická záležitost.
Po doporučení zde na webu jedu někde mezi 3,1 a jen vyjímečně 3,4v,je tam mírné kolísání podle toho za jak dlouho to dokáží pumpy srovnat.Kapacitu jsem navýšil hodně nad potřebnou úrověn a tím snad šetřím baterie,mezi zde udávaným rozpětí ukázal viktron něco nad 600ah.Běžně vyčerpám něco kolem 100ah,zbytek je pro případ nouze,skutečnou kapacitu neznám a ani mě to nějak nevadí.Pokud chybí víc jak 300ah,prostě zapnu nabíjení v levném pásmu a dál to neřeším.Jsem zvědav jak dopadne letošní sezona,ta loni dopadla dobře z DS 1,5 megawat a z UPS 4,9.Letos by to mělo být lepší,neb jsem dokončil úpravy někdy v létě.Mám to spíš jako koníček a nejedu na maximální využití ale prostě jen aby to zas moc nezahálelo a sloužilo pokud možno bez dalších zásahů...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od vlkazajac »

30 kWh v lítiu ? A šnúrky k DS k tomu ? To už postráda rácio.

Podľa mňa, pri paralelnom pripojení dvoch rozdielnych batérií ( LiFe - LiIon alebo Pb - LiIon ) pri striedaní nabíjania a vybíjania, ale aj pri premenlivej záťaži či nabíjaní dochádza k striedavému prelievaniu energie, to sa musí nejako prejaviť. Riešenie by som videl skôr v definovanom nabíjaní a vybíjaní obidvoch druhov batérií samostatne. Potom je lepšie riešenie racionálne použitie stratového dc/dc meniča. To dáva možnosť použiť aj dve optimalizované systémové napätia, v škále konvenčných 12 / 24 /48 V aj nekonvenčných napätí. Dá sa s výhodou použiť potrebný časový odstup, odporúčaný medzi nabitím / vybitím. Z nevýhody treba spraviť výhodu.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od KubisKV »

rottenkiwi píše:Mám záujem, len či sa bude mobilikovi chcieť to posielať.
Mam to pro vas pripravene, jen cinu mam uz jen 0.5kg pro vas.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od rottenkiwi »

Teraz som meral par. zapojenie LiFE a Trojanov Pb. Neviem prečo by tam malo dochádzať
k nejakému prelievaniu, keď sú všetky baterky na rovnakom napatí, ktoré ide buď z reglov
alebo sa znižuje odberom z meničov. Ono ten odpor bateriek sa s úrovňou napatia
mení, takže k žiadnemu prelievaniu nedochádza ani pri kombinácii LiFE + LiLion + Pb flooded.

Každá z tých technológií má min. odpor v istom rozsahu napatí a tam dodáva resp. absorbuje
najviac výkonu, ale žeby si baterka LiFE povedala, tak ja si teraz počkám, dokedy sa LiLion
aj Pb vybije o 1 V a potom do nich budem prelievať, toto som u svojich bateriek nenameral.

Ok, vďaka za cín.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1231
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od Lui »

no vidím,že máš sa ešte čo učiť ::facepalm::

...k prelievaniu bude dochádzať pri zmene napeťového stavu....
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od rottenkiwi »

Ak majú baterky rozny potenciál na svorkách a dáme ich paralelne k sebe, vyrovnajú sa potenciály
a potom záleží na teplote v akej sú, podľa toho sa bude meniť samovybíjanie a bude tiecť prúd
z tej, ktorá ma menšie samovybíjanie do druhej.

My však nemáme baterky na roznych potenciáloch, ale na rovnakom napatí, preto keď
má LiFE 13 V aj LiIon 13 V aj Pb 13 V, tak musela by nejaká zázračná sila tlačiť elektróny
z potenciálu 13.00000 V do potenciálu 13.00000 V, no tak aká to je sila ?
Elektromagnetická, silna, slabá či gravitačná ?

Mám teraz na baterkách 12.74 V LiFE paralelne s Pb a mám odber 12.78 A.
Tak ak funguje prelievanie, dajte mi odpoveď koľko sa prelieva z ktorej do ktorej
a ja to pojdem pomerať.
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne pon bře 18, 2019 10:28 pm, celkem upraveno 1 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1231
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od Lui »

rottenkiwiacká ::facepalm::
vzdávam to :wall:
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od volente »

Vanitas vanitatum.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2561
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od NOPARasito »

rottenkiwi píše:Teraz som meral par. zapojenie LiFE a Trojanov Pb. Neviem prečo by tam malo dochádzať
k nejakému prelievaniu, keď sú všetky baterky na rovnakom napatí, ktoré ide buď z reglov
alebo sa znižuje odberom z meničov. Ono ten odpor bateriek sa s úrovňou napatia
mení, takže k žiadnemu prelievaniu nedochádza ani pri kombinácii LiFE + LiLion + Pb flooded.

Každá z tých technológií má min. odpor v istom rozsahu napatí a tam dodáva resp. absorbuje
najviac výkonu, ale žeby si baterka LiFE povedala, tak ja si teraz počkám, dokedy sa LiLion
aj Pb vybije o 1 V a potom do nich budem prelievať, toto som u svojich bateriek nenameral.

Ok, vďaka za cín.
Zkus dat dva ampermetry. Jeden na vetev Pb a druhej na vetev Lifepo, pokud jsou paralelne a budes mit odber, at se to dobre pocita 20A, jestli se ti dle tve teorie potvrdí, ze z obou druhu baterii to pujde 10+10A.
Pak dej info jak jsi dopadl ;-).
Ps.: Tvoji kolegové se ti snazi vysvetlit, ze to bude dosti o tvrdosti zdroje. Proste ten tvrdsi bude sponzorovat jak spotrebic, tak i ten mekkci zdroj.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek