NiCd v praxi

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od 007ToMMaS »

Ahojte, chcel by som sa spýtať skúsenejších na zapojenie 18ks v sérii NiCd článkov. Vypínať sa budú pri 1,05V na článok. Teda na UPS nastavím 19V , 18V tuším už nastaviť nejde. Zaujímalo by ma to aký to bude mať vpliv menší počet článkov. Ďakujem
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od PavelR »

tzn napetovej rozsah cca 18-28,5V. Bude to fungovat normalne akorat budes mit o dva clanky mensi kapacitu.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od 007ToMMaS »

články dávam až k 1,65V na článok. To sa tu už viac krát písalo že im by to nemalo vadiť. Ďakujem.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od PavelR »

Rozhodne to nicd nevadi. Ono se to takto aji balancuje nektere se prebiji jine se dobiji na max. Jedina nevyhoda je ze pri vyzsich napeti uz dosti probiha elektrolyza vody. Ale to je vlastnost ....
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od redcrown »

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, co by se dalo čekat od KPM160P, r.v. 95, které nebyly používané. Pouze uskladněné. Jakou má takový článek zhruba hodnotu? (samozřejmě vím, že má pro každého hodnotu jinou, ale doufám,víte, jak to myslím :lol: ).
Dík
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od gupa »

Hodnota a cena jsou dvě veličiny. To je jako by se někdo chtěl ptát na vzdálenost od bodu A do bodu B a přitom chtěl vlastně vědět jaký má výkon motoru co ho tam doveze.

Edit: jinak dnes bych za Ah bych více jak 1Kč nedal. Je to drahé uvést takovou baterii do provozu jak má být.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od PavelR »

gupa píše:Hodnota a cena jsou dvě veličiny. To je jako by se někdo chtěl ptát na vzdálenost od bodu A do bodu B a přitom chtěl vlastně vědět jaký má výkon motoru co ho tam doveze.

Edit: jinak dnes bych za Ah bych více jak 1Kč nedal. Je to drahé uvést takovou baterii do provozu jak má být.

Prosimti zajimalo by me co je drahy na uvedeni zminovanych aku do provozu. Pripdadne odhad kolik .... Ja si naivne myslel ze je treba aku zapojit a udelat nejakej ten cykl aby clovek zjistil jak na tom jsou.
Pac krom nicd uz zbyva jen lifepo. Olovo nechme olovem.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od gupa »

No vybavení a suroviny na obnovení kapacity jsou drahé a potom ten čas jako práce je drahá. Už jsem to tu psal, je lepší NiCd se zbavit a koupit olovo nebo LiFePO, což se víceméně podle nabídek NiCd děje.

elektrolyt -Např. Pytel KOH cca 1200,-
LiOH ... to je opravdu spekulantský artikl většinou pochybné kvality.
Voda
El. energie pro obnovení, je potřeba dát baterii první náboj v hodnotě 300% podle nom. Hodnoty.
Mít různá udělátka a měřáky a nabíječe
Mít čas se tím zabývat zvyšováním kapacity a dost drahou rizikovou prací.

No a potom si přečtu inzerát nějakého dobrodince, který pouští baterii v hodnotě přesahující x krát oproti hodnotě šrotu, která je někde u cca 5 Kč za kilo i s bednou.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od PavelR »

no zminovane aku rv95 bych veril ze budou pouzitelny tak jak jsou. S temi naklady mas pravdu zase jsem o neco chytrejsi.
Tak v tom pripade ja mel na nicd stesti. Koupil jsem sady jak od firmy udajne po repase a od soukromeho prodejce a taky jsou ok.
Jinak olovo me zklamalo a lifepo se trosku obavam ale co uz.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od redcrown »

dobrá, myslel jsem si, že s hodnotou to bude trochu problém. Tak se vraťme ke stavu, jaký se nechá očekávat u aku, které nikdy necyklovaly, ale někde 20 let leží. Ano, zase nemůžeme vědět, jak je kdo skladoval,...... .Pokud bychom opomenuli všechna ale a kdyby, jaká by se z nich dala dostat kapacita, pokud nebudu něco úplně špatně. Předpokladem je asi výměna elitu. Spíše mě zajímá, jestli když nikdy necyklovaly, jestli jen to skladování šlo na úkor kapacity a případně jak moc. U olova by to bylo myslím jasné.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od gupa »

Já nevím jaká je přesně historie. S takovou baterií se zachází jako s baterií neznámé kapacity.

Taková zakonzervovaná baterie by měla projít odkonzervováním což znamená odělat fóliové chráničky pod víčky. Pokud tam nejsou, znamená to, nový elektrolyt.

Dále dodat náboj 300% pomalým nabíjení.

Dále vybíjet 20% nom.kapacity a zmáčknout stopky. Při žádném cyklování (resp do 10 cyklu garantuje) výrobce uvádí přeočet na cca 105% nom. kapacity, to znamená takto nabitá baterie by se měla vybíjet při hodnotě 100Ah minimálně 5 a více hodin.
Takto by měla vypadat nikdy necyklovaná baterie a jen provést výše uvedené úkony také nejsou zadarmo.

Promne taková baterie má cenu 1Kč za Ah, respektive součet nom. kapacity v Ah všech článků x 1Kč.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od PavelR »

No vidis co je spatne pro jednoho je dobre pro druheho. I kdyby clanky mely 80% kapacity tak bych dal klidne 2-3kc/ah
samozrejme pokud bych mel potrebu dalsich aku tu ted nemam.
Ad provadene ukony. Tobe by to problem delalo pro me by to byl smysluplne straveny vikend ....
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od gupa »

Z podstaty věci okolo repase chemických článků, nevíš zřejmě očem píšeš, za víkend se taková repase nedá udělat. Jo nějaké vylití a nalití a nabíjení, to jo, ale to považuji za vyhozený čas a peníze za elektrolyt a vodu. To bych raději nedělal nic nebo si něco naučného našel a přečetl, jak se taková práce dělá a co vše je potřeba.

Ať si někdo dá třebas 10Kč za Ah. Já bychto nedal, protože jsem nějakou tu hodinku už okolo toho proinvestoval a vím že to není tak jednoduché aby taková práce kněčemu byla.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od PavelR »

Ohledne vymeny elytu a zlepseni kapacity jsem cetl to ze se to lidem povedlo a z toho vychazim. Nez bych se do toho poustel tak bych si musel samozrejme zjistit podrobnosti. Nevidim duvod proc by to nemelo jit u me kdyz to jinym slo.

Auto si taky opravuju sam a mnohdy nedodrzuju postupy vyrobce. Svete div se ono to taky jde.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od gupa »

Já také nevidím důvod proč by to nešlo, ale něco to stojí a když to něco stojí navíc, počítám tedy kolik a jsem u jádra pudla. Ať si někdo dá peněz na NiCd kolik chce, já jsem ochoten dát 1Kč a víc ani rana. Už jsem se z větší částky za aku vyléčil.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od PavelR »

Vsak ja ti to v zadnym pripade nevyvracim samozrejme ze to neco bude stat. Vsecko co clovek dela neco stoji.
Ja radsi repas nicd nez lifepo nebo olovo. Kazdej jak chce.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od redcrown »

tak trochu jsem si myslel, že se ani u očekávaného stavu zdejší borci nesejdou. Alespoň něco si z toho přeci odnesu. Přesto děkuji za názory.
BTW, na kolik vyjde Ah tohoto článku nová?
Já jsem se ptal vlastně jen proto, že mě tak nějak láká podružná AKU FVE. Hlavní část jedu na ZB, ale klidně 0,5kWp bych zkusil na baterky. Jen tak pro radost, finančně se to samozřejmě nikdy nezaplatí. Do olova bych ale nešel. LiFePo mi přijde jen tak pro radost ještě dost drahé. Tak nějak jsem ze zdejší diskuze nabýval názor, že NiCd jsou věčné a docela nenáročné na chyby z nepozornosti.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od brumlaj »

nenarocne jsou do doby kdy si prepoctes ucinnost nabijeni/vybijeni a velky rozdil napeti mezi nabijenim a vybijenim. Ale jsi-li si toho vedom, pak neni co resit.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od PavelR »

co porad mate vsici s tou ucinnosti :-) u mych aku vyrobce uvadi 80% pokud dobre pocitam. A no a co? no tak dame o par panelu navic. Kazda technologie aku ma nejaky nevyhody ... u lifepo se musi clovek patlat s balancerama a BMS a hlidat presne napeti. olovo nevydrzi tolik cyklu a desulfatory ... dohnat ucinnost par panelama navic se me jevi zrovna jako uplne nejjednoduzsi.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: NiCd v praxi

Příspěvek od RCZf »

brumlaj píše:nenarocne jsou do doby kdy si prepoctes ucinnost nabijeni/vybijeni a velky rozdil napeti mezi nabijenim a vybijenim. Ale jsi-li si toho vedom, pak neni co resit.


To ze jsou skoro nesmrtelné a preziji kde co na tom se snad vsichni shodnem.
S ucinnosti je to sice oravdu horsi , ale porad vyjde podstatne levneji prikoupit nejaky ten panel navic , nez prechazet na LiFePO.(Olovo nema smysl ani komentovat) Stejne pokud je slunka dost tak je to uplne jedno a v dobe kdy ho je min ,tak se každy panel navic hodi ;)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek