sinus měnič kolem 3000 W

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: sinus měnič kolem 3000 W

Příspěvek od vata »

Zdravím, upřímnou soustrast.
Mohl byste být konkrétnější - o jaký měnič šlo, jak dlouho a jakým způsobem byl používaný?
Mimochodem, nemohl jeho odchod do křemíkového nebe souviset s výměnou elektrolytu? Třeba nějaké to přepětí a tak...
Myslíte, že rozdělit rozvody mezi dva slabší měniče není dobrý nápad? Bezpečné je to ovšem pouze tam, kde nebudete spotřebiče nijak navzájem dále spojovat signálovými vodiči.
Na tomto místě mimochodem znovu mírně upozorním na poněkud opomíjenou značku Voltcraft, jejíž dva sinusové měniče série SW mám - 600 a 1200, což je sice s těmi výkony v tomhle vláknu trochu jinde, nicméně zatím jsem nemusela řešit žádný problém. Jediné, co jsem s nima řešit musela, je neúprosná přepěťová ochrana a občasná neschopnost 600W verze startovat 60W ledničku. Jistě, povíme si za rok, tím slabším jsem v tehdejší konfiguraci FVE mnoho nenatočila, ten silnější zatím stále voní novotou a proteklo jím sotva 11kWh.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: sinus měnič kolem 3000 W

Příspěvek od Havlas »

Ne ne, výměnu louhu jsem zmínil jenom proto, že jsem to dělal skoro celý den a byl doma sám, takže měnič jsem vypnul. Ty nicd ještě vůbec nejsou zapojeny v systému. Jinak je starý asi měsíc, je to měnič http://www.solfoton.eu/products/sinusov ... s1500-24n/ .Ale jsou s ním od začátku problémy. Jako nový přišel vadný, hned jsem ho reklamoval, po reklamaci jsem přišel na to, že oprava spočívala ve výměně celé desky za starší, kde se ani neobtěžovali vyměnit opotřebované ventilátory těsně před smrtí. Je možné že se jeden ze tří opotřebovaných ventilátorů definitivně zadřel. Chtěl jsem ho reklamovat hned jak si koupím silnější měnič. Tak mě předešel. Ale fungoval dobře, chci si ho nechat jako zálohu.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: sinus měnič kolem 3000 W

Příspěvek od vata »

Hmm, ta cena je na 1500 měnič skutečně překvapivá. Kdybych to neviděla, neuvěřila bych, že se za tu cenu dá sinusový měnič tohohle výkonu vůbec sehnat...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: sinus měnič kolem 3000 W

Příspěvek od matej »

vata píše:Hmm, ta cena je na 1500 měnič skutečně překvapivá. Kdybych to neviděla, neuvěřila bych, že se za tu cenu dá sinusový měnič tohohle výkonu vůbec sehnat...
Já se spíše divím, proč jsou takové rozdíly v cenách sinusových a mod.sin. měničů .. když při pohledu do sinusového měniče, je to vlastně obdélníkový měnič na mírně vyšší napětí s LC filtrem na výstupu ... :?: :roll:
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: sinus měnič kolem 3000 W

Příspěvek od vata »

Fakt? Já jsem žila v tom, že ty vnitřky se dost liší. Trapézy že jsou prostě mírně fitrované obdélníky, zatímco v těch sínusových krouží dva oscilátory kolem sebe nebo něco na ten způsob :) Mimochodem - vyrobit z obdélníku sinus chce skutečně hodně příkrý filtr - kdo si hrál se syntetizátorama, ví o tom své. V praxi je to nemožné, vždy tam nějaká ta vyšší harmonická prostě je. Kromě toho si nedovedu dost představit, jak takové filtrování může fungovat při takových výkonech - jaký je poměr energie vyšších harmonických obdélníku vůči základní frekvenci? Nevím kolik na čísla, ale zvukově dost drastický. Tohle by se všechno v měniči protopilo?
Nebyla by nějaká nalejvárna?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Bydliště: SK

Re: sinus měnič kolem 3000 W

Příspěvek od dedo »

2 vata: "kdo si hrál se syntetizátorama, ví o tom své. V praxi je to nemožné..."
Moogov rebríčkový dolnopriepustný filter, laditeľný, vedel sa rozkmitať aj sám... A krásny čistý sínus... Mňam... :yes:
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: sinus měnič kolem 3000 W

Příspěvek od tomas »

Sinusové a obdélníkové měniče se principiálně liší v buzení výstupního H můstku a filtru.
Na generování buzení obdélníkového měniče stačí jednoduchý klopný obvod.
Sinusové měniče mají procesor (Arduino by to také zvládlo) který generuje PWM sinusový signál
http://www.google.cz/search?hl=cs&site= ... l0.frgbld.
a síťový filtr.
Vstupní DC/DC měnič z 12/24/48...V na 320V mohou mít konstrukčně oba typy měničů stejný.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: sinus měnič kolem 3000 W

Příspěvek od vata »

dedo píše:2 vata: "kdo si hrál se syntetizátorama, ví o tom své. V praxi je to nemožné..."
Moogov rebríčkový dolnopriepustný filter, laditeľný, vedel sa rozkmitať aj sám... A krásny čistý sínus... Mňam... :yes:
To byl hezký analog :)
No, se sampleplayerama už to tak hezké není, ačkoliv se to hodně zlepšilo. Pro jakési prezentace práce LP filtrů jsem kdysi napsala tohle: http://www.vata.cz/music/synth/filtr1.mp3, je to na FantomuX, jde o tu basovou figuru, orig. signál je pila, a na tu jsou pak nasazené různé filtry s různou mírou vlastní rezonance, s různou příkrostí a s cutoff frekvencí.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Bydliště: SK

Re: sinus měnič kolem 3000 W

Příspěvek od dedo »

:yes: *sun* Pekné.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: sinus měnič kolem 3000 W

Příspěvek od vata »

Ale určitě si nepřejeme, aby takhle hrály naše měniče :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: sinus měnič kolem 3000 W

Příspěvek od abrams »

vata píše:Ale určitě si nepřejeme, aby takhle hrály naše měniče :)
Zdravím ,

co měniče , hrát takto všechny spotřebiče na měnič zepojené .......... po pár dnech .... :wall: :home: (cvok-haus) .

Popravdě , moc nechápu jak vlastně fungují , nejradši mám relátka :yes: - jsem zámečník :repair: .

Elektronům zdar *cloud* / *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: sinus měnič kolem 3000 W

Příspěvek od vata »

Já taky nic nechápu - původní povolání hudebnice :D
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: sinus měnič kolem 3000 W

Příspěvek od matej »

tomas píše:Sinusové a obdélníkové měniče se principiálně liší v buzení výstupního H můstku a filtru.
Na generování buzení obdélníkového měniče stačí jednoduchý klopný obvod.
Sinusové měniče mají procesor (Arduino by to také zvládlo) který generuje PWM sinusový signál
Ty lepší ano (princip zesilovače ve třídě D), ale číňani nikoli. Můj PowerJack, a ty ostatní které mají obrovské výstupní cívky, žádné PWM před můstkem nemají, ale krásný obdélník 50Hz. Můžu poslat oscilogramy .. číňani to asi neumějí udělat stabilní. Tak to řeší takhle, přičemž napětí toho obdélníku je asi o 15% vyšší než vrcholová hodnota sinusu, aby mohly použít filtr s přiměřeně nízkou frekvencí, tj. útlumem nad 50Hz aby sinus měl patřičně malé zkreslení.
Protopení, no je pravda že ta cívka dost topí .. je to ale hlavně ztrátami v jádře, když to číňan poddimenzuje. LC filtr je impedance, nikoli odpor takže kdyby byl udělán z ideálních bezeztrátových prvků, filtroval by stejně a žádný výkon by se v něm neztrácel.
Pravda a Láska zvítězí!.
jonáš
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 23, 2012 11:02 pm

Re: sinus měnič kolem 3000 W

Příspěvek od jonáš »

Tak ono to neni až tak dramatický .. pokud máte obdélník s nějakou amplitudou, má základní harmonická efektivní napětí cca 90% z toho a nese přes 80% výkonu. A vrcholový napětí sinusu je za filtrem vyšší než byl rozkmit toho obdélníku, pokud funguje pan Fourier. Takže je třeba potlačit třetí harmonickou 150 Hz (sudý to na rozdíl od synťákový pily nemá) a další harmonický pak nesou jen zlomky výkonu. Kvalitní LC filtr by neměl mít ztráty vyšší než pár procent z celkovýho výstupního výkonu, ovšem bude to při solidnim návrhu velký a těžký bago .. tim PWM meistupněm se daj nároky dost snížit.
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: sinus měnič kolem 3000 W

Příspěvek od Havlas »

Takže mi dneska přišel ten 4000W sinus. Jak se vyřešilo u tohohle tipu to rušení?. Testoval jsem to a přímo na svorkách není možné změřit volty. Ale regulátor už jo a na svorkách baterie to už taky jde. Zatím jsem na kabel nacvaknul feritový váleček. Ale mám za to, že to kolega vyřešil připájením kondenzátorů.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek