Malá ostrovni FV Bruntálsko

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Pravda, dlouho jsem to zvažoval. Protože již nemám moc kam rozšiřovat a všechny návazné komponenty jsou na 12V, rozhodl jsem se po zdravé úvaze zůstat dole. U mne je priorita nouzová záloha, koníček a až pak úspora. Rozumnou návratnost to nemá, ale v udržení základních nutných potřeb domácnosti již jsem soběstačný ( chlazení potravin, kotelna a částečně teplá voda ). Všechno ostatní využití je již jen bonus.
Ano, Epsolary se i v letním maximu trochu flákají, zato zůstavají chladné a je rezerva.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od mobilik »

Paradny, menic, gratulujem. Ale skoda tych 12V, ale v tomto mas pravdu ak pocitas navratnost. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
JiříK
Příspěvky: 1022
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od JiříK »

Též gratuluji k pořádnému železu. Já jej pořídil před týdnem, předchozí 1500 W sinus šel z domu. A je to chlapisko, při zkoušce delšího plného zatížení mi vymlátil pojistky od baterek! To se předchozímu, o 300 W silnějšímu měniči nikdy nepovedlo. :mrgreen: Jištění baterek mám opravdu na knap, aby to při případném průšvihu vyletělo co nejdřív.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

JiriK - mám to přesně taky tak. Původní číňan 1500W jsem nechal jako záložní rezervu, co kdyby....:-)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od vata »

Velmi podobný modrásek, taky na 1200VA/12V mě už přes rok slouží a za tu dobu jen 2x kapituloval na přetížení, vždy samozřejmě mou vinou při souběhu čerpadla (800W) a bojleru (600W) a další drobnější zátěže, se vší slušností se prostě čistě vypnul a po chvíli zase naběhnul. 125A pojistku ještě nepřepálil. Takže gratuluji, vítejte v klubu :)
Když jej tak sleduju, jak tvrdě maká, asi jej časem potěším dalším ventilátorem - mám jej spolu s regy uzavřený v rozvaděči s aktivním vycucáváním teplého vzduchu dvěma ventilátory nahoře.
Vždycky, když se tu na fóru hovoří na téma potřeby silných měničů, vzpomenu si na možnosti těchle Victronů, totiž na schopnost se vzájemně synchronizovat do 1F nebo 3F sítě. Příjde mi to rozumnější, mít více vzájemně synchronizovaných kousků, než jeden mamutí měnič. Ano, byl dražší, ale zato o něm skoro nevím a nemusím jej nijak extra vést v patrnosti. Jo, a stačilo jej vybalit a zapojit, nebylo třeba jej před použitím nejdříve tunit :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
kodl69
Příspěvky: 7413
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od kodl69 »

Jo, ale to je dost nuda, ne? 8-) Ale ty máš pro zábavu SDS, tak proč ne.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
swan1

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od swan1 »

Zdar , vitaj v klube...Akurát som Victron 24/1200 opatovne spustil po 4 mesačnej zimnej pauze do prevádzky.
V zime som fungoval - svietil- len na 12V menšiu elektráreň..

Ako je hlučný ten Tvoj 12/1200 ? Určite pri ňom teraz aj spíš.. :lol:
Přílohy
12V DC.jpg
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Swan - není hlučný. Nespím při něm, ale slyším ho jemně hučet, když k němu přiložím ucho. :-)
Ventilátor spíná, jen když sepne relé prebytky do bojleru. Ale přitom navenek zůstává vlažný.
FRSO
Příspěvky: 2280
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od FRSO »

JiříK píše:Též gratuluji k pořádnému železu. Já jej pořídil před týdnem, předchozí 1500 W sinus šel z domu. A je to chlapisko, při zkoušce delšího plného zatížení mi vymlátil pojistky od baterek! To se předchozímu, o 300 W silnějšímu měniči nikdy nepovedlo. :mrgreen: Jištění baterek mám opravdu na knap, aby to při případném průšvihu vyletělo co nejdřív.
Ahoj Jiří, tak jsi přece šel do Victronu, to je jasné že ti ten starý 1500W HF sinus nespálil pojistku, protože si nejvíc vzal max 1600W příkonu z aku, ale Victron 1200VA si vezne opravdu z aku min 2400W. Skutečně ten Victron měnič dá 5 vteřin těch cca 2400W úplně v pohodě.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od vata »

kodl69 píše:Jo, ale to je dost nuda, ne? 8-) Ale ty máš pro zábavu SDS, tak proč ne.
Skoro nikdo mě to nevěří, ale kdyby se tehdy dal koupit SW pro řízení zátěže, tak jej prostě koupím a neřeším :) Mě to zas tak nebere se v tom vrtat, jde mi fakt jen o to, aby to fungovalo tak jak si představuju a abych rozuměla tomu, proč to dělá co to dělá. Ale už jsem pochopila zdejšího kutilského ducha, takže si dovedu představit, že tunit PJ může být pro dost lidí příjemná zábavka - holt každý jsme jiný a v tom je to kouzlo :)
Victronu vyčítám snad jen to, že uvést do provozu vzdálené on/off obnášelo našprtat manuály a popřehazovat DIP switche. Pro mě zbytečně složité, ale nakonec funkční.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
swan1

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od swan1 »

Wagoneer píše:Swan - není hlučný. Nespím při něm, ale slyším ho jemně hučet, když k němu přiložím ucho. :-)
Ventilátor spíná, jen když sepne relé prebytky do bojleru. Ale přitom navenek zůstává vlažný.

Priložíš ucho ?? Ten môj počuť naprázdno aj 4 metre. Keď zopne kompresor mraziaku , tak krátkodobo ho počujem aj do druhej izby cez otvorené dvere..

Funguje ti OK ten systém dvoch stringov/Epsolarov na jednu(2) bateriu ? Sú výstupy regulátorov natvrdo paralelne pripojené k batériám ?

Všimol si si ako stúpli ceny LiFePO článkov u Tvojho predajcu ? Marec 2013 100Ah ....3150.- , teraz 4400.- *batt* ..
Asi to lepšie nebude , viz kurz doláru.

Našiel som Ťa ešte na jednom zaujímavom fóre s rovnakým nickom , leješ tam do suda s vodou občas savo.
Určite by sme si mali zase spolu čo povedať.... :yes:
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Swan - ne fakt je tichý. Ventilátor je taky tišší než byl u původního číňana.
Ano, stále jedou dvě samostatné větve do jedné baterie, bez problémů. Myslím, že to lépe využije panely ( dva na JV a dva na JZ ). Epsolary jsem sehnal trochu výhodnéji a zatím s nimi nejsou potíže. Navíc mám vlastně náhradní sadu v případě poruchy :-).
Ano, leju tam savo...:-)
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Tak později než jsem počítal, ale přece přišel další milník - první měŕená využitá MWh v AC větvi....:-)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

velká gratulace :handshake2: a vítej v klubu milionářů :yes: ::rolleyes:: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od mobilik »

Kurnik, milionary. :mrgreen: Verim ze raz budem aj ja. :mrgreen: gratulujem pekne dlhe cislo. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek