Akumulačná nádrž - akú máte?

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od vlkazajac »

Mám problémy s ventilmi v splachovačoch - vždy po nejakej odstávke tam vlezie nejaké zrnko piesku a na dva-tri pokusy to zase spojazdním.
Naopak, s bojlerom nemám najmenší problém - žiadny kameň, len trocha bordelu na dne po 16 rokoch. A to máme slušne tvrdú vodu. Je antikorový, neviem, či je to v tomto ohľade výhoda.
Asi je výhodné mať bojler s čistiacimi otvormi, nemám prehľad o sortimente.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od mytus »

Ozaj, keď tu rozoberáme akumuzlačné nádrže - máte nejaký zdroj o korózii podporovanej elektrickým ohrevom? Týka sa to iba DC nahrievania nádrže, alebo aj AC elektrických patrón? Vešiate do nádrže horčíkové anódy?
Kostěj
Příspěvky: 589
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Kostěj »

kodl69 píše:Směšovací ventil u boileru ... rok to fungovalo a ...nemám náladu se v tom pořád vrtat...
Naprosto stejná zkušenost. Zůstal zapojený, ale směšování jsem úplně zrušil (třetí vývod jsem zaslepil). Snažím se nepřekročit 70°C v bojleru (to přezvednu horní izolační víko).
Kostěj
Příspěvky: 589
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Kostěj »

mytus píše:Ozaj, keď tu rozoberáme akumuzlačné nádrže - máte nejaký zdroj o korózii podporovanej elektrickým ohrevom? Týka sa to iba DC nahrievania nádrže, alebo aj AC elektrických patrón? Vešiate do nádrže horčíkové anódy?
Korozi od el. ohřevu neřeším, mám suché jímky s keramickými vložkami. Hořčíková anoda se dává do bojlerů, kde je neustále nová voda (podle mne je v čistě akumulační nádobě zbytečná). Já mám ve vnořeném bojleru aktivní elektrodu Corex (je napájená a nikdy se nemění). Corex nelze použít, pokud by měla být namontována ze spoda.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od PavelR »

Ta aktivni eletroda vypada zajimave. Mam dve nadoby aku + bojler na prebytky od drazic. Dle udaju o spotrebe ze stranek drazic to vychazi ekonomicky lepe pro aktivni elektrodu nez pro horcikovou kdyz bych ji mel menit co dva roky.

Mate nekdo odkaz na to jak tyto ochrany vlastne funguji? Vim akorat ze to je ale proc to je to nevim ...
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od honzasl »

Trojcestný ventil:

Já jsem z něj zatím nadšený, navíc bych se bez něj neobešel (v aku až 90°C). Hlavně se mi líbí to, že jeho instalací konečně začaly fungovat pákové baterie jako směšovací. U rodičů doma s klasickým bojlerem bez směšování mě strašně vadí, že baterie fungují studená-studená-studená- 5mm regulace - horká-horká-horká.

Ale pravda, vodu máme měkkou.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Lokalita: Orava

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od netko »

mytus píše:Ako vlastne funguje doskovy vymennik - resp. nikdy som ho este nevidel v akcii - kto mate skusenost, popiste mi, na co ho vyuzivate a ako ho mate zapojeny, dakujem :)
Funguje telo na telo( dve tesne priložene vedla seba nadoby v ktorych prudia dva rôzne media) a ked mas viac tiel tak si predstav kto sa od koho ohrieva alebo chladi.
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od rob.brno »

mytus píše:Mne sa akumulacna nadrz vojde do domu, cez dvere pravdepodobne nie, ale som pripraveny na to, ze raz (o 20 rokov) budem musiet pri vymene akumulacky vyburat priecku, na ktorej budu dvere do technickej miestnosti :)
Proč by se měla aku časem vyměnovat, pokud je to správně uděláno(a stále "mrtvá" voda v systemu), tak nás ty bečky přežijou.
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od rob.brno »

mytus píše:Ako vlastne funguje doskovy vymennik - resp. nikdy som ho este nevidel v akcii - kto mate skusenost, popiste mi, na co ho vyuzivate a ako ho mate zapojeny, dakujem :)
Jak už jsem psal mám TUV řešeno přes FWmodul, což je právě ten externí deskový výměník. Schéma a popisek bys taky našel na už uvedeném odkazu: http://www.hotjet.eu/cs/file_download/26

U tohoto způsobu je blbé, že pokud není náhradní zdroj EE a vypnou EE, tak ačkoli máš natopenou bečku, tak teplou vodu nepustíš :-(
Teplotní spád bývá něco přes 2stupně(topná voda - ohřátá tuv). Průšvih je pokud nemá bečka vyřešenou stratifikaci a její natápění se provádí "výměnou obsahu"(ze spodu studená-ohřátí-teplejší zpět nahoru) s topným zdrojem nedostatečného výkonu. Potom se nahoru dostane studenější voda a je po koupání, a je třeba počkat než se bečka i nahoře nahřeje.
Hodně důležíté je jak je udělaná regulace oběhovky.
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od rob.brno »

gupa píše: Ty čísla má každý výrobce ze zkušebny, jde o ztráty v kWh/den tedy jestli je solidní to zveřejní, jestli ne, nechce si zveřejněním kazit svůj kšeft. Asi ji v některých případech ani nedodá, protože když chce více vydělat, obchodní fintu " dokup si příslušenství jako izolace", která může být tak drahá jak samotný akumulátor, se nesdělí ihned.
Myslím čísla o reálné ekonomice provozu, ne jen udání ztrát. Ztráty se udávají v kwh za den, ale málo kdo uvádí, za jakých podmínek. DZD ztráty vztahuje při diferenciálu teplot 40st(obsah X okolí). U komerčních izolací se to většinou pohybuje do 2kWh na den. V zimě jsou ty ztráty tak jako tak a vlétě pokud se natápí jen horní polovina jsou menší. Takže to ročně může dělat 200dnů(kdy se netopí) x 2kwh - tedy 400kwh - což není žádná tragedie.

A už vůbec nezminuju nekomerční izolaci(např. vatu unirol profi) v síle 20cm i více, která stojí v řádu stovek korun oproti té předražené molitanové v řádu tisíců kč. Tam jsou ztráty zase někde úplně jinde.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od kodl69 »

trochu od jinud: provozuju boiler na půdě - narovnal jsem okolo něj a na něj všechno co zbylo z izolací podkroví, ze všech stran min 20cm, a nebyl problém ani s vypnutým boilerem při delších mrazech v dobách, kdy v zimě ještě mrzlo. Originál izolace je výhodná, pokud je málo místa nebo se to musí prodat na vzhled, můj boiler neforemně omotaný podstřešní fólií asi nikoho vzhledem nenadchne.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od ota »

Měl bych dotaz jak vyrobit akumulační nádrž.
Mám funkční nádobu z bojleru 400 litrů ve které je prorezlá primární trubka pro ohřev. Chtěl bych jí používat jako akumulační nádobu pro topení a pro přebytky.
Revizní otvor je tak 20cm v průměru.
Napadá někoho jak co nejjednodušeji spolehlivě implantovat dovnitř nového "šneka"?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od mytus »

Mne sa pri vyssie spominanych AN paci, ze sa k nim da dokupit aj iba "pyzamko" - izolaciu si clovek moze dorobit sam a zaroven ju aj pekne zakrytovat.
Obrázek
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od tomas »

ota píše: Revizní otvor je tak 20cm v průměru.
Napadá někoho jak co nejjednodušeji spolehlivě implantovat dovnitř nového "šneka"?
Blízko revizního otvoru (nebo víko revizního otvoru) provrtat, navařit nátrubky a přišroubovat na nátrubek vevnitř nádrže stočený nerezový vlnovec. Měděnou trubku se asi přes 20cm otvor nepodaří stočit v nádrži, to by se potom dalo použít mosazné svěrné šroubení (podobné jako kabelová průchodka) a bylo by to i bez svařování.
Nebo http://www.regulus.cz/cz/zebrovane-mede ... -zasobniky
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od tomas »

mytus píše:Do plánovaného domu plánujem ohrev vody a TÚV cez akumulačnú nádrž (1000L - 1500L). Zdrojom tepla pre akumulačnú nádrž má byť v lete fototermika, v zime teplovodný krb. Ako rezervu plánujem použiť elektrickú patrónu.
Ohrev vody má byť prietokový, cez nerezový výmenník v hornej časti nádrže, kúrenie prostredníctvom teplovodného podlahového kúrenia.

Chcem sa spýtať, akej značky máte akumulačnú nádrž, akú veľkú. Ja som si vybral nádrž z http://www.akmulacne-nadrze.eu, ale neviem k nim nájsť referencie od používateľov. Len pre zaujímavosť, vybral som konkrétne takúto:

Obrázek
Na té nádrži se mi líbí že má velký otvor kterým lze prolézt a například doplnit do nádrže výměník. Škoda že výměník na ohřev TUV není více roztažený od dna až po víko.
Tuto nádrž jsem navrhl použít i zde:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =40#p36095
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od hurvayz »

;) Pyzamko hezké..
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od tomas »

kybos píše:Tato nádrž má jednu nevýhodu: Je v provedení na "mokré " topné těleso, což předpokládá AC vytápění a je zde pouze jedna pozice na osazení topného tělesa. Chybí zde univerzální suchá jímka na variabilní topná tělesa pro DC.
Já tam vidím 9 nátrubků G1 1/2" = G 6/4'' do kterých by mělo vlézt klasické mokré topné těleso G 6/4''. V některých místech ale může topné těleso svou délkou narazit do výměníku pokud bude instalován.
Suchá jímka by se dala to této nádrže také lehce navařit. Suché jímky jsem u akumulačních nádrží zatím moc neviděl, jen v bojlerech, což je škoda.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od rob.brno »

mytus píše:Mne sa pri vyssie spominanych AN paci, ze sa k nim da dokupit aj iba "pyzamko" - izolaciu si clovek moze dorobit sam a zaroven ju aj pekne zakrytovat.
Takto jsem bečku také oblékal, p.Linsztner má různá "pyžama", takže si každý může vybrat jakou tlouštku izolace na bečku dá. Cenově ani izolačně se to nedá s komerc molitanem srovnat.
Naposledy upravil(a) rob.brno dne čtv dub 02, 2015 12:41 pm, celkem upraveno 1 x.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od PavelR »

toto http://www.dzd.cz/cs/ohrivace-vody-bojl ... na-priruba
by mela byt priruda s jimkou/jimkami na sucha topna telesa na aku od drazic.
Dle fotky je to smaltovany.
Povarit by to samozrejme slo ale je otazka jestli to delat z cernyho nebo uz rovnou nerez ...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od tomas »

hurvayz píše:;) Pyzamko hezké..
Pyžamko je dobré mít zvlášť, jinak je nádrž moc velká a je problém projít dveřmi.
Vlastní "pyžamko" je někdy levnější a dosahuje i lepších izolačních parametrů.
V příloze je nerezová akumulační nádrž domácí výroby s třemi topnými tělesy a s "pyžamkem"
Přílohy
akumulacka_2.JPG
akumulacka_1.JPG
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek