3,96kWp Brno

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

dlouho jem tu nebyl , tak je pár novinek :
bez jediné Wh z DS se dalo fungovat od konce května do 10 října :arrow: čili celé čtyři měsíce bez DS , ale E-on si za to období řekl o 543,- Kč za 0,0kWh :uh:

Na základě informací o připravované změně formy vybírání příspěvku na OZE ze spravedlivého systému za odebrané MWh na paušál dle hodnoty hlavního jističe a debaty místní komunity s jak "malým" jističem se dá normálně fungovat , jsem před 14-ti dny přepojil celý dům z 3x25A na 1x25A :arrow: nebo-li jedeme jen na jednu 25A fázi :yes: . Vzhledem k nemalému pochopení členů rodiny jak se chovat když "jedeme" na vlastní el. , jež je v reálu omezeno 6kW měničem (26A) tak by neměl být problém fungovat jen s jednou 25A fází :)) . Nebudou-li potíže , Mládek potíže dělat bude , tak si nechám vyměnit 3x25A za 1x25A :celebrate4: .

Celá FVE jede bez problémů , žádný únik životadárného éteru , bez zjevných známek optřebení ... až na jedno relé jež po cca 2milionech sepnutí přestalo spínat :( . Chci provést revizi celého systému , ale furt na to nějak není vhodná příležitost :? když nemůžu tak nesvítí a když můžu tak *sun* svíti ::facepalm:: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rva
Příspěvky: 3562
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od rva »

Gratuluji, chystám se jít stejnou cestou. Zatím mi to hatí boiler nahřívaný z NT a dva třífázové spotřebiče (cirkulárka, štípačka). Zvažuji i "džentlmenskou" dohodu se sousedem o vzájemné směně energií. Jo kdybych věděl dříve, co vím teď, počítal bych i s ostrovním provozem.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od brumlaj »

Přesně tak pánové, také čekám, plánuji a mj. připravuji známé na změnu způsobu vydírání poplatků od těch kteří využívají distribuční soustavu k plošné dani z drátu..... tedy "kapitalizace zisků za současné socializace nákladů". Ihned jak bude oznámen způsob, tak nastane protitah.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od vata »

abrams píše: Celá FVE jede bez problémů , žádný únik životadárného éteru , bez zjevných známek optřebení ... až na jedno relé jež po cca 2milionech sepnutí přestalo spínat :( .
Ahoj - moudré rozhodnutí, ten přechod na 1f.
Copak to tam máš za relé, které tak zběsile spíná?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od rob.brno »

abrams píše:Zdravím ,

dlouho jem tu nebyl , tak je pár novinek :
bez jediné Wh z DS se dalo fungovat od konce května do 10 října :arrow: čili celé čtyři měsíce bez DS , ale E-on si za to období řekl o 543,- Kč za 0,0kWh :uh:
Doporučuju přejít k Fosfě, pak by tam bylo za 4měsíce jen cca kolem 80kč za jistič. Smlouva s Eonem se tuším dá ještě zrušit okamžitě pro změnu cen z jejich strany.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

vata píše: Ahoj - moudré rozhodnutí, ten přechod na 1f.
Copak to tam máš za relé, které tak zběsile spíná?
Zdravím ,

... to se uvidí časem ;) .
Snímám blikání ledek na Midnite a pomocí těchto signálů (bulk , absorb a float) spínám relátka jež spínají všelijaký balast . Jenže když regl spí , tak to dává najevo blikáním floatu cca 25x za minutu ... relátko to mělo vydržet tři měsíce , ale vydrželo víc jak půl roku ::rolleyes:: .

Nad změnou dodavatele záložní el. jsem zatím moc nepřemýšlel , ale teď už mám dalšího brouka v hlavě ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od rob.brno »

Abrams:
I u Fosfy záleží na sazbě, při
- D02 to dělá 72kč na měsíc při 4,25kč na kwh
- D01 dokonce jen 10kč při 4,75kč

Výpověd pro nesouhlas se změnou cen lze Eonu podat už jen do 25.11.2014.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

17.11. 2014 oslavila 3,96kWp FVE 1. narozeniny :celebrate1: , datum nenáhodně sybolické :yes: .

Pár čísel :
Midnite přeměnil 3.530,7kWh
AC elektroměr natočil 2.821kWh z FVE
a 1.919,1kWh z DS :yes:

Jinak řečeno , 60% spotřeby domu pokryla FVE a 40% DS ::rolleyes:: , je stále co zlepšovat ... poměr 100% ku 0% jest můj cíl :)) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od mobilik »

Gratulujem a drzim palce, nech ti ten ciel raz vyjde. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

roční statistika :

regl Midnite napočítal 3.445kWh ,
AC hodiny za měničem 2.815,15kWh a
AC hodiny DS 1.774,05kWh (tarif D02d - jen VT) .

E-onu sem zaplatil 9.347,-Kč (+/- , za minulý prosinec mi ještě nepřišla faktůra ;) ) což je 5,2687353Kč/1kWh .
FVE přímo ušetřila 14.832,28Kč :D (2.815,15kWh x 5,2687353Kč/1kWh) :celebrate4: .
Dosažená el. soběstačnost 61,34293% :celebrate1: .

V létě je to paráda :yes: , ale to temější období roku budu muset nějak pořešit ::rolleyes:: . ... co si budem povídat ...

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od rob.brno »

NAvrhuju přejít k té Fosfě - úspora hnedle 1200kč ročně. 1200kč člověk nenajde na ulici! :-)

Jsem zvědav, kde lze v zimě sehnat kwh za lepší cenu než 5kč :-(
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od kodl69 »

kdekoliv, stačí jí dost spotřebovávat a mít třeba sazbu D45d, při roční spotřebě 5MWh mi vychází celková cena za kWh 3Kč u EONU, takže by se to dalo snad i snížit....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od brumlaj »

no a když tu Tebou propagovanou sazbu přepočítáš na zde avizovaných 1.774,05kWh tak je cena za kWh jaká? Chvástat se nízkou cenou za jednotku při sumární ceně milion není žádné umění.

edit: tak se omlouvám, zadal jsem si do kalkulátoru tuto částku a vyšlo cca. 5200,- za předpokladu odběru pouze v nízkém tarifu. Díky za nakopnutí správným směrem. Při mém aktuálně zahynulém bojleru (nutnost pořídit nový) a ideji v létě si přitápět topným žebříkem v koupelně (sušení ručníků, požadavek na teplo při sprchování) to zase nevypadá tak ztrátově. Celkový požadovaný proud je 10A, což by se těmi dvěma spotřebiči dalo z důvodu papíru dosáhnout.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

rob.brno píše:NAvrhuju přejít k té Fosfě - úspora hnedle 1200kč ročně. 1200kč člověk nenajde na ulici! :-)

Jsem zvědav, kde lze v zimě sehnat kwh za lepší cenu než 5kč :-(
Zdravím ,

děkuji , nemám zájem ... jednak ze zkušeností nevěřím kdejakému obchodníčkovi líbivé řeči (sleva není zadarmo) , mým cílem je zbavit se DS úplně a až k tomu dojde , chci to vmést do xichtu E-onu , a né nějakýmu obchodníčkovi :lol: .

Můj zdarvý selský rozum říká : "že je něco levné , neznamená že je to také správné" :idea: .

Jasně , všichni platíme daně z nichž jsou placeny stavby , provoz a likvidace přímých i nepřímých škod vzniklých stavbou , provozem a likvidací energetických zařízení od nichž si pak MŮŽEME kupovat "levnou" energii . A tím , že si nejen já koupím (a zaplatím z toho daně a kdoví jaký další srač*y) komponenty FVE abych si vyráběl vlastní energii/e za relativně vyšší cenu než si můžu koupit ze systému , je na pohled první "nerozumné až bláznivé" , ale je to nejen "má cesta" :)) . Až pořeším temější období roku , jsem zvědav , zda-li nebudete také stát ve frontě zájemců ;) .

Jsem zastáncem udržitelného rozvoje energetiky , ale plánovaný směr "kormidélníků" tohoto státu je takřka směrem opačným :hell: , čehož se nechci nejen z morálních důvodů účastnit . Dojde-li k osvícení "kormidelníků" (spíš až po jejich vymření :( ) , rád svá stanoviska přehodnotím , ale doposavadní vývoj v to nesvědčí :uh: .
Ustrne-li vývoj někde na úrovni 80-tých let , vlastně on v podstatě dodnes stojí :uh: a čím déle to tak budeme udržovat , to jest rubat huhlí - bourat města , dovážet ropu a plyn - závislost na caru putinovi a dokonce i nadále příštích 50let i putinův uran , tak nám svět ujede ještě víc a oto větší budeme mít problémy s nevyhnutelnou změnou :hell: .

Je dnes pohodlné říci "kašlu na pokrok , fosilních paliv je dost" ... ale co řekneme za xx let svým vnoučatům ? Odpovědi na takovéto otázky by měli být určující , jak tomu bylo po tisíciletí do počátku minulého století . Rozhodnutí jen na základě aktuálních finančních "hodnot" může neůměrně až devastačně zatížit další generace :hell: .
Nebo se nedomníváte , že stále přetrvává heslo "po nás potopa" ? Já bohužel ano :cry: .

Sakra , a to sem měl do teď dobrou náladu ... :wall: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Fazole
Příspěvky: 74
Registrován: stř srp 01, 2012 1:10 pm

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od Fazole »

Dobrý den, elektřina od firmy Fosta a.s., Břeclav je výrazně levnější oproti jiným společnostem z jednoho prostého důvodu.
Tato firma už několik let neúčtuje "stálý měsíční poplatek, který činí 50 Kč bez DPH", tj. 12 x 50 = 600 Kč bez DPH. Proto je vždy tak velký rozdíl v ceně oproti jiným společnostem. Žádná jiná společnost na trhu nemá 0,0 Kč za stálou měsíční platbu.
Firma má vlastní elektrárnu, neplatí reklamní kampaně a podomní prodejce a proto si toto může dovolit. Elektřina od Fosty je výhodná i pro panelákové byty, protože je tam vždy úspora na stálé měsíční platbě.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od Frenky »

Fazole píše:Dobrý den, elektřina od firmy Fosta a.s., Břeclav je výrazně levnější oproti jiným společnostem z jednoho prostého důvodu.
Tato firma už několik let neúčtuje "stálý měsíční poplatek, který činí 50 Kč bez DPH", tj. 12 x 50 = 600 Kč bez DPH. Proto je vždy tak velký rozdíl v ceně oproti jiným společnostem. Žádná jiná společnost na trhu nemá 0,0 Kč za stálou měsíční platbu.
Firma má vlastní elektrárnu, neplatí reklamní kampaně a podomní prodejce a proto si toto může dovolit. Elektřina od Fosty je výhodná i pro panelákové byty, protože je tam vždy úspora na stálé měsíční platbě.
Jsem si zase něco přečetl, omlouvám se za OT.
http://www.cenyenergie.cz/pod-lupou-fos ... elektrinu/
Naposledy upravil(a) Frenky dne sob led 03, 2015 2:46 pm, celkem upraveno 1 x.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Frenky píše:
Fazole píše:Dobrý den, elektřina od firmy Fosta a.s., Břeclav je výrazně levnější oproti jiným společnostem z jednoho prostého důvodu.
Tato firma už několik let neúčtuje "stálý měsíční poplatek, který činí 50 Kč bez DPH", tj. 12 x 50 = 600 Kč bez DPH. Proto je vždy tak velký rozdíl v ceně oproti jiným společnostem. Žádná jiná společnost na trhu nemá 0,0 Kč za stálou měsíční platbu.
Firma má vlastní elektrárnu, neplatí reklamní kampaně a podomní prodejce a proto si toto může dovolit. Elektřina od Fosty je výhodná i pro panelákové byty, protože je tam vždy úspora na stálé měsíční platbě.
Jsem si zase něco přešetl, omlouvám se za OT.
http://www.cenyenergie.cz/pod-lupou-fos ... elektrinu/
Zdravím ,

... jako bych to neříkal :uh: ... už to na mě zkoušeli i z bohemia energy , nebo bohemia energo ? to je jedno , stejnak de o jednu pakáž ... v době již probíhající insolvence pkůli miliardovým dluhům zazvonila na zvonek opálená sličná slečna (přepálená jako prase) s nabídkou levného proudu a plynu od bohemia energ* ... sem si vzal jen letáček , řekla že přijde ještě následující den . Jo , přišla , ale měla ssebou bodygarda :eek2: , jenže sem už měl jasno tak odešli s nepořízenou :yes: ... srandy není nikdy dost :lol: .

Člověk musí být stále ve střehu , a díky vícero pozorných očí je obrana vůči "šmejdům" efektivnější , díky Frenky ;) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1231
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od Lui »

Si mi hned pripomenul...ako bola u mna jedna slecna z ani neviem akej spolocnosti ponukat elektriku....no a uvidela panely na dvore....a pytala sa ma...nechcete prejst k nam?....ze s nami usetrite....a ja hovorim....ja mam velku nizku spotrebu,a stale platim menej....ona ze kolko platim...ja za asi tak 6 eur mesacne....a vravi ze....nooooo tak tam toho vela neusetrite....ale nchcete aj tak prejst k nam ? :lol: :uh:

Pardon za spam.
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Fazole
Příspěvky: 74
Registrován: stř srp 01, 2012 1:10 pm

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od Fazole »

Dobrý den, jak je patrné, tak ani jeden jste při čtení linkovaného článku jej nedočetl do konce a dle všeho ani moc ...
Jasně jsem uvedl, že rozdíl je hlavně u panelových bytů a v článku se operuje na území EON s ČEZ a h s 3x25 A. Každý srovnávač je nastaven na firmu, která jej platí.
Ve výše uvedeném článku redaktor operuje s nesmyslnými a vylhanými údaji, neboť každý operátor na trhu se soustřeďuje na určitý segment trhu (typ odběratele) ale co je podstatné srovnává pan redaktor EON a ČEZ což nejde.
Abych vás uklidnil, tak i na slavném portálu ERU, kde je srovnání elektřiny vám odpovědní pracovníci ERU na zjištěné nepravdivé cenové údaje řeknou toto "my uveřejňujeme jen to co nam, kdo doda". To snad mluví za vše. Jsou levní a dražší operátoři ale každý si je musí najít sám, protože neexistuje objektivní srovnání v ČR a nic si z toho nedělejte stejná situace je i v sousedním Německu, kde dokonce byla interpelece v Bundestagu pro lživou reklamu operátorů s energií.
Pavel111
Příspěvky: 128
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Lokalita: Čestice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11,7
Kapacita baterie [kWh]: 43
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od Pavel111 »

Fazole-agituješ tu jako dealer Fosty.Myslím si obecně,že velké rozdíly mezi distributory energie nejsou.Je to vše záměrně tak neprůhledné,je to jedna pakáž.Sám mám smlouvu s Centropolem,ale nikomu bych toto rozhodně nedoporučoval potažmo nevnucoval.Byli tu u nás a více lidí ukecali,ale vyplatí se to jen těm,co mají vyšší odběr,jako např.já.Normální domácnosti díky vyššímu paušálu moc neušetří.Nějakým dvanácti uspořeným stovkám jen tak(u Fosty),na to můj selský rozum nevěří.Ani u Centropolu nemám "slevu zadarmo" :uh: přestože se chlubí garancí nejnižší ceny SILOVÉ elektriky na trhu.Souhlasím s Abramsem,je také můj sen je všechny poslat do pihele,ale zatím je to trochu finanční luxus.Přesto také doufám,že jednoho krásného dne budu moci přeštípnout kabel od nich do baráku. ::rolleyes:: Myslím,že stačí ještě chvíli počkat,až technologie FVE včetně zpracování na upotřebitelný formát(230V,50Hz)bude aspoň trošku spolehlivější a účinnější a pak se i já velmi rád připojím do obce ostrovníků!
11,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek