Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Souhrn tématu
V Los Angeles došlo k masivnímu požáru rozsáhlého pole fotovoltaických panelů na střeše komerční budovy, který hasiči nedokázali zvládnout bez pomoci vrtulníků. Diskuze na fóru se věnují nejen průběhu hašení, ale i bezpečnostním aspektům vysokého napětí a chování panelů při požáru. Uživatelé rozebírají, jak fungují odpojovače a jaké riziko představuje vysoké napětí během zásahu hasičů.
- JozefSK
- Příspěvky: 422
- Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm
- Reputace:71
Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Tak toto muselo majiteľa asi aj zamrzieť...
https://abc7.com/post/massive-fire-invo ... /19318238/
Požiar rozsiahleho poľa FV panelov na streche komerčnej budovy hasiči zvládnuť nevedeli, museli prísť pomôcť hasiť vrtuľníky.
Príčinu požiaru som nezaregistroval.
Horelo tam za bieleho dňa, kto vie, koľko voltov tam majú na tých stringoch...
https://abc7.com/post/massive-fire-invo ... /19318238/
Požiar rozsiahleho poľa FV panelov na streche komerčnej budovy hasiči zvládnuť nevedeli, museli prísť pomôcť hasiť vrtuľníky.
Príčinu požiaru som nezaregistroval.
Horelo tam za bieleho dňa, kto vie, koľko voltov tam majú na tých stringoch...
- Valdano
- Příspěvky: 2176
- Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
- Reputace:290
- Lokalita: Česká Lípa
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Požár začal ve středu 17.6. a dle odkazu na aktualizované informace k tomu to ještě dnes dohašují. Na stanovení technických příčin je zatím moc brzy. To dle mého názoru nebude známo ani na konci hašení. Nějakou dobu třeba i týdny pak může trvat než se to vůbec blíže prošetří a podrobnosti k tomu se nejspíš ani pak stejně nezveřejní. Výsledek pro veřejnost tedy pravděpodobně skončí jen konstatováním jako u jiných podobných požárů FV ve stylu "požár vznikl v důsledku blíže nespecifikované technické závady" a tím to skončí aneb veřejnost se stejně o konkrétní příčině nic bližšího nedozví.
- JozefSK
- Příspěvky: 422
- Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm
- Reputace:71
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Boyle Heights warehouse fire: What are the impacts of the smoke on your health? - dosledky dymu na zdravie ludi
Popravde, vela toho nepvedal, cakal som viac ...
Popravde, vela toho nepvedal, cakal som viac ...
- Valdano
- Příspěvky: 2176
- Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
- Reputace:290
- Lokalita: Česká Lípa
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Zatím je to příliš čerstvé. Pod videem v komentářích na YouTube někdo zmiňuje, že na tom obrovském skladu hoří izolace z polyisokyanurátu. Při hoření polyisokyanurátu vznikají následující zplodiny.
- Kyanovodík (HCN)
- Oxid uhelnatý (CO)
- Oxidy dusíku (NOx)
- Isokyanáty – dráždivé látky způsobující respirační potíže
- Oxid uhličitý (CO₂)
- Případně chlorovodík (HCl) v závislosti na typu použitých zpomalovačů hoření.
- Kyanovodík (HCN)
- Oxid uhelnatý (CO)
- Oxidy dusíku (NOx)
- Isokyanáty – dráždivé látky způsobující respirační potíže
- Oxid uhličitý (CO₂)
- Případně chlorovodík (HCl) v závislosti na typu použitých zpomalovačů hoření.
- Franta2776
- Příspěvky: 6188
- Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
- Reputace:636
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Tigo je firma z USA, tak mají optimizery i tam:)))
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
- JirkaE
- Příspěvky: 2546
- Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
- Reputace:366
- Lokalita: Kousek od Rozvadova
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 7350
- Kapacita baterie [kWh]: 38
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Hořící budova je gigantický chlaďák a mrazák - obalený speciálními izolacemi - ze sedvičových panelů.
Ta tvrzená pěna hoří uvnitř mezi plechy, nemůže to jít ani uhasit.
Z každého dalšího nového snímku je vidět akorát to, že oheň z dalšího nového otevřeného ohniska - vždy dojde až k těm panelům...
FV-panely nevypadají jako příčina
Ta tvrzená pěna hoří uvnitř mezi plechy, nemůže to jít ani uhasit.
Z každého dalšího nového snímku je vidět akorát to, že oheň z dalšího nového otevřeného ohniska - vždy dojde až k těm panelům...
FV-panely nevypadají jako příčina
Porovnání všech 4 stringů a nově i finálový celek s Victron a teploty vody bojlerů 1-3 a už i e-Transit
:
DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS
Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test
DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS
Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test
- Valdano
- Příspěvky: 2176
- Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
- Reputace:290
- Lokalita: Česká Lípa
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Jste moc zaujatý. Bez důkazů o tom, že v té instalaci vůbec nějaké optimizéry mají a že byly příčinou toho požáru, je to jen čirá spekulace a nic víc.
- Mex
- Příspěvky: 2239
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:416
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Takové dobře proschlé volty, ty hoří jedna báseň.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
- unicast
- Příspěvky: 2628
- Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
- Reputace:492
- Lokalita: JV od pekla :)
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 5100
- Kapacita baterie [kWh]: 49
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Jistě, svíčky v zážehových motorech jsou odpalovány právě těmi dobře proschlými volty 
- Mex
- Příspěvky: 2239
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:416
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
A že jich tam je, aby zvládly tu milimetrovou jiskřičku...
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
- JozefSK
- Příspěvky: 422
- Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm
- Reputace:71
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Ale hej, ja viem, že volty sú škaredé, kockaté a tučné a že majú hnusný, nevyberaný slovník, ostatne rovnako, ako aj zväčša všetci, ktorí s nimi prídu do živého kontaktu...
Mňa skôr zaujímalo, ako na to reagovali hasiči, ktorí za bieleho slnečného počasia striekali "litre" vody na panely... dokonca aj z vrtuľníkov...
- Mex
- Příspěvky: 2239
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:416
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Nepleteš si to?
Tlustí smraďoši jsou Ampérové. Furt se potí a přehřívají. Takového parťáka prostě nechceš.
Naproti tomu Voltové jsou štíhlí a vysportovaní.
Tak zrovna těm panelům asi vadila voda nejmíň.
Pokud byl panel netknutý, tak je na vodu dělaný.
A pokud už byl ohořelý, tak sice do něho zateklo, ale ten už je stejně na odpis.
Tak bych si myslel, že si tam panely a voda udělali mejdan a bylo jim spolu dobře.
Akorát jim do toho házela vidle nějaká ta hořící izolace.
Tlustí smraďoši jsou Ampérové. Furt se potí a přehřívají. Takového parťáka prostě nechceš.
Naproti tomu Voltové jsou štíhlí a vysportovaní.
Tak zrovna těm panelům asi vadila voda nejmíň.
Pokud byl panel netknutý, tak je na vodu dělaný.
A pokud už byl ohořelý, tak sice do něho zateklo, ale ten už je stejně na odpis.
Tak bych si myslel, že si tam panely a voda udělali mejdan a bylo jim spolu dobře.
Akorát jim do toho házela vidle nějaká ta hořící izolace.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
- JozefSK
- Příspěvky: 422
- Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm
- Reputace:71
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Fajn, este o tych hasicoch ... 
- Mex
- Příspěvky: 2239
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:416
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Tak asi jim bylo teplo.
Od oceánu sice fouká, ale teď v létě je tam přece jen docela horko.
A když se k tomu přidá ten požár...
Kdybych se tam něčeho bál, tak spíš čmoudů z nějaké té izolace.
To asi nebude tak úplně zdraví prospěšné.
Pokud myslíš na nějaké nebezpečí z vysokého napětí z těch hořících stringů - těžko říct.
Napětí je rozdíl potenciálů. Musí být proti něčemu.
Jestli zrovna v nějakém tom místě, kde hasili na blízko bylo něco dramatického - no možné to je, ale pravděpodobně asi moc ne.
Vezmu příklad svého měniče.
Umí napětí stringů do 1000V.
Standardní metoda je taková, že měnič to napětí rozdělí. Většinou na něco kolem 400V proti zemi na jedné straně, a zbytek na druhé straně.
Já budu mít 17 panelů na string (zatím mám 14, ale přidám další na fasádu domu, na střechu už se nic nevejde).
Tak při 49V na panel je to nějakých 833V.
Takže na mé střeše v tom nejhorším místě může být napětí -400V až +433V proti zemi.
Žádné drama, tohle běžná hasičská výstroj zvládá. Navíc čím je hasič dál, tím větší napětí je pro něho neškodné.
Není to nijak zásadně odlišné od toho, když hasí cokoli pod napětím 230V.
Ale i můj běžný měnič má hlídání izolačního stavu. To má snad dneska už každý nový měnič.
Tak když zjistí někde velký svod na zem, tak zahlásí chybu a stringy vypne. Odpojí je stykačem.
Takže v té chvíli i kdyby tam nebyly nějaké odpojovače, tak ten string prostě plave v luftě. Nemá napětí proti zemi.
A samozřejmě nikde neteče žádný proud, tak žádný oblouk (to je to, z čeho zdejší LV osazenstvo nespí
).
Od oceánu sice fouká, ale teď v létě je tam přece jen docela horko.
A když se k tomu přidá ten požár...
Kdybych se tam něčeho bál, tak spíš čmoudů z nějaké té izolace.
To asi nebude tak úplně zdraví prospěšné.
Pokud myslíš na nějaké nebezpečí z vysokého napětí z těch hořících stringů - těžko říct.
Napětí je rozdíl potenciálů. Musí být proti něčemu.
Jestli zrovna v nějakém tom místě, kde hasili na blízko bylo něco dramatického - no možné to je, ale pravděpodobně asi moc ne.
Vezmu příklad svého měniče.
Umí napětí stringů do 1000V.
Standardní metoda je taková, že měnič to napětí rozdělí. Většinou na něco kolem 400V proti zemi na jedné straně, a zbytek na druhé straně.
Já budu mít 17 panelů na string (zatím mám 14, ale přidám další na fasádu domu, na střechu už se nic nevejde).
Tak při 49V na panel je to nějakých 833V.
Takže na mé střeše v tom nejhorším místě může být napětí -400V až +433V proti zemi.
Žádné drama, tohle běžná hasičská výstroj zvládá. Navíc čím je hasič dál, tím větší napětí je pro něho neškodné.
Není to nijak zásadně odlišné od toho, když hasí cokoli pod napětím 230V.
Ale i můj běžný měnič má hlídání izolačního stavu. To má snad dneska už každý nový měnič.
Tak když zjistí někde velký svod na zem, tak zahlásí chybu a stringy vypne. Odpojí je stykačem.
Takže v té chvíli i kdyby tam nebyly nějaké odpojovače, tak ten string prostě plave v luftě. Nemá napětí proti zemi.
A samozřejmě nikde neteče žádný proud, tak žádný oblouk (to je to, z čeho zdejší LV osazenstvo nespí
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
- unicast
- Příspěvky: 2628
- Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
- Reputace:492
- Lokalita: JV od pekla :)
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 5100
- Kapacita baterie [kWh]: 49
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Neteče-li nikde žádný proud, tak se nepřenese ani žádný výkon, drahý Wattsone. Nula krát jakékoli konečné číslo je prostě nula. A to pomíjím, že odpojovat stykačem 800 V= už bude pořádné vzrůšo... 
- Mex
- Příspěvky: 2239
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:416
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Masívny požiar fotovoltaických panelov v Los Angeles – vrtuľníky pomáhali hasiť
Kterému Wattsonovi jsi to psal?
Některému z těch, co mají panickou hrůzu z oblouku?
Proč by mělo dělat problémy odpojovat stykačem 800V?
Ono teda zřejmě se to stejně vypne napřed elektronicky (nejen přeruší proud, ale vypne i napětí). Ale i kdyby ne, tak 800V bez zátěže není žádná hrůza.
Ve stolní lampičce u postele máš maličký vypínač, který po rozepnutí bude mít mezeru mezi šupáckými plíšky něco nad milimetr.
A stejně tam máš špičkové napětí přes 300V. A nikdo se z toho nehroutí.
Některému z těch, co mají panickou hrůzu z oblouku?
Proč by mělo dělat problémy odpojovat stykačem 800V?
Ono teda zřejmě se to stejně vypne napřed elektronicky (nejen přeruší proud, ale vypne i napětí). Ale i kdyby ne, tak 800V bez zátěže není žádná hrůza.
Ve stolní lampičce u postele máš maličký vypínač, který po rozepnutí bude mít mezeru mezi šupáckými plíšky něco nad milimetr.
A stejně tam máš špičkové napětí přes 300V. A nikdo se z toho nehroutí.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Kdo je online
Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot]
