Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
oko
Příspěvky: 10
Registrován: ned úno 26, 2012 9:49 pm

Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od oko »

Zdravím,

provozuji FVE v této konfiguraci: měniče 3x SMA SB5000TL, každý měnič zapojen do jiné fáze. Chtěl bych sestavu doplnit o 3f měnič DC/AC pro zálohování provozu měničů při výpadku napájení. Nechci řešení od SMA (SUNNY BACKUP)
http://www.sma-czech.com/cs/produkty/za ... -l-xl.html
, protože neumí LiFePO4 baterie a musel bych použít pro každou fázi jeden prvek.

Našel jsem tento:
http://www.hadex.cz/infoPage.asp?action=G544
jako baterie bych použil LiFePO4, i když asi měnič nemá optimální nabíjecí člen, ale to se snad dá pořešit. Doplnil bych i balancéry.

Můžu poprosit o váš názor, jak zálohování řešit, případně zda by šlo ještě v této nebo podobné konfiguraci využít přebytků a jet v "ostrovním provozu" z baterií.
Chápu že toto řeší hybridní měniče, ale ty moje budu muset ještě vzhledem k pořizovací ceně"spotřebovat".

Díky.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od joseff »

Ahoj oko,

jaky mas celkovy instalovany vykon? 20 kWp?

Na jakem je to objektu? RD x nejake hospodarstvi? A co by se v objektu dalo pro napajeni prebytky vyuzit? (bojler, primotopy, cerpadlo, chlazeni, mrazeni, topeni ...)
oko
Příspěvky: 10
Registrován: ned úno 26, 2012 9:49 pm

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od oko »

Ahoj,
celkový výkon je 15kW, jedna část 5kW je na střeše RD, zbytek je 2x otočný sloup na zahradě, roční produkce loni byla cca 18MW. Mám to v režimu zelený bonus. Roční spotřeba RD ze sítě cca 10MW, přebytky částečně spotřebuji na ohřev vody v aku nádrži a v létě topení bazénu. K regulaci používám toto:
http://www.elektronikagec.cz/obchod/det ... me-303-v2/
Je mi jasné, že větší spotřebiče (nad 1.5kW) nechci zálohovat, ale světlo, TV, PC by mohlo jet večer z baterek.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od joseff »

Tak to uz je slusny vykon.

Taky zvazuju, ze budu prebytkama nahrivat dva 160 l bojlery a casem az mi bojlery doslouzi a budu vedet kolik prebytku budu mit a kolik vody s tim nahreju chci bojlery vymenit za akumulacni nadrz.

Jak velkou mas nadrz a kolik vody se ti dari diky prebytku nahrat? Nahrivas nadrz i pres leto a kdyz pak prijde podzim, tak uz ji mas nabitou a pro udrzeni staci jeste dlouho i slabnouci slunicko a kratsi dny? Predpokladam, ze vodou za nadrze pritapis? Kolik tam mas topnych teles a s jakym prikonem? Jak je mas zapojene?

Myslim, ze i ostatni by uvitali nejake obrazky - jestli muzu poprosit.

Souhlasim s tvym pozadavkem, vidim to taky tak a chci to resit podobne - nema cenu ukladat do baterek velky pocet kWh kdyz je clovek pripojeny k siti, ale zase je mu lito brat ze site v noci/nebo kdyz je zamraceno kdyz pres den si vyrobi vic nez potrebuje, takze to chce rozumny kompromis - neco malo do baterek a zbytek premenit treba v teplo nebo i chlad podle potreby
oko
Příspěvky: 10
Registrován: ned úno 26, 2012 9:49 pm

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od oko »

Nádrž má 600l, jsou v ní 4 topná tělesa 1.5, 2, 3, 6 kW. Regulátor umí podle přebytků kombinovat optimální zátěž tak, aby nepřekročil výši přebytků. Když svítí sluníčko naplno, tak to natápí aku nádrž i s 12.5Kw, takže voda se ohřeje na 85 st. asi za 2 hodiny (z 40 na 85) a zbytek energie jde ven do sítě. Větší nádrž se mi nikam už nevejde a do rána je opět vybitá ohřevem bojleru a přitápěním vnitřního bazénu.
Na podzim nebo i v zimě záleží samozřejmě hodně na tom jak svítí sluníčko, ale nemám ještě vyúčtování za plyn, takže nevím jaká byla "úspora" za plyn.

Fotky musím někam nahrát a pak je dodám.

Byl bych rád kdyby se ozval někdo s názorem na ten DC/AC měnič :)
PavelR
Příspěvky: 3119
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od PavelR »

oko píše: Byl bych rád kdyby se ozval někdo s názorem na ten DC/AC měnič :)
K tomu menici - chtelo by to aby nenabijel baterie. A druhy problem bych videl ze vykon je rozlozen do 3fazi. treba v mem pripade nevim jak bych zapojil 2000W spotrebic ci lednicku ktera ma rozjezd 1600W. jinak to vypada sympaticky :)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

...... 15kWp :yes: :yes: :yes: BOMBA *sun*
já řeším obdobnou problematiku , akorát mám "jen" 4kWp ;) .
Baterie LiFeYPO4 cca 8 kWh + sínus měnič 6 kW + 3 kW nabíječku :D .
Jdu cestou jednoho velkýho měniče , který pouštím na všechny tři fáze :mrgreen: .

Musím jít makat :( , jestli máte čas , tak si zkuste projít mé přízpěvky : https://forum.mypower.cz/search.php?auth ... 4&sr=posts :repair: :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
oko
Příspěvky: 10
Registrován: ned úno 26, 2012 9:49 pm

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od oko »

PavelR píše:
K tomu menici - chtelo by to aby nenabijel baterie. A druhy problem bych videl ze vykon je rozlozen do 3fazi. treba v mem pripade nevim jak bych zapojil 2000W spotrebic ci lednicku ktera ma rozjezd 1600W. jinak to vypada sympaticky :)
no předpokládám, že baterie by se měly nabíjet z FV a DC/AC měnič by měl žít z těch baterií, to je snad jasné. Jo rozložení výkonu do fází je určitě problém, ale předpokládám, že na běžné spotřebiče by neměl být s výkonem měniče problém (no nevím jak teda lednice, to budu muset změřit), žehlit se holt večer nebude :D
PavelR
Příspěvky: 3119
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od PavelR »

oko píše:
PavelR píše:
K tomu menici - chtelo by to aby nenabijel baterie. A druhy problem bych videl ze vykon je rozlozen do 3fazi. treba v mem pripade nevim jak bych zapojil 2000W spotrebic ci lednicku ktera ma rozjezd 1600W. jinak to vypada sympaticky :)
no předpokládám, že baterie by se měly nabíjet z FV a DC/AC měnič by měl žít z těch baterií, to je snad jasné. Jo rozložení výkonu do fází je určitě problém, ale předpokládám, že na běžné spotřebiče by neměl být s výkonem měniče problém (no nevím jak teda lednice, to budu muset změřit), žehlit se holt večer nebude :D
jak pise abrams co mozna nejvykonnejsi menic a v rozvadeci pripojit na vsechny 3 faze. velky proud potece pouze z menice tam se kabel nadimenzuje pak uz se v rozvadeci rozdeli. ja budu mit 6kw sinus menic ( pro zacatek cina pak se uvidi) zapojeny na 3f. budou me to prepinat stykace DS/FV. nemohu si dovolit "vecer nezehlit" pac nevim jak bych to doma vysvetloval kdy se co smi pouzivat. proste musi fungovat vse kdykoli na solar a baterie, pokud vybiji baterie prepne se me to na DS.

ps. jeste je jedna moznost - pouzit nesinus menic (o hodne levnejsi) na veci kterym to nevadi - konvice, trouba a dalsi odporove zateze i pc by nemel byt problem. a na citlive veci nebo tam kde je motor - lednice pouzit adekvatni menic sinus. toto reseni by mohlo prijit levneji.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

nechci Vám rozmlouvat ty tři měniče , ale vidím pár nedostatků :idea: .
1. tři měniče = 3 x volnoběžná spotřeba
2. tři měniče = vyšší pořizovací náklady
3. relativně malý rezervní výkon na každém měniči , pokud to nebudou velký děla .

Čím hodláte nabíjet akumulátory ?

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
oko
Příspěvky: 10
Registrován: ned úno 26, 2012 9:49 pm

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od oko »

ještě slíbené obrázky:
sestava 2 x 5 kW, solar tracker
20120227_130514.jpg
20120227_130544.jpg
střídače SMA SB 5000TL
20120227_131008.jpg
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od abrams »

Tak to je fakt špica :yes: :yes: :yes: .

My máme na střeše 23 sledovačů , jeden dvou-osý a 22 jedno-osých :
125 Wp ostrovního systému
125 Wp ostrovního systému
Maximální sklon cca 50°
Maximální sklon cca 50°
Ležící a zajištěné kvůli silnějšímu větru
Ležící a zajištěné kvůli silnějšímu větru
Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1231
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od Lui »

Ahoj Oko...
No nemám slov...tie sledovače sú nádherné.... :yes:

Nevieš náhodou kolko kubíkov betónu išlo do základov...?
Totižto podomácky si pomaličky zostrojujem niečo podobné....aj rozmerovo,akurát spodný panel bude tak 2m od zeme.
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
oko
Příspěvky: 10
Registrován: ned úno 26, 2012 9:49 pm

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od oko »

LUI píše:Ahoj Oko...
No nemám slov...tie sledovače sú nádherné.... :yes:

Nevieš náhodou kolko kubíkov betónu išlo do základov...?
Totižto podomácky si pomaličky zostrojujem niečo podobné....aj rozmerovo,akurát spodný panel bude tak 2m od zeme.
Ahoj,

vím to naprosto přesně, protože celá konstrukce je z vlastní produkce, jen převodovky jsou origo na to určené. Beton 0 kubíků, jsou tam zemní vruty (5ks), kříž (základ) co není vidět je 3 x 3m, nosný sloup průměr cca 350mm. Nemohl jsem kvůli sousedům stavět nic vysokého, tak i max. úhel elevace je trochu omezen, ale i v zimě se celkem dostanu na max. výkon. Viz dnešní foto:
20120227_131321.jpg
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1231
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od Lui »

Perfektný výkon.... :yes:
Aha....U Teba je to ináč konštrukčne... tak to je potom niečo iné....vďaka za odpoveď.
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
oko
Příspěvky: 10
Registrován: ned úno 26, 2012 9:49 pm

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od oko »

abrams píše:Tak to je fakt špica :yes: :yes: :yes: .

My máme na střeše 23 sledovačů , jeden dvou-osý a 22 jedno-osých :
Elektronům zdar *sun*
pěkné, jak to ovládáte?
oko
Příspěvky: 10
Registrován: ned úno 26, 2012 9:49 pm

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od oko »

abrams píše:Zdravím ,

nechci Vám rozmlouvat ty tři měniče , ale vidím pár nedostatků :idea: .
1. tři měniče = 3 x volnoběžná spotřeba
2. tři měniče = vyšší pořizovací náklady
3. relativně malý rezervní výkon na každém měniči , pokud to nebudou velký děla .

Čím hodláte nabíjet akumulátory ?

Elektronům zdar *sun*
no ono je víc pohledů na věc.
Když dojde k výpadku veřejné sítě v době, kdy FVE vyrábí, tak mi 3f měnič zajistí chod všech střídačů a mohu fungovat naprosto normálně se všemi i 3f spotřebiči. (ale je pravda, že těch výpadků přes den mnoho není)

3 fáze potřebuji, protože mám v rozvodu několik prvků z domácí automatizace (systém X10), které hlídají jednotlivé fáze, tak si nechci komplikovat život, ale budu to muset ještě zvážit, výhody jednoho velkého měniče jsou jasné.

ad3. to je pravda, výkon nic moc, větší spotřebiče jako žehlička, pračka, konvice jsou potřeba i večer, ale myšlenka použít jeden velký měnič na všechny fáze dohromady se mi nějak příčí :D

možná by šlo použít kombinaci 3f a 1f měničů, ale náklady budou neúměrné :shock:

akumulátory nemám zatím žádné, ale pokud to budou LiFeYPo4, tak je budu nabíjet asi nabíječkou k tomu určenou.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od abrams »

oko píše:
pěkné, jak to ovládáte?
Zdravím ,

děkuji , zatím jen ručně - potenciometr + 8-mi stupňový cyklovač (cca 1min. pro každou řadu) :repair: .
Rád bych už dodělal automatické ovládání napojené na 125 Wp sledovač = v létě navýšení výroby o cca 5 - 15 % :yes:
oproti pevnému úhlu .
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od abrams »

oko píše:
no ono je víc pohledů na věc.
Když dojde k výpadku veřejné sítě v době, kdy FVE vyrábí, tak mi 3f měnič zajistí chod všech střídačů a mohu fungovat naprosto normálně se všemi i 3f spotřebiči. (ale je pravda, že těch výpadků přes den mnoho není)

3 fáze potřebuji, protože mám v rozvodu několik prvků z domácí automatizace (systém X10), které hlídají jednotlivé fáze, tak si nechci komplikovat život, ale budu to muset ještě zvážit, výhody jednoho velkého měniče jsou jasné.

ad3. to je pravda, výkon nic moc, větší spotřebiče jako žehlička, pračka, konvice jsou potřeba i večer, ale myšlenka použít jeden velký měnič na všechny fáze dohromady se mi nějak příčí :D

možná by šlo použít kombinaci 3f a 1f měničů, ale náklady budou neúměrné :shock:

akumulátory nemám zatím žádné, ale pokud to budou LiFeYPo4, tak je budu nabíjet asi nabíječkou k tomu určenou.
Něco podobného jsem už zkoušel , 2,5 kW sínus měnič + 500 W grid-tie měnič . Na tuto sestavu jel celý dům
bez problémů , odběr domu cca 550 w , výkon grid-tie cca 450 W a měnič zbývajících 100 W . Neodvážil jsem se
snížít celkovou spotřebu pod výkon grid-tie měniče , obával sem se poškození sínus měniče zpětným proudem :eek2: .

Vaše představa zachování chodu FVE střídačů při výpadku sítě pomocí "malého" 3-f měniče mi nahání docela hrůzu :o .
Jelikož jsou FVE střídače konstuovány tak aby "tlačily" veškerý dostupný výkon FVE do sítě , čili někam se zaručenou
spotřebou , tak se logicky ptám jak by to vypadalo při extrémním zmenšení odbytu té el. :eek2: .
Napadá mne , že budou zvyšovat AC napětí aby přetlačili XX kW do AC - pochibuji že by to ten měnič přežil :uh: .

Co se týče sledu mého zapojení :

hodiny s hlavním jističem DS
..... )
rozbočovač ................... měnič 5 kW
.... )_______________( .......... )
.... FVE ............... přepínač zdroje
............................. Fíčko
........................ domovní jističe

Nebo-li FVE je zapojena na hlavní řívod mimo domovní rozvody = funguje dál ikdyž dům jede na 1f měnič :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Rozšíření stávající FVE o záložní systém

Příspěvek od tomas »

Ten systém od SMA funguje tak, že při snížení odběru vzroste v ostrovní síti frekvence potom manažer ostrovního systému
http://www.sma-czech.com/cs/produkty/st ... 48-us.html
přebytečný výkon odvede do akumulátorů, pokud jsou nabité tak se sníží výkon střídačů (nové síťové střídače už to většinou umí "dynamická podpora sítě"), nebo se přebytečný výkon odvede inteligentní zátěží do topných těles:
http://www.sma-czech.com/cs/produkty/st ... -load.html
Je to celkem promyšlený systém, který ostrovní síť 230V/400V využívá jako sběrnici a výkonová bilance je dána kolísáním frekvence kolem 50Hz ( to se děje i v klasické rozvodné síti). Takže se to dá libovolně rozšiřovat a kombinovat z různými zdroji.
Možná by to umělo (nebo něco podobného) i některé z těchto zařízení:
http://www.sunfinepower.com/en/Products.asp
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek