srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Uživatelský avatar
donacielo
Příspěvky: 75
Registrován: ned bře 10, 2013 9:00 am
Bydliště: Praha

srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od donacielo »

už asi půl roku vybírám a testuji obě zařízení, a stále nevím jaké si vybrat.... více se mi líbí wertex ale akspert vítězí 4KW.. mám externí dobíječ obutack FM 80, tak je jedno co to bude nabíjet. hlavně jde o zálohu ze sítě a výkon měniče.
off grid se zálohování sítí ,4.8KW, outback FM80, akspert KS 4KW ,optisolar SP8000, 300 AH/48V LIFE, SDS micro E - monitoring a přepínání přebytků do bojlerů.:)
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od luge »

donacielo píše:už asi půl roku vybírám a testuji obě zařízení, a stále nevím jaké si vybrat.... více se mi líbí wertex ale akspert vítězí 4KW.. mám externí dobíječ obutack FM 80, tak je jedno co to bude nabíjet. hlavně jde o zálohu ze sítě a výkon měniče.
Regulátor vyzerá byt kvalitný,tak by ti stačil trafákový menič s ups funkciou s možnosťou vypnúť nabíjač.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od SJM »

Uživatelský avatar
donacielo
Příspěvky: 75
Registrován: ned bře 10, 2013 9:00 am
Bydliště: Praha

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od donacielo »

koukal jsem na to, ale bylo by složité udržovat baterie v noci a když nesvítí (další dobíječ), a muselo by se udělat další zařízení, které by přepínalo na síť když by docházeli baterky...
akspert je nastavený, tak, že nejsou připojeny PV, dobíjení ze sítě je max 2A na hranici 48V, a je nastavený bypas na elektrárny který se sám přepíná při poklesu pod 49V. to znamená, že se baterky udržují na udržovací hranici, a jde přes den využít poměrně dost kapacity z PV.
v létě je to jinak :)
off grid se zálohování sítí ,4.8KW, outback FM80, akspert KS 4KW ,optisolar SP8000, 300 AH/48V LIFE, SDS micro E - monitoring a přepínání přebytků do bojlerů.:)
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od luge »

donacielo píše:koukal jsem na to, ale bylo by složité udržovat baterie v noci a když nesvítí (další dobíječ), a muselo by se udělat další zařízení, které by přepínalo na síť když by docházeli baterky...
akspert je nastavený, tak, že nejsou připojeny PV, dobíjení ze sítě je max 2A na hranici 48V, a je nastavený bypas na elektrárny který se sám přepíná při poklesu pod 49V. to znamená, že se baterky udržují na udržovací hranici, a jde přes den využít poměrně dost kapacity z PV.
v létě je to jinak :)
V zimnom období mám nastaveného Victrona aby pri napetí 25V prepol na DS a keď napetie stúpne na 25,8V prepne na baterky.Panely s reglom sú pripojené stále.Nabijač v meniči je off.Pri life by nemalo vadit nizke napetie 25V dlhšiu dobu.SOC batérií neklesá pod 20%.Samotnú spotrebu meniča a regulátora panely zvládnu otestované posledných desať dní bez slnka.
U meniča-nabíjača ako victron,axpert a iné pri ktorých sa dá nastavit všetko je to velké plus.Mínus axperta bude asi len vo vlastnej spotrebe pri malej záťaži 25W.
Uživatelský avatar
donacielo
Příspěvky: 75
Registrován: ned bře 10, 2013 9:00 am
Bydliště: Praha

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od donacielo »

ok to mame podobne. akspert ma vyssi spotrebu v noci... a kdyz je prepnuty na sit, tak si myslim, že vlastní spotreba jde z baterek.... :(
off grid se zálohování sítí ,4.8KW, outback FM80, akspert KS 4KW ,optisolar SP8000, 300 AH/48V LIFE, SDS micro E - monitoring a přepínání přebytků do bojlerů.:)
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od luge »

donacielo píše:ok to mame podobne. akspert ma vyssi spotrebu v noci... a kdyz je prepnuty na sit, tak si myslim, že vlastní spotreba jde z baterek.... :(
ano tak funguje aj victron,že spotreba ide z baterií keď je prepnutý na distribučnú sieť,čo mi nedalo a cez bistabilné relé som na noc odpojil menič a regulátor od batérií a DC spotreba padla na nulu s tým že prepnutie na sieť ostalo funkčné :)
čiže jednoducho ručne alebo pomocou arduina,sds mikro sa dá pri nedostatku energie dostať na nulovú spotrebu batérií :yes:
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od matej »

PowerJack LF pokud je přepnutý na síť a nabíječ je vypnutý, bere vlastní spotřebu ze sítě a baterkový proud je prakticky nulový (v nejbližší době změřím přesně na mA, ale je to určitě méně než 2W z baterek) Takže tak lze vyřešit spotřebu v noci - Arduinem nebo jednoduše podle napětí z panelů na noc spínat stykač nebo relé na vstupu AC-IN měniče.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
donacielo
Příspěvky: 75
Registrován: ned bře 10, 2013 9:00 am
Bydliště: Praha

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od donacielo »

luge píše:
donacielo píše:ok to mame podobne. akspert ma vyssi spotrebu v noci... a kdyz je prepnuty na sit, tak si myslim, že vlastní spotreba jde z baterek.... :(
ano tak funguje aj victron,že spotreba ide z baterií keď je prepnutý na distribučnú sieť,čo mi nedalo a cez bistabilné relé som na noc odpojil menič a regulátor od batérií a DC spotreba padla na nulu s tým že prepnutie na sieť ostalo funkčné :)
čiže jednoducho ručne alebo pomocou arduina,sds mikro sa dá pri nedostatku energie dostať na nulovú spotrebu batérií :yes:
to je super, přesně tohle jsem se chystal ted v pondělí udělat... akorád musím zjistit jestli je možné provozovat akspert v noci s odpojenými baterkami...

každopádně je to řešení..

díky za radu.
off grid se zálohování sítí ,4.8KW, outback FM80, akspert KS 4KW ,optisolar SP8000, 300 AH/48V LIFE, SDS micro E - monitoring a přepínání přebytků do bojlerů.:)
Uživatelský avatar
donacielo
Příspěvky: 75
Registrován: ned bře 10, 2013 9:00 am
Bydliště: Praha

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od donacielo »

tak podle výrobce nelze akspert provozovat s odpojenými bateriemi. jede z nich vlastní spotřebu. pro testování jsem osadil wertex a budu testovat jak se chová oproti akspertu...zatím to vypadá na menší spotřebu vlastní a je podstatně tiší.

má nekteré rozšířené nastavení ohledně přepínání na síť a zpět. je samostatně nastavitelné.

zítra otestuji a přes noc budu zjištovat a pak napíšu.
off grid se zálohování sítí ,4.8KW, outback FM80, akspert KS 4KW ,optisolar SP8000, 300 AH/48V LIFE, SDS micro E - monitoring a přepínání přebytků do bojlerů.:)
Uživatelský avatar
donacielo
Příspěvky: 75
Registrován: ned bře 10, 2013 9:00 am
Bydliště: Praha

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od donacielo »

po týdením testování se mi z hlediska fungování a spolupráce s DS zamlouvá více vertex, je méně hlučný, řekl bych a i jsem změřil, má menší spotřebu v noci naprázdno, a vypadá to že i při zpracovávání z panelů, má větší účinnost . je možnost nastavit více možností dobíjení v závislosti na síti a PV.. bohužel má jen 3KW,

budu sledovat jestli umí a který líp dobrat přetížení ze sítě...
off grid se zálohování sítí ,4.8KW, outback FM80, akspert KS 4KW ,optisolar SP8000, 300 AH/48V LIFE, SDS micro E - monitoring a přepínání přebytků do bojlerů.:)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od tomas »

přisosávat chybějící výkon ze sítě dle předchozích informací zde na fóru neumí ani jeden. Pokud nebudou mít dostatečný výkon z FVE nebo akumulátorů, tak přepnou na síť úplně. Přisosávat chybějící výkon umí tyto hybridní střídače STUDER, SMA, Xantrex a pravděpodobně i NEDAP POWER ROUTER.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od matej »

Vertex by přisosávat umět měl.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od tomas »

To by bylo pro mne příjemné překvapení že to umí. Uvidíme co zjistí donacielo.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od JML... »

V režimu OFF GRID to neumí, při přetížení se přepne na DS a po odeznění přetížení přepne zpět na FVE, není přifázován k DS, pouze s odepnutým relé čeká na vybití aku nebo přetížení, pak pomocí relé přepne. Teoreticky v režimu ON GRID, kdy je přifázován k DS by při přetížení čerpal z DS, ale při přebytcích bude také dodávat do DS a to je myslím pro nás nepřípustné, s Vertexem jsem točil hodinama nazpět a docela mi zalepilo.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Uživatelský avatar
donacielo
Příspěvky: 75
Registrován: ned bře 10, 2013 9:00 am
Bydliště: Praha

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od donacielo »

tomas píše:To by bylo pro mne příjemné překvapení že to umí. Uvidíme co zjistí donacielo.
jdu zjistovat jak prisosava.....

musim zapojit dalši elektromer... a provest test.. to by bylo super
off grid se zálohování sítí ,4.8KW, outback FM80, akspert KS 4KW ,optisolar SP8000, 300 AH/48V LIFE, SDS micro E - monitoring a přepínání přebytků do bojlerů.:)
Uživatelský avatar
donacielo
Příspěvky: 75
Registrován: ned bře 10, 2013 9:00 am
Bydliště: Praha

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od donacielo »

JML... píše:V režimu OFF GRID to neumí, při přetížení se přepne na DS a po odeznění přetížení přepne zpět na FVE, není přifázován k DS, pouze s odepnutým relé čeká na vybití aku nebo přetížení, pak pomocí relé přepne. Teoreticky v režimu ON GRID, kdy je přifázován k DS by při přetížení čerpal z DS, ale při přebytcích bude také dodávat do DS a to je myslím pro nás nepřípustné, s Vertexem jsem točil hodinama nazpět a docela mi zalepilo.
mám nastaveno režim off grid /1/ s připojeným rele do DS a jdu to zjistovat.... ze sítě si to bere, ale jdu zjistit jestli to přepne, nebo přisosne jen potřebné...
off grid se zálohování sítí ,4.8KW, outback FM80, akspert KS 4KW ,optisolar SP8000, 300 AH/48V LIFE, SDS micro E - monitoring a přepínání přebytků do bojlerů.:)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od tomas »

Při přetížení je to jasné že přepne na síť. Ale co v případě že máme výkon z FVE třeba 1kW, akumulátory vybité (odpojené umí pracovat i bez akumulátorů) a spotřeba je 1,1kW. Přepne na síť celou spotřebu 1,1kW nebo bude brát z FVE 1kW a ze sítě si vezme chybějící 0,1kW?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
donacielo
Příspěvky: 75
Registrován: ned bře 10, 2013 9:00 am
Bydliště: Praha

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od donacielo »

JML... píše:V režimu OFF GRID to neumí, při přetížení se přepne na DS a po odeznění přetížení přepne zpět na FVE, není přifázován k DS, pouze s odepnutým relé čeká na vybití aku nebo přetížení, pak pomocí relé přepne. Teoreticky v režimu ON GRID, kdy je přifázován k DS by při přetížení čerpal z DS, ale při přebytcích bude také dodávat do DS a to je myslím pro nás nepřípustné, s Vertexem jsem točil hodinama nazpět a docela mi zalepilo.
musim hodně počítat, protože skoro nesvítí.... jede mi to cca 400W
off grid se zálohování sítí ,4.8KW, outback FM80, akspert KS 4KW ,optisolar SP8000, 300 AH/48V LIFE, SDS micro E - monitoring a přepínání přebytků do bojlerů.:)
Saark
Příspěvky: 44
Registrován: ned úno 10, 2013 5:07 pm

Re: srovnání :Hybridní měnič Vertex 3kW nebo Akspert KS 4KW

Příspěvek od Saark »

"Donacielo" také gratuluji ke spuštění Vertexu :yes: Budu rád za tvé zkušenosti,když se podělíš ;)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek