Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2198
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od gupa »

urgi píše:existuje spirala na 12V (24V) / 500W?


alebo predsa ist radsej to solarnych kolectorov?

dik
No pokud je požadavek aby topná spirála 5kW topila jen 500W, tak místo 230V dostane o cca nulu míň na napětí a jeto? Takže podle mého názoru např na této stránce nějakého shopu jsou varianty spirál od 200W - 1,2kW pro 24V, protože jsou spirály tři, lze ještě přepojovat.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2720
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od kybos »

Pokud dostane spirála "o nulu míň na napětí" bude mít o dvě nuly míň na výkonu dle vzorce P=U x U / R.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2198
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od gupa »

Šlo by to nějak rozvést? Jsem si myslel, že když je odpor spirály, tak je vzhledem k napětí výkon relativně lineární. Takže když mám odpor stále stejný a zákon podle Ohma je U = I . R tak to prostě u 230V bude protékající proud spirálou cca 10x vyšší než při napětí 24V. Díky za vysvětlení.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Kostěj
Příspěvky: 590
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od Kostěj »

gupa píše:Šlo by to nějak rozvést? Jsem si myslel, že když je odpor spirály, tak je vzhledem k napětí výkon relativně lineární. Takže když mám odpor stále stejný a zákon podle Ohma je U = I . R tak to prostě u 230V bude protékající proud spirálou cca 10x vyšší než při napětí 24V. Díky za vysvětlení.
Proud bude 10x vyšší, napětí bude 10x vyšší, výkon(=U x I) bude 100x vyšší.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od honzasl »

Gupa

Ohmův zákon : R = U/I, I = U/R
Výkon P = U*I

Po dosazení: P = U*(U/R)=(U*U)/R

Se spirálou 5000 W/230 V tedy potřebuju zhruba 72 V na dosažení výkonu 500 W. Ve skutečnosti bude stačit méně, protože spirála se zahřeje na menší teplotu a bude mít tedy nižší odpor. Návrh topného článku není věc na jeden řádek výpočtu, ale buď počmáraná A4, a nebo je potřeba fůra empiricky získaných poznatků s bulharskými konstantami....
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2198
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od gupa »

honzasl píše:
Ohmův zákon : R = U/I, I = U/R
Výkon P = U*I

Po dosazení: P = U*(U/R)=(U*U)/R
Tak jinak, když potřebuji tedy spirálu pro 24V na 500W, nejblíže ze seznamu na eshopu by byla ta 12kW verze?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od LIX »

Ak zoberiete napríklad špirálu 3kW 230V nemôžete do tejto špiráli púšťať viac ako 13A.. 3000:230=13A to je prúd na ktorý je drôt špiráli určite aj dimenzovaný, ak to premotáte na 24V a pôjde tam viac ako 13A vedzte že sa vám špirála o hodne rýchlejšie odpáli. ;)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od brumlaj »

gupa píše:
honzasl píše:
Ohmův zákon : R = U/I, I = U/R
Výkon P = U*I

Po dosazení: P = U*(U/R)=(U*U)/R
Tak jinak, když potřebuji tedy spirálu pro 24V na 500W, nejblíže ze seznamu na eshopu by byla ta 12kW verze?
Záleží zda je to spirála pro zapojení do hvězdy (230V), nebo do trojúhelníka(400V). Zanedbávám oteplení.

Hvězda: 12000W/230V=52,17A; 230V/52,17A=4,4Ohm; po připojení na 24V jí poteče ~6A tedy výkon do vody bude ~145W
Trojúhelník: 12000W/400V=30A; 400V/30A=13,3Ohm; po připojení na 24V jí potečou ~2A tedy výkon do vody bude tak ~50W
LIX píše:Ak zoberiete napríklad špirálu 3kW 230V nemôžete do tejto špiráli púšťať viac ako 13A.. 3000:230=13A to je prúd na ktorý je drôt špiráli určite aj dimenzovaný, ak to premotáte na 24V a pôjde tam viac ako 13A vedzte že sa vám špirála o hodne rýchlejšie odpáli. ;)
Pokud se to přemotá, tak to neznamená pouhé zkrácení spirály. Je to o tom, že se udělá fůra paralelních větví z celé původní délky spirály, takže zatížitelnost se znásobí dle počtu paralelních větví.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne sob čer 14, 2014 2:34 pm, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
JiříK
Příspěvky: 1023
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od JiříK »

Ohmův zákon mluví jasně: Poloviční napětí = čtvrtinový příkon. Takže aby spirála konstruovaná na 230 V měla při 24 voltech 500 W, musí to být spirála se štítkovými údaji 230 V / 45920 W. :mrgreen: A na 24 voltů zcela určitě neshoří... :yes:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od solárník »

Netuším teď z hlavy, jak moc se mění odpor spirály v závislosti na teplotě. Ale třeba u vlákna žárovky je to docela hodně (proto většinou bouchne při zapnutí).

Takže pokud to nebudete používat na původně navržený proud, tak se bude příkon od výpočtu, jak správně podotkl honzasl, lišit možná taky hodně.

Podle http://elm-fur.wz.cz/nelinearni_odpor.pdf je proud studenou žárovkou chvilkově až DESETINÁSOBNÝ, než se vlákno zahřeje.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od brumlaj »

spirála na kterou odkazuje odkaz je složením topný "drát" zalitý keramikou v měděné trubce o průměru řekněme 1cm. Toto celé je ponořeno přímo v ohřívané H2O. Zvýšení teploty topného vodiče rozhodně nebude jako v případě žárovky, ani jako u suchých spirál (Dražice). Ale konkrétní údaje o pracovní teplotě nevím, nechám to tedy znalejším, případně někdy pro zajímavost změřím.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2198
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od gupa »

Tak jsem ještě hledal a asi našel, nevím jestli to tu někdo dával, ale hotová keramická vložka na 24V 350W/230V 800W je tu na tomto druhém odkaze. Bude to asi nejrozumnější mít prostě takovou šachtu na ohřívači a toto tam strčit. Nevím ale co pojistka a termostat. Edit, vložka je dvouokruhová jak na 24 tak i na 230V, cena 850,- což se mi zdá přijatelné pro eventuální zájem diskutujících. Já mám normální měnič DC/AC a ten si ty ampéry vezme podle štítku ať je konečný odpor spirály jakkýkoli.

http://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ohri ... ?ItemIdx=5
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
urgi
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 05, 2014 6:17 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od urgi »

joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od joseff »

solárník píše:Pokud je k dispozici distribuční elektrická síť, tak je daleko nejjednodušší pořídit ke dvěma panelům malý on grid střídač, který vyrobenou elektriku cpe do sítě (v případě 2 panelů se dá 500W kočička sehnat za 120 euro na ebay včetně dopravy třeba z Německa, já ho zrovna na zakázku objednával minulý týden - cena včetně dopravy z DE byla 124 euro) a přebytky přesměrovávat pomocí fázově řízeného GreenBonO do bojleru (nová verze firmware to umí i pro "normální lidi" s normálním elektroměrem). Jednak je to jednoduché, automatické a v době dobrého svitu to pokryje ze soláru i ostatní spotřebiče, nejen bojler.

Mám pocit, že pokud má někdo DS k dispozici, tak je poměrně škoda ji na dotace energie nevyužít v dobrém slova smyslu, než to celé najust bastlit bez jejího použití.
Muzes dat nejaky odkaz, ktery bude dokazovat, ze nova verze firmwaru GreenBonO umi presmerovavat prebytky i pro "normalni lidi" s normalnim elektromerem? Dival jsem se na stranky vyrobce, ale nic jsem tam o tom nenasel. Je ale mozne, ze jsem jen spatne hledal, proto budu rad, za primy dukaz, abych si to mohl nastudovat.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od solárník »

Musis pohledat tady na foru. Jeden uzivatel uz tady psal, ze uz ma tu novou verzi a firmware a funguje mu to bez problemu. Jedna se oficialne myslim o beta firmware, ktere umoznuje fazove rizeni triaku misto pulzniho rizeni spinaneho v nule.

EDIT tak je to Kostěj tady:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... ono#p27990
bednar
Příspěvky: 79
Registrován: čtv čer 07, 2012 2:15 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od bednar »

Muzes dat nejaky odkaz, ktery bude dokazovat, ze nova verze firmwaru GreenBonO umi presmerovavat prebytky i pro "normalni lidi" s normalnim elektromerem? Dival jsem se na stranky vyrobce, ale nic jsem tam o tom nenasel. Je ale mozne, ze jsem jen spatne hledal, proto budu rad, za primy dukaz, abych si to mohl nastudovat.
V balíku s firmware je o tom přibalený i PDF soubor s povídáním a vysvětlením od výrobce.
Také o tom uvažuji.
http://www.yorix.cz/cz/download/GreenBonO-firmware.zip
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od solárník »

Je to super, já jsem to testoval už asi rok před tím, než s tím přišlo GreenBonO s mým udělátkem (navrhnul jsem triakový regulátor řízený Arduinem, které zároveň monitoruje měřič na rozhraní objektu, tedy principielně identické zařízení) a fungovalo to skvěle. Střídače se nechají běžet naplno "co střecha dá" a když máte spotřebu menší, tak se přebytek pošle třeba do bojleru. Na ostro jsem to zatím nenainstaloval, protože to byl jen zbastlený prototyp. Ale chystám se na to. Fungovalo to bez problémů.
bednar
Příspěvky: 79
Registrován: čtv čer 07, 2012 2:15 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od bednar »

solárník píše: Střídače se nechají běžet naplno "co střecha dá" a když máte spotřebu menší, tak se přebytek pošle třeba do bojleru.
Arduinem si prozatím také monitoruji mj. i celkovou spotřebu objektu + ještě spotřebu na jedné konkrétní fázi kam postupně přepojuji co nejvíce okruhů a kterou chci použít s GridFree invertorem.
Jen ještě přemýšlím zda bojler neosadím nějakou kaskádou cca 300 W topných těles, která by se spínala postupně a fázově by se regulovalo jen ten poslední článek - eliminace případného rušení ?
camel1cz
Příspěvky: 771
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od camel1cz »

Já řeším stejný úkol - přebytky do ohřevu TUV.
Přemýšlím nad tím dost a pořád mi uniká ta převratná výhoda použití DC spirály v bojleru.

Vycházím z toho, že mám tak jako tak měnič a když měnič jede na plno do spotřeby, tak asi žádné přebytky nemám. A pokud má volnou kapacitu, tak jí přece můžu poslat do bojleru jako 230V AC.

Ano, je tam nějaká ztráta v měniči, ale není to závratné a vyvažuje to cena bojleru, jednoduchost zapojení (problematický DC termostat a vůbec spínání velkých proudů DC), tenké kabely (nejspíš nebude bojler vedle baterek, FV pole)...

Jinak jsem se konečně přestěhoval ke svým panelům, tak snad brzo začnu - sezóna běží! :-)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Prihrev vody Solarnymi kolectormi?

Příspěvek od solárník »

bednar:

Přesně pro to jsou v GreenBonO přídavná relátka. Nejsem si však jist, jestli se případné rušení nějak podstatně zmenší. Celá regulace funguje naprosto stejně, jako v běžně vyráběných vysavačích (které mají regulaci otáček motoru). Já osobně jsem si nějakého obtěžujícího rušení pří vysávání nevšiml a to se jedná o komutátorový motor, což je daleko horší případ. Podmínkou jsou co nejkratší kabely k bojleru/zátěži a dobrý odrušovací člen.

U GreenBonO je krok regulace poměrně velký, tedy pro mne jediná výhoda v rozdělení zátěže je ta, že regulační krok bude menší.

camel1cz:

Mám stejný názor a už jsem ho tu napsal. Pokud je DS k dispozici, přijdou mi všechny ty modifikace topných spirál a povážlivé přídavné "zadrátování" koupelny poměrně zbytečné. Navíc je pak možno dotovat nejen bojler na levný noční tarif, ale hlavně i další spotřebiče/žrouty na drahý denní tarif, jako jsou ledničky, rychlovarky, myčky, pračky.
Naposledy upravil(a) solárník dne pon čer 16, 2014 11:26 am, celkem upraveno 1 x.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek