927 Wp Svinov - experimentální hračka

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

Po delším zvažování padlo rozhodnutí nemíchat dvě různé technologie. 3 amorfy Schott už čekají v garáži na konstrukci a následnou montáž. Vzhledem ke chronické lenivosti si dávám "optimistický" termín letos. :)
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

Zdravím všechny. Po roce dávám k dobru nějaká čísla z provozu svojí hračky. Cely rok jsem zapisoval watt hodiny z Tristaru a záznamy říkají následující:

Celkem za rok 2013 Tristarem proteklo 865 kWh. Nejslabší měsíce byly leden, únor, a listopad kdy byla měsíční výroba cca 20 kWh. Trošku lepší byl prosinec s 35 kWh. Březen a říjen 55 kWh a 75 kWh. Zbývající část roku pak dávala výkony nad 100 kW s rekordem 135 kWh v červenci.

Hodiny za měničem ukazují reálně spotřebovaných 627 kWh. Mohlo to být lepší, ale když vezmu v úvahu ruční přehazování spotřebičů, tak to není málo.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od brumlaj »

Gmouse píše: si dávám "optimistický" termín letos. :)
Ahoj Gmousi, jak dopadlo loňské předsevzetí? Přestěhovaly se panely? Dík za info o ročním provozu.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

Panely jsou pořád v garáži. Ta lenost byla silnější než já :(.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

O víkendu jsem zapomenul udělat obrázek, takže tady je jeden s jednodenním zpožděním .....
vyroba.png
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

První vyrobeny megawatt byl v březnu, další drobný milník přichází v červnu prvním spotřebovaným megawattem. :D

elektromer.png
elektromer.png (5.06 KiB) Zobrazeno 2531 x
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Wagoneer »

Gratulace!!
Já jsem s podobnou wattáží tak za půlkou. Musím víc spotřebovávat...
:-)
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

Díky. :)
Teprve před měsícem jsem zapojil automatické přepínání dvojicí stykačů a slibuji si od toho zlepšení výtěžnosti. Při tom ručním přepínání se stávalo, že jsem neodhadl správně počasí a nechal zbytečně přepnuto na ČEZ.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

S malým zpožděním pár hodnot za rok 2014. Tristarem proteklo 943 kWh. Rozložení měsíční výroby podobné roku 2013. Nejslabší měsíc byl prosinec s 16.5 kWh, nejlepší červenec se 133 kWh. Reálná spotřeba za celý rok byla 748 kWh.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1231
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Lui »

Zaujímavejšie číslo je aká bola spotreba ;)

PS:aha....už to vidím :)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

Dneska ráno jsem došel na půdu a přivítal mě vypnutý měnič, na kterém zřejmě zareagovala ochrana, která ho vypla při 23,5V. Článek číslo 2, u kterého jsem pozoroval ztrátu kapacity byl na cca 2V. Ještě zkusím tu baterii rozhodit na dvě sady ať si můžu otestovat jestli jsou v hajzlu oba články, ale už to vidím tak to vypadá, že budu muset dokoupit 2 nové kusy 100Ah žlutásků :(.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

to moc nepotěší :? a to není žádný monitoring CellLogem či jen přiblblým modelářským pískátkem ? ::facepalm::

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

CellLog tam mám, ale to pískání neslyším a nemám na něm pověšené žádné další hlídaní.
Ten jeden článek ztrácel kapacitu už docela dlouho. Co dva měsíce jsem ho dokrmoval z nabíječky. Ale teď se sešlo víc okolností najednou a bohužel jsem nezareagoval. Smutné je, že to co jsem na mojí hračce ušetřil za 2 roky se nákupem 2 článků v podstatě nuluje. :(
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

absence hlídání u mě natropila trochu větší škodu než u Vás :hell: .
Pokud ten/ty články oproti ostatním rychle ztrácí náboj (samovybíjení) , bude to zřejmě vnitřní vadou :arrow: pokusil bych se o reklamaci . Je-li snížená kapacita na stabilní úrovni , tojest klesne o X Ah a dál už nic , dá se toto prozatimě vyřešit paralerním připojením dalšího článku k doplnění kapacity - takto mám "vytuněný" aku 200Ah článků na reálnou kapacitu 240Ah :mrgreen: .
Je-li možnost postižené člány otestovat , neváhal bych . Vadný bude jen jeden , druhý může být v pořádku ;) . Vybití pod 2,50V , ve Vašem případě 2,00V není pro LiFe smrtelné , k nějakému poškození dojde , ale není tak vážné jako při přebití .

Už jsem tu pár lidem vyráběl ovládání měniče s CellLogem hlídající podpětí jež při nastalé události vypnou měnič :idea: .
Ovladani_menice+CellLog.JPG
Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od brumlaj »

Gmouse píše:CellLog tam mám, ............ Smutné je, že to co jsem na mojí hračce ušetřil za 2 roky se nákupem 2 článků v podstatě nuluje. :(
Hmm, to jsou právě ty rozhodující 3% práce. A jelikož jsme živočišný poddruh líný, pak vždy zvítězí lenost nad automatizací ;-) . Nákupem dalších článků se kompenzule lenost, nikoli návratnost investice, ta zůstává neustále stejná. Neb jsi neinvestoval, pouze jsi kompenzoval důsledky nedotažení díla do konce. Dříve jsi takto kompenzoval svou prací s ekvalizací. Jakmile se sešly důvody proč to zrovna teď nevyšlo, tak platíš za sešlé důvody ......
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od kodl69 »

To abrams: pěkná relátková logika. Možná bych trochu zjednodušil: stačí jen 2 relé relé1 se může vynechat a místo něj zapojit přímo kontakty relé2, relátka můžou být na 24V a pak taky napájení 24V, a pokud bude tlačítko vyp. rozpínací, může být v sérii s cívkou, tj. nejsou potřeba ty odpory. V každým případě pojistka na + ovládání, stačí skleněnka 1A.
Mě je jasný jak to vzniklo, prostě máš jedno relé v měniči a ty další dvě jsou někde venku. V každým případě zajímavý řešení bez použití mikroprocesoru, to hodnotím.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od Gmouse »

brumlaj píše: .... jsme živočišný poddruh líný ....
A s přibývajícím věkem je to horší a horší :)
abrams píše: .... trochu větší škodu než u Vás .....
Klidně mi tykej(te) ;)
Na to schéma musím někdy kouknout (pokud se mi teda podaří překonat tu svou lenost). Odpojení měniče by zachránilo nejhorší.
Zatím jsem to řešil tak, že jsem přepnul na DS pokud akumulátor klesnul na 25,5V. Je to možná zbytečně brzy, ale tahle hodnota zajistila ze se ten slabší článek nevybil příliš (od ostatních se lišil o nějaké 0.2V ). Bohužel se stalo to, že jsem musel poslat SDS, které mi to celé řídí na reklamaci takže jsem to nechal bez automatiky. Den před incidentem pak svítilo sluníčko o něco míň a ta kilowata, ktera se cucla z akumulátoru navíc už byla na tenhle článek moc.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: 927 Wp Svinov - experimentální hračka

Příspěvek od brumlaj »

Gmouse píše:......Bohužel se stalo to, že jsem musel poslat SDS, které mi to celé řídí na reklamaci takže jsem to nechal bez automatiky. .........
A neumi si postezovat, na tyden bych Ti jej podstrcil.......moje nervy...... to ani nerikej......dokdy jej porebujes?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek