Stavba 5KW hybridnej el.

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od dracekvo »

Mě se slečně Huang psát nechce. Může to zkusit někdo jiný :)
Když se bude ptát víc lidí, tak je to třeba popožene. Zatím je měnič dostupný jen z číny.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od dracekvo »

Nejde edit.
Tak novej PIP skladem v DE za 664€. Což je cena stejná jako z číny. Jen je levnější poštovný.

Mám objednat? Trošku se bojím té psané spotřeby a že to pak budu prodávat se ztrátou.
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od peater »

9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od xmasin »

Tak ještě by to chtělo 3F verzi tak 15 kW a pak by přes něj šel napojit celý barák bez nutnosti přepínání mezi FVE a DS a strachu z přetoků.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od dracekvo »

To plánuju. 3ks tohohle je schopno jet v 3f provozu. Bude pak výkon 15kW celkem a vstup pro 12kWp solární pole.
To vše za cenu 51 tis.
Pokud bych to spočítal s victronem. tak 3x měnič, 3x regulátor a jsem na 200 tis.
Jediná nevýhoda bude asi vlastní spotřeba měničů.
Ale s úsporou 150 tis můžu ty 3 měsíce v roce elektrárnu vypnout a jet čistě z DS.

Nebo jiná varianta jak za schůdnou cenu provozovat 3f systém s plynulým přepnutím FV / DS mě nenapadá.

Jen doufám že půjde toho axperta nějak přesvědčit aby byl v bypass můdu, invertor vyputý a dobíjení ze soláru aktivní. Proto chci objednat jeden kousek na pokusy.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od xmasin »

Chápu. Mně by se líbila 3F verze v jedné bedně kvůli možnosti jet na jedno třeba i menší FV pole. Se třemi střídači bych musel FV pole rozdělit na tři díly a pokud nemám souměrnou spotřebu tak zůstane dost energie na střeše. Ale je fakt, že já budu mít poměrně malé FV pole, zatím to vypadá na 2,5 kWp východ + 2,5 kWp západ a to by se blbě dělilo.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od dracekvo »

Proč? Baterka je společná. Takže může klidne dobíjet jen jeden axper. Aspoň si to tak myslím.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od xmasin »

To asi ano, ale já chci baterku moc nevybíjet a používat Axperta v módu primárně FVE, když FVE nestačí tak DS a teprve pokud není DS tak baterie. Pro 3F s jedním FV polem bych musel u dvou Axpertů nastavit primárně baterie a pak DS a to moc nechci.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od dracekvo »

Jo tak, chápu :)
Ve zbylejch by to asi šlo pořešit jedině podle napětí.
Nebo to vzít jako argument pro rozšíření FV pole :D
jahodovák
Příspěvky: 1936
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od jahodovák »

Pokud nemáš třífázové spotřebiče,tak je mozno mít ty tři měniče každý na jinou větev a je po problému,já takto provozuju dva a na zimu jeden vypnu a přepnu jen na jeden,ten druhý je vypnut vypínačem a slouží jen jako nabíječka.Jediné omezení je že je třeba dávat trochu pozor a nezapínat více žravejch spotřebičů najednou,pokud se to ale stane,stačí jen chvíli počkat než aexpert znova najede.Jedinej problém by byl při použití 3 krát 400v,to je třeba aby běžely všechny naráz.Jak jsem zjistil v baráku to nepotřebuju a ve stodole,kde je několik žroutů na 3 krát 400 jedu v pohodě na DS.Bylo mi vysvětleno že pokud bude mít každý měnič svůj okruh,tak v případě poruchy jednoho mi zůstane ten druhý v provozu a neodejde současně s tím druhým,což se prý občas stává...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od josse »

Me přijde, že nevíte co takový axpert umí...
Přečtěte si
http://forums.aeva.asn.au/viewtopic.php ... start=2500

Asi od začátku

1. Při více paralelních jde některé rychle usínat, snížení spotřeby zásadně.
2. Opravili chybu krátkodobého zakolísání v důsledku konvice, už axpert nespadne pro prudké velké změně zátěže baterky.
3. Je tam něco jako redukce nabíjecího proudu, aniž by docházelo k zápisu konfigurace, našli způsob jak ovlivnit dočasně proud, aniž by došlo k zápisu do EEPROM aby se neopotřebovala... Tohle nemám přesně v hlavě, protože to asi nebudu potřebovat...

A já osobně nevidím důvod dávat 3 axperty odděleně nebo do 3ph. Dát dva až tři paralelně je jediné správné řešení. Do bytovky nebo hotelu už stejně zvolíme jiný měnič.

Protože dva kuchyňské spotřebiče se zbytkem baráku vždy vychází těsně nad 4kW! Proto je vhodnější mít jeden uspaný, když se zvýší odběr nad 2kW, probudím druhý. Dvojice utáhne kuchyňské spotřebiče 3-4. Nevidím v dvougeneračním provozu důvod ani na toho třetího. A už vůbec to nevychází na to úplné rozdělení.

Když je potřeba 3ph pro točivý stroj, je lepší pořídit VFD. Ani tři axperti totiž nezvládnou rozběh velkého ACIM motoru.

Já snad už konečně příští týden něco zapnu... Rok odstávka... A začnu zapojovat dva... Budu určitě referovat jak to funguje...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od dracekvo »

No, jenže co dělat pokud dám celej barák na stejnou fázi? V případě vybití baterek měniče půjdou do bypass a připojí mi vše na 1f, která při zapnutí více spotřebičů schodí hlavní jistič 3x25A.
Pokud to začnu nějak bláznivě přepínat pomocí externích stykačů, tak se připravím právě o to kouzlo nepřerušeného přechodu mezi solárem a DS.

Nejde mi do hlavy jak pořešit toto.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od kybos »

I taková situace se dá úspěšně vyřešit. Já to mám řešeno tak, že připojím 3F nabíječku, která baterku podrží. Proud se rovnoměrně rozloží do tří fází a lze na 3x25A/230V odebírat až 17 kW výkonu. Účinnost systému sice na tu chvíli poněkud poklesne ale k výpadku nedojde pokud tu zátěž střídače zvládnou. Pokud lze takovou situaci předvídat (vybitá baterie a nedostatek svitu), přepnu napájení velkých spotřebičů na DS předem a to na ty fáze ze kterých nebude odebírat střídač při režimu bypass.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rva
Příspěvky: 3563
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od rva »

U mě při denní spotřebě 30 kWh jede barák 3x25A na dva nezávislé Axperty 5kVA, které jsou připojeny na tu samou fázi. V zimě jsou Axperty v době nízkého tarifu (8 hodin denně) obvykle v bypass módu a zároveň se z té samé fáze dobíjejí baterie. Ty druhé dvě fáze jsou skoro nevyužívané, akorát přes zimu z nich nahřívám boiler (+ někdy část kuchyňských žroutů - rychlovarka, trouba). Jeden Axpert s "kritickými" spotřebiči se při přetížení přepne na bypass. Druhý se zbytkem spotřebičů se při přetížení vypne. A při hrozbě přetížení se některé spotřebiče automaticky odpojí.
Takže i takto to jde. Dnes bych preferoval ty dva Axperty paralelně a ponechal automatické odpojování spotřebičů při hrozbě přetížení.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jahodovák
Příspěvky: 1936
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od jahodovák »

dracekvo píše:No, jenže co dělat pokud dám celej barák na stejnou fázi? V případě vybití baterek měniče půjdou do bypass a připojí mi vše na 1f, která při zapnutí více spotřebičů schodí hlavní jistič 3x25A.
Pokud to začnu nějak bláznivě přepínat pomocí externích stykačů, tak se připravím právě o to kouzlo nepřerušeného přechodu mezi solárem a DS.

Nejde mi do hlavy jak pořešit toto.
Nevím ale na jednu fázi jsem rozvaděč zapojen neměl,jednotlivé okruhy byly vždy připojovány na různé fáze,takže jsem vhodné okruhy sdružil do dvou okruhů a každý jede na svůj měnič.Takto jsem to zapojil proto,že ti nikdo nezaručí že dva měniče sice stejné ale postupně kupované nemají stejný sftvér a prý ani někdy stejné součástky a nikdo neví jak se budou chovat při zapojení vedle sebe.Nevím jak vy ale já nějak nemohu najít odvahu to zkusit ač mám měniče,které to umí,jen koupený každý v jinou dobu asi tak po roce a něco.Pokud to někdo takto zapojil,rád uvítám zkušenosti.S tím souběhem nad 4 kw mi vypadne měnič tak jednou do roka,snese krátkodobě mnohem víc,hlavně si občas píská v zimě,kdy jede jen jeden.Samozřejmě je mi známo že lze zapojit i tak aby při přetížení přepnul na sít,ono tech možností je víc ale nepotřebuji je,radši nahrazuji některé spotřebiče za méně žravé...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od kodl69 »

Tohle se dá taky řešit. v současné době už nemám na 230V rozvodu připojený nic, čemu by 2s přetržka v napájení vadila, po obnovení napájení jede dál jak pračka, tak myčka, sporáku, boileru a pár posledním světlům je to jedno. Všecko ostatní kde by se něco mohlo odehrát, je na DC (kecám, tiskárna je na 230V, a jednou vyhlásila chybu tiskové fronty, pro useknutí napájení v průběhu tisku) Další věc je, že to přepnutí v 99% případů iniciuju já, to max. jedno procento je přetížení měniče...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od dracekvo »

Mám starej rozvod, takže nejsem jistej, jestli můžu beztrestně odpojit nějakej žravej spotřebič. Teď dělám rekonstrukci vody a zároveň s trubkama si k VFE táhnu spešl kabel, přes kterej budu napájet boiler. Takže aspoň ten budu mít stoprocentně pod kontrolou.
Dále pak je problém vypnout třeba pračku nebo myčku. Schodím tím všechny zásuvky na daném okruhu.
Další problém je, že to potřebuju nějak bezůdržbově. Těžko mi doma projde nějaké omezování rodiny. Nebo vysvětlovat nějaký způsob přepínání a hlídání stavu baterek a počasí. Maximum pro obsluhu je instrukce, že když se pere, tak se nemeje nádobí.
Jezdím totiž na služebky a jsem třeba měsíc a dýl mimo domov.

Ještě se nabízí možnost dát kritické spotřebiče na stejnou fázi. Tj. lednice, mrazák, oběhové čerpadlo, světla, zásuvky v obýváku, kde je akvárium (pokud to půjde). A toto zásobovat jedním axpertem.
A další zásuvky dát na druhou fázi kde bude druhý axpert a v případě potřeby se dlouhodobě odstaví.
Třetí fáze by nebyla zálohovaná a byla by na nabíjení auta, boileru a pro 3f spotřebiče, ale dům by jí nevyužíval. K nabíječce na auto mám taky zvlášť kabel, takže ho budu moci přepínat na volnou fázi, nebo na druhý z axpertů.

Budu muset prozkoumat možnosti. Jen teď nemůžu rozebrat rozvodnici, protože je na ní i zaplombovaný elektroměr. Ten chci nechat přemístit do venkovního rozvaděče a pak se budu moci v rozvodnici pohrabat.

Zatím vyčkávám. Dneska přes noc se mi dokončí kapacitní test poslední baterie, potom postavím tepelně izolovaný kumbál pro baterie a měniče a budu moci elektrárnu prozatimně rozběhnout alespoň pro nabíjení auta. Už mi začíná vadit, jak pěkně svítí a já nic nevyrábím :)

Edit: Kodl: no nevím co by řekl někdo na to, když by šel po schodech a zrovna na 2 vteřiny přestal svítit barák. Stejně tak lednice s mrazákem. Sice mají tepelnou ochranu pro takové případy, ale motoru to na životnosti moc nepřidává. Ani ta ochrana není dělaná na nějaké pravidelné používání.
A ještě bych si k PC musel koupit spešl UPS, která má taky nějakou vlastní spotřebu celkem zbytečně. Protože občas tisknu na 3D tiskárně a není nic horšího, než že se po 5 hodinách tisku stane nějaká chyba.

Jakým způsobem uspáváte axperta?
jahodovák
Příspěvky: 1936
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od jahodovák »

Původně byl barák zapojen jen na jednu pojistku,ta byla navíc ve stodole a sporák na zvláštní kabel na 380.Byl jsem nucen předělat celou instalaci a přemístit jak elměr tak udělat nový rozvaděč,nějak se jim dřevěnný nelíbil.Takže jsem kam to šlo natáhl trubky a do nich jednotlivé vodiče,takže ted pokud potřebuji není problém cokoliv předělat tak aby to vyhovovalo.Naštěstí je v rozvaděči zablombována jen spodní část s HDO a měřením a v horní si tedy mohu dělat co normy dovolí.Dnes už by to asi bylo horší ale do změny to tak může být.Pokud mám pochybnosti vše proberu se známým revizákem abych neudělal nějaký kopanec.Takže pokud je třeba někde další vodič,většinou není problém protáhnout další.Pokud bude pokračovat takovéhle počasí,najedu na letní provoz,v únoru jsem baterku dobíjel jen jednou a to jen proto,že jsem zapoměl vypnout infrasaunu...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od dracekvo »

Na nové tahání kabelů už není síla. Ale bylo by to nejlepší.
Teď jsem mluvil s tátou a třeba nějaké zásuvky jsou natažené z kabelu co vede ke sporáku. Bylo to pro něj snažší :)
Zkusím to nějak prozkoumat. Ke sporáku bych mohl ještě v rámci instalace topení dotáhnout zvlášť kabel a tyhle zásuvky od něj oddělit, aby v zimě mohl sporák bejt připojenej trvale k DS. Dále je sporák na 3f. Takže by to znamenalo, že by něco jelo mimo solár. Třeba zadní plotny, ty se používají nejméně.

Mám padesátku osmičku, takže že bych něco zkonil, toho se nebojím.

A ještě otázka č.2 Pokud axperty budu mít sériově, tak potřebuju ty paraelní komunikační karty, nebo ne?
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2562
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od NOPARasito »

Axperty propojujes paralelnima kartama jen pro paralelni provoz popr.3F provoz ;-)
Pokud bude kazdej na jine fazi tak ti budou k nicemu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek