GTI 260W a 2X panel SHOTT 240W

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
vitezslavgach
Příspěvky: 49
Registrován: stř úno 05, 2014 4:17 pm

GTI 260W a 2X panel SHOTT 240W

Příspěvek od vitezslavgach »

Přípojuji GTI mikroměnič 260W a 2ks poly 240W SHOTT. Mám vlastně 3 ks GTI měniče a 6ks panelů, ale chci do DS připojit tři sady.
Když zapojím dva panely seriově tak mají 66V naprázdno a to mě GTI neskousne, protože má rozsah pouze od 22V - 50V.
Když zapojím dva panely paralelně tak mě překvapivě dávají pouze 3A. Když jsem je zapojení zkoušel bylo už odpoledne a panely byly už 30stupnů od slunce. Co je ale zvláštní, že jeden panel samotný dával 3A a dva panely paralelně taky 3A. Nemá to být víc?. Při zapojení přes GTI s jedním panelem dával do DS na Wattmetru 50W a při zapojení s dvěma ks paralelně dával do DS cca 55W. CO dělám špatně??. Předem děkuji za případně rady.
Kostěj
Příspěvky: 588
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GTI 260W a 2X panel SHOTT 240W

Příspěvek od Kostěj »

vitezslavgach píše:Při zapojení přes GTI s jedním panelem dával do DS na Wattmetru 50W a při zapojení s dvěma ks paralelně dával do DS cca 55W.
Rozdílné napětí panelů a špatný bod MPP měniče? Ale jak to vyléčit netuším. Snad panely co nejlépe spárovat.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GTI 260W a 2X panel SHOTT 240W

Příspěvek od LIX »

Ja by som vyskúšal panele oddeliť diódou od meniča, to by malo pomôcť. ;)
vitezslavgach
Příspěvky: 49
Registrován: stř úno 05, 2014 4:17 pm

Re: GTI 260W a 2X panel SHOTT 240W

Příspěvek od vitezslavgach »

dík za radu, ale zkus mě to víc vysvětlit. myslíš zapojit dva panely zapojit paralelně a plus pol oddělit diodou od měniče?. Nebo jinak?
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GTI 260W a 2X panel SHOTT 240W

Příspěvek od LIX »

Ano, najprv to vyskúšať tak ako si napísal a ak to nepomôže tak na každý + pól panelu dať diódu a tie potom spojiť do seba a na menič..
kodl69
Příspěvky: 7413
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GTI 260W a 2X panel SHOTT 240W

Příspěvek od kodl69 »

já bych to tipoval na chybu gti... panely jdou změřit jednoduše, stačí nějaká vhodná zátěž, třeba autožárovky, vařič 1kw(cca 40ohm za studena) , varná konvice (od 10 do 20 Ohm za studena dle typu a příkonu) a můžeš měřit proud a napětí při zátěži. Pokud se stejnou zátěží naměříš +- to stejný napětí na každým panelu, bude chyba v gti. Doporučuju měřit v plným slunci, co nejpřesněji kolmo na slunce, hlavně si ničím nestínit ani kousek panelu. Nebo změř proudy paralelně spojených panelů do umělé zátěže. On ten proud musí někam odcházet, a pokud ten měnič není schopen větší proud odebírat při tomto napětí, tak je to marnost.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vitezslavgach
Příspěvky: 49
Registrován: stř úno 05, 2014 4:17 pm

Re: GTI 260W a 2X panel SHOTT 240W

Příspěvek od vitezslavgach »

LIX píše:Ano, najprv to vyskúšať tak ako si napísal a ak to nepomôže tak na každý + pól panelu dať diódu a tie potom spojiť do seba a na menič..
dík, a můžeš mě poradit nějakou tu správnou diodu? třeba od TME nebo jinde ? pro mě je dioda jako dioda a určitě koupím něco jiného.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: GTI 260W a 2X panel SHOTT 240W

Příspěvek od ota »

Já bych to s diodou nekombinoval.
Pokud dává s jedním panelem 50W, bude něco špatně. Buď je nemocný měnič nebo panel nebo je málo sluníčka. Chyba může být i ve wattmetru.
Ono nestačí jen aby svítilo, on ten plný výkon je při kolmém nasvícení a slunce nesmí být nízko nad obzorem. Pozdě odpoledne sice taky svítí, ale slunce je tlumené, jak se prodírá atmosférou.
Zkusil bych nakrmit GTI 24V baterií, kolik dá. Bacha při tom na polaritu !!! Pokud GTI dá 200W a více, bude v pořádku. Pak tedy změř panel. Otevři opatrně zadní černý box a připoj na jednotlivé vývody vevnitř autožárovku 12V 55W. Měla by jasně svítit. Připojit se musí na jednotlivé vnitřní vývodu od článků paralelně k ochranným diodám. Tam je napětí cca 11 V na každou ze 3 řad článků. Nepřipojuj žárovku na výstup z panelu - tam je 36V naprázdno a to žárovka nevydrží.
Pak poreferuj.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Kostěj
Příspěvky: 588
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GTI 260W a 2X panel SHOTT 240W

Příspěvek od Kostěj »

vitezslavgach píše:Když zapojím dva panely paralelně tak mě překvapivě dávají pouze 3A.
On asi není problém v tom, že by dva panely paralelně dávaly 3A, ale může být problém v tom, že mikroměnič z panelů odebírá 3A. Pokusím se vysvětlit proč. První panel je osvícen sluníčkem tak, že má MPP bod 3A při napětí 17V. Druhý panel při napěti 17V dává pouze 0.3A, má MPP bod 3A při 16,8V. Pokud panely spojím paralelně a připojím mikroměnič, mikroměnič začne nabíhat, zvětšuje odebíraný proud, snižuje se mu napětí - hledá bod MPP. Při 17V má maximum 3,3A, sjede na 16,95, ale první panel má už nižší výkon a druhý panel ještě nedává - celkový výkon je už nižší. Mikroměnič se tedy vrátí na napětí 17V, odebírá 3A a vůbec nezjistí, že kdyby sjel až na 16,8V, našel by maximum 16,8V/6A. Na VA charakteristice dvou spojených panelů může být hrb. Mikroměnič s ním nepočítá - ví o jednom panelu, tam by hrby neměly být. Vyzkoušel bych při přesně stejném natočení panelů a při zátěži odpovídající bodu MPP změřit napětí a panely spárovat. Pozor, napětí se podstatně mění i podle teploty panelu: panel, který jste měl na slunci půl hodiny bude mít jinou charakteristiku, než panel vytažený z krabice před 15 minutama.
vitezslavgach
Příspěvky: 49
Registrován: stř úno 05, 2014 4:17 pm

Re: GTI 260W a 2X panel SHOTT 240W

Příspěvek od vitezslavgach »

děkuji za radu. Ono je to tak panely stojí vedle sebe a jejich 7ks. jsou úplně stejně natočeny na jih a stojí tam už měsíc. Při měření napětí některé měly 33, 1V a další 33, 4V. Nevím jestli tento rozdíl může zavinit situaci kterou popisujete. Měniče jsou 3ks a mohu vyzkoušet zda některý není více nebo méně citlivý na konkrétní situaci.
Vyzkouším a napíšu.
vitezslavgach
Příspěvky: 49
Registrován: stř úno 05, 2014 4:17 pm

Re: GTI 260W a 2X panel SHOTT 240W

Příspěvek od vitezslavgach »

podle mne není chyba v měniči protože se chovají všechny tři měniče od stejného výrobce stejně.
panely jsem měřil a napětí se liší pouze o 0,3V mezi jednotlivými panely.
takže nevím co dál
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: GTI 260W a 2X panel SHOTT 240W

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

jsou ty GTI po délším čase provozu studené , vlažné nebo horké ? A co jejich test provozu z aku ? Mám GTI 10,5 až 30V jež se pod 12V na plný výkon nerozjede , ale nad 12,5V se rozjede na plný kule a jede až do 10,5V a pak vypne . Takže těm Vašim těch cca 25V při zátěži zřejmě moc nevoní (předpokládám že máte 50-ti článkové panely , dle 33Voc) - Zkuste spojit dva panely do série - zatížit vhodným rezistorem (cca 5,5Ohm odporový drát nebo 2 x 4 do série 60W halogenky ) aby napětí kleslo pod 50V a pak připojit GTI . Nebo jeden panel posílit akumulátorem :arrow: 25V panel + 12V aku = 37V :idea: .
Jiné GTI 28V až 52V jedou na plný kule do cca 54V pak začínají stávkovat :? .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Kostěj
Příspěvky: 588
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GTI 260W a 2X panel SHOTT 240W

Příspěvek od Kostěj »

vitezslavgach píše:...panely jsem měřil a napětí se liší pouze o 0,3V mezi jednotlivými panely.
Panely jste měřil bez zátěže, nebo pod zátěží? Změřte všechy panely (každý zvlášť) s připojeným měničem (pod zátěží) a dejte sem napětí na panelu, proud panelem a výkon měniče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: GTI 260W a 2X panel SHOTT 240W

Příspěvek od ota »

Kostěj: To, že by měly 2 stejné, paralelně spojené panely 2 "hrby" v charakteristice výkonu je pro mě novinka, máte to ověřené např. měřením? Ona je ta charakteristika hodně plochá.
A navíc, regulátor pořád hledá a jezdí s napětím nahoru a dolů. Obzvláště v oblasti výkonu pod 25% jmenovitého.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek