LF měniče úprava

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od MareC3k »

rezistor som pouzik 2k, prispajkovany presne podla obrazka od djpeto, je to na doske displeja zo zadnej strany, pristup k tomu miestu je okamzite po otvoreni dekla.
Moj displej nebol stale podsvieteny, svietil len po stlaceni niektoreho z tlacidiel este nejakych 10-15s, potom podsvietenie zhaslo. Hodnoty na displeji ukazuje stale, ale su zle citatelne bez podsvietenia, takze teraz to slabo svieti stale a ked idem okolo nemusim nic stlacat aby som okamzite videl hodnoty... z mojej strany maximalna spokojnost ;)
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
kodl69
Příspěvky: 7418
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od kodl69 »

Jaký tam kdo dáváte toroidy? (velikost, barva, příp kde koupit) Když už jsem to otevřel, zkusil jsem přidat tlumivky na vývod traf - dost mě překvapilo, že žluto -bílý toroidy O 50mm se při provlečení drátu dvakrát hřejí až neúnosně, a to i naprázdno, bez zátěže měniče. Nakonec jsem jich jenom ponavlíkal 5 ks menších z pc zdrojů přímo na drát, a teploty jsou ok. Proud naprázdno z 1,7A na 1,2A, možná bych zkusil ještě víc kusů. Ty žlutobílý jsou železoprach, do 200kHz, prej skoro nepřesytitelný - po včerejšku si myslím něco jinýho.
S tím odporem je to dobrá finta, mám tam 3k a je to v tmavé místnosti vidět dost dobře.
Už asi vím proč mi měnič vypíná už při 5kW - na řídící desce na straně 230V je proudové tráfko a vedle něj místo pro připojení bočníku, který tam není... (hned vedle přepínacího relé) Mohl by mi někdo tenhle detail vyfotit ve svým 6kW, 8kW nebo větším měniči?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
djpeto
Příspěvky: 121
Registrován: čtv lis 14, 2013 1:15 am
Bydliště: vysoka pri morave

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od djpeto »

Ja som pouzil dve feritove jadra typu E oproti sebe, medzi ktore som vlozil bezny kancelarsky papier. Konkretne tieto http://www.distrelec.sk/sk/J%C3%A1dro-E ... simi=82.57
Navinute mam 4 zavity. Neviem ci je to ideal, ale spotreba z povodnych 2A klesla pri 50V na 0,5A. Menic LF 8000W.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od ota »

Podle některých informací se u LF stává, že při přepínání měnič/DS a zpět dojde k odprásknutí tranzistorů. Obzvláště pokud je napětí DS vyšší než 220V. Máte o tom někdo povědomost?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od hurvayz »

Mě zatím drží ale pří návratu z5 na DS někdy vyrazí 25 jistič..režim DS/ bat přepne krásně.
UPS u těchto šitů je uplně k ničemu..Dá se říct čekám, až něco odejde. Pak budu informovat :lol:
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2224
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od fugas »

Už tady matěj psal,že měl raklamace na měniče které byly na síti,ale nikdy na měniče k síti nepřipojené.Já mám 5kW/24V od hurvayze a na síť jsem ho nedával a ani se nechystám.Zatím jsem spokojen maximálně.Jako test jsem na něj pověsil myčku plus pár drobností a chrochtal si na výkonu 2500W se střídavým zapínáním větráku,takže externí vývod pro větrák,který dorobil hurvayz jsem zatím nevyužil.U mě dobrá.

EDIT:Někde se tu řešilo jestli větrák saje vzduch přes měnič ven,nebo větrák fouká do měniče.Ten můj fouká dovnitř,takže zadem saje a předem vyfukuje.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od dub042 »

Musím se taky podělit, nedávno mi došel Power jack 8000W, hned po otevření jsem zjistil že větrák mezí toroidy je tak krásně posazen, že se nebyl schopen roztočit, takže jsem ho musel trošku posunout. Jádra jsou na vodičích k toroidům, ale pouze s jedním provlečením, mám ale obavu, že to tak budu muset nechat protože ty šrouby, kterýma jsou vodiče přišroubované k chladiči nejdou povolit, to je dřív strhnu....
Ještě bych měl dotaz, používáte někdo ten SAVE POWER mode, jak se pak PJ chová?
Zatím nemám baterky, tak ho ani nemůžu vyzkoušet.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od mobilik »

Save mod je onicom, nerozbehne slabe spotrebice a ani chladnicku. Kazde 3 sekundy posle pulz do siete...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kodl69
Příspěvky: 7418
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od kodl69 »

mě to tedy šlo povolit pěkně - navíc můžeš toroid přidat mezi trafa, jsou v sérii jak primár, tak sekundár, mezi trafy je ve smršťovce a izolačce šroubek m6, a já tam mám dost drátu na provlíkání - spíš bych potřeboval poradit s tím vypínáním na 5kW - jak vypadá vaše deska ovládání v okolí přep. relé a toho malýho tráfka? je to jiný trafo nebo mě tam chybí odpor?
u mýho 8kW to vypadá stejně jako https://forum.mypower.cz/download/file.p ... &mode=view což asi není v pořádku..
Jak to ten ferit z N27 nese? není to rozžhavený doběla?
Pozor na počítání provlečení u toroidu: 1 provlečení znamená že je jenom navlečený na drátě, dvě provlečení jsou tak, že je patrný 1 závit, a tak je to origo u PJ..
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od dub042 »

Tak aktuální foto 48V/8000W:
Přílohy
IMAG0255.jpg
kodl69
Příspěvky: 7418
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od kodl69 »

celkem dobrý, akrát není čitelný nápis na tom žlutým tráfku vedle relé, a jestli jse tam třeba odpor, mezi žlutým tráfkem a červeným kond, mezi šroubovacími svorkami s červeným a černým drátem. Dík za info.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od dub042 »

Tak tady detail
Přílohy
IMAG0269.jpg
kodl69
Příspěvky: 7418
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od kodl69 »

Tak už to asi mám, jenom odzkoušet. Trafa jsou asi stejný, mají čísla 1423, tvoje 1430, výše 1433, to bude rok a týden výroby... ale je tam odpůrek označený adjust, na tvé fotce dole v červeným svinstvu, v mým je 150 Ohm, tady je 200 Ohm
a v tom výše 5kW je schovanej.. Tím by se mělo nastavit napětí na sekundáru proud. trafa při jmen. proudu. V mým měniči je evidentně dobastlenej, je ručně a hodně amatérsky pájenej. Tak zkusím
vyměnit za 100 Ohm a snad to bude ok. Jaký máte zkušenosti ostatní se zatížitelností a vypínáním měničů? je možný požadovat jmenovitej výkon aspoň pár minut nebo je to čínský scifi?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od dub042 »

Každopádně to bude chtít asi v prvé řadě vyměnit pojistku na výstupu za silnější, na 8000W mi 15A připadá dost málo
kodl69
Příspěvky: 7418
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od kodl69 »

já trochu nechápu že tam ještě je, běžně měnič používám tak na 4,5kW, při 5kW začne pískat a za chvilku se vypne. 4,5kW při 230V je 19A.... Až rupne, odstraním ji včetně pouzdra, mám hned vedle měniče 2p jistič C25A, to by mělo odpovídat výkonu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od hurvayz »

Já to chápu..
Napsal bych takovou minirezenzi a mé zkušenosti.
Někde v této sekci řeším podobný problém.
Prostě to čínani ojebávají. Měl jsem 5Kw verzi která stěží snesla 3Kw. Navíc když jsem chtěl využít vestavnou nabíječku tak se po třiceti minutách zapla ochrana přehřátí trafa, menič vypnul.. :wall: Další 5Kw rezervní po měsíci jen dým. :hell: Reklamace řešena blokací přístupu na jejich shop. :comp:
Současná 6Kw kde asi omylem zapomněli dát i druhý toroid..(Ale jede, jen to UPS vázne).Verzi 8Kw jsem už zavrhl.
Bud mám štěstí jen já na takové super kusy nebo nevím.
Na chatu a nějaké to občasné meničování asi ok ale pro trvalý provoz na domě asi ee.
Každopádně přeji Všem kterým PJ jede jak má, ať natočí aspoň ještě milion hodin v bezporuchovém provozu. :))
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od mobilik »

No tak som zvedavi, kto sem este da aku skusenost. Ja nie, pretoze zatial u mna len povacsine PJ spal, priadne raz do tyzdna dal stvrtinu vykonu. Proste umna sa ma dobre.
Kto ma este podobne skusenosti? Zle alebo dobre, podelte sa... :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od MareC3k »

Ja mam PJ 5kw/24V od mateja uz par mesiacov, ide nonstop uz cca 7 mesiacov, zatazeny vacsinou tak na 200-400W :) ale ked je pekne tak ide aj bojler 2kw. Teraz v sobotu a nedelu bolo nadherne pocasie tak isiel bojler aj susicka, t.j. dokopy 3kw, ked sa k tomu zapla chladnicka tak menic pipol ale vsetko islo v pohode dalej. No vsimol som si ze pri takejto zatazi po cca 3 hodinach uz bolo citit v garazi taky divny smrad... ako ked rezem gumu flexou :) smrad spalenej gumy. Menic mam na vysku, zo spodu taha vzduch, vyfukuje ho hore, cely bol na dotyk teply, nie horuci. (v garazi je tak 15C) Tak neviem, dufam, ze take zatazenie vydrzi, nerad by som aby nedajboze zhorel alebo co.
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2224
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od fugas »

Ty měniče jsou za cenu za jakou jsou.Jednou jsem měl sluchátka z tržnice,na kterých bylo velkým písmem 200W ;) Jak jsem psal výše,tak 2.5kW dával myčce i se sušením bez problémů celé mytí.Nautilu,která tlačí z 25m hluboké studny dá v pohodě.Trvalý odběr 1450W,na startu to bude asi víc.Nehodlám ho dál týrat odporovou zátěží,myčka byla na zkoušku.Takže já mám co jsem chtěl.Zvládne běžné(bez spirály) spotřebiče ve dvou domácnostech a obstará tekoucí vodu.Víc jsem ani nečekal.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

no , měnič co by nemohl topný tělesa v pračce/mičce by u mě letěl z vokna :D mám zato , že odporové zátěže jsou pro měnič snesitelnější než spínané zdroje či AC motory :? .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek