NiCd v praxi

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od rimi »

Jo, to uz je mnohem lepsi nez predtim.
Zjisti, k cemu tam byly, jestli jen jako zaloha, mozna nebudou mit za sebou moc cyklu.
luge
Příspěvky: 754
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od luge »

Tieto iste baterie boli v ponuke niekedy v septembri za 1200 euro.Volal som tam,že je vela záujemcov,ale za 1000 by mi to predali.Čudujem sa že je to znovu v ponuke.Videlo sa mi to vela tak som kúpil lifepo.Bolo to využívané ako záložný zdroj.
Franta
Příspěvky: 9
Registrován: úte úno 07, 2012 12:12 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Franta »

JiříK píše:Na plastovém obalu je vyražen kód obsahující i rok výroby. Aspoň mé KPL24 to mají. Taktéž NKNU16. Moje KPL jsou z roku 1989 a kapacitu jsem naměřil cca. 70%. NKNU jsou z roku 1983 a kapacitu mají poloviční. Je zajímavé, že některé články po výplachu a nalití nového elektrolytu ožily o milion procent, jiné se na mě vykašlaly. Nejlepší je ale ta mrazuvzdornost. Poslední dny u nás ranní teploty -18,-19 a baterky frčí, jakoby nic...
Tyto baterie používám více jak 20 let a nemám s nimi žádné problémy. Dříve byly připojeny na větr. elektrárnu a dnes jsou připojeny na fotovoltaické panely pouze přes od. diody - bez reg. napětí. Po 15 letech jsem provedl výměnu elektrolitu,který koupíte ve 20l barelu.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1231
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Lui »

Franta píše:Tyto baterie používám více jak 20 let a nemám s nimi žádné problémy. Dříve byly připojeny na větr. elektrárnu a dnes jsou připojeny na fotovoltaické panely pouze přes od. diody - bez reg. napětí. Po 15 letech jsem provedl výměnu elektrolitu,který koupíte ve 20l barelu.
Ahoj Franta.
Mohol by si popisat troska presnejsie ako ich pouzivas...?
... aku velku kapacitu mas vyskladanu,a ci v clankoch mas aj ten olej co sa tam odporuca naliat kvoli oxidu uhlicitemu.
... cim ich vybijas,a ako casto.
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Franta
Příspěvky: 9
Registrován: úte úno 07, 2012 12:12 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Franta »

Baterie mám 5x 100Ah- jsou zabudované v přístavku chaty a dobijení fovolt. panely 2x 100W - VP 62 přes odděl. diody - jističe 10A -připojeno na par.spojené baterie.(nouzové dobijení přes agregát) Žádný olej jsem nikdy do nich nedával.Běží na to ponorné čerpadlo do vrtu12 V/64W , osvětlení chaty a venkovní osvětlení přes fotobuňku a televize-satelit přes měnič srbfrant@seznam.cz
Franta
Příspěvky: 9
Registrován: úte úno 07, 2012 12:12 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Franta »

Pokud sháníš tyto baterie, koupil jsem jednu v karavanshopu Beroun (12V/105Ah)
Franta
Příspěvky: 9
Registrován: úte úno 07, 2012 12:12 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Franta »

Jsou to baterie repasované ale spolehlivé
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1231
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Lui »

Franta píše:Baterie mám 5x 100Ah- jsou zabudované v přístavku chaty a dobijení fovolt. panely 2x 100W - VP 62 přes odděl. diody - jističe 10A -připojeno na par.spojené baterie.(nouzové dobijení přes agregát) Žádný olej jsem nikdy do nich nedával.Běží na to ponorné čerpadlo do vrtu12 V/64W , osvětlení chaty a venkovní osvětlení přes fotobuňku a televize-satelit přes měnič srbfrant@seznam.cz
Vdaka za informacie.....tak toto ma zase len "presvedcilo" ,ze luhova baterka je naozaj velmi dobra,a vhodna do tohto systemu.....
Ale co sa tyka toho oleja....ak si este nemenil elektrolit,tak radsej si zozen aj ten olej do baterky,ta totiz zabranuje oxidu uhicitemu aby sa dostalo do elektrolitu,a tym ju poskodzovalo....je velmi pravdepodobne,ze ten olej v nom aj je...teda povodne....inac je to len nepatrna vrstvicka na vrchu,neviem ci je nejako viditelna,ale zhruba by jej malo byt tak 5mm

A ano,pokusam sa zohnat nejake luhove baterky,i ked na tej stranke som nevidel ani jednu....akurat dnes sa idem pozriet na nejaky "zoznam" tychto baterok v zbernom dvore....sice neviem co z toho bude,lebo mi to uz slubuje vyse tyzdna.... :roll:
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Havlas »

Zdravím všechny, jsem nově taky ostrovně fotovoltalický a hledám radu. Zatím mám 2x nové olověné rounové 150 a regulátor Tristar MPPT 60 a měnič a baterky v 24V režimu. Teď jsem si přivezl starší NICD 4 bedny KPM100 a dostal jsem k tomu jako bonus 2 bedny NKN60. To celé za 500Kč :yes:
O víkendu se pustím do renovace, louh z Feraku je celkem levný, tak jsem obj. čtyři 10l kanystry + článkový olej.
Teď mě ale zajímá, pokud se povede všechno oživit, jak zapojit ty různé typy do sebe. Ty KPM jsou 6V takže všechny 4 do série. Ty NKN jsou 12V je tam 10 článků, takže ty 2 taky do série. Ale můžu ty dvě série 24V o nestejné kapacitě propojit paralelně?, nebude se slabší větev přebíjet? nebo ničit?
Díky za rady.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Toul »

Máte článkový olej do KPM? M2 ve Feraku říkali že do KPM se již článkový olej nedává.
Pro výměnu elytu doporučuji ještě koupit hafo destilované vody pro výplach článků.
Pozor!!! NiCD se nesnese s olovem! Nesmějí být v jedné místnosti!!!!

Různá kapacita nevadí, já mám paralerně 10ti články KPM 100 a KPM 160 a tím jak jsou starší tak mají i různou kapacitu.
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Havlas »

O tom oleji jsem se taky ve Feraku informoval, prý být nemusí ale že proč ho tam nedat, že jisté prodloužení životnosti louhu tam je. Prý stačí ale jen pár kapek na článek.
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Havlas »

Ještě k oleji, přímo v manuálu je tabulka objemu oleje na konkrétní kapacitu a u KPM 100 je to 30 ml. Jo a přidat ho tam až po několika hodinách po prvním nabití po výměně louhu, konkrétně počkat min. 4hod.
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Havlas »

Takže doplním, dneska jsem se pustil do výměny louhu. Práce to je pekelná, zvlášť, když vám prší na hlavu a je kosa.
Pustil jsem se do těch KPM 100. Ten bordel je fakt jak tekuté saze. Jsou vyčištěné, vyměněn louh a sestavené. Jenom nemůžu poreferovat zda se to povedlo protože jaksi není čím nabít, páč když sněží tak panely dávají průměrně tak 150w.
Snad to bude zítra lepší.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od rimi »

cau, merils nejak kapacitu predtim a potom? Ja u jedne 120 sady nameril 35 a po vymene 90 Ah.
Na elektrobastlirne nekdo psal, ze k mereni pouzival hodiny, tak jsem ten napad pouzil a udelal primitivni tester, kde pri poklesu pod 10V se vypne zatez i budik. Jelikoz to pri odpojeni zateze melo tendenci zas nabehnout, doplnil jsem tlacitko start.
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Havlas »

Ne, nedělal, poznám to až připojím měnič a dám wattmetr.
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Havlas »

Další dotaz. V sobotu a neděli jsem dělal výměnu louhu u NPN60. Mám jich 20, 10 v každé bedně. Při nabíjení se liší napětí článků od 1.41V do 1,52V. Co s tím?, jak to srovnat? - úplné vybití a plné dobití?
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1231
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Lui »

Ja to robím tak,že napetie vytlačím na jednom článku na cca 1,7V,a tým sa vlastne dorovnávajú...
Ono to napetie vyššie už ide dosť ťažko.
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Havlas »

Jenže to mám trochu problém, zatím jsem donutil regulátor tlačit do baterek max. 31,5V a to je ještě málo ale už moc na měnič. Takže jednorázově do nich tlačit 34V do úplného nabití?
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1231
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Lui »

No ja to robím bez regulátora...samozrejme pod dohladom.... ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Havlas »

Já ho mít musím protože mám spojené každé 2 panely do série takže mě z panelů leze až 90V. A speciální nabíječku nicd nemám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek