MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Diskuze na téma regulátorů TriStar Morningstar
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Toul »

Přesně tak, nad 15V vypadne měnič. a za druhé nad 15V se již hodně vaří elektrolyt a zbytečně ubývá. PRoto jsme zvolil tuto variantu a i tak se elyt dosti vaří. Podle toho jak moc bude ubývat tak zkusim časem přidat napětí na 14,8-9 V.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od vata »

A podle mých zkušeností někdy TS napětí krátce ujede nahoru (asi při hledání MPP), takže záleží na tom, jak rychlý máte měnič - jak rychle zareaguje na přepětí. Ten můj je hodně rychlý, takže max. reg. voltage mám na 14,7, i tak se napětí na baterkách dostává velmi krátkodobě na cca 14,9 a něco málo, takže už mám s vypínáním pokoj. V mém případě je to napětí tak vysoko samozřejmě výhradně kvůli teplotní kompenzaci, mám obyč. olovo v rouně.
Jinak, dost šikovný parametr, tenhle max. reg. voltage - umožňuje nastavit limit aniž byste museli hýbat s ostatními parametry pro danou baterii, které můžete nechat idealizované.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Havlas »

Jedna čerstvá zkušenost. Po výměně louhu v nicd jsem je připojil do systému. Nejdřív jsem odpojil panely a olověné baterie. Nastavil na DIP typ baterie 6 a připojil panely. Připojil nicd a nic se nestalo, MS nejel. Prostě, výměna louhu proběhla u vybitých baterií. A co teď. Napadlo mě na chvíli ještě připojit olovo. Teprve potom se MS rozběhl.
Jo a ty nicd se podařilo oživit až po ručním zadání eqalize, kdy se nastaví 31,2V na baterie.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od tomas »

To je celkem logické.
Po výměně louhu neměl akumulátor žádné napětí a regulátor nebyl schopen akumulátor zaregistrovat.
Louh se mění vždy při úplně vybitých baterií, jinak si s elektrolytem vylijete i rozpuštěné aktivní látky (elektrody).
Měl by se připojovat první regulátor k akumulátoru a potom regulátor k panelům.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Havlas »

I tento postup jsem zkoušel a nepomohlo, jinak louh se nijak chemicky nepodílí na reakci, tudíž v něm nejsou rozpuštěny látky z elektrod, vlastně jsou ale to je nežádoucí odpad a je ho potřeba odstranit.
Ještě doplním, výměna se provádí u vybitých článků proto, že při nabití se litium mění na oxid, který je velmi reaktivní, takže dostatečně uschlý nabitý článek se může přehřát až natavit. Ano, může se dělat výměna louhu u nabitého článku ale musíte to stihnout než oschne. :)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od tomas »

Litium?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Havlas »

Ehm cadmium.
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Havlas »

Dnešní test praní přinesl další poznatek, mohl jsem testovat špičkový výkon panelů, tristar pustí maximálně 60,5A. Nahlásí alarm ale funguje dál. Takže při NICD a voltáži 29,7V a 60,5A dodá max 1796W. Ovšem při poklesu napětí na baterii je to méně, průměrně to dělá tak 1650W.
mopadzi
Příspěvky: 993
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od mopadzi »

Dobrý den, prosím pěkně..jde nastavit tento reg na LIFEPO4, konkrétně 24V/200AH (8 článků)....i4wifi mě odkázalo na datasheet a Mornigstar stručně odpověděl že to nepodporuje...Abych pravdu řekl v režimech nabíjení se moc nevyznám. Děkuji za radu
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Havlas »

Vydrž, kolega sestavuje ostrov a má tam Tristara a LIFEPO4. Takže poladíme a o výsledek se podělíme.
mopadzi
Příspěvky: 993
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od mopadzi »

díky..ta nabídka na jakýkoliv meanwell platí
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
havran
Příspěvky: 44
Registrován: pát bře 30, 2012 4:32 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od havran »

Informace k používání LiFePO4 jsou třeba zde http://gwl-power.tumblr.com/tagged/solar
V praxi stačí nabíjet na 3.65V na článek.
mopadzi píše:tento reg na LIFEPO4, konkrétně 24V/200AH (8 článků)
Jak konkrétně nastavit tvůj typ regulátoru nevím.
Antonio
Příspěvky: 48
Registrován: stř srp 24, 2011 8:58 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Antonio »

Mám Tristar MPPT 60 a LiFeYPO4. Funguje to bez problémov na 24V/ostrovná elektráreň/ a idem aj na 48V/ nabíjanie elektroskútra/. Podľa toho či pripojim 24V alebo 48V Tristar funguje automaticky. Program na nabíjanie aku mám č.8/vlastné nastavenie parametrov/....
mopadzi
Příspěvky: 993
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od mopadzi »

dík.. a jaké konkrétní hodnoty máte nastavené. stačí postnout screeny... *batt*
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od SJM »

Pro možnost objektivního posouzení - má někdo nějakou jinou než pouze výbornou zkušenost s MS TriStar MPPT 60A?
Drobek.Petr
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2011 11:43 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Drobek.Petr »

vata píše:Ta aplikace mi taky příjde jako taková mírně uhozená a návyková, prakticky ji nepoužívám, jen, než jsem to vyladila, jsem používala ten MPPT wizard, pomocí kterého do toho nacpete vlastní konfiguraci. Taky jsem ten reg dostala po pár dnech zkušebního provozu, takže jsem resetovala nějaké ta počítadla.
Mimochodem, pokud budete mít v úmyslu si jej nastavit na vlastní nastavení, tak vězte, že musíte taky popřepínat DIP přepínače na přístroji, aby to chodilo na custom... Není to zrovna intuitivní, ale dá se to pochopit.
To levé menu jsou symboly měřených hodnot, které se dají přesunout do grafu v hlavním okně, až si nějaký vytvoříte. Teprve v hlavním okně pak uvidíte vizualizaci těch hodnot.
Tenhle reg je úžasná věc, ale dovedu si představit, že z něj můžete naprogramovat abramsův peklostroj na pečení baterií. Tak opatrně :)
Zdravim. Uz mesic pouzivame Tristar 60 a nedari se nam proniknout do nastaveni. Nacitani dat a zobrazovani na pc bud on-line a nebo v excelu je luxusni. Ale jak nastavit DIP, aby fungovalo custom, to nevim a hodila by se mi cizi skusennost. Diky za jakoukoli radu smerujici k uspechu. Drobek email: drobek.petr@centrum.cz
rimi
Příspěvky: 390
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od rimi »

Drobek.Petr píše:Ale jak nastavit DIP, aby fungovalo custom, to nevim a hodila by se mi cizi skusennost. Diky za jakoukoli radu smerujici k uspechu.
Cau
pokud myslis custom baterky, pak je to 4,5,6 on, pro povoleni "Confi guration via TCP/IP" musis zapnout 8. Po zapnuti te 8ky se mrkni na IP, zda se ti tam nenacpal DHCP.

Ostatni se nastavuje pomoci toho MsView, stahnes aktualni konfiguraci, pomenis a nahrajes zpet.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od drama »

SJM píše:Pro možnost objektivního posouzení - má někdo nějakou jinou než pouze výbornou zkušenost s MS TriStar MPPT 60A?
Je třeba se smířit s tím, že je to prostě špičkový regulátor :). Nicméně by mohl mít nějaké další funkce. Třeba by mohl mít výstup na přebytky. Nebo GFDC (Ground Fault Detection Circuitry) jako Xantrex.
Drobek.Petr
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2011 11:43 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Drobek.Petr »

rimi píše:
Drobek.Petr píše:Ale jak nastavit DIP, aby fungovalo custom, to nevim a hodila by se mi cizi skusennost. Diky za jakoukoli radu smerujici k uspechu.
Cau
pokud myslis custom baterky, pak je to 4,5,6 on, pro povoleni "Confi guration via TCP/IP" musis zapnout 8. Po zapnuti te 8ky se mrkni na IP, zda se ti tam nenacpal DHCP.

Ostatni se nastavuje pomoci toho MsView, stahnes aktualni konfiguraci, pomenis a nahrajes zpet.
Ahoj. Vsechno co tu popisujes jsme zvladli ale posledni krok, ktery zni nahrat vse zpet do tristaru nefunguje. Pise mi to, ze si mam nastavit dip. Ale mam je presne jak pises a k tomu vypinam solarni panely. Zmenit parametry uz jsem zvladl, ale nezvladam to nahrat zpatky do tristaru. Takze tenhle ten proces by se mi hodil nejak rozpitvat. nekde delam chybu a nevim kde.
rimi
Příspěvky: 390
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od rimi »

DIP mi to psalo taky, to byla ta 8ka, pak jsem to resetnul (odpojil od baterek).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek