Chov slepic

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
JiříK
Příspěvky: 1023
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Chov slepic

Příspěvek od JiříK »

Já! :sm35: Co pořídil živé sekačky, aby nemusel séct a shrabovat. Za ty prachy by bylo... :write: ...85 litrů benzínu...čili bych tu zahradu mohl poséééct....ČTYŘICETKRÁT!!!!! :wall: :cheers:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

Návratnost u slepic je hodně závislá na počáteční investici tj. cena kurníku, napáječky, krmičky atd. Kuřice sice šly v poslední době hodně nahoru (hlavně hybridy), ale samy sebe zaplatí relativně rychle (pokud to nekazí kuny). Také jde o cenu pšenice, v kraji stojí 3,- tady na horách je za 6,- a to ještě v horší kvalitě. Dnes jsem do deníčku zapsal 1277 vejce :).
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

to je úžasné, gratuluju :) Kohoutka možná časem taky donesu, třeba se některá z těch pipin nechá ukecat na snůšku...
Ke mě když přijede kámoška z města tak si veze pytel "bioodpadu" - takové všelijaké prošlé superdobroty, ve městě se to dá házet tak akorát do popelnice, a to je, poznáte-li trochu vesnici, hřích. Pipiny ji normálně poznají a chodí za ní jak pejsci, nebo, přesněji, jsou jak piraně. No konkurovat tomu nějakou pšenicí se nedá :)
Návratnost? Kam se na vajička FVE hrabe :) Trochu víc investice do těch slepic a je po finančních starostech :) Ještě aj jejich trus můžeš prodávat. Už jsem to psala - moje slepice jsou například plně finančně soběstačné, dokonce mám u nich od jara sekeru kolem šesti stovek...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

Tak dnes jsem přivezl dvoudenní kuřátka brojlerů. Hřeje je 40W žárovka. Kdo ví, zda to nebudou první fotovoltaická kuřátka v ČR :).
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od OTi »

na návratnosti nezáleží, len na samostatnosti aláske a radosti, co z toho máš a za to dostaneš také vajcia které jsou od štastných slepic a kvalitu se nedá srovnat. GRATULUJEM
vanous
Příspěvky: 116
Registrován: sob říj 15, 2011 7:28 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od vanous »

13 bílých čínských kaček fuč v noci ze čtvrtka na pátek, ze zahrady, stáří cca 2měsíce. Díky za připomenutí, že ploty nic neznamenají a krade se dále. Králíci tedy zůstanou ve dvoře... nebo že by si liška otevřela zadělaná dvířka a odnesla 13 kachen? pfffff....
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

vanous píše:13 bílých čínských kaček fuč v noci ze čtvrtka na pátek, ze zahrady, stáří cca 2měsíce. Díky za připomenutí, že ploty nic neznamenají a krade se dále. Králíci tedy zůstanou ve dvoře... nebo že by si liška otevřela zadělaná dvířka a odnesla 13 kachen? pfffff....
to nepotesi, to doslova nas*re ... :| soucitim...
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

Tak ještě jedna novina, přišlo k nám jaro...
Přílohy
kuratka.JPG
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

Smutne to dnesni probuzeni :( na zahrade plno peri, jedna slepicka OK, jedna ma bolavou nohu a je nejaka chudina sem tam bez pericek ale nevypada uplne zle, mozna se z toho dostane a jedna chybi uplne. Asi kuna nebo neco takoveho :(

R.I.P :cry:

Docasne bude asi o jednu slepicku mene vajicek :? No nic ... nabiju sluncem AKU a jdu opancerovat kurnik.

PS: ja si rikal proc se mi dnes zdal uplne komplet divny barevny 3D hifi stereo sen o tom ze jsem si koupil nove auto a postavil 20m skalu na zahrade pro vyuku horolezectvi. A ono to asi znamenalo ze mi neco davi slepici... To sou mi teda souvislosti :roll:
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

Jestli to byla kuna, tak to ta slepice bude poblíž. Většinou kuna jen slepici někam odtáhne do křoví a vezme si nejdřív jen hlavu. Pak se druhý den vrátí a ožere prsní svaly. Další den si dá stehna, pak co zbyde a nakonec si odtáhne skoro ožranou kostru do svého příbytku.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

Dival jsem se po okoli ale divne ze nikde zadna krev a taky mi neni moc jasne kama ji odtahla. Jedina moznost skvirou mezi brankou a tyckou od plotu, ale tam se ani slepice sama o sobe neprotahne, nebo ze by to co ji zadavilo ji chytlo celou a skocilo pres plot. Hm.. Jeste to tu prozkoumam po okoli a v ruznych zakoutich.

EDIT: na zahrade stopa po peri pres celou zahradu asi jak bojovala a pak stopa peri konci.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

Tak je to tak, je bliz nez bych cekal ... Skoro uprostred zhrady pod hromadou vetvi od ostrihanych jabloni :( Da se to kuchnout, povarit a snist? Nebo to radeji dat kockam?

EDIT: a teda bez hlavy, takze asi teda kuna.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od joseff »

mypower.cz píše:...Da se to kuchnout, povarit a snist? Nebo to radeji dat kockam?...
Jedna vec je to, ze je ta slepice zabita od dnesni noci, takze teoreticky je maso cerstve - po boji s kunou ale bude nejspis obsahovat hodne adrenalinu a dalsich chemikalii, ktere se vyplavuji pri stresu a musel to pro ni byt urcite velky stres, takze za sebe hlasuju pro nejedeni slepice (ani pro kocku). Radeji ji zakopej pod nejaky ker nebo strom, ktery ti plodi a ziviny obsazene v tele slepice tak neztratis a dokonale je zrecyklujes a vyuzijes pak v plodech toho kere/stromu.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2199
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Chov slepic

Příspěvek od gupa »

Pomůže nanoc zavírat do voliéry z pevné drátěnky. Jinak se rozluč s chovem. Postupně o slípky dojdeš. To co popisuješ dělá kuna. Měl jsem kolem baráku ještě vloni liščí stesku, i kuny. Jenže střelci jsou po odstřelu škodné ve městě (skoro u centra a na hlavní dopravní tepně) jak sršáni. Takže od jara klid, ale řevu od těch šelem pod okny, toho bylo.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

je mi to jasny .. opevnim jim to a budu je na noc zavirat .. jinak ta slipka vypada skoro jak z obchodu .. na prave strane trosku potrhana, ale jinak maso vypada cerstve... No uz jsem ji sparil, oskubal, kuchnu, dam pozor na zlucnik a asi bude vecre jako kraaaava ...
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od drama »

Já bych to tak černě neviděl. Slepice bude skoro stejně vystresovaná jako z konvenčního chovu. Nehledě na to, že to zas takový stres nebyl. Byla tma, to se slepice ani nehne a kuna jde najisto a prakticky ji hned vykrví. To co se děje dál je už podružné. Zakopat ji by byla veliká škoda.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od vata »

Taky jsem měla před pár týdny podobně smutnou hostinu. Černá slepice v nejlepším věku, plná vajíček, toho masa na ní ovšem moc nebylo...
Každopádně jsem zjara přikupovala 6 kuřic, zkrátka u lesa jsou ztráty. A na noc - zavírat :) Spící slepice v noci se dá chytnout prakticky bez boje.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Chov slepic

Příspěvek od mypower.cz »

A nyní prosím uctěme pěti minutami ticha památku mé drahé zesnulé bezejmenné pilné pracovité kunou v noci zardoušené pipenky. :hell:

Obrázek

Ta kuna bude asi hodně nasraná až se vrátí. Kurník je obrněný tak, že by kuna musela použít buď motorovku, nebo rozbrušovačku. Třeba ji to tak vytočí, že už se sem zatrest nevrátí. ::facepalm::

EDIT: Pro zajímavost, jak taková pipenka s rýží dělaná na elektrice minorkou + řízky na pánvičce na el. vařiči vypadá energeticky - takto:

Obrázek

Asi 3.7 kWh. Během toho byla 2x bouřka.
rimi
Příspěvky: 390
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Chov slepic

Příspěvek od rimi »

Ranni samootviraci dvirka ke kurniku, slepice se po case nauci otvirat samy - vyzkouseno.

Plexi je ze stareho LCD monitoru, jsou tam pekne tluste kousky.
Přílohy
DSCN6061.JPG
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Re: Chov slepic

Příspěvek od Roger »

Staci pes a kocka a kuna ňema sanci ne? Anebo jsou pobliz nekde tresne?