840Wp Kokonín

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od PavelR »

rimi píše:
PavelR píše:kurna chlapi jak to delate. ja az budu velkej tak chcu taky takovy veci umet .... :-(
Neni to tezke. Je pribalena spousta prikladu, takze staci byt dobry lepic.
A to je presne to co me vadi. ctrl+c, ctrl+v a ted zkusime co to udela. ee . me jde o to spis tomu porozumet a vedet co vlastne delam.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od rimi »

PavelR píše: A to je presne to co me vadi. ctrl+c, ctrl+v a ted zkusime co to udela. ee . me jde o to spis tomu porozumet a vedet co vlastne delam.
Je to samovysvetlujici, tim se to nejlip naucis. Nikdy to neni 1:1, ale pomuze to moc, protoze ze zacatku clovek nezna syntaxi a hleda nejakou chybu v kodu, casem se to nauci videt.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od PavelR »

rimi píše:
PavelR píše: A to je presne to co me vadi. ctrl+c, ctrl+v a ted zkusime co to udela. ee . me jde o to spis tomu porozumet a vedet co vlastne delam.
Je to samovysvetlujici, tim se to nejlip naucis. Nikdy to neni 1:1, ale pomuze to moc, protoze ze zacatku clovek nezna syntaxi a hleda nejakou chybu v kodu, casem se to nauci videt.
Neni uz jsem zkousel mnoho knizek a pokazdy jsem se zasekl hned u zacatku. neznam nikoho kdo to umi aby me pomohl kdyz se seknu na nejake veci co nepochopim.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

PavelR píše:
rimi píše:
PavelR píše: A to je presne to co me vadi. ctrl+c, ctrl+v a ted zkusime co to udela. ee . me jde o to spis tomu porozumet a vedet co vlastne delam.
Je to samovysvetlujici, tim se to nejlip naucis. Nikdy to neni 1:1, ale pomuze to moc, protoze ze zacatku clovek nezna syntaxi a hleda nejakou chybu v kodu, casem se to nauci videt.
Neni uz jsem zkousel mnoho knizek a pokazdy jsem se zasekl hned u zacatku. neznam nikoho kdo to umi aby me pomohl kdyz se seknu na nejake veci co nepochopim.
Tak to chce zkusit jeste jednou a tady se zeptat...
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od PavelR »

takhle to fakt nejde. ja mel podobny problemy s matikou na stredni. dokud jsem to zkousel sam tak vzdy cista 5 jak me to zacal vysvetlovat kamos kterej tomu rozumnel ejhle 4 a ja prolezl :-)

jen kdyz si na to spomenu chce se mi blejt. vetsi snuzku nesmyslu jsem v zivote nevidel.

edit: vcera jsem na netu nasel i kurz pro takovy kdo s tim neprisly do styku coz je pro me. to by mohlo pomoct
luge
Příspěvky: 754
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od luge »

rimi píše:
drama píše:Tak jsem konečně zbastlil ohřev vody v bojleru řízený pomocí Arduina a SSR relé. Kupodivu to funguje dobře :). Umožňuje mi to tak neproflákat ani jedinný W. Není to ještě 100% dokonalé, ale pokud by to někoho zajímalo, zde je kód:
Hlasim prvni den, kdy jsem pouzival tento regulator, skoda, ze u nas nesvitilo moc. Napeti ctu delicem s predrazenou zenerkou, 0 je 18,5 a 5 je 32, chyba je pul procenta. Menici (carspa 3000/24)se to libilo, nerikal nic (snad na rozdil od sinusu nema ss presycene jadro pri nesymetrii?).
Dik za kod!
Zmeny:
Pridal jsem tam mereni teploty, abych zaplnil display a zjistil, ze pri vycitani cidel se smycka zastavi, tak jsem pridal do pwm smycky pokud je 100(optimismus), nechat nahozeny vystup (ted to konci offem) a vycitam co desatou smycku.
Cilove napeti nastaveno natvrdo a pridam tlacitka + - pro stourani
Ahoj.
Ako to beží? :?: Som na tom asi tak ako PalelR.Uvítal by som možnosť hotového arduina,že to len zapojím na vstupy a výstupy a nech to fachčí.Vedel by to poslať niekto už naprogramované?Čoskoro pripojím ďalšie panely a prebytky chcem do bojlera.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Nahrat neco do Arduina dokaze opravdu kazdy. Ja osobne opoustim variantu s merenim napeti a vyvijim verzi, ktera bude komunikovat pouze s Morningstar Tristar MPPT pres seriovy port protokolem modbus. Ale jeste to chvilicku potrva. Casu mi na to mnoho bohuzel nezbyva...
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od rimi »

drama píše:Nahrat neco do Arduina dokaze opravdu kazdy. Ja osobne opoustim variantu s merenim napeti a vyvijim verzi, ktera bude komunikovat pouze s Morningstar Tristar MPPT pres seriovy port protokolem modbus. Ale jeste to chvilicku potrva. Casu mi na to mnoho bohuzel nezbyva...
Da se nejak osidit pripojeni USB (neco jako 20m prodluzka), aby tam clovek nemusel behat? Stridave ho mam na stole a napojeny a to neni uplne ono.
mopadzi
Příspěvky: 992
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od mopadzi »

max 5m...ale na tom beha USB 1.1...Pak jen převodníky...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

rimi píše:
drama píše:Nahrat neco do Arduina dokaze opravdu kazdy. Ja osobne opoustim variantu s merenim napeti a vyvijim verzi, ktera bude komunikovat pouze s Morningstar Tristar MPPT pres seriovy port protokolem modbus. Ale jeste to chvilicku potrva. Casu mi na to mnoho bohuzel nezbyva...
Da se nejak osidit pripojeni USB (neco jako 20m prodluzka), aby tam clovek nemusel behat? Stridave ho mam na stole a napojeny a to neni uplne ono.
A co to udelat opacne, natahnout draty s DC napetim a k SSR rele k pocitaci.

Pasivne USB na 20m nepujde, ale aktivne ano, viz treba http://www.fortunes.cz/o/usb-aktivni-prodlouzeni-612
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od rimi »

Dik, to vypada dobre:
http://www.fortunes.cz/p/equip-usb-exte ... 45m-312325

Tak nejak v puli cesty to mam ted, no do budoucna (232 k MSTS, mereni proudu) mi vychazi spis aby bylo u baterek
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Nocni bourka zachycena i jednominutovym vzorkovanim...
Přílohy
fv-napeti-proud.png
fv-napeti-proud.png (6.03 KiB) Zobrazeno 1706 x
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od vata »

Zdravím, já něco podobného zaregistrovala v datech ze včerejší noci taky. Nikoliv graficky, protože prozatím neloguji, nicméně regulátor (TS MPPT) zcela mimořádně vyrobil jeden prázdný cyklus s napětím panelů přes 14V (běžné voc 45V). Takže naštěstí žádné přepětí, prostě asi jen světlo z blesků na panelech. No, už jen pro ten dobrý pocit před regulátor nějaké ty svodiče časem dám...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od tomas »

Vědci si lámou hlavy tím, jak využít energii blesků a přitom je to přes FV panely tak jednoduché :yes:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Antonio
Příspěvky: 48
Registrován: stř srp 24, 2011 8:58 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od Antonio »

Môj TS MPPT 60A loguje od rána do večera Ub,Ib.....Ub sa pohybuje od 24-29V. Pred troma dňami ráno hodnota Ubmin=16V. Po prezretí záznamu cez deň takúto hodnotu nemám. Takže možné vysvetlenie je tá búrka v noci . Budem sledovať....
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Dnes jsem dokončil přechod na 24V DC osvětlení. Hlavní motivací bylo ušetřit režii střídače, která je při malých výkonech značná a současně nutnost zvednout práh střídače pro stand-by režim, který byl dosti nízko kvůli 1,5W LED žárovkám. Použil jsem stávající, značně nehomogenní rozvody, přesto myslím, že ztráty ve vodičích budou řádově menší než ve střídači.
Ve 24V není výběr svítidel zdaleka tak velký jako ve 12V, ale DC/DC konverzi jsem zavrhl z důvodu ztrát. Do velkých místností jsem použil 15W teple bílé úsporky http://www.energyforever.cz/cz/eshop/dc ... v-769.html - 65 lm/W. Do menších místností jsem použil jeden až dva 1.2W teple bílé LED moduly http://i4wifi.cz/vykonny-led-panel-8x-2 ... d2139.html - 80 lm/W s předřazeným odporem. Časem bych chtěl odpor nahradit něčím jiným, máte někdo nějaký tip?
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od vata »

Zdravím,

přemýšlel jste o 24V LED páscích? LED pásky si nemůžu vynachválit, už druhý rok mi svítí v celém domě výhradně pásky (12V), celkově asi 100W. Jediná páska má problém s jedním modulem, který mírně problikává, v zimě se možná dostanu k tomu, že to propájím nebo ten vadný modul nahradím.

K režii střídače: napadlo mě, že sítě by se daly přepínat i třístupňově - malý střídač / velký / DS. Ve stykačovém přepínači by to spotřebovalo o jeden stykač a jedno proudové relé navíc.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od SJM »

vata píše:K režii střídače: napadlo mě, že sítě by se daly přepínat i třístupňově - malý střídač / velký / DS.
Dobré řešení.
V případě dramy toto řešení asi nebude moc přínosné, protože používá měnič Studer s nízkou režií, pokus si vzpomínám.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od SJM »

drama píše:Do menších místností jsem použil jeden až dva 1.2W teple bílé LED moduly http://i4wifi.cz/vykonny-led-panel-8x-2 ... d2139.html - 80 lm/W s předřazeným odporem. Časem bych chtěl odpor nahradit něčím jiným, máte někdo nějaký tip?
Z jakého důvodu tam je ten odpor?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

vata píše:Zdravím,

přemýšlel jste o 24V LED páscích? LED pásky si nemůžu vynachválit, už druhý rok mi svítí v celém domě výhradně pásky (12V), celkově asi 100W. Jediná páska má problém s jedním modulem, který mírně problikává, v zimě se možná dostanu k tomu, že to propájím nebo ten vadný modul nahradím.

K režii střídače: napadlo mě, že sítě by se daly přepínat i třístupňově - malý střídač / velký / DS. Ve stykačovém přepínači by to spotřebovalo o jeden stykač a jedno proudové relé navíc.
Do kuchyně LED pásek plánuji. Jen najít toho správného prodejce. Zatím narážím na zlatokopy s mizerným poměrem lm/W. Jak je napájíte? Stabilizátorem?

Pokud jde o střídač, mě jeden bohatě stačí. ON spotřeba bez zátěže je 16W, čili to není tak hrozné, ale už se připravuji na zimu a každý Watt obracím dvakrát v ruce :)