6120 Wp Hodonin

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od RobertM »

Zdravím Vás, dovolil bych si malou reakci k tem MPPT. Pokud je v instalaci planovano vice MPPT tzn. 2 a vice je idealni aby spolu MPPT komunikovali. Je to kvuli jednotnemu systemovemu napeti. Funguje to tak ze pokud jsou v aplikaci nainstalovany 2 MPPT ktere spolu nekomunikuji jeden pri nabijeni z panelu zvysi napeti a pokud je toto napeti nad urcitou hodnotou druhy MPPT si mysli ze baterie jsou uz nabite. Tzn. u hybridnich fotovoltaickych systemu bezne pouzivame stejne MPPT napr Xantrex MPPT 60, ktere maji systemovou kumunikaci Xanbus, ktera umoznuje efektivni nabijeni i pri instalaci vicero MPPT. Pri planovanem vykonu 6120Wp by byly tedy potreba minimalne 2ks. Nejoptimalnejsi variantou je podle meho nazoru situace kdy na stejne sbernici nekomunikuji pouze MPPT ale i menic, ktery potom muze efektivne prebytky bud prepoustet do site nebo spinat jinou zatez napr. topne spiraly nebo tepelne cerpadlo. Podrobneji jsem popsal funkci hybridnich fotovoltaickych systemu v tomto clanku: http://www.solartechnika.sk/solartechni ... losti.html
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od drama »

Morningstar MPPT mimochodem take komunikuje se svymi kolegy.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

solarni-panely.cz , pěkně pestrá nabídka , ale ty ceny :shock: :uh: bych musel mít na zahradě diamantovej důj :yes: .
Na ebay sem našel tohle : http://www.ebay.com/itm/max-80A-mppt-so ... 20c0f575d5 , Voc 140V ,
max PV power 5.200W :yes: , až 16 paralerně = 83.200W :eek2: :eek2: :yes: .
Cena celkem až ke dveřím maximálně 16.000,- Kč . To de , né ?

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od tomas »

solarni-panely.cz píše:Funguje to tak ze pokud jsou v aplikaci nainstalovany 2 MPPT ktere spolu nekomunikuji jeden pri nabijeni z panelu zvysi napeti a pokud je toto napeti nad urcitou hodnotou druhy MPPT si mysli ze baterie jsou uz nabite.
Pokud na akumulátoru napětí přeroste určitou mez (při dovoleném proudu) tak x-tý MPPT regulátor si může právem myslet že je akumulátor nabitý, protože akumulátor je nabitý.
Jak chceš na vybitém akumulátoru 11V cca 200Ah, zvýšit napětí na cca 14V max. proudem 20A? To se na dobrém akumulátoru nepodaří, pokud nepřesáhneš dovolený nabíjecí proud. Ten vybitý akumulátor to napětí nahoru nepustí.
Jsou MPPT regulátory které můžou být zapojeny tak, že jich více nabíjí jeden akumulátor a jsou také regulátory které tak být zapojeny nemohou, případně to lze nastavit a přitom nemají svorky pro vzájemnou komunikaci.
Problém může nastat u regulátorů které mají "vícestupňové nabíjení" tedy aktivovány funkce Bulk, Absorption, Float, Silent a Equalization. Pokud se tyto funkce nepoužívají nebo se vypnou a nastaví se na regulátorech stejné konečné napětí, tak nemůže být problém.
Ale je samozřejmě lepší použít regulátory které umí vzájemně komunikovat.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od RobertM »

Pozor toto je casty omyl! Pokud na baterii pri nabijeni z panelu momentalne vzroste napeti nemusi to znamenat ze je uz nabity! To je ostatne i duvod proc se i napriklad u Phocos MPPT 100/30 pouziva ridici jednotka MCU (Modular Central Unit). Jeden nas klient to zkousel bez MCU a po par dnech volal ze jsme meli pravdu a MCU dokoupil. Stavalo se mu skoro kazdy den ze jeden MPPT nabijel a druhy nenabijel. pricina byla v tom ze jeden MPPT treba nabijel napetim 14,4V nebo i nizsim (to neznamena ze bateria jiz byla nabita, pokud by se nabijeni preusilo napeti by vyrazne kleslo) a druhy MPPT si uz myslel ze jsou baterie nabite. Realne tak uzivatel prisel o zhruba polovinu denniho vykonu. Po instalaci ridici jednotky MCU byly oba MPPT synchronizovany a to jestli a jak maji nabijet jim rekla ridici jednotka MCU. Od te doby vse udajne funguje dobre. Dnes se vetsinou pouzivaji jiz modernejsi MPPT jako napr. Xantrex, Morningstar nebo Outback, ktere jiz samozrejme synchronizaci mezi vice jednotkami maji zabudovanou.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od tomas »

To bych viděl spíše na velkou toleranci mezi dvěma výrobky, zřejmě neměli dobrou napěťovou kalibraci.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od RobertM »

.. že by byli ti vyrobci MPPT takovi lisaci a snazili se nam prodat neco co je zbytecne a nepotrebne? Logicky .. pokud by kady MPPT zvysoval pri nabijeni napeti .. napr prvni z 12V na 13V druhy by si mylel ze uz ma akumulator 13V a zvysil by ho treba na 14V treti by musel zvysit napeti z 14V na 15V i kdyz by mel akumulator realne bez nabijeni 12V atd .. tak by logicky bez synchronizace dalsi MPPT regulatory v systemu uz nemohli nabijet .. na spatnou napetovou klibraci zapomente, to je blbost .. lepsi regulatory MPPT to maji s presnosti na destiny voltu. Jak jsem jiz predtim napsal, profi MPPT regulatory maji vzdy systemovou komunikaci a pri propojeni vice jednotek se stanovi vychozi napeti na akumulatorech takze dalsi regulatory v systemu uz zbytecne napeti nezvysuji ale udrzuji ho na optimalni hladine dle aktualni faze nabijeni (bulk, absorption nebo floating)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od tomas »

Pokud jsou všechny regulátory připojeny na stejný akumulátor kabelem odpovídajícího průřezu, bude na všech regulátorech stejné napětí. U výrobce regulátorů BKE jsem toto možnost konzultoval a v principu jsou ty regulátor zapojeny takto: http://www.timnolan.com/uploads/Arduino ... oSolar.pdf
Jen v sériové výrobě se nepožívá Arduino, ale např. BKE tam má CY8C27443.
Bod MPPT algoritmus počítá z napětí na panelu a ne z napětí akumulátoru. Tedy z hlediska funkce regulátoru nemá výstupní napětí vliv na jeho funkci, jen se kontroluje dosažení konečného napětí pro zastavení dobíjení. V případě poklesu napětí se nabíjení okamžitě znovu rozběhne na maximální výkon. Vše to probíhá obrovskou rychlostí.
Existují regulátory které nemají toto napěťové omezení pro hlídání akumulátoru a výstupní napětí není definováno a závisí na zatížení a výkonu panelu.
http://www.solarfreaks.com/fatmax-high- ... -t142.html
Pro regulaci napětí je potom v tomto případě vhodnější požít paralelní stabilizátory napětí, který přebytečný výkon spálí v odporech.
Záleží na výrobci, je možné že existují MPPT regulátory které bez komunikace paralelní provoz více regulátorů nezvládají. Ale také existují regulátory které s tím problém nemají.
Ano napsal jsem že regulátory které mají aktivovány fáze nabíjení bulk, absorption nebo floating se bez vzájemné komunikace pravděpodobně neobejdou.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

Protoze mi dal kamarad, ktery mi prislibil instalaci me FVE, kosem (nema na me cas, ma na praci vetsi instalace), hledam urgentne nekoho kdo by mi nainstaloval mych 34 panelu, ktere zahali v prujezdu, zatimco slunicko nam pekne sviti.

Samozrejme to nebude zadarmo, za praci zaplatim. Kamarad mi v pripade potreby prislibil pujcit nejake naradi - lisovaci kleste MC4 (ci jak se to jmenuje) ...

Tesim se na nabidky:)
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

tak zatim prislibil pomoc matej a mypower osobne - za coz jim patri velky dik!

LUI sehnal baterky - diky!

Dokazete nekdo sehnat konstrukci a hybridni stridac za dobrou cenu? Idealni by bylo, kdyby se dalo zaplatit kartou a mohl bych tak vyuzit bezurocne obdobi a diky tomu rozlozit tuto investici do delsiho casoveho obdobi.

Mate nekdo zkusenost s pouzitim pozinkovane ocelove kostrukce jako alternativu k hlinikove? Pripada mi to jako vhodna alternativa (jak financne, tak i ve vztahu k zivotnimu prostredi), vzdyt to na strese musi v pohode vydrzet 40 roku, ne?
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1231
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od Lui »

joseff píše:LUI sehnal baterky - diky!
"este" nemas zaco.... ;)
joseff píše:Mate nekdo zkusenost s pouzitim pozinkovane ocelove kostrukce jako alternativu k hlinikove? Pripada mi to jako vhodna alternativa (jak financne, tak i ve vztahu k zivotnimu prostredi), vzdyt to na strese musi v pohode vydrzet 40 roku, ne?
...no ked sa zamyslim nad tym.....tak na rodicovskom dome uz 30 rokov mame pozinkovane ryny.....a este tam aj stale su.......a to ma ovela tensiu hrubku,oproti nejakej konstrukcii....tak si myslim,ze na 100% to tych 40 rokov vydrzi.... ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

presne tak, opet myslime stejne LUI, taky to prave beru podle ryn a oplechovani na strese:), ktere uz je tam hodne dlouho a nenatrene a je v pohode, tak proc platit za hlinik, ze?
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1231
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od Lui »

Tiez si myslim,ze konstrukciu zhotovovat z hlinikovych profilov je zbytocne,jedine,ze by sa to nahodou podarilo zohnat za rovnaku cenu....
...no ale v pripade ramu panela, by som urcite nedaval ziadny pocinovany plech alebo daco podobne,len hlinik,alebo nerez,lebo zhladiska moznosti neskorsieho korodovania,by to nedopadlo moc dobre..... ;)

(uz vidim po niekolkych (desiatkach?) rokoch ako by po paneloch zacala "tiect" hrdza,keby boli z nejakeho zeleza,hoci aj upravovaneho...)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

Usiloval jsem o pripojeni nasi planovane FVE do DS, zamerne jsem do zadosti uvedl, ze do site dodam 0 kWh, protoze bude nainstalovano zarizeni Wattrouter nebo Greenbono a myslel jsem si, ze mi to zajisti ziskani kladneho stanoviska pro pripojeni. A kdyby ne, tak teprve pak pujdu hybridni nebo ostrovni cestou ...

Prave jsem rozbalil obalku od EONu a co zajimaveho se tam nedoctu? - ten samy zvast o ohrozeni bezpecnosti distribucni soustavy co uz je znamy!? Tak to fakt nechapu co tim jako mysli, jak bych tu DS mohl ohrozit, kdyz bych do ni nic nedodaval. No nic, necham si to od nich jeste pekne pisemne vysvetlit jake plyne ohrozeni pro DS kdyz do ni nechci nic dodavat? a FVE bude i tak.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od mypower.cz »

problem bude IMHO v tom, ze 1) eon potrebuje nejspise jako obchodni firma pripojovat prioritne sve FVE, pokud nejake ma, 2) dodavka 0kWh je podezrela, 3) mapa ukazuje ze Hodonin je v oranzove oblasti, coz znamena
ORANŽOVĚ jsou na mapě označeny regiony pod správou společnosti E.ON Distribuce – zde je od 20. ledna 2012 opět zaveden stop-stav.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

anebo za 4) si myslí že bez připojení do DS nebude FVE = normální platící zákazník :uh: . Fakt logika kuřího oka :roll: .

Dyť včeká kdosi v televizi kecal něco o 50% výrobě el. z jádra :eek2: :eek2: :uh: . Všichni tihle ****** by měli udělat
čelem vzad aby šli správným směrem , jenže lidem je to putna a asi se to nezmění ikdyby bylo trestné
neprotestovat :evil: .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od abrams »

Víte kde Eon nakupuje elektřinu nejlevněji ? No přece z FVE :eek2: .
Loni jsem jim "prodal" cca 1.500 kWh za 150,- Kč :o . To je 0,10 Kč za kWh , to je :lol: .
Letos to žeprej bude trojnásobek , pak že "nejlevnější" je jádro :uh: .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od mypower.cz »

jo a jeste pak ze pry "obnovitelné zdroje prodražují elektřinu" To je megadebil kdo tohle rekl. pardon.. to je ministr... Naopak.. politici prodrazuji elektrinu z OZE, ne samotna OZE.
„Nesvítí tu tolik slunce jako ve Španělsku a nefouká jako na Baltu.“
Jiste... a ja jsem od 19.ledna v prebytcich jako kraaava se 4ma ubohyma panýlkama na strese. :uh: :uh: :uh:

To by me zajimalo jakym zpusobem konkretne ja prodrazuju elektrinu.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od abrams »

mypower.cz píše:
Jiste... a ja jsem od 19.ledna v prebytcich jako kraaava se 4ma ubohyma panýlkama na strese. :uh: :uh: :uh:

To by me zajimalo jakym zpusobem konkretne ja prodrazuju elektrinu.
Zdravím ,

zdražovat se holt musí :uh: . Už stačí jen říci "musíme zdražovat , protože lidi méně plýtvají" , jak se ozývalo
z vodáren :cry: .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 6120 Wp Hodonin

Příspěvek od joseff »

Vcera jsem se kvuli FVE pohadal s tchyni - rekla mi, ze FVE je blbost, ze pry to nefunguje a manzelka ma podobny nazor, jesteze me aspon "podrzely" me deti (6 a 10 let) - to jste meli videt, jak me i FVE hajili a rikali, ze babicka je hloupa ..., hehehe, byl jsem na ne hrdy jak uz maji v tak utlem veku prehled a jasno! *sun* *sun* *sun*