Shelly EM jako hlídač přetoků (notifikuje, odpíná)
Souhrn tématu
Shelly EM lze efektivně využít jako hlídač přetoků ve fotovoltaických elektrárnách (FVE), který nejen notifikuje uživatele o přetocích, ale i automaticky odpíná zařízení pomocí přídavného relé modulu. Díky nastavení přes Shelly Cloud nebo lokální skript lze sledovat výkon na jednotlivých fázích a zajistit bezpřetokový provoz. Diskuze také upozorňuje na možné rušení měření a doporučuje kalibraci či použití odrušovacích prvků pro přesnější detekci.
- wacko
- Příspěvky: 105
- Registrován: stř dub 02, 2025 9:41 am
- Reputace:7
- Lokalita: Ostravsko
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 7400
- Kapacita baterie [kWh]: 16
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Shelly EM jako hlídač přetoků (notifikuje, odpíná)
Ještě před montáží FVE jsem si pořídil Shelly Pro 3EM 3CT63 abych mohl sledovat denní spotřebu objektu a jednotlivých spotřebičů. Pokud někdo plánuje striktně bezpřetokovou FVE (a chce mít nad tím dohled), tak Shelly EM jde pěkně využít jako nezávislý hlídač přetoků. Ať už jen informativně (pošle notifikaci/mail) nebo i k ovládání měniče/stykače drátem, protože k Shelly Pro 3EM se dá dokoupit relé modul (Switch add-on). A to se dá pěkně využít, např pro Victron Multiplus (ikdyž tam se všichni dušují, že přetok by neměl nastat), kde mu po drátu odepnu AUX1 a nastavený general flag zaktivuje ignore AC. Nebo v Cerbu odepnu Digital input, záleží na možnostech daného výrobku. Spolehlivost detekce je daná tím jaký minimální výkon Shelly EM pozná, hranice se zdá být 1W na fázi, tzn přetok 0 ~ 1W nejspíše neohlídá.
FVE v době psaní příspěvku nemám, ale funkci jsem vyzkoušel pomocí oblbnutí CT sondy, viz Total returned Nejjednodušší způsob jak toto nastavit je Shelly Cloud:
1) Funkce Scenes - ty jsou pak viditelné na Shelly webu nebo v mobilní Apce, tam se nastaví toto:
When podmínka na každé fázi: Less than 0 W, Trigger Once Do Pošle email (popř notifikaci) a volitelně vypne Switch add-on Po případné detekci a aktivaci scény se čeká na uživatele, až situaci vyřeší. Ten pak restartuje scénu a případně na nástěnce vypne "tlačítko" add-onu. Veškerou logiku ale obstarává Cloud, pokud by ten měl výpadek nebo byl problém s internetem tak toto selže.
Jde taky použít lokální skript, ten běží uvnitř Shelly EM a přes Cloud pouze notifikuje:
2) Lokální skript je v příloze, aktuální verze je vždy tady
(bohužel tu nejde editovat svůj první post, to je největší nedostatek tohoto fóra)
Skript funguje tak, že:
- při inicializaci sepne Switch add-on
- na každé fázi co 5 sekund ověří, jestli není záporný výkon
- pokud ano, odepne Switch add-on
- přes Shelly Cloud notifikuje uživatele (lze deaktivovat smazáním volání funkce triggerCloudScene();)
- čeká na uživatele, až situaci vyřeší
- je potřeba mít v Shelly nadefinovaný VirtualBoolean což se pak zobrazí jako další tlačítko
- tímto tlačítkem lze skript uvést do výchozího stavu, tj zpět sepne Switch add-on a pokračuje v hlídání Shelly EM musí mít nastaven Device profile jako "Triphase" což je ale výchozí hodnota. Jediné na co je potřeba pamatovat, Shelly EM je napájené z fáze C a kdyby tahle jediná (v zimě) vypadla, tak pak se odepne Switch add-on a FVE se zbytečně odpojí.
Dalo by se to samozřejmě provozovat i bez Switch add-onu ale řízení pomocí drátu je spolehlivější. Pak by se mohlo volat nějaké Rest API uvnitř zařízení, nebo volat HTTP In přes NodeRed (v Cerbu). Tak kdyby se to někomu hodilo…
FVE v době psaní příspěvku nemám, ale funkci jsem vyzkoušel pomocí oblbnutí CT sondy, viz Total returned Nejjednodušší způsob jak toto nastavit je Shelly Cloud:
1) Funkce Scenes - ty jsou pak viditelné na Shelly webu nebo v mobilní Apce, tam se nastaví toto:
When podmínka na každé fázi: Less than 0 W, Trigger Once Do Pošle email (popř notifikaci) a volitelně vypne Switch add-on Po případné detekci a aktivaci scény se čeká na uživatele, až situaci vyřeší. Ten pak restartuje scénu a případně na nástěnce vypne "tlačítko" add-onu. Veškerou logiku ale obstarává Cloud, pokud by ten měl výpadek nebo byl problém s internetem tak toto selže.
Jde taky použít lokální skript, ten běží uvnitř Shelly EM a přes Cloud pouze notifikuje:
2) Lokální skript je v příloze, aktuální verze je vždy tady
(bohužel tu nejde editovat svůj první post, to je největší nedostatek tohoto fóra)
Skript funguje tak, že:
- při inicializaci sepne Switch add-on
- na každé fázi co 5 sekund ověří, jestli není záporný výkon
- pokud ano, odepne Switch add-on
- přes Shelly Cloud notifikuje uživatele (lze deaktivovat smazáním volání funkce triggerCloudScene();)
- čeká na uživatele, až situaci vyřeší
- je potřeba mít v Shelly nadefinovaný VirtualBoolean což se pak zobrazí jako další tlačítko
- tímto tlačítkem lze skript uvést do výchozího stavu, tj zpět sepne Switch add-on a pokračuje v hlídání Shelly EM musí mít nastaven Device profile jako "Triphase" což je ale výchozí hodnota. Jediné na co je potřeba pamatovat, Shelly EM je napájené z fáze C a kdyby tahle jediná (v zimě) vypadla, tak pak se odepne Switch add-on a FVE se zbytečně odpojí.
Dalo by se to samozřejmě provozovat i bez Switch add-onu ale řízení pomocí drátu je spolehlivější. Pak by se mohlo volat nějaké Rest API uvnitř zařízení, nebo volat HTTP In přes NodeRed (v Cerbu). Tak kdyby se to někomu hodilo…
- Přílohy
Watchdog - Exported power.txt- (4.02 KiB) Staženo 110 x
Naposledy upravil(a) wacko dne ned úno 01, 2026 2:22 pm, celkem upraveno 1 x.
- Mogul
- Příspěvky: 562
- Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
- Reputace:67
- Lokalita: Litoměřice
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 19640
- Kapacita baterie [kWh]: 48k
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Shelly EM jako hlídač přetoků (notifikuje, odpíná)
Jen doplním, že to nemusí být vyloženě Switch add-on, ale jakékoli Shelly relé. Nejlevněji vychází Shelly mini
- ElektroEzs
- Příspěvky: 3124
- Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
- Reputace:127
- Lokalita: okolí Teplic
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 8340
- Kapacita baterie [kWh]: 14,4
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Shelly EM jako hlídač přetoků (notifikuje, odpíná)
Taky pouzivam Shelly na vstup do objektu ale me ukazuje minimalni pretok na fazi kde fve vubec neni
Jinak s Victronem by nemel byt pretok pokud se nepouziva ESS mam dve instalace a obe bez pretoku.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, JV 960 Wp Leapton, SV 1920 Wp Leapton, MPPT 250/100, MPPT 150/35, MPPT 150/45, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 2x 16 x EVE 332Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A
2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
- kuba47
- Příspěvky: 228
- Registrován: pát dub 18, 2025 10:09 am
- Reputace:52
- Lokalita: Krušné hory
- Systémové napětí: 48V
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Shelly EM jako hlídač přetoků (notifikuje, odpíná)
Jojo, když je tam čistá jalovina, tak Shelly běžně ukazuje několik W přetok. Stačí odrušovací kondenzátor v tepelnym čerpadle.
8.8kWp @ Anern SCI-MAX-10200, LiFePO4 280Ah 16s2p, JK PB2A16S20P, AC nabíječka Easun SMH
3.6kWp @ Siton 210 SMD
3.6kWp @ Siton 210 SMD
- wacko
- Příspěvky: 105
- Registrován: stř dub 02, 2025 9:41 am
- Reputace:7
- Lokalita: Ostravsko
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 7400
- Kapacita baterie [kWh]: 16
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
- Kajap
- Příspěvky: 391
- Registrován: pon črc 21, 2025 11:13 am
- Reputace:0
- Lokalita: Okoli
Re: Shelly EM jako hlídač přetoků (notifikuje, odpíná)
Nechlubili se o mě náhodou tím, že gen 3 má super přesný IC pro měření?
Existuje nějaká smartplug s přesnějším měřením?
Existuje nějaká smartplug s přesnějším měřením?
- Mex
- Příspěvky: 2251
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:415
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Shelly EM jako hlídač přetoků (notifikuje, odpíná)
Já Shelly nepoužívám a tedy ani neznám.
Nicméně v jakém rozsahu to zařízení měří? Nějakých 10kW nebo tak něco?
Pak chyba 3W je 0.03% z rozsahu.
Který z tvých měřáků měří s takovou přesností?
Spíš než na absolutní přesnost bych se zaměřil na možnost kalibrace.
Já používám zařízení, kam se dá nasypat firmware OpenBK (například Aubess a další).
Tam možnost uživatelské kalibrace je.
Nicméně v jakém rozsahu to zařízení měří? Nějakých 10kW nebo tak něco?
Pak chyba 3W je 0.03% z rozsahu.
Který z tvých měřáků měří s takovou přesností?
Spíš než na absolutní přesnost bych se zaměřil na možnost kalibrace.
Já používám zařízení, kam se dá nasypat firmware OpenBK (například Aubess a další).
Tam možnost uživatelské kalibrace je.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Kdo je online
Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot]
