Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní stroj?

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od vlkazajac »

Padol mi do ruky TEC1-12710HTS, čo je chladič a nie generátor. Tak som sa s ním hodinku pohral, kým som pripravil aj tento report, ktorý bude užitočný len tým, že ukáže, ako sa to nemá...... Prosím, nenadávajte mi !
Čo dom dal, poukladal som na radiátor, všetko je na obrázkoch. Výsledok sú necelé 3 mW pri teplotnom spáde hodne menšom, ako 30 stupňov. Teplota na výstupe z kotla v suteréne 42 stupňov, teplota na chladiči pod TEC neznáma ( 30 stupňov ??? ), teplota na hornej strane cca 10 stupňov - v hrnci je voda z vodovodu.
DSCF1741.jpg
DSCF1743.jpg
DSCF1749.jpg
DSCF1750.jpg
Takže tu sa nič neodpúšťa ! Treba použiť výkonný TEG, zabezpečiť dobrú výmenu tepla na obidvoch stranách a využiť čím väčší teplotný spád.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od rottenkiwi »

https://www.youtube.com/watch?v=4i3-w6MZP1U
Ako to robí tento človek, že produkuje metán a aj mu to robí 4000 W z dreva a odpadkov ?
Koĺko by stálo to jeho náčinie tam pri tom generátore ? Čo je tam nutné ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Trosecnik

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od Trosecnik »

vlkazajac píše:Výsledok sú necelé 3 mW pri teplotnom spáde hodne menšom, ako 30 stupňov.
To kdo ví jestli?

Měl jsi zkusit s tím měřákem, na tom topení, napřed laborovat a zjistit zkreslení díky teplotě. Když jsem měřil v létě na slunci, měl jsem při vystavení multimetru slunci, docela slušné zkreslení. Jestli si to dobře pamatuji, tak když měl multimetr ukazovat nulu, ukazoval hodnotu a zhruba o ni zůstalo měření zkreslené. Stačilo ale multimetr umístit do stínu, (pravděpodobně) klesla teplota a vše bylo v pořádku.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od kodl69 »

nejlevnější multimetry měří blbě na slunku kvůli fotoelektrickýmu efektu, čip je jenom v takovým tom epoxidu, nebo co je to za svinstvo, nejhůř jsou na tom ty žlutý, černý ještě jakž takž prostě zasvítí na ty přechody v čipu a je hotovo, teplo takovej vliv nemá....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od vlkazajac »

Je jasné, že meranie bolo lacným multimetrom. Prv, než som ho položil na radiátor kvôli foteniu, meral som "z ruky" a nepostrehol by som zásadné zmeny v hodnotách. Ako sa hovorí, nula od nuly......
Termoelektrický efekt má malú účinnosť, tak treba ísť na hranu najlepších technických riešení, čo nebol tento prípad vskutku primitívneho pokusu. Výmena tepla na obidvoch stranách musí fungovať dokonale.

Pre inšpiráciu v pokusoch sú naozaj dobré komerčné "devily", na ktoré som dal odkaz vyššie.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3362
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od marko250 »

To jsou teda lepší kutilové s dřevoplynem https://www.youtube.com/watch?v=g_7hsrxzGdE
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od 8milan8 »

marko250 píše:
To jsou teda lepší kutilové s dřevoplynem https://www.youtube.com/watch?v=g_7hsrxzGdE
Jako na dřevoplynu není podle mě nic extra složitého. Nejtěžší je vyčistit plyn tak, aby to nezasr... motor. Sám se hodlám až se trochu počasí vyčasí pokračovat v pokusu.

Další věc, co mi přijde jako jednoduchá věc pro vykrytí nedostatku sluníčka v zimě je parní stroj. Ale ono si je oboje hodně podobné. A každé má své plusy a mínusy. U parního stroje to je tlak páry a věci kolem práce s párou. No a u dřevoplynu čištění a jedovatost plynu. Ale oboje mi přijde jako nejjednodušší a reprodukovatelné pro běžné kutili. Jen prostě nabídnout nějaký jednoduchý návrh proveditelný z běžné dostupných komponent v ČR.

Ale i ten peltier není k zahození. Ale ta cena by byla asi horší

A nebo abramsova parní turbína, ale to je vyšší dívčí. I když krásné... :)
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3362
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od marko250 »

Není to tak jednoduché a právě vývin ,ochlazení a čistota plynu je to nejsložitější.Do vyvíječe stejnorodé špalíčky,kvalitně vysušené a i tak z toho bude strašná spousta nečistot,proto to dřevěné uhlí,které je již nejhoršího zbaveno.Ale zkus si sehnat,nebo dělat dřevouhlí,to prostě návrh zabíjí.Dřevoplyn je nejen jedovatý,ale hlavně výbušný při nahromadění a přístupu kyslíku s ohněm.To se naštěstí eliminuje stálým odběrem do motoru centrály.Další problém je přesně konstrukčně navržený vyvíječ pro daný druh paliva a to se nemůže moc měnit.Je problém třeba už jen s druhem a rozměrem paliva,omyl je,když si někdo myslí,že tam jeden den nandá bukové parkety a druhý den(či cykl) piliny ze smrku.Pokaždé bude vývin jiný v zhotoveném vyvíječi!Největší nepřítel je dehet,který to celé ucpe.Ideální přímé palivo je hrubá štěpka 2-6cm vysušená na 12-20% vlhkosti,ale z dřevní hmoty a né z haluzí,kde převládá kůra a měkké části vznikajícího dřeva,pak super stabilní palivo peletky bílé bez kůry(6300kč/t).U štěpky nutné umělé sušení což u kutila bude obnášet plochu(beton) na přímém slunci,tenká vrstva(do 8cm) hrábě a spoustu slunce a rychlých sklízecích akcí v dešti typu-Hooonémm než to zase zmokne :-) (ala seno),pak naložit někam, kde to vejde a nenabere zase vlhost přez zimu.

Oproti tomu pára mi osobně zase nahání strach,v obci bouchly za můj život dvě kotelny na pevné(sklep),naštěstí domy to ustály,ale když vidíš vytrhlé futra s oplechovanými dveřmi z jejich otvoru a popraskanou cihlovou zeď 45cm a tu spoušť kolem,tak přemýšlíš jinak. Nejůčinnější je turbína,ale tu udělat v malém asi jen tak nepude,ty průtoky jsou prostě velké a tím se za ní vše komplikuje,jako bonus 30 000ot/min samotná zatížená turbínka.Fandím každému pokusu,ale tyto zařízení vyžadují mnoho náchylných komponent a prostor.

Mám tři favority pro temné dny:
1.PB tlaková nádrž(nejedna)>letní přebytky formou účinného kompresoru v létě do nich(odvod tepla do AN,kondenzát pryč) >Teslova(nebo auto turbo výfuková část)>generátor>baterky Ještě jsem ale nad tím nic nepočítal ,jen vize,nádrže jsou celkem dostupné,hrozí výbuch po selhání tlakového jištění a neodhalené vadě nádrže.Spousta místa,neznám účinnost teslovy turbíny atd.
2.Kotel>TEG>dioda>baterky (teplo jen bypasem zpět+úprava kotle),účinné chlazení(ještě pořád nedošly kuva)
3.koupit kartu čezu na EV nabíječku(150kč/měs) a během šichty dobíjet v autě baterky a ty po příjezdu domů přidružit k FV,asi ale naseru ty co budou chtít taky tam "tankovat" :mrgreen: a bude to svádět i k jinému druhu tankování :mrgreen: :mrgreen:
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od kodl69 »

dřevoplyn i s řízením směsi přes kompl: https://www.youtube.com/watch?v=wZdPkrghUZM
všimněte si stylového papírového pytle, z kterýho doplňuje "nádrž" :-). Podle počtu videí z finska tam s tím snad jezdí normálně po silnici. U nás by tě asi zastřelili pro výstrahu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xxtt

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od xxtt »

Mnoho lidí neví, že pri páre nebouchá ani tak pára v roli plynu pod tlakem, ale hlavne prehrátá kapalina, která se dostane do bleskového varu únikem a snížením tlaku pod pracovní.

Tohle udelal pred pár lety nedaleko 80 litrový boiler, doporučuju shlédnout nebo i odložit:
http://www.pluska.sk/slovensko/regiony/ ... aneni.html

Znám historku, podle které kotel parní lokomotivy odstartoval, a dopadl 500m od místa výbuchu.

Proto když hrátky s párou, tak 100% pojistný ventil, a kvalitní ohrívák, plus co nejmenší množství KAPALINY pod tlakem.
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od 8milan8 »

xxtt píše:Mnoho lidí neví, že pri páre nebouchá ani tak pára v roli plynu pod tlakem, ale hlavne prehrátá kapalina, která se dostane do bleskového varu únikem a snížením tlaku pod pracovní.

Tohle udelal pred pár lety nedaleko 80 litrový boiler, doporučuju shlédnout nebo i odložit:
http://www.pluska.sk/slovensko/regiony/ ... aneni.html

Znám historku, podle které kotel parní lokomotivy odstartoval, a dopadl 500m od místa výbuchu.

Proto když hrátky s párou, tak 100% pojistný ventil, a kvalitní ohrívák, plus co nejmenší množství KAPALINY pod tlakem.
Jojo, páry se také bojím. To radši ten dřevoplyn. Tam když člověk bude venku a dá si bacha na blbou kombinaci ve vyvíječi a popřípadě aby to mělo nějaké slabé místo kam to kontrolovatelně bouchne, tak pak OK.

U té páry bych se na jeden pojišťovák ani na více stejného typu nepolehl. Musely by být aspoň 3 různé. :)
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od 8milan8 »

marko250 píše:Není to tak jednoduché a právě vývin ,ochlazení a čistota plynu je to nejsložitější.Do vyvíječe stejnorodé špalíčky,kvalitně vysušené a i tak z toho bude strašná spousta nečistot,proto to dřevěné uhlí,které je již nejhoršího zbaveno.Ale zkus si sehnat,nebo dělat dřevouhlí,to prostě návrh zabíjí.Dřevoplyn je nejen jedovatý,ale hlavně výbušný při nahromadění a přístupu kyslíku s ohněm.To se naštěstí eliminuje stálým odběrem do motoru centrály.Další problém je přesně konstrukčně navržený vyvíječ pro daný druh paliva a to se nemůže moc měnit.Je problém třeba už jen s druhem a rozměrem paliva,omyl je,když si někdo myslí,že tam jeden den nandá bukové parkety a druhý den(či cykl) piliny ze smrku.Pokaždé bude vývin jiný v zhotoveném vyvíječi!Největší nepřítel je dehet,který to celé ucpe.Ideální přímé palivo je hrubá štěpka 2-6cm vysušená na 12-20% vlhkosti,ale z dřevní hmoty a né z haluzí,kde převládá kůra a měkké části vznikajícího dřeva,pak super stabilní palivo peletky bílé bez kůry(6300kč/t).U štěpky nutné umělé sušení což u kutila bude obnášet plochu(beton) na přímém slunci,tenká vrstva(do 8cm) hrábě a spoustu slunce a rychlých sklízecích akcí v dešti typu-Hooonémm než to zase zmokne :-) (ala seno),pak naložit někam, kde to vejde a nenabere zase vlhost přez zimu.
Jako ta čistota plynu je to nejzásadnější. Ale zase na druhou stranu to beru tak, že není člověk až tak omezen prostorem. A pak záleží jak moc chce myslet na ekologii. Ono to prohnat několika sprchami není problém, ale kam to pak lít. A ideálně by to musela být voda s příměsí nějakých chemikálií a to pak likvidovat nebude sranda. :/ Co jsem objevil, tak jsou nějaké keramické filtry, které se dají regenerovat, ale to je zase celkem složité na zprovoznění (myslím že nějak dusíkem se to profukovalo v opačném směru a pak ještě nějaká teplota na vypálení atd.).
marko250 píše: Oproti tomu pára mi osobně zase nahání strach,v obci bouchly za můj život dvě kotelny na pevné(sklep),naštěstí domy to ustály,ale když vidíš vytrhlé futra s oplechovanými dveřmi z jejich otvoru a popraskanou cihlovou zeď 45cm a tu spoušť kolem,tak přemýšlíš jinak. Nejůčinnější je turbína,ale tu udělat v malém asi jen tak nepude,ty průtoky jsou prostě velké a tím se za ní vše komplikuje,jako bonus 30 000ot/min samotná zatížená turbínka.Fandím každému pokusu,ale tyto zařízení vyžadují mnoho náchylných komponent a prostor.
Jj, pára má špatnou pověst no. :/ Ale zase si říkám, že na to aby člověk udělal 500W generátor, tak by to nemusel být nějaký megastroj a hold by to bylo zazděné nebo zalité v betonu s přepravenými kontrolovanými slabými místy na případné pohromy. Ale odpadní teplo by člověk v zimě krásně využil.
marko250 píše: Mám tři favority pro temné dny:
1.PB tlaková nádrž(nejedna)>letní přebytky formou účinného kompresoru v létě do nich(odvod tepla do AN,kondenzát
pryč) >Teslova(nebo auto turbo výfuková část)>generátor>baterky Ještě jsem ale nad tím nic nepočítal ,jen vize,nádrže jsou celkem dostupné,hrozí výbuch po selhání tlakového jištění a neodhalené vadě nádrže.Spousta místa,neznám účinnost teslovy turbíny atd.
Ta teslova turbína není sranda. Nedávno jsme na ni koukal a celkem to je složité zařízení aby to mělo nějakou účinnost. Já jsem právě přemýšlel to použít na páru, místo klasického parního stroje. Každopádně kompresorování vzduchu a zpětný převod na elektřinu, tak to nebude asi nic moc účinnost. :/ To už jsem přemýšlel spíše z přebytků vyrábět elektrolýzou vodík a ten skladovat, ale to nebezpečí a obtížná skladovatelnost vodíku to zabíjí.
marko250 píše: 2.Kotel>TEG>dioda>baterky (teplo jen bypasem zpět+úprava kotle),účinné chlazení(ještě pořád nedošly kuva)
To se mi líbí jako ideální řešení. Problém tam je s tím, že aby člověk udělal 500W, tak na to potřebuje celkem dost kW tepla přenést přes články a kam s tím? Zase topit pánubohu se mi nechce. :/ Ale třeba udělat 50W TEG ke krbu nebo tak mi přijde jako super a i to by bylo aspoň třeba 1kW denně.
marko250 píše: 3.koupit kartu čezu na EV nabíječku(150kč/měs) a během šichty dobíjet v autě baterky a ty po příjezdu domů přidružit k FV,asi ale naseru ty co budou chtít taky tam "tankovat" :mrgreen: a bude to svádět i k jinému druhu tankování :mrgreen: :mrgreen:
:D Klasické české řešení. :) A určitě by to pár chvil fungovalo. Ale není to asi dlouhodobé. ;)
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od 8milan8 »

Jsou nějaké pokroky?

Rozjelo se tu hodně věcí, tak by mě zajímalo, jestli tu jsou nějaké nové zkušenosti a nové slepé uličky, kudy se nemá člověk vydávat. :)

Za dlouhých zimních večerů jsem tak různě hledal, přemýšlel a plánoval a došel jsem k tomu, že asi nejjednodušší bude postavit si parní stroj. Splňuje to všechny moje požadavky - jako palivo dřevo, vedlejším produktem je teplo (které člověk spotřebuje), je to celé jednoduché a tím pádem i jednoduché na opravy a všechny díly mají dlouhodobou výdrž (stačí když bude vše dobře namazané a tak teoreticky by nemělo nic nikdy odejít) a také to je vzhledem k jiným věcem i celkem bezpečné.

Tedy spíše k tomu, že jsem chtěl a mám rozdělaný generátor dřevoplynu, tak tohle hodnotím jako bezpečnější projekt. :) Samozřejmě to také není úplně triviální. Ale aby člověk dostal cca 500W výkonu, tak by se nemělo jednat o něco, co poběží na ohromných tlacích a bude to obrovské. Očekávám, že to bude celkem kompaktní. A jediné nebezpečí je parní kotel a rozvody tlakové páry, ale prostě se nebude šetřit na pojišťovacích ventilech a materiálech. :) Je tu někdo, kdo touhle cestou šel? Krom turbíny, která je tomu asi nejblíže a velice rád sleduji její vývoj. Byť bych si to asi netroufl do toho jít(přesnost není v mých rukách dobrá). I když, kdyby mi někdo samotnou turbínu dodal, tak je to nejjednodušší řešení. :)

Jako perfektum jsem domýšlel, že by se pod parním kotlíkem topilo nějakým hořákem na peletky/stěpku/drcené uhlí, ale nikde jsem nenarazil na nějaký rozumný prodej samotného hořáku o malých výkonech... :/ Ale ta regulace by pak byla dokonalá a hlavně by se to mohlo samo spouštět a vypínat. ;)
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od kodl69 »

a 10kW je malý výkon? to je můj odhad, že malý parní stroj přes 5 procent účinnosti na el. ve výsledku nepůjde, takže jakýkoliv hořák pro domácí kotel....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3362
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od marko250 »

Tak pokud chceš regulovatelný a vysoce účinný hořák(96%) na agro,či uhelné paliva tak se koukni po Petrojet,Kipi,Pellas,Eco-Palnik,Kostrzewa hořáky a hlavně hledej ty otočné,které si poradí s nekvalitním spalováním.Krapec problémek je vlastní spotřeba,jelikoš se samozapalují tak klidně i 700W chvíli a pak provoz zhruba kolem 10-70W. Paliv je spousta i odzkoušených ,je to jen o zdroji v okolí.
http://www.horakyrotojet.cz/horaky-rotojet
https://www.youtube.com/watch?v=7uwLdosbJH8
http://www.horakypetrojet.cz/univerzaln ... y-multibio
http://kipi.pl/wp-content/uploads/2014/ ... -25sek.png

Jinak mě došly konečně TEG moduly tak budu kutat tímto směrem,ale zatím jen vymýšlím jak s něma konkrétně na kotel a jak chladit a vracet do kotle.Až to bude něco dávat tak sem pisnu. :-)
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od redcrown »

Já jsem se začal hodně zabývat myšlenkou parního motoru, protože jsem si myslel, že Stirling je něco, co se nedá spáchat. Parní motor s uzavřeným okruhem má taky spoustu problémů.
Zkus se podívat na http://www.ve-ingenieure.de/projekt_st05g_cnc.html.
Je to podle mě jediný projekt, který po mnoha letech žije. Dokonce ho lze považovat za částečně komunitní, protože se spousta informací sdílí. Prodáno několik set dokumentací http://www.ve-ingenieure.de/Downloads/S ... _A3_CC.pdf a 120 sad neopracovaných odlitků. Tento člověk nabízí kompletní dokumentaci k výrobě motoru. Podle parametrů se nechá dostat na účinnost 22%, 500We. https://www.youtube.com/user/VEIngenieure
Musím říci, že jsem začal přehodnocovat proveditelnost motoru z parního na "teplovzdušný". Pokud by se někdo dále zajímal o projekt ve-ingenieure, můžeme spojit síly. Rozhodně hodlám tuto myšlenku dlouhodobě prohlubovat. Výrobní potenciál bych myslím měl, s časem to je horší. Myslím, že pro plně ostrovní život to je krásná hračka, nicméně pořádná PB nebo naftová centrála je nutnost.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3362
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od marko250 »

Taky jsem to dlouho sledoval,tady link na komponenty,výkresy,nebo rovnou hotový http://www.ve-ingenieure.de/stirlingshop.html
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
xxtt

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od xxtt »

Byl jsem u toho, jak se tenhle (myslím že je to práve on, ale neoveroval jsem detaily a možné klony) 500W stirling motor dával do chodu.
Je to vcelku funkční vec. Každý stirling má relativne malý merný výkon, tedy v porovnání s PS je velký a težký. Stejne tak jich velká vetšina vyžaduje servis zhruba po pul roce roce výmenu manžet apod..

Je ale treba opet porovnávat hrušky s hruškama. Techhle 22% je účinnost motoru, nikoliv zdroje tepla. Abych dodal Stirlingu teplo, tak z bežného kotle mám potíže udelat už 300C teplo. Sotva udelám víc, než kolem 30%, co dá dohromady zhruba 7% celkovou účinnost.

Parním motorum se naproti tomu vetšinou uvádí tahleta celková účinnost, aby se zvýraznilo, jak jsou "zastaralé". Pritom jsou celkové účinnosti zhruba stejné.
Stirling je dost dražší a pracnejší, musí být tlakovaný, vetšinou chce minidofukování. Pára-Rankin zase chce napájecí čerpadlo a má nevýhody plynoucí ze zmeny skupenství.

Prašť jako uhoď. Je to o výhodách a nevýhodách.
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od 8milan8 »

kodl69 píše:a 10kW je malý výkon? to je můj odhad, že malý parní stroj přes 5 procent účinnosti na el. ve výsledku nepůjde, takže jakýkoliv hořák pro domácí kotel....
No není, ale jde o to, že jediný hořák co jsem v ČR dohledal byl nějaký 22kW s regulací 20%-100%. A to mi přijde hodně. Ideálně by byl hořák do těch 12kW. :/

No a s tou účinností... Mě by to právě zajímalo, jak to je. Protože mi nepřijde, že bych musel topit 10kW abych udělal 500W v elektrice. Nehledě na to, že těch 7kW stejně člověk na topení bude cca potřebovat, takže i kdyby to jelo na méně, než 500W, tak je to super. 500W bych viděl jako horní hranici při maximálním výkonu pro běžného solárníka. Ale v zimě by člověku stačilo 100W non-stop plus něco dají panely. Ale už moc dobře víme, že pokrýt 70-80% roční spotřeby panely není problém, ale na pokrytí 100% roční spotřeby potřebuješ dost akumulátorů a třeba minimálně 3x větší pole panelů. A problém bývá hlavně v zimě, kdy člověk stejně topí, takže ta účinnost je šumák. Teplo člověk pochytá a pošle do topení, hlavně když to nějaký watt dá a nebude to složité na údržbu a opravu. Což třeba po zevrubném zkoumání se o dřevoplynu říci nedá. Elektrocentrála žere naftu/LPG/PB/benzín, který také není zadarmo a hlavně málo která elektrocentrála má vodní chlazení, které by člověk mohl zužitkovat ve svůj prospěch.

Kdyby se dosáhlo 10% účinnosti, tak by to bylo super a to si myslím, že není nereálné.
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od 8milan8 »

marko250 píše: ...Krapec problémek je vlastní spotřeba,jelikoš se samozapalují tak klidně i 700W chvíli a pak provoz zhruba kolem 10-70W. Paliv je ...

Jinak mě došly konečně TEG moduly tak budu kutat tímto směrem,ale zatím jen vymýšlím jak s něma konkrétně na kotel a jak chladit a vracet do kotle.Až to bude něco dávat tak sem pisnu. :-)
Děkuji za odkazy, na tyhle jsem nenarazil. Ale každopádně to je zase nad nějaké standarty běžného RD. Tam se očekává kotel tak do 15kW a to už musí být hodně velký RD nebo nezateplený. Ale moderní stavby chtějí tak 7kW. A právě hořák do 15kW je problém sehnat. :/

A co se týče té spotřeby, tak ve chvíli zapalování bude snad něco v akumulátorech, popřípadě to člověk zapálí ručně no a s tou spotřebou za běhu se hold počítá, ale je to daň za lenost a automatizovatelnost. :)

S těmi TEGy. Držím palce. Mě to po hrátkách s párou přijde jako první co bych použil. Vadí mi tam jen ta nepredikovatelná výdržnost a cena. Nehledě na to, že aby člověk vyrobil 100W, tak musí prohnat také skrz ně nějaký ten kW. :/

A na to napojení - dělají hodně ty sendviče - http://tecteg.com/wp-content/uploads/20 ... Stage1.pdf. Pokud by člověk měl přístup k frézce, tak by to mohlo jít celkem jednoduše vyrobit.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek