NiCd v praxi

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od mypower.cz »

PavelR píše:co porad mate vsici s tou ucinnosti :-) u mych aku vyrobce uvadi 80% pokud dobre pocitam. A no a co? no tak dame o par panelu navic. Kazda technologie aku ma nejaky nevyhody ...
To mas jak s tou cenou panelu a mikroregulatoru ... :D
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od PavelR »

No to jo ale myslim ze mikroregl pro kazdej panel ve finale bude drazsi reseni nez prikoupit reknem tri panely aby jsme vykompenzovali ucinnost. Pokud vim tak nicd maji nejhorsi cast ucinnosti v bode kdy se dobiji uplne do plna a plynuji coz v zime nenastava a tam ty tri panely navic pomuzou jinym zpusobem.
Ja se rozhodl jit cestou suroveho vykonu proste to upanelovat nez honit dokonalou polohu a ucinnosti a tak. Uz se tesim na dalsi 3kwp :-D
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od RCZf »

Taky nechapu jaky mate problem s jejich udrzbou. Kdyz to tak vemu , tak ze zruba 800 clanku , ktere jsem v posledni dobe resil , se mi nepodarilo zachranit asi 5 slovy pet. Ostatni mely bud kapacitu alespon 90 procent , nebo stacilo pridat LiOH ( jelikož CD na to obcas kaslaly) a nebo se zkratka musel vymenit elektrolyt (se vsim okolo ). Kdyz vezmu v uvahu ze minimalne dve tretiny baterek je starsich 15 let tak co od nich chcete. Skuste se k jiným typum baterek chovat stejne jako k NiCd a garantuji Vám , ze to nevydrzi ani 3 roky
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od PavelR »

RCZf: mas spocitane kolik staly suroviny na clanek a energie k formatovani a kolik ti to zezralo casu?
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od redcrown »

I já bych v mírném navýšení panelů neviděl problém. U ostrovního systému vidím zásadně problém v AKU. Náklady na AKU musí být v rozumné relaci, hlavně z dlouhodobého pohledu.
Když se vrátíme k NiCd, jak je to s jejich počtem cyklů, který lze považovat za reálný? Lze počet cyklů prodloužit peroxidovou kůrou, chápu to dobře? Nebo tahle kůra řeší pouze nesprávně skladované či provozované články?
Těch uváděných cca. 1500 (http://oze.tzb-info.cz/10362-naklady-na ... h-clancich) cyklů se asi bere pro běžnou údržbu, ne? tzn. výměna louhu? nebo ani to ne?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od RCZf »

PavelR píše:RCZf: mas spocitane kolik staly suroviny na clanek a energie k formatovani a kolik ti to zezralo casu?
Suroviny na clnek spocitane nemam. Zhruba tretine clanku stacila uprava hustoty elektrolytu. Polovine pote stacilo pridani trochy LIOH a u zbytku se musel menit elektrolyt. Takže přepocitat tu petinu s vymenou na vsechny ?

Jinak pocitat u NiCd zivotnost na 1500 cyklu mi pripada strasne málo. (leda by to bylo pocitano bez udrzby) Ty moje tento pocet uz maji urcite davno za sebou. Co se tyce stavu elekrtolytu , tak jsem nejdriv postupoval podle navodu CD a meril mnozstvi uhlicitanu draselneho. Prusvih byl v tom ze nektere bedny uz byly po oprave a musel bych to delat u kazdeho clanku zvlast. Takze pak jsem vychazel pouze z kapacitni zkousky a resil pouze slabsi clanky.

Takze me to urcite stalo spoustu casu a spoustu energie ze slunce. Zdruhe strany taky nepocitam , kolik casu stravim treba u piva nebo na netu.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od PavelR »

Tak a ted bylo receno to podstatne nepocitas kolik casu stravis u piva !. A vtom je ten obrovskej rozdil nekdo ma repas NICD a FVE obecne jako investici a resi vypocty a kdesi cosi a troluje na netu jako roger a druhej to ma jako by trebas sel na ryby.
Ona FVE jako hobby je mnohem levnejsi nez si pestovat alkoholismus a kuractvi atp. To rikam jako kurak a momentalne prilezitostny pijak.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od redcrown »

jasně, přeci tu nebudeme počítat svůj čas. To bychom třeba dospěli k závěru, že je levnější jezdit autem než na kole :lol: a podobné zvrhlosti. Prostě to člověka musí bavit v rámci koníčku. Asi málo kdo tady na fóru to dělá jen pro finanční efekt.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od PavelR »

redcrown píše:... Asi málo kdo tady na fóru to dělá jen pro finanční efekt.
leda ze by si ten clovek liboval ve ztrate ....
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Bydliště: Brno

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Mira80 »

Prosim, na jakem napeti se ustali NiCd (FERAK 160Ah) , pote co se nabiji a odpoji se nabijecka ? Vychazi mi to v prumeru na 1,37V je to malo nebo akorat ? Diky
JiříK
Příspěvky: 1022
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od JiříK »

Tak nějak to bude... Gupa jistě doplní ::rolleyes::
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od gupa »

OCV-open-circuit voltage cell. Otevřené napětí zaplavených alkalických akumulátorů článku bez zátěže ukazuje po nabíjení pouze na vztah plynů po nabití v a na elektrodách a jejich vliv na napětí článku při určité teplotě. Také se po nabití může z otevřeného napětí určovat typ baterie. Neurčuje se z toho nic jiného. Důležité pro zjištění stavu nabití jsou zjišťované napěťové špičky - peaky. Na kapacitu má vliv jak stav elektrod, stav elektrolytu a jeho pozice vodivosti, způsob nabíjení. To je základ který má mnoho větví.

Neplést s olovem, kde otevřené napětí je většinou určující na stav nabití a vitalitu článku.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Bydliště: SK

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od dedo »

1,37V je to malo nebo akorat ?
U mňa pri plnom nabití KPM120 je to 1,38V. Takže, myslím, akurát ;)
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Bydliště: Brno

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Mira80 »

Prosim, vcera jsem prehazoval clanky do jineho umisteni a protom jsem je i meril. Vetsina mela behem nabijeni (cele baterie v serii) cca 1,55 V avsak tri clanky v baterii mely jen 1,42 V.V cem hledat pricinu ? Elektrolyt ? usazeniny ?
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od PavelR »

No rekl bych ze to je klasickej problem jakeohokoliv typu aku. Proste nejsou vsecky stejny a behem hlubsiho cyklu mohou slabsi clanky spadnout az na 0V a ostatni se pritom jeste normalne vybijeji. Tim padem pri naslednem nabijeni jsou slabsi clanky v nevyhode. Akupak se proste rozbalancuje. Uz se mi to stalo, hlavne kdyz jsem nabijel na nizsi napeti.

Dostalo se mi rady ze v teto situaci proste akupak prebijet tak dlouho respektive tak vysokym napeti nez se vsecky aku srovnaji. Ty silnejsi se zarazi na nejakym napeti a zacnou plynovat takze kontrolovat vodu a vetrat, slabsi je dozenou.

Ani jeden stav nebude pro aku zrovna nejlepsi takze idealne vybijet dle nejslabsiho clanku a balancovat paralelne ale to je v pripade nicd dosti neprakticky reseni.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od gupa »

Jaká kapacita, jaké nabíjení kolika A po jakou dobu? Jaké napětí mají články při vybíjení po 5minutách při 0,2C a po 5 sekundách při 1C?
Mira80 píše:Prosim, vcera jsem prehazoval clanky do jineho umisteni a protom jsem je i meril. Vetsina mela behem nabijeni (cele baterie v serii) cca 1,55 V avsak tri clanky v baterii mely jen 1,42 V.V cem hledat pricinu ? Elektrolyt ? usazeniny ?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Bydliště: Brno

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od Mira80 »

gupa píše:Jaká kapacita, jaké nabíjení kolika A po jakou dobu? Jaké napětí mají články při vybíjení po 5minutách při 0,2C a po 5 sekundách při 1C?
Mira80 píše:Prosim, vcera jsem prehazoval clanky do jineho umisteni a protom jsem je i meril. Vetsina mela behem nabijeni (cele baterie v serii) cca 1,55 V avsak tri clanky v baterii mely jen 1,42 V.V cem hledat pricinu ? Elektrolyt ? usazeniny ?
Clanky jsou KPM160, tech 0,2A bych jeste nejak udelal, ale 160A @ 1,2V to teda nevim, jak udelat :)
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Bydliště: SK

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od dedo »

Jednoducho. Štartovací kábel a kliešťak pre kontrolu. Moja metóda rýchleho testu článkov. :-)
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od mobilik »

Hehe, videl som to nazivo ked si to robil, zaujimave meranie, hlavne ze funkcne. ;-)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od gupa »

Mira80 píše:
Clanky jsou KPM160, tech 0,2A bych jeste nejak udelal, ale 160A @ 1,2V to teda nevim, jak udelat :)
Například zatížený měnič.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek