Žiadosť o posúdenie uchytenia panelov LONGI LR7 60HVH 540M
Souhrn tématu
Uživatel žádá o odborné posouzení uchycení 21 solárních panelů LONGI LR7 60HVH 540M instalovaných naležato na střešní plech s krátkými hliníkovými profily. Diskuze se zaměřuje na vhodnost kotvení, možné poškození plechu, doporučení správného upevnění do nosné konstrukce a vliv sněhu na stabilitu. Doporučuje se konzultace s výrobcem krytiny nebo statikem, aby byla zajištěna bezpečnost a zachována záruka.
- eman
- Příspěvky: 3033
- Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
- Reputace:337
- Lokalita: Praha
- Systémové napětí: 48V
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Žiadosť o posúdenie uchytenia panelov LONGI LR7 60HVH 540M
Já jsem třeba moc nepochopil, proč je v manuálech pro instalace na šířku solární profil, když ten stejně mimo rám nemá žádnou funkci. Když jsem koukal na svoje nakloněné panely, tak rám sice drží jak židovská víra, ale celý střed panelu ve větru "vlaje" jak plachta.
10kWp JJZ, 3x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
- JirkaE
- Příspěvky: 2544
- Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
- Reputace:366
- Lokalita: Kousek od Rozvadova
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 7350
- Kapacita baterie [kWh]: 38
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Žiadosť o posúdenie uchytenia panelov LONGI LR7 60HVH 540M
Třeba se pod vahou sněhu ohne dolů - o tloušku rámu - a o profil opře - a pak se zas vrátí zpět bez ujmy - když to roztaje
Autorovi vlákna by teoreticky takhle mohli pomoci právě kombi-šrouby a podpěrky pod prostředky rámů panelů - aniž by ty původní demontoval.
Buď s kousky profilů, nebo jedním profilem skrz, od hrany ke hřebenu, pod prostředky panelů.
Autorovi vlákna by teoreticky takhle mohli pomoci právě kombi-šrouby a podpěrky pod prostředky rámů panelů - aniž by ty původní demontoval.
Buď s kousky profilů, nebo jedním profilem skrz, od hrany ke hřebenu, pod prostředky panelů.
Naposledy upravil(a) JirkaE dne ned čer 21, 2026 5:14 pm, celkem upraveno 1 x.
Porovnání všech 4 stringů a nově i finálový celek s Victron a teploty vody bojlerů 1-3 a už i e-Transit
:
DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS
Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test
DC/AC - WATTMETR / Victron / Bojlery / E-Transit / DS
Domovské vlákno : Jirkova FVE
Spirály v bazaru : Spirály 55V - Je tam i ten test
- rva
- Příspěvky: 4953
- Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
- Reputace:971
- Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 46000
- Kapacita baterie [kWh]: 62
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
- Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem
Re: Žiadosť o posúdenie uchytenia panelov LONGI LR7 60HVH 540M
Solární profil slouží i k tomu, aby zabraňoval přenosu sil ze střechy do fv panelů. Střechy jsou různé, trámy různě pracují a pokud je solární profil přichycen na střešní háky, nebo přes kombišrouby, tak právě tyto uhnou, když uhne trám.Solární profil s rámy FV panelů tak vytváří celkem kompaktní a tuhou strukturu, na kterou se nepřenášejí síly od pohybů střechy.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 62 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
43 kWp, LiFePO4 62 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
- Mex
- Příspěvky: 2235
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:416
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Žiadosť o posúdenie uchytenia panelov LONGI LR7 60HVH 540M
Už píšu po sezóně, četl jsem to až teď.VladoT píše: stř čer 17, 2026 7:24 amDodávateľská firma mi nainštalovala 21 ks panelov LONGI LR7 60HVH 540M naležato. Na kotvenie použili krátke 40cm hliníkové profily umiestnené v rohoch panela. Panely sú uchytené len na krátkych stranách cca 10-15 cm od rohov. Je takáto montáž ok ?
Za mně to z hlediska pevnosti proti promáčknuté té vlny bude bez problému. Ta vlna má velmi odolný tvar s vysokou odolností proti tlaku.
Jako když třeba křehké vajíčko člověk mezi prsty tlakem na špičky nerozmáčkne.
A panel montáž v takových bodech skoro určitě umožňuje, jen oproti ideální poloze má trochu nižší únosnost.
Nelíbilo by se mi to proto, že ty nosné profily jsou postavené kolmo na spád a budou tak zbytečně blokovat sníh.
Navíc kdyby je dali kolmo, tedy podél těch vln, tak je mohli přišroubovat mezi vlnami na tu rovnou plochu, která je (snad) opřená přímo o nosné prvky střechy.
Pokud to chceš a máš možnost řešit za jejich prachy, tak by se to dalo předělat a udělat líp.
Buď to celé otočit, nebo aspoň pod střed panelů posadit solární profil nebo podobné patky a opřít to ještě o ně.
Těch pár děr na vrcholu vlny, které by tam po předělávce zbyly (kdybys to nechal otočit všechno) by se dalo snadno zaslepit. A je to na vrcholu vlny, tam se voda moc nedrží.
Pokud tu možnost nemáš a předělávání by Tě stálo moc peněz, tak se na to vykašli.
Podle mě to bude sloužit dobře i tak jak to je.
Rozesmály mě ty poznámky o stavebním dozoru a podobné vtipy.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
- pibi
- Příspěvky: 1740
- Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
- Reputace:403
- Lokalita: Východně od 3nce
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 16kWp
- Kapacita baterie [kWh]: 44kWh
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Žiadosť o posúdenie uchytenia panelov LONGI LR7 60HVH 540M
Mám to podobně, jen jsem použil obyčejný trapézový profil a horní řadu kotvil dlouhými vruty do latí.cipis píše: ned čer 21, 2026 1:07 pmTo se musis zeptat statika, co posoudi tvoji strechu.
Chces tam nacpat tunu dalsi zatez ...
9,2kWp JV 45°, 4,6kWp JZ 45°, 2,3kWp JV 90°, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah + 16x300Ah LiFePO4 + 3xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
- somira
- Příspěvky: 48
- Registrován: pát říj 04, 2024 8:44 am
- Reputace:3
- Lokalita: Karlovarsko
- Systémové napětí: 24V
- Výkon panelů [Wp]: 3850
- Kapacita baterie [kWh]: 2x7,16
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: ANO
Re: Žiadosť o posúdenie uchytenia panelov LONGI LR7 60HVH 540M
tato krytina je podle mého úplně na nic. je to tenký profilovaný plech, na který se při montáži musí co nejméně a opatrně vstupovat, natož tam provádět montáž jiných konstrukcí.
no, co, už je tam a řešit se to dá vždy.
jelikož není plech schopen nést žádnou zátěž, musí se vždy kotvit nosné prvky do pevné konstrukce pod ním.
ideální je místo, kde se potkává krokev + kontralať + lať a tam přikotvit dlouhým silným vrutem.
jelikož takových míst nebude moc, pak zkombinovat s místem, kde je pouze samotná lať.
vždy kotvit ve spodní vlně, kde je přikotvena i samotná krytina!!!
počítej s nějakým poškozením krytiny, protože montážníci létat neumí.
konstrukce s panely není až taková zátěž pro celou střešní konstrukci.
jen bacha na sníh, ten umí udělat pěkné škody. umístit panely k hřebenu aby ty nesjel na a pod panely a nemohl je poškodit.
pokud chceš mít jistotu. zavolej na technickou podporu výrobce krytiny a tam ti technik zdarma zpracuje kotvení a možná a přímo přijede na místo kouknout. nevhodným kotvením totiž můžeš přijít o záruku na střešní krytinu.
no, co, už je tam a řešit se to dá vždy.
jelikož není plech schopen nést žádnou zátěž, musí se vždy kotvit nosné prvky do pevné konstrukce pod ním.
ideální je místo, kde se potkává krokev + kontralať + lať a tam přikotvit dlouhým silným vrutem.
jelikož takových míst nebude moc, pak zkombinovat s místem, kde je pouze samotná lať.
vždy kotvit ve spodní vlně, kde je přikotvena i samotná krytina!!!
počítej s nějakým poškozením krytiny, protože montážníci létat neumí.
konstrukce s panely není až taková zátěž pro celou střešní konstrukci.
jen bacha na sníh, ten umí udělat pěkné škody. umístit panely k hřebenu aby ty nesjel na a pod panely a nemohl je poškodit.
pokud chceš mít jistotu. zavolej na technickou podporu výrobce krytiny a tam ti technik zdarma zpracuje kotvení a možná a přímo přijede na místo kouknout. nevhodným kotvením totiž můžeš přijít o záruku na střešní krytinu.
Kdo je online
Uživatelé procházející toto fórum: Ahrefs [Bot], Claudebot [Bot], IP [BOT], Semrush [Bot]
