Prasárny na občany

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

Myslím, že uvažujeme špatně. Musíme na ČEZ a ERÚ jeho zbraněmi. Zkusil jsem modelový výpočet, kdy jsem předpokládal běžnou domovní přípojku 3x25A s jednotarifní sazbou D01d a spotřebou 2000 a 3000 kWh. Pokud jsem nechal stejné parametry dle NTS sazba D1Sd tak při spotřebě 2000 kWh se platba ročně zvedla o cca 1000 Kč a u spotřeby 3000 kWh naopak o cca 1500 Kč klesla. Ale když jsem změnil sazbu dle NTS na D2Td 20 hodin, tak se v obou případech za předpokladu dodržení povinného poměru odběru v NT ušetří u spotřeby 2000 kWh 1000 Kč a u spotřeby 3000 kWh dokonce 3500 Kč oproti stávajícím platbám, takže za mě je návod jasný, přejít na "topné" sazby a příští rok instalovat systém na hlídání podílu spotřeby NT na celkové spotřebě a ČEZ docela utře a lidi ušetří.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od kodl69 »

jo, ale přečti si podmínky pro získání d45d dnes, minimálně 40 procent z hodnoty jističe musí být el. topení, ovládaný hdo přes stykač....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3362
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od marko250 »

Ta ženská je fakt zábavná!Není ona od nás z prajzské :-) .Já ji budu muset potkat a upřímně se zeptat ,jak to tedy myslela s tou ideou činností ERÚ umístěných na jejich webu, a její skutečnou činností vrcholící novým návrhem NTS!? Proč rovnou jako nestranná neprohlásila,že NTS bude jen a pouze proti šetření jakýmkoli způsobem a zaplatí to přípojky s nízkou spotřebou! Proč to rovnou nevetovala vládě a tomu kokotovi Mládkovi co pro to připravil půdu k schválení.Proč ta šaškárna s komisí složené z opačně smýšlejících subjektů,kalkulačkou a dvou dalších posudků.Když je po celou dobu jasné co bude z toho následovat a s čím tedy nesouhlasí,jak se až nyní neustále dovídáme!!!!Proč by vůbec měla být stavěna nová chytrá síť,kterou bude ovládat zase druhá strana a nás bude zase negativně ovlivňovat v RD.To mi vážně bude zapínat někdo pračku vzdáleně podle osvitu slunce!?Kdo se mě doprdele zeptal jestli o takovou službu stojím!!!!Dyť taková chytrá síť s okamžitou reakcí na výkonnost FVE nestejnorodě se rodících na ploše ČR není možná,jak to jako chtějí postavit!!!!To budou předpokládat FVE na každé budově a dle toho stavět nebo co,to je zase jen další tunel ČEZu. Jednoznačně má být uzákoněno FVE>úložiště>spotřeba na místě>mini přetok a dle toho zlikvidovat nevyhovující elektrárny a nesmyslné investice do jádra.Doladit páteř dle spotřeby v dobách temna a je hotovo,zkonfiskovat polní FVE za nynější ceny komponent a použít na onu decentralizaci v rámci ČR.Dále říci němcům postavte si vlastní spojku severu s jihem v pondělí Vám to na obou koncích vypnem! AAAAAAAAAAAAAA du si nalít kus poctivé moravské práce se sluncem na vinohradu :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od MilanK »

Já nechci nic obhajovat ale podle nových tarifů bych ušetřil 6000Kč ročně v sazbě D25d jistič 3*25A
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3362
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od marko250 »

A souhlasíš tedy s názorem NTS,že když využíváš DS více ,než jiná přípojka co díky své vlastní investici 250 000Kč,nebo šetřením ji naopak tak nezatěžuje a nikoho neotravuje,tak máš platit méně a zatáhne to ten s menším využíváním? I přez to,že je spotřeba po desetiletí takřka shodná a velmi předvídatelná a celá jedna roční produkce Temelína se prodá mimo ČR.Po té co z našich peněz se draze postavil a provozuje s veškerými dopady.Souhlasíš se znečisťováním ČR hnědouhelkama se zastaralým provozem a s tím spojenou těžbou.Bude se Ti tedy dobře dýchat tady jo? Já tady tu spravedlivost NTS neumím najít!!!Já tady vidím jen velké tlaky energetiků na politiky a bezradné počínaní ERÚ.ČR versus obyvatel místo souladu>válka.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od MilanK »

Nesouhlasím s ničím co je v energetice. Nech je to dostavba dalšího bloku atd. Jen jsem psal že bych ušetřil. Je to totiž na hlavu postavené čím větší odběr tím se míň platí.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3362
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od marko250 »

Ale to je mi jasné ,že máš všeobecný přehled,protože sis sám zkusil co to je vyrábět a díky tomu jsi v obraze i s druhou stranou,ale Víš co bude lidí co jim doma tečou mražáky,zapíná 40let starý el.kotel a najednou jim tam skočí -12 000Kč.A co takový HeavyMachinery ala Stehlík apod.ERÚ měla vypracovat návrh založený na kvalitní budoucnosti lidu a né firem ji křivící,tohle prostě není demokracie a kvalitní odvedená práce,za kterou dostali nadprůměrně zaplaceno!!!Tady musí být uvedena trestní odpovědnost politika a dalších složek,protože to jediné by je nutilo přemýšlet za koho svou práci dělají.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od gupa »

No já bych byl více nohama na zemi, nejprve bych zjistil, jestli vůbec D25d bude existovat, potom jestli bude ve stejných cenách, potom jak ty ceny budou pohyblivé a nakonec jestli se v situaci nových podmínek vyplatí.
MilanK píše:Já nechci nic obhajovat ale podle nových tarifů bych ušetřil 6000Kč ročně v sazbě D25d jistič 3*25A
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od lwq »

Ja to poresim 12*295Wp Benq na strechu+16x 200Ah LIFEPO4 s Midnightem a Heron plyn. centralou jsem v tom do 350t CZK coz na novostavbe domu se mi vrati do 10let, takze jeste nez deti pujdou na druhy stupen ZS - spokojenost. Jen doufam, ze brzy budou ty ceske 3D baterky, misto LIFEPO by se hodily ... :-) a zadna pripojka CEZu nikdy nebude, ac mam draty 4m od baraku. At si ty svoje OZE atp nacpou komu chteji. A pokud pribehne socialka, ze nemame proud, ale mame deti, tak se budu soudit do roztrhani tela a just jo ...

Ale k tematu - nikdo nevime co na nas presne usijou, takze je treba kopat do nich jak jen to jde. Ja pripominku poslal. A vse bedlive sleduji. No a je to tragikomedie s opravdu velikym rozpoctem. Kuprikladu otec - OSVC - truhlar s vlastnim katrem. Jen kart ma 25kW motor. Omitacka 13kW atd atd. Tohle na 3x32A nerozjede, takze ma 3x63A a vysledek s NTS ? Priplati si 22t rocne (myslim, pocital si to sam) - takze uz mame rozpracovany projekt na FVE elektrarnu aspon pro napajeni domu, aby ten rozdil usetril. Nebot si moc neumim predstavit FVE co by zvladla zivit treba ten katr. ... Zdrazit sluzby nemuze kvuli konkurenci. Tedy toliko za me ... Jo a soustredil bych se na dane veci a co s tim lze delat, na domnenky ac treba pozitivni bych se vykaslal - v tomhle state bych radeji uz vzdy cekal jen to horsi ci nejhorsi - dle mych zkusenosti a to mi jeste nebylo asi 30let...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od brumlaj »

marko250 píše:.......A co takový HeavyMachinery ala Stehlík apod.ERÚ měla vypracovat návrh založený na kvalitní budoucnosti lidu a né firem ji křivící,tohle prostě není demokracie a kvalitní odvedená práce,za kterou dostali nadprůměrně zaplaceno!!!Tady musí být uvedena trestní odpovědnost politika a dalších složek,protože to jediné by je nutilo přemýšlet za koho svou práci dělají.
Ta zodpovědnost by měla být trestem veřejného lynčování. Ale s podmínkou aby trestaní přežili. Těm prasátkům nestačí jak zvrtali privatizaci OKD - jak obrali lidi o 40 000 bytů... Hned jak se dostali o5 k moci, tak pohnojili zákon o energetice na kterém závisí absolutně všichni obyvatelé ČR. A to na popud Světlíka, Mitala a ostatních gaunerů podobných Bakalovi a Romanovi, kterým je šumákfuk co bude s lidmi, kteří jsou dost slušní na to, že nemají takovou moc jako oni. Ještě manipulují veřejným míněním skrze reportéry a otázky stylu "proč upíráte poctivé zisky lidem, kteří zaměstnávají ty slušné lidi co na podnikání nemají žaludek?" Taková otázka je v Moravskoslezském kraji také na veřejné lynčování. Kdysi jsem popisoval jak je k pláči pohled na dnešní torzo železáren.... přidalo se OKD...... nic poctivého na rozkrádání podstaty podniků které nevybudovali sami bez zaměstnanců z nuly nevidím.
lwq píše:.........At si ty svoje OZE atp nacpou komu chteji. .........
Kdo nevidí snížení ceny elektrické energie mezi léty 2008 a 2015, neví důvod ani když ti co se jim snižují zisky jasně lobingem do svých kapes ukazují že jejich zásluhou to není....... musí být minimálně moMentálně mimo. Chlapi, přestaňte papouškovat co slyšíte v televizi a rádiu, byla vám nadělena šedá kůra mozková.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
xxtt

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xxtt »

lwq píše:Ja to poresim 12*295Wp Benq na strechu+16x 200Ah LIFEPO4 s Midnightem a Heron plyn. centralou jsem v tom do 350t CZK coz na novostavbe domu se mi vrati do 10let, takze jeste nez deti pujdou na druhy stupen ZS - spokojenost. Jen doufam, ze brzy budou ty ceske 3D baterky, misto LIFEPO by se hodily ... :-) a zadna pripojka CEZu nikdy nebude, ac mam draty 4m od baraku. At si ty svoje OZE atp nacpou komu chteji. A pokud pribehne socialka, ze nemame proud, ale mame deti, tak se budu soudit do roztrhani tela a just jo ...

Ale k tematu - nikdo nevime co na nas presne usijou, takze je treba kopat do nich jak jen to jde. Ja pripominku poslal. A vse bedlive sleduji. No a je to tragikomedie s opravdu velikym rozpoctem. Kuprikladu otec - OSVC - truhlar s vlastnim katrem. Jen kart ma 25kW motor. Omitacka 13kW atd atd. Tohle na 3x32A nerozjede, takze ma 3x63A a vysledek s NTS ? Priplati si 22t rocne (myslim, pocital si to sam) - takze uz mame rozpracovany projekt na FVE elektrarnu aspon pro napajeni domu, aby ten rozdil usetril. Nebot si moc neumim predstavit FVE co by zvladla zivit treba ten katr. ... Zdrazit sluzby nemuze kvuli konkurenci. Tedy toliko za me ... Jo a soustredil bych se na dane veci a co s tim lze delat, na domnenky ac treba pozitivni bych se vykaslal - v tomhle state bych radeji uz vzdy cekal jen to horsi ci nejhorsi - dle mych zkusenosti a to mi jeste nebylo asi 30let...
No, když jsem delal projekt na malý nový domek, tak jsem tam nedal prípojku na verejnou elektrickou síť. Zaplatil jsem projektanta, a elektročást jsem naskicoval predem. Sice to razítkový elektroprojektant dovrzal, až ve druhém kole pochopil, co chci, a že nechci 3 fázy, pak si ale za malý príplatek dal ríct, a dopsal tam pár rádku navíc, co pak vypadalo, že už není jen predražená kopie. Napsal jsem zdroj solár (+ myslel kogeneračku). Pred asi 10 lety to prošlo a nikdo neprotestoval. Takže sociálka v tomhle nic nemuže. V zákone jsem nikde nenašel povinnost se pripojit na síť. Dneska je na baterky témer všecko...

K tomu gatru. Na 3x32A to určite a v pohode rozjede, pokud použije frekvenční menič. Nejvetší menič, co jsem kdy zkoušel a použil byl 40kW.
Navíc získá plynulý rozbeh ve vyšší kvalite, než dá softstarter. Podobný menič lze dnes koupit starší za schudnou cenu.

Gatr na FV si predstavit umím. Za slunce tak aspoň 50m2. To by ale musel ale štípat jen za slunce, podobne, jako holanďané mleli, když byl vítr. Pri velkých investicích není nereálný kotel/kogeneračka na odpadní drevo, ten by však musel šlapat tak na 200kW, to už je mamut pro prumysl a bohatou firmu.
Tyhlety spotrebiče ale nebývají optimalizované na spotrebu a elektrickým výkonem dost plýtvají. Je otázka, kolik který proces rezání opravdu potrebuje kW v mechanice.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od RCZf »

MilanK píše:Já nechci nic obhajovat ale podle nových tarifů bych ušetřil 6000Kč ročně v sazbě D25d jistič 3*25A
Opravdu usetris ? I v dobe kdy realne zavedou platbu za jistic ? To jest dle vypoctu 30 X dodnota jistice X pocet fazi = mesicni platba za jistic tak jak to chteji po firmach pripojenych z NN uz pristi rok ? Nebo jsi jen pouzil tu jejich kalkulacku, ktera vubec velikost jistice nezohlednuje.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od kybos »

MilanK píše:Já nechci nic obhajovat ale podle nových tarifů bych ušetřil 6000Kč ročně v sazbě D25d jistič 3*25A
To bych rád věděl při jaké spotřebě je tato úspora dosažitelná.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
xxtt

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xxtt »

...gatr bych rešil diesel elektrocentrálou 20-30kW, nejsou až takový problém. Nebo velkým alternátorem na kardanu apod. Príležitostné "štípání" by melo takhle vyjít snesitelne.
Ale je treba též spočítat cenu elektriny z distribuce. Kdysi jsem to doma počítal a vyšlo mi, že pri vyšších odberech a tomu odpovídajících tarifech se stejne žádné slevy nekonají a doženou to "poplatky za jistič".
Dreambox
Příspěvky: 277
Registrován: stř led 15, 2014 11:48 am
Bydliště: Dolní Podluží

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od Dreambox »

kybos píše:
MilanK píše:Já nechci nic obhajovat ale podle nových tarifů bych ušetřil 6000Kč ročně v sazbě D25d jistič 3*25A
To bych rád věděl při jaké spotřebě je tato úspora dosažitelná.
Zběžně jsem zpočítal tuto úsporu a muselo by to být tak 3 tis.kWh VT A 50000 kWh NT.Tam to potom vychází .Kdo to ale má ?
3 ks.Studer XTM 4000-48,3 ks.VT-80 - Studer Innotec,BSP,rs232, východ střecha 3,3Kwp,jižní stěna 4,16 Kwp,západ střecha 3,19Kwp, chalupa Majda 4,2 Kwp.Lifepo4 48V 800Ah
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3362
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od marko250 »

Katr bych řešil pásovou pilou s automatickým pojezdem a naklápěním patřičné délky ,dle zaměření,motor do 7kW.Rozmítačka to je jiná no,tady je výkon využit většinou na 100%.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

kodl69 píše:jo, ale přečti si podmínky pro získání d45d dnes, minimálně 40 procent z hodnoty jističe musí být el. topení, ovládaný hdo přes stykač....
A to je problém? Těch 40% je u jističe 3x25A 6,9 kW a pokud započítám 2 kW na bojler TUV, tak zbývá přidat 2 - 3 přímotopy s celkovým příkonem 5 kW a mám na sazbu nárok. Nikde se nemluví o tom, že musím těmi přímotopy topit. To bude až příští rok, kdy je pro D2T požadavek na 91% podíl odběru v NT, ale na to budu mít už systém, který to bude hlídat a případně zapne nějaký spotřebič v době platnosti NT tak, abych požadavek splnil.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od lwq »

Jenze otec na tom katru jede 8h denne a ano frekvencni menic je resenim, taky uz ho resi. Zadnou pasovku nechce, nebot je to nesmysl. Stavajici katr si doma postavil behem 10 let a za poslednich 15let na nem porezal nemalo materialu. Navic ma katr proti pasovce vyhody atp ... (ale ma i nevyhody)

Omitacka - rezna rychlost 70m/s, prumer dvou kotoucu 180mm - to proste tezko okecat ...

A ano 50m2 panelu se na strechu vejde v klidu, ma totiz rozmery 5x20m - takze by se rezalo hlavne za Slunce, ale otazkou je jak vyrobit z tech 18kw DC - 380V 3f AC ... Leda asi nekolik Victron phoenix 48/5000 ale to jsou investice v sesti mistnych cislech ... To se nema sanci zaplatit. Premyslim jake delaji nejvetsi DC motory ... :mrgreen:

EDIT: pekny motorek ... http://www.evdrives.com/product_p/mot-me1115.htm ale obavam se, ze s katrem by ani nehnul.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od kybos »

Dreambox píše:
kybos píše:
MilanK píše:Já nechci nic obhajovat ale podle nových tarifů bych ušetřil 6000Kč ročně v sazbě D25d jistič 3*25A
To bych rád věděl při jaké spotřebě je tato úspora dosažitelná.
Zběžně jsem zpočítal tuto úsporu a muselo by to být tak 3 tis.kWh VT A 50000 kWh NT.Tam to potom vychází .Kdo to ale má ?
Spíš bych to tipnul na 4400 kWh VT a 4000 kWh NT. To se může stát jen tomu, kdo nešetří a nepřesouvá velké spotřebiče do NT.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
xxtt

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xxtt »

lwq píše:EDIT: pekny motorek ... http://www.evdrives.com/product_p/mot-me1115.htm ale obavam se, ze s katrem by ani nehnul.
Podobné a rekl bych lepší mám doma za polovinu (použitý 11kW nominálne s pruchozím hrídelem, lze spojkou zapojit 2ks). Stejne jako k tomu v linku je potrebný kontrolér/menič požadující zpracování čidla polohy rotoru. Má menší otáčky 3000/min, tlustší hrídel a lepší chlazení, je navíc zcela uzavrený, 29kg.
Ten z linku je chlazený jenom tím, že má vysoké otáčky, a co znám provoz na gatru, tak by tam dlouho nevydržel, i kdyby mel nominál dostatečný.
Tam kolikrát nevydrží ani stykače, když rozvadeč není tesný.